The Butterfly Button
איך לדעת להגדיר את עצמי נכון בעולם השידוכים

שאלה מקטגוריה:

שלום, קודם כל בהצלחה למי שהולך לקרוא את זה, אתם תצטרכו את זה חח.

אז ככה, אני בחורה חרדית בת 20, אני מגיעה מבית חרדי של הורים בעלי תשובה. חונכתי כל השנים במסגרת “בית יעקב”, וכן גם המשכתי לסמינר.
חוץ מהעובדה שאני יודעת שאני ספרדיה אני לא יודעת לאיזה זרם אני משתייכת, בבית שלי אין רב אחד שהולכים אחריו, אין דעת תורה ואין גם הערכה לבחורים שרוצים רק לשבת וללמוד, אמא שלי לא מקבלת את העיניין שאני רוצה אברך לכן היא לא תמוכת בבחירה שלי והיא גם אמרה שהיא לא תעזור לי בעיניין הפרנסה…האמונה שלי גם לא מספיק חזקה כדי להאמין שה’ יוריד לי כסף מהשמיים אז עבדתי וחסכתי סכום מכובד שיעזור לי בכל הוצאות החתונה.
בכל מקרה, אני לא יודעת איך להגדיר את עצמי נכון, יצא לי להפגש עם כמה בחורים וכולם הורידו אותי על חוסר התאמה. איך אני אדע איזה זרם אני רוצה אם אין לי רב שאני משתייכת אליו? יש את הרבנים של הסמינר, את המורות ואני מתייעצת איתם אבל הם לא אני, ואני זה לא הם.
אין לי משבצת, אני לא חבדניקית, לא ברסלבית, לא חסידית, לא ליטאית, אני פשוט ספרדיה רגילה…אין לי רב ספציפי שאני מתחברת אליו, מכל רב אני מקבלת משהו בתחום אחר.
ויש לי עוד בעיה שהורסת לי להבין מי אני ומה אני רוצה, עברתי חיים מאוד קשים ודווקא מתוך כל הקושי בניתי את עצמי, למדתי להכיר את מי שאני, לאהוב, לפרגן, לדאוג לי בזמן שאף אחד אחר לא היה שם בשבילי. במקום להכנס למקום של דיכאון ועצבות, נכנסתי למקום של שמחה. השגתי מטרות שרציתי בחיים גם שאף אחד לא האמין בי שאני אצליח, אני לא אגיד על עצמי שאני בן אדם חכם אבל אני בן אדם חזק, עברתי הרבה וכתוצאה מזה אני לא בן אדם שנפגע מכל מילה שאומרים לו, אני סלחנית, יודעת לפרגן ולהרים להרבה בנות את הביטחון העצמי שלהן, יש לי שמחת חיים ואני בן אדם מאוד חיובי, אני לא מותרת לעצמי לא משנה כמה קשה והתכונות האלו מבריחות את הבחורים חחח.
כי בסופו של דבר כל גבר רוצה להרגיש שהוא מעל אשתו, שהוא חכם יותר ויודע יותר וגם אני מסכימה עם זה, ויותר מזה אני רוצה להתחתן במטרה לתת למישהו, לעשות את הבעל שלי מלך בבית, אבל הבנתי שבחורי הישיבות בעיקר האברכים רוצים בחורה עדינה ושברירית ואני לא כזאת..
אני גם לא שוויצרית ואני גם לא מתנשאת, אני לא באה לפגישה ואומרת כמה “אני..ואניי ואני..” הכי לא!! ואני גם לא רוצה לגרום למישהו להרגיש חוסר ביטחון לידי, שאני יותר ממנו.. אז מה אני צריכה לעשות בעיניין הזה? גם מצד שני אומרים שבחורים מחפשים מישהי שטוב לה, וטוב לי..
אני כבר מרגישה שכל פגישה אני צריכה לחשוב 10 פעמים לפני שאני מוציאה משפט, שאסור לי להגיד ככה ולא ככה, וזה כבר מגיע למצב שאני לא אני אז מה עשיתי בזה…
אני מרגישה שאני לא יודעת מה להיות, יש בי הרבה תכונות לטוב ולרע, וגם אני טיפוס שבאמת הכל טוב לי ונוח לי וזורם לי, איפה שלא ישימו אותי אני אסתדר וזה לא טוב! אין לי בעיה לצאת עם חוזר בתשובה או ברסלב או עם בחור אשכנזי, אני לא פוסלת על רקע כי לי אין רקע. בגלל שאין לי הגדרה אני יכולה להכנס לכל משבצת ולהסתדר שם.
אני מרגישה שכולם נכנסים לעולם השידוכים עם רשימת מכולת ורק לי אין רשימה, חשוב לי שהבן אדם יאהב את אלוקים, את עצמו ואת הבריות וילמד את התורה מתוך אהבה לה’, כל השאר לא משנה לי…
אני מרגישה שאני נפגשת עם בחורים כי אני לא בן אדם שפוסל אנשים, גם תמונת פנים אני לא מבקשת לראות כי זה באמת לא משנה לי אפילו שאני נחשבת למישהי שנראת טוב, הגעתי למסקנה שכולם נראים מוזר בהתחלה וככל שמכירים יותר המראה מתגמד, וגם תמונה לא משקפת את הבן אדם.
מה לעשות? בקצב הזה אני אפגש עם 200 בחורים שלא מתאימים לי עד שאני אמצא את האחד.
אני מרגישה מעוררת ומתוסבכת ופתאום אני כבר לא יודעת מה אני רוצה מעצמי…איך לדעת איך להגדיר אותי?

תשובה:

שלום לך יקרה מאד!

נהניתי מאד לקרוא את הפניה שלך! את מליאה וגדושה בחכמה ובנסיון חיים ועושה רושם כי עברת דרך רצופת התמודדויות, אשר הצמיחו אותך לאדם חזק וטוב. נהניתי כ”כ לקרוא, הדרך שבה את בוחרת את הבחירות בחייך, בונה את עצמך ולוקחת אחריות (הכסף שחסכת, ממש מיוחד ומרשים!) ואת מתארת בצורה קולחת וחיה את המורכבות של עולם השידוכים בו את נמצאת.

ברכת ההצלחה שלך הייתה בעיקר נצרכת לעצם המענה… היה כ”כ מורכב לענות בתקופה כזו, החגים אמנם עברו אבל השגרה בוששה מלהגיע. וכ”כ התקשיתי להתיישב לענות לך ביישוב הדעת. אני ממש מצטערת על העיכוב בתשובה, אולי גם יש מקום לקוות שהתשובה כבר לא רלוונטית בשבילך כי התארסת? אשמח ממש לשמוע אם כן..

סיפרת כאן על כמה קשיים שמלווים אותך, ואני מבינה מאד את המקום בו את נמצאת. עולם השידוכים הוא עולם של הגדרות- מבררים על בחורה ומנסים למצוא ניסוח או הגדרה שתתן לצד השני להתרשם מי היא ומה היא מחפשת בלי להכיר אותה. זה אמנם העולם שבו אנחנו חיים, אך זהו נסיון מעט מאולץ ולא באמת משקף את המציאות- לקחת בן אנוש שמורכב מכ”כ הרבה חלקים, שונים או אפילו סותרים ולתחום אותו במילים או יותר גרוע ב”הגדרה”.

את לא מרגישה שייכת למשבצת מספיק מסוימת- “ספרדיה רגילה” (בעיני זה די מגדיר לא רע את הזרם אליו את משתייכת) אבל באמת, אם תסתכלי על כמה בנות שאת מכירה שמשתייכות לאותו הזרם בדיוק- האם הן דומות באמת בדרך שבה הן עובדות את הקב”ה? האם העובדה שהן משתייכות לזרם מסויים מבית- מחייבת שהן מזדהות לגמרי עם הדרך והן תשארנה בה??

זו בסה”כ הגדרה די חיצונית שאולי תעזור להן לצמצם את המועמדים האפשריים לרשימה יותר קצרה וספציפית, אך אין כאן מאפיין הכרחי ומהותי- וכנראה זה גם לא אומר יותר מדי על הפנימיות שלהן-

מה שאני מנסה לומר לך זה שהעובדה שאת לא יכולה לשייך את עצמך לזרם יותר ספציפי בתוך הציבור הספרדי- זהו חסרון אולי רק ברמה המתמטית- מבחר הבחורים שאת יכולה לצאת איתם הוא גדול יותר וממילא קשה יותר למצוא מועמד מתאים, אך ברמת האמונית- אנחנו מאמינים בהשגחה פרטית- וכשהמיועד לך יגיע בזמן הנכון, הוא יבוא גם אם מתוך מבחר גדול ומבלבל יותר,

וברמת המהות- את בחורה עובדת ה’, כמהה לתורה, מבקשת אמת ונראה לי שאם תרצי לבחור ולהשתייך יותר לאיזו קהילה או זרם- דווקא הבחירה המושכלת והזהירה בגיל כזה או בשנים הקרובות- לבד, או בבית שתקימי עם בעלך- תהיה הרבה יותר אישית ופנימית, הרבה יותר “שלך”, מאשר איזה מאפיין שנולדת איתו ואת ממשיכה להשתייך אליו מכח האינרציה.

האישיות שבנית, הפנימיות המיוחדת וכל הדברים הטובים שיש לך להציע למיועד לך לענ”ד מפצים מאד על חוסר ההשתייכות הספציפית לזרם מסוים. באמת לא נורא, קצת מקשה אולי על השדכנית, אבל השדכנית היא בסה”כ שליחה של הקב”ה שהוא מעל כל ההגדרות וכבר הכריז ארבעים יום קודם יצירתך מי הזיווג הראוי לך.

בקשר ל”בעיה” השניה, את אכן עושה רושם עוצמתי, במובן הטוב ביותר. אני לא יודעת האם בחורים ואברכים מחפשים בחורה שברירית וכנועה. עדינה ונשית- לרוב כן. לא חכמה יותר מהם, גם נכון. כדי להרגיש בטחון במערכת הזוגית חשוב לגבר להרגיש חזק ומוערך, אבל זה בכלל לא אומר שאת צריכה להוריד מהעוצמה שלך. כתבת שאת לא מתנשאת וזה בהחלט מצוין, חשוב שכלפי בן הזוג שתבחרי תהיה לך הערכה גדולה, נראה לי גם חשוב שבתכונות מסוימות תוכלי להרגיש שהוא יותר ממך. אבל חוץ מזה אין שום כלל שאומר שאת צריכה לשנות מאופייך, לחשבן מה שאת אומרת כי זה מאיים. יכול להיות שהאישיות שלך מרשימה מאד ויש בחורים שמרגישים מולך קצת חלשים, ואם זה כך, הם פשוט לא מתאימים לך- את צריכה אחד שיכיל את אישיותך ויתאים למידותיך, אין זה אומר שבהכרח הוא יהיה חזק וגדול ממך- אבל כן עוצמתי, ומבין וממכיל את מה שאת ושמח בזה.

אם העניין הראשון שתיארת (ההשתייכות המגזרית) מגדיל את מבחר הבחורים האופציונליים, הרי שכנראה העניין השני (העוצמה שלך) מקצר את הרשימה. אז אפילו את המשוואה המתמטית פתרנו וכבר אמרנו שאת מחכה רק לאחד שתמצאי בקרוב בעז”ה לך משואחד המיועד לך משורש נשמתך… תפור למידותיך יאהב את אלוקים, את עצמו ואת הבריות וילמד את התורה מתוך אהבה לה’ (השתמשתי במילים שלך, כ”כ יפה כתבת! אשריך.) וכמובן יאהב את אשתו.

אני מקווה שעניתי לך והתשובה תספק אותך. אם יש חלקים שלא מספיק התייחסתי אליהם, או אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת בשמחה לפנות ולשאול.

אני מאחלת לך שהדרך תהיה קלה, מהירה ולא מבלבלת. מתפללת שתמצאי את השידוך שלך בקלות ובשמחה ושיהיה לבנין עדי עד.איתך בהערכה-

חנה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

 1. אולי הרבה רווקים או נשואים שעוד לא כיבו את ה”סרט” יחשבו שהגדרה עצמית גם של האשה חשובה ואז כשהם מתחתנים זה מתפוצץ להם בפנים מהרבה סיבות
  אני יכול לספר שהגעתי מבית מאוד מוגדר בהגדרה ברורה (ספרדי בזרם ישיבתי אוטנטי בני ברקי שכבר 3 דורות בישיבות אשכנזיות ועוד שלל תארים שאיני מתכחש בהם ולהיפך מעריך אותם ואף הולך בדרך זו )
  אבל בזוגיות מצאתי בחורה שמבחינת ההגדרה העצמית מאוד מזכירה מה שכתבת על עצמיך ” סתם ספרדיה רגילה” שגדלה בבית מורכב וקשה ובנתה את עצמה לבד עם סולם ערכים אישי שלה אבל שמוגדר חרדי ואמיתי. ואשה שמחפשת להגדיל את בעלה ופחות חיצונית אבל לא “דוסית” . אשה עם מעלות אישיות אבל לא עקשנית וגאונה ובטוחה ב 1000% איך החיים צריכים להיות לפי השקפתה ןקהילתה
  ותתפלאי לשמוע שגיליתי שזה המתכון לאישה הכי טובה בחיי הנישואים מצד אחד פרגמטית ודינמית עם ניסיון עשיר בהבחנה מה אמת ומה שקר ומה חשוב יותר ממה לפי הנתונים הקיימים ולא לפי התאוריות בסמינר ומצד שני דווקא סולם הערכים והתאוריות ההשקפתיות לא נפגמות כי הם מלכתחילה היו מיועדות להתחשב במציאות שבכל מקום לא נשכח מה חשוב ומצד שני נדע לפעול לפי המציאות ולא להלחם בה
  לאשה כזאת אין בעיה להיות ישיבשרית אחרי בעלה ולהנות ממילים באידיש לא מוכרות ולחוות איתך חוויות ישיבתיות עם שירים וסגנון יהודי מעולם הישיבות והיא לא מרגישה שהיא משנה את זהותה כי זהותה היהודית לא היה נמדד לפי ההגדרות אלא לפי המעלות , ומצד שני גם אם היית בוחר להיות ברסלב היא היתה נהנית מניחוח יהודי חסידי והולכת אחריך בשמחה וגם שם זה לא היה סותר שום מעלה וערך שקנתה ולמדה בחייה הרוחניים ותתפלאי לשמוע שאפילו את התאוריות בשיעורי השקפה זה לא סתר לה ואדרבה היא מרגישה שזה המשך לכל ההתעלות בסמינר כי היא מלכתחילה ידעה עם ניסיון חייה הגשמיים המשפחתיים והרוחניים לסנן את ה”מניירות” ולקחת את התוכן , והתוכן האמיתי בכל חוג שמתימר ליקרא ירא השם אותו דבר מבחינתה
  ואל תשלי את עצמיך שזו נאיביות וחוסר שכל או שימת לב
  א. כי גם אם כן, בזוגיות זה מאוד טוב לבעל וממילא לכל הזוגיות ובפרט בענינים רוחניים
  ב. זו חכמה שכבר באופן ספונטני מתרגלים להסתכל על הכל ממבט אחר וראיה שלמפרע פתאום אתה מגלה שהיא יודעת בדיוק את ההבדלים וכמו כל הבדלים בין חברות ובין תרבויות שניתן לזהותם חיצונית אבל באופן מודע היא בוחרת לא לקשר בניהם לבין העולם האמיתי ששלל החברות וההגדרות התורניות מיצגות
  מקווה שהובנתי

 2. את כותבת את השאלה בצורה כזו ספונטנית ויפה,
  והתשובה ממש חכמה ונוגעת בכל הפרטים.
  דווקא אני אוהבת את ה’פתוח’ הזה שלך
  המטרה חשובה לך יותר מהדרך (היא גם אבל במשנה לה)
  נכון שיש הרגשה שכשהקו מוגדר אז זה מרגישים יותר מבוססים מבחינה מסוימת.
  רק שלדעתי הביסוס הזה חייב להיות אצל הגברים ואצל הנשים תלוי, אם זה בא בטבעי, מלידה, למה לא?
  ואם זה לא קיים, אז זה יבוא בהמשך החיים עם החתונה והנישואין.
  ברור שהתחושה של השייכות, קהילתיות תורמת לחיזוק אבל זה אשליה, כי זה לא באמת העיקר והחיים לא מסתכמים באים את מתפללת בבית כנסת כזה או אחר, או חובשת פיאה או מטפחת..
  ולכן זה טוב הראש הבריא שלך,
  זאת דעתי הקטנה,
  בכ”א יש הפתעות בחיים, סיפור קטן על קרובת משפחה
  שהתחתנה עם בעל מסוים והיא היתה מאודד מסוימת והיה ברור שהם יקימו בית מאוד מסוים וכו וכו
  ובמשך החיים הגיעו לפינות שחיפשו חיבורים עמוקים חדשים והבעל התחיל בנטיה לצד ברסלבי,
  זה היה כ”כ אבסורדי לאישה, הרי אנחנו שנינו גדלנו בצורה א’! למה לשנות לב’?
  והדברים האלו קורים לפעמים,
  אציין לשבח את אותה אישה שהלכה אחרי נטיות ליבו של בעלה במסירות ובאמונה עד עצם היום הזה,
  במקום לוותר על הבית. היא נלחמה.
  את נשמעת גם ככזו.
  אז שורה תחתונה- יש לך יתרון ולא חסרון (אפ’ שע”פ זה נשמע כחיסרון, אבל מי שחי את האמת של החיים וזה מה שאת רוצה ומחפשת, לא מייחס לדברים הללו חשיבות)

  הרבה הצלחה.
  שתזכי לבנות בית נאמן בישראל, בעיתו ובזמנו, אמן!

 3. הי לך בחורה יקרה מאוד!
  הכתיבה שלך מאוד קולחת וכיף לקרוא אותך
  ואת לגמרי מודעת לעצמך ולמי שאת.
  אני מגיבה לתשובה כי אני ממש הזדהיתי עם השאלה שלך גמני הייתי באותו מקום.
  וכן זה ככ קשה להיות בעולם השידוכים לא “מוגדרת”
  בלי זהות ובלי איזה קו מוגדר וברור מראש.
  לא ברור מי את ומה את.
  זה ממש תחושת חוסר שייכות.
  כך לפחות הייתה ההרגשה שלי שהייתי בגילך.
  לאט לאט הבנתי שזה אשלייה אחת גדולה כל ההגדרות וכל הנסיון להגדיר.
  זה מנגנון השרדותי שחייב לתייק כל אחד במקום שלו במוח ואם היא לא מוגדרת לאיזה תיקייה נכניס אותה?
  האשלייה הזאת שאפשר לקחת אדם עם נשמה אינסופית ולקטלג אותו בשלוש מילים זה מטופש לגמרי.
  את יכולה לקחת מאה אנשים שמגדירים את עצמם אותו דבר האם הם באמת דומים בהתנהלות באופי ברגשות במחשבות?
  את ככ כנה ואותנטית באיך שאת תופסת את עצמך..
  ‘ספרדייה פשוטה’ יש בך אמת שלא הולכת עם ההגדרות החברתיות וזה מרגש ומדהים ויפה.
  מאחלת לך הרבה הצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן