The Butterfly Button
איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?

שאלה מקטגוריה:

תודה שיש כאן מקום לשאול-
יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד.
ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות..
כי הוא עסוק רק בלא למות..
וחיים מלאים זה חיים שאדם מקבל בהם את העובדה שיום אחד הוא ימות , אני חושבת.
במלחמה ובמצב המתוח הפחד הזה מתגבר אצלי .
אני מנסה לפרק את הפחד לגורמים שלו ,
ואני אשמח לשאול כאן על הגורם התורני, כלומר,
שבעצם תמיד לימדו אותנו שיש גן עדן ויש גהנום ומי שעושה עברות הולך לגהנום ושם יש דברים קשים ממש…
ולא רק זה, אין לדעת על מה הוא ילך לגהנום, שיש ככ הרבה דיקדוקים של דברים,
לדוגמא הלכות צניעות מחמירות כאלו או יותר ,
בשנייה אדם יכול להגיע לגהנום,
אז איך לא נפחד מהמוות שאין לנו שום וודאות לגבי ההמשך? איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגהנום.? ובכלל איך אפשר להגיע למצב בכלל שחיים עם פחד ככ גדול מלמות?

אשמח לבהירות בדברים.
תודה רבה..

תשובה:

שלום לך שואלת יקרה

וואו, איזה שאלה מדהימה, יישר כח על השיתוף!

ראשית, המטרה של הבריאה לפי היהדות היא רק בשביל דבר אחד, להיטיב, לעשות טוב. כך שלפני כל הראיות, ברור שהתוכנית של הבורא לא הייתה שנלך לגהנום, התוכנית שלו היא רק בשביל להיטיב!

שנית, ליהודי קשה מאוד להיכנס לגהנום, יש תנאי קבלה מאוד קשוחים, ונפרט.

א. בברית בין הבתרים [סוף פרשת לך לך, מובא במדרש רבה], הקב”ה הציע לאברהם אבינו 2 אפשריות איך לכפר על החטאים של בני ישראל, או גהנום או גלות. אברהם אבינו בחר בגלות במקום גהנום. זאת אומרת, שכל מי שעובר את הגלות הוא מוגן מגהנום. זה לא הוגן שנקבל גם וגם…

ב. בחז”ל כתוב שאברהם אבינו יושב בפתח הגהנום ולא נותן להיכנס לשם מי שקיים מצות מילה, וברור שזה כולל גם את הנשים.

ג. הרמב”ם כתוב שדנים כל אחד לפי הרוב, אם רוב זכויות הוא יוצא זכאי, אם חלילה רוב חובות הוא חייב. קשה לתאר מצב שבו יהודי שומר תורה ומצות יגיע לרוב חובות, הוא “צריך” בשביל זה לעסוק רוב היום בעברות… זה לא נשמע משהו הגיוני.

ד. יסורים מכפרים, אדם עובר מספיק צרות בעולם הזה, וזה מכפר על כל העברות שלו.

ה. אפשר לעשות תשובה תמיד, אפילו ברגע האחרון של החיים, מי שעושה תשובה אין לו שום עברה.

כך שרק רשעים גמורים ממש, שלא עומדים בכל חמשת התנאים האלו, “יזכו” להגיע לגהנום. אבל ליהודים טובים אין מה לחפש שם, זה בכלל לא באזור שלהם. ובכלל גהנום מיסודו לא מיועד ליהודים, המקום הטבעי של יהודי הוא בגן עדן.

חשוב לציין, הדברים הם לא שלי, שמעתי אותם מרבותיי ששמעו מרבותיהם.

בנוגע להלכות צניעות, יש הרבה הפחדות ופרסומות שמטעות, עם הרבה “עם ארצות”, אבל חשוב לדעת מה באמת הלכה מהלכות צניעות ומה זה רק הידור ודבר טוב.

ההלכות עצמם של צניעות, עד כמה שיודע לי, הם לא קשות ליישום, כל זמן שלא מדובר בלבוש פרובוקטיבי, רק החומרות ו”תקנונים”. חשוב מאוד להפריד ביניהם.

וסתם כך חשוב לדעת שהקב”ה לא בא להכביד עלינו ולצוות אותנו במשהו שאנחנו לא מסוגלים לעמוד בו.

יש משל מפורסם של המגיד מדובנא על הפסוק, “לא אותי קראת יעקב כי יגעת בי ישראל”. על אדם שביקש מנער להעלות את המזוודה שלו לחדרו במלון, הנער התלונן שהמזוודה הייתה כבדה מדי, הוא אמר לו אם זאת הייתה מזוודה כבדה, זו לא המזוודה שלי…

המוות הוא חוויה לא פשוטה בכלל, אבל מבחינת התורה, אין מה לפחד מהחיים שאחרי המוות, זה פשוט לעבור למקום טוב יותר, שם נמצא תכלית הטוב שאנחנו אפילו לא מסוגלים לחלום עליו.

נכון שלפעמים מרוב פחד אנחנו לא מצליחים להגשים את עצמנו, אבל אם הגעת להבנה הזו כבר הגעת לחצי מהדרך, המשך הדרך היא ללמוד להסיח את הדעת ממנו, לחיות את החיים, ולמצוא את הדרך להגשים את עצמך.

המון הצלחה וחיים שמחים ומאושרים

בברכה

יוסי ב.

bili23364@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

  1. תשובה מדהימה. יחד עם זאת אשמח להתייחסות. כיוון שבנוסף למקורות שהרב ציין ישנם עוד כמה שאומרים בדיוק הפוך. נתחיל בעצם הדבר שכולנו אומרים קדיש באחד עשר חודש הראשונים אחרי הפטירה. לאור האמור אין לזה שום מקום. בנוסף לכך יש הרי יש בחז”ל מאמרים שלמים על מה עונשו של העושה כך וכך.

  2. אני לא בא להכחיש את הגהנום, ברור שיש כזה דבר, אבל החרדה ממנו היא לא נכונה, אין הרבה סיכויים להיכנס לשם. מה שכתבו עליו בחז”ל הכוונה היא לעורר יראת שמים, להבין את משמעות של כל מעשה דרך העונש, שבעצם מעשה רע מצד עצמו מסוגל להביא לגהנום. אבל מי שזה לא מביא אותו ליראת שמים, זה לא מועיל ורק מזיק. כי אז זה נתפס כאילו הגהנום הוא חלק ממטרת הבריאה, וזה לא נכון. בסופו של דבר הכל הולך לפי החשבון הכללי, רוב זכויות או רוב חובות.

    קדיש אחר המת הוא נועד לעילוי נשמתו, מבואר בכתבי האריז”ל שגם למי שנשמתו בגן עדן מועיל קדיש להתעלות עוד ועוד. בנוסף זה גם מועיל להעלות עוד נשמות יחד אתו. בנוגע לשאלתך למה מפסיקים בחודש האחד עשר, כיון שלא תמיד הכל ידוע לנו, ואין לנו מושג בדין שמים כלפי אחרים, לכן אנחנו לא רוצים שיתפרש כאילו אדם מראה שאביו רשע, [שהרי גם לרשעים הקדיש עוזר], והוא נמצא בגהנום מעל י”א חודש, וכך משמע בפוסקים.
    ליהודי טוב אין לו מה לחפש בגהנום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה התכלית של זה הכאב?
שאלה לי והיא מטרידתני. אפשר ותראה כמתריסה, או שמא כנודניקית ספקנית. אך, במטותא מנכון, העבירו על מידותיכם, והשתדלו לתת לה מקום של כבוד באימיילכם. החיים ריקניים הם, חסרי תוחלת הנאה ומשמעות. אינם אלא כבועת סבון אדירה ונוצצת שכיון ובאת לעמוד על טיבה מתנדפת היא בקול רחש חרישי. אשרי מי שזכה...
איך להניע חבר ללכת לטיפול?
אני בחור ישיבה חרדי ויש לי חבר (בן 22 בערך )שלטעמי וכן לדעת רבני הישיבה וכל החברים הקרובים אליו ואפילו אלה שפחות חושבים שהוא צריך יעוץ (הבחור בעצמו מעולם לא הזכיר את הנידון בעצמו כמובן…) ראשית אציין שמדובר בבחור שעד גיל 18 ישב ולמד ללא הפסקה יש מצב שהוא גם...
מפחדת מביקורת ומלהרגיש מותקפת
מאז שאני זוכרת את עצמי אני נמצאת במצב שאני לא מרוצה ממנו. במשפחה שלי תמיד הייתי מותקפת, בעיקר מאחותי, שבכל הזדמנות הייתה חייבת להוריד אותי ולציין שאני גרועה בהכל, גדלתי לשנוא את עצמי ולהיות כל הזמן במצב מגננה. והעניין הוא שאפילו לר הייתי מודעת לזה. בשנתיים האחרונות נפל לי האסימון...
איזה קושי הוא בידי ומה בידי שמיים?
ממה שהצלחתי להבין כל קושי ואתגר, שהאדם עובר בחיים הוא מאת הקב”ה. עוד דבר שאני מקווה שהבנתי נכון הוא שדרך התורה הוא בכיבוד האחר,בעזרה לאחר ובכללי בעשיית טוב לאחר בין אם זה חברים קרובים משפחה וכו. השאלה אם יש גבול מסוים או שפשוט לקבל שכל דבר מאת הה’ יתברך? האם...
איך מתמודדים עם נרקסיסטים?
יש לי שאלה שמאוד מעניינת ומעסיקה אותי. איך מתמודדים עם נרקסיזם במשפחה- כלומר הורים, גיסות, חמות, שאם אני מדברת איתם לפעמים- הם גורמים לי להרגיש בעצמי חסרת ערך , ואפילו לפעמים לכעסים חזקים- מול בעלי. וגם אני מרגישה שאלו אנשים מהצד הלא טוב של היקום. כלומר מהצד של היצר הרע-...
מותר גם סתם להנות ולהתבטל מבלי שנחשוש לבזבוז זמן?
אשמח לקבל הבהרה תמיד יש שאלה מציקה שאולי אנחנו אמורים ללמוד עד המקסימום ולהיות ממש מחושב על הדקה וגם על כל מילה של דברים בטלים צריך פיקוח וכן סתם הנאות העולם הזה מעבר למה שנצרך תמיד יש את התשובה שצריך להיות נורמלי אבל החרדה שוב עולה שאולי אפשר להיות במינימום...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן