The Butterfly Button
שאלות על אמונה מ-לא מאמין

שאלה מקטגוריה:

שלום רב.
אני אדם אתאיסט ויש לי שלל שאלות שכמותן אני משוכנע שכל רב שמע מאות פעמים במהלך חייו ויש באמתחתו תשובות מוכנות לכל סוגיה שאעשה.
מטרת השאלות שלי היא לא להשתכנע או לשכנע. אני משער שלכל תשובה שאקבל אוכל למצוא סיבות לפקפק במשקלה ולא אהפוך לאדם מאמין, ולשם גילוי נאות אני מצהיר כי המטרה בלשאול את השאלות היא כפולה:
1) אני מאד סקרן להבין את האופן בו אדם דתי (יהודי, במקרה זה) חושב וכיצד הוא מצדיק את אמונותיו בפני עצמו.
ו2) כדי לאתגר את עצמי בניהול דיון לוגי בנושא מאד מסקרן ועמוק כמו דת כאשר איני בקיא באף אחד מהצדדים.

ולהלן – סוגיותי:

1) אני יודע שנושא האבולוציה הוא נושא מאד מאד פופולארי כי הוא אחד מעמודי השידרה של הסתירה בין דת לאתאיזם.
רבנים רבים טוענים כי חסרות חוליות בשרשרת של האבולוציה וכי מסיבות אלה ניתן לזרוק את התאוריה המדעית הזו לפח.
אך מדע, ותיאוריות מדעיות, לעיתים מאד נדירות עוסקות באמת שלמה. האבולוציה היא כמו סידרה חשבונית – 1 ואז 2 ואז 3 ואז 4 ואז חוליה חסרה ואז 6 ואז 7 ואז חוליה חסרה ואז 8 ואז 9 וכן הלאה.
המדע מודע לחלוטין שאין בידיו את כל התשובות אך כאשר עוקבים אחר הראיות הקיימות מצטיירת תמונה די שלמה או תהליך לוגי מאד מלא בעל ראיות רבות אשר מובילות למסקנה לוגית שהיא ההמשך של הראיות הקיימות. המדע תמיד פתוח לשיפור המודלים המדעים שהוא מפתח ותמיד מקבל באהבה את המונח “איננו יודעים עדין” כדי לאפשר מחקר בנושאים פתוחים.
אין חוליות חסרות קטנות מספיק כדי לזרוק את כל התאוריה לפח. כאשר דארווין הציע את התאוריה הוא עדין לא היה מודע לדי.אן.איי אך הלוגיקה והמחקרים שערך הובילה אותו לתיאוריה שהחזיקה מעמד (למרות טעויות מסויימות) גם לאחר גילוי הדי.אן.איי, תורשה ומוטציות גנטיות שהן המהות של אבולוציה.
דארווין עדין לא ידע עד כמה נכונה התאוריה שהציע בזמנו אך הלא בני אדם חולקים די אן איי גם עם צמחים. המקור של די אן איי, האופן בו מחוברות חומצות האמינו, האופן בו סוכר מתחמצן ומשחרר אנרגיה ועוד תהליכים פנים תאיים הוא זהה לכל החיים על פני כדור הארץ. אם בני האדם חולקים חומר גנטי משמעותי עם היצורים הכי בסיסיים בעולם יש יותר הגיון לוגי להסיק כי לכל היצורים היה מקור אחד שממנו הכל התפתח.
הקפיצה מ”חסרה לי חוליה בפאזל מלא חוליות” לבין “דמות אנושית בלתי ניראית ובלתי נתפסת התחילה את הכל” היא קפיצה מאד גדולה, היות ויש המון המון חוליות אחרות שמהוות קשרים בין מינים שונים של צמחים ובע”ח אשר מהוות דוגמא לכיצד קפיצות בין מינים מתקיימות, אך אין אף יצור שמיימי או מיסטי כמו אלוהים שיכול להוות דוגמא לכיצד יכולה ישות לברוא יש מאין.

2) מדע הוא דבר מתפתח. כל הזמן אנו למדים דברים חדשים. מדענים כיום יודעים הרבה יותר על העולם מאשר מדענים מלפני 500 שנה.
האם אנשי דת יכולים להגיד שהם יודעים יותר על אלוהים היום מאשר אנשי דת מלפני 500 שנה?

3) כיום רבנים מפרשים את התורה והתנ”ך באופנים שונים כדי שיעמדו לצד המדע המתפתח. סליחה על הסקפטיות אך לי זה נשמע כמו דרך להימנע מהפרכת הדת על ידי עיוותים של הכתוב כדי לשמר את כבודה של הדת כאשר המדע והעובדות מאיימים על קיומה עם תגליות אשר סותרות את הכתוב.
מידות תיבת נוח הן מאד אבסולוטיות אך הסיפור אינו הגיוני בעליל.
לא יתכן כי תיבת נוח הכילה את כל החי הקיים כיום (או היה קיים ב6000 שנה האחרונות על כדור הארץ) בתוך התיבה.
ואיפה היו הדינוזאורים? היכן הכילו בקטריות? כיצד ניזונו כל החיות?
פרשנויות יעוותו את הסיפור הכתוב כדי לשוות לו ציוויון מדעי כדי שהסיפור יחזיק מעמד, ואם לא ציוויון מדעי אז יזקפו סתירות לוגיות ל”ניסים” אך ניסים אינם הסבר מקובל על אנשים לוגים.
בריאת העולם כתובה במפורש כתהליך שנמשך 6 ימים ואני משוכנע שבמשך אלפי שנים התייחסו אליו כאל תהליך של 6 ימים כי לא היו תאוריות ועובדות ותיארוכי פחמן שיפריכו את זה, אך היום נשמע כאילו הצגת הימים כתהליכים היא פירוש מאולץ שנועד לשמר את אמינות הסיפור.
מה גם שסדר האירועים נשמע לי לא הגיוני לממצאים של היווצרות כוכבים ופלנטות וחיים….
ולא חסרות דוגמאות כאלה.
כיצד רבנים רואים את הסתירות הלוגיות והפרשנויות הדתיות שכנראה מגיעות לאחר התגליות המדעיות ולא לפניהן…

4) אנשי דת מאמינים שעליהם לקיים את דבר אלוקים. הם מאמינים כי דבר אלוקים הוא התנ”ך. מדוע אנשי דת סבורים שהתנ”ך הוא מקור מידע אמין ומדוע שאדם יחשוב שהתנ”ך הוכתב על ידי ישות בלתי נתפסת?

5) אם אלוהים הוא יצור היכול לברוא דבר מתוך כלום, ליצור עולמות וחיים, יצור שחי מעבר לגבולות הזמן, יכול להרוג ולהחיות ואף לקבוע את דעתם של הבריות – מדוע אינו מגלה עצמו כדי שכולנו נחזה בו? מדוע כל הראיות לקיומו הן עיניין של אמונה ולא מדע? הלא אם משהו קיים אז יש ראיות לקיומו אשר כל אדם הנוכח בהן יכול להאמין בהן.
הרי אלוהים יכול לחשוף עצמו באופן כזה שלא יהיה שום ספק בקיומו ובאופן כזה שאף המדען הסקפטי ביותר בעולם יוריד את הכובע ויתנצל על הפיקפוק שהביע. מדוע זה לא קורה?
הלא אם כל עם ישראל יאמין באלוהים אזי כל חוקי המדינה ומהלכה ישנה כיוון באופן כזה שייטיב עם עם ישראל. לא?

6) למיטב הבנתי לפי אלוהים בתנ”ך עבדות היא דבר מותר. עבד יהודי חייבים לשחררו לאחר 7 שנים אך עבדים שאינם יהודים יכולים להישאר בגדר רכוש לנצח חייהם. האם אני תוהה? או שמא רק פרשנות מודרנית סותרת את זה?

7) האם יש לבני האדם (לפי התנך) רצון חופשי? או שמא אלוהים בורא אותנו עם נטיות מחשבתיות מסויימות ומשפיע על החלטתנו, כפי שהקשה את לב פרעה והשפיע על לבבם של אשיויות אחרות בסיפורי המקרא?

אני מאד סקרן לשמוע את תפיסת העולם של הרב אשר יעסוק איתי בדיוק.
אני מקווה שהסקפטיות שלי לא פוגעת ברגשות הקוראים.

תודה רבה על העיסוק בדיון

תשובה:

שלום לך

קראתי בעיון את שאלותייך.

אשתדל להשיב לך, בסיעתא דשמיא, מענה, ולו חלקי.

אומר בכנות כבר כעת כי ייתכן בהחלט שאתה צריך לפנות בנושאים הללו לאנשים שתחום התמחותם הוא תורה ומדע, כדוגמת ד”ר צבי ענבל.

מצ”ב קישור להרצאה מקיפה שלו בנושא אמיתות התורה אל מול התאוריה האבולוציונית

https://www.youtube.com/watch?v=sZANGn2oclw

כאמור, אני לא מומחה גדול בתחום הזה וגם מיזם אקשיבה הוא לא המקום להאריך בנושאים אלו, דבר היכול לקחת שעות מרובות מאד ואף ימים שלימים.

אבל, פטור בלא כלום אי אפשר ולכן אשתדל לתת לך מענה ראשוני.

מכאן ואילך, הבחירה תהיה בידך האם “להרים את הכפפה” ולהעמיק עוד ועוד בנושאים הללו בתנאי אחד ברור- שההעמקה תעשה רק מתוך ענווה, בלב פתוח ונפש חפיצה.

בעיניי ובעיני כל יהודי מאמין באשר הוא, נקודת הבסיס היא אחת:

האם ייתכן להניח הנחה הגיונית האומרת שכל העולם המופלא, המורכב, המסובך ובעל אין ספור מיליארדי היצורים שבו, מתנהל מעצמו ללא יד מכוונת ונסתרת, רק מכח מפץ גדול שהתרחש לו אי שם בעבר הרחוק, מעצמו.

או, שלא ייתכן כלל וכלל לחשוב ולהתנהל כך אלא חייבים להאמין שכלל ענייני העולם כאן מכוונים ומנוהלים מלמעלה ע”י גורם מנהל.

מכאן אילך, כל העניינים, המחשבות, המחלוקות, הפילוסופיות ועוד הם רק נגזרים ונגזרי-נגזרים של נקודת המוצא הבסיסית דלעיל.

אולי שמעת על מחבר ספר חובות הלבבות- רבי בחיי אבן פקודה, שחי בספרד לפני כאלף שנה (שער הייחוד פרק ו).

וכך הוא כותב בספרו (בשער הייחוד, פרק ו), לעניין חובת האמונה שהעולם לא נברא באופן אקראי ואינו מתנהל מאליו באקראיות אלא הכל נעשה ע”י גורם מכוון ומנהל:

“והלוא תראה: אם ישפך לאדם דיו פתאום על נייר חלק, שאי אפשר שיצטייר ממנו עליו כתב מסודר ושיטות [=שורות] נקראות כמו שיהיה בקולמוס. ואילו הביא אדם לפנינו כתב מסודר ממה שאי אפשר להיות מבלי מיצוע [=בלי אמצעות] קולמוס, ואומר כי נשפך הדיו על הנייר ונעשתה צורת הכתב עליו מעצמה – היינו ממהרים להכזיבו על פניו, שאיננו נמלט מכוונת מכוון. וכיון שזה בעינינו דבר שאי אפשר להיות [=שיכתב טקסט על הנייר בלי שיהיה מישהו שיכתוב אותו בכוונת מכוון]… איך יוכל [האדם] לומר בדבר שמלאכתו יותר דקה ותקונו יותר רחוק ועמוק בעינינו עד אין תכלית שיהיה מבלי כוונת מכוון וחכמת חכם ויכולת יכול?! [ואם כך במלאכה לא כזאת מורכבת ככתיבת טקסט, שברור לנו שאינה יכולה להיווצר בצורה אקראית; כיצד זה יכול לעלות על דעתו של האדם שמלאכה הרבה יותר מורכבת והרבה יותר מסובכת, בלי שום השוואה כלל, כמלאכת בריאת העולם על מלוא הסיבוכיות והחוקיות המופלאה והאינסופית הגלומה בו – שמלאכה כזה היא פרי של אקראיות כלשהי?!]”.

דברים ברוח דומה כותב גם הרמב”ם בספרו משנה תורה, הלכות יסודי התורה, פרק א’, הלכה א’:

“יסוד היסודות ועמוד החכמות לידע שיש שם מצוי ראשון והוא ממציא כל נמצא וכל הנמצאים משמים וארץ ומה שביניהם לא נמצאו אלא מאמתת המצאו”.

ובהלכה ה’ שם, כתב הרמב”ם:

“המצוי הזה הוא אלהי העולם אדון כל הארץ והוא המנהיג הגלגל בכח שאין לו קץ ותכלית בכח שאין לו הפסק שהגלגל סובב תמיד ואי אפשר שיסוב בלא מסבב והוא ברוך הוא המסבב אותו בלא יד ובלא גוף”.

האם זה אומר שאנו, בעיני בשר ודם שלנו, מבינים לאשורה את מלוא אופן הנהגתו של הבורא את עולמו?

בוודאי ובוודאי שלא.

האם אנו, בעיני בשר ודם שלנו, לא חוזים לעיתים במה שמכנים חז”ל “רשע וטוב לו, צדיק ורע לו”?

בוודאי ובוודאי שכן.

אכן, הנביא ישעיה כבר מסר לנו בנבואה מהבורא את היסוד המוסד הבא (ישעיה, נה, ט):

“כי גבהו שמים מארץ כן גבהו דרכי מדרכיכם ומחשבתי ממחשבותיכם”.

כלומר, אין אפשרות שאנו, בכלים השכליים שלנו, נצליח לרדת לעומקה ולשורשה של הנהגת הבורא באופן מדויק המקיף כל פרט ופרט.

אנו יכולים, בהחלט, להבין את העקרונות העל הכלליים ואת חלק מהפרטים הרבים הנגזרים מכך.

אבל, עדיין, לעולם לא נצליח להבין במחשבותינו את מלוא הדברים ואת עומקם האמיתי.

למה הדבר דומה? לאדם שאינו דובר ספרדית, לדוגמא, המנסה להבינה באמצעות שימוש בכלי המוכר וידוע לו- מילון עברי-עברי.

הרי ברור שהדבר נדון מראש לכישלון כיוון שהוא משתמש בכלי הלא נכון.

ולהבדיל מהמילון, כאן אומר לנו הבורא בשם הנביא ישעיה שלא קיים בנמצא, בעולם הזה, כלי שבאמצעותו נוכל להבין, במלוא היקפה, את סיבות ההנהגה של הבורא.

להלן אתייחס, בקצרה, לשאלותיך הספציפיות:

2) בשונה מהמדע המתפתח לכיוון מעלה כל העת, היהדות גורסת שבכל הנוגע לידיעת האלוקות מתרחש דבר הפוך לחלוטין המכונה “ירידת הדורות”.

“אם ראשונים בני מלאכים אנו בני אנשים ואם ראשונים בני אנשים אנו כחמורים ולא כחמורו של ר’ חנינא בן דוסא ושל רבי פנחס בן יאיר (שידע, מעצמו, שלא לאכול מאכל גזול) אלא כשאר חמורים”, כך מלמדת אותנו הגמרא במסכת שבת, קיב, עמוד ב.

3) אנו ביהדות מאמינים במושג שנקרא “נס”. ברור שרק נס יכול להחזיק בתיבה אחת את כל הברואים הקיימים בעולם.

גם בבית המקדש התרחשו, באופן תדיר, ניסים.

לדוגמא ראה את דברי המשנה על “עשרה נסים נעשו לאבותינו בבית המקדש:

1. לא הפילה אשה מריח בשר הקדש,

2. ולא הסריח בשר הקדש מעולם,

3. ולא נראה זבוב בבית המטבחים,

4. ולא ארע קרי לכהן גדול ביום הכפורים,

5. ולא כבו גשמים אש של עצי המערכה,

6. ולא נצחה הרוח את עמוד העש,

7. ולא נמצא פסול בעומר ובשתי הלחם ובלחם הפנים,

8. עומדים צפופים ומשתחוים רווחים,

9. ולא הזיק נחש ועקרב בירושלים מעולם,

10. ולא אמר אדם לחברו צר לי המקום שאלין בירושלים” (משנה, אבות, ה, ה).

4) אנו ביהדות מאמינים בכך באמונה שנמסרה במסורת, דור אחר דור אחר דור, עד ימות הנביאים ועוד קודם לכן, מעמד הר סיני ויציאת מצרים.

בהקשר לכך עיין ברמבם הלכות יסודי התורה, פרק ח’, הלכה א’:

“משה רבינו לא האמינו בו ישראל מפני האותות שעשה שהמאמין על פי האותות יש בלבו דופי שאפשר שיעשה האות בלט וכשוף אלא כל האותות שעשה משה במדבר לפי הצורך עשאם לא להביא ראיה על הנבואה היה צריך להשקיע את המצריים קרע את הים והצלילן בתוכו צרכנו למזון הוריד לנו את המן צמאו בקע להן את האבן כפרו בו עדת קרח בלעה אותן הארץ וכן שאר כל האותות ובמה האמינו בו במעמד הר סיני שעינינו ראו ולא זר ואזנינו שמעו ולא אחר האש והקולות והלפידים והוא נגש אל הערפל והקול מדבר אליו ואנו שומעים משה משה לך אמור להן כך וכך וכן הוא אומר פנים בפנים דבר ה’ עמכם ונאמר לא את אבותינו כרת ה’ את הברית הזאת ומנין שמעמד הר סיני לבדו היא הראיה לנבואתו שהיא אמת שאין בו דופי שנאמר הנה אנכי בא אליך בעב הענן בעבור ישמע העם בדברי עמך וגם בך יאמינו לעולם מכלל שקודם דבר זה לא האמינו בו נאמנות שהיא עומדת לעולם אלא נאמנות שיש אחריה הרהור ומחשבה”.

לגבי הוכחות מדעיות טהורות- שב ומפנה אותך לאנשים המתמחים בתחום של “תורה ומדע”, כדוגמת ד”ר צבי ענבל אשר לינק להרצאתו מופיע בראשית הדברים, לעיל.

5) אם אלוקים היה נגלה לנו באופן חי ומוחשי הרי שהיינו מכירים בקיומו לא מתוך אמונה וסברה ברורה אלא מכח עדות ראייה.

כמו, שלהבדיל, אנו חוזים בעיננו בשמש, בירח ובכוכבים.

אלוקים לא מעוניין בכך. מדוע ולמה? כדי להרבות שכר, בעיקר בעולם הבא, למי שיעבור את החיים כאן בעולם הזה מתוך אמונה ברורה ומצוקה בבורא עולם שהוא המכוון והמנהיג את חייו של הפרט ושל הכלל כאחת.

ושוב, מפנה אותך לדברי הנביא ישעיה בדבר “כי גבהו שמים מארץ כן גבהו דרכי מדרכיכם ומחשבותי ממחשבותיכם”, היפים בהחלט גם לכאן.

6)אינך טועה. עבד כנעני הוא אכן מושג שהתורה מתירה את קיומו.

עם זאת, ברור שלא כל דבר שהתורה מתירה לעשותו, הוא אכן יעשה בפועל. הדבר מותר. בלבד. הדבר אינו ציווי. כלל.

וכיון שכיום בטל מוסד העבדות אצל כל העמים הנאורים, יש להניח בוודאות גמורה שגם בימות המשיח שבהם תונהג המדינה באופן מלא לאור חוקי התורה, חכמים לא יאפשרו בפועל את מוסד העבדות.

מדוע הדבר, לכשעצמו, מותר ע”י התורה? אין כאן המקום להאריך. מדובר בנושא רחב מאד.

7) לכל אדם, באשר הוא, ישנה, בבסיסו, בחירה חופשית מליאה ומוחלטת לבחור בטוב או, להבדיל, ברע.

זה הכלל.

וכידוע, לכלל כלל יש יוצא מן הכלל.

לכן, ישנה אפשרות שבה לאדם שהרשיע שוב ושוב ושוב, בזדון, מתוך מודעות גמורה ועשה זאת להכעיס בלבד ולא מתוך תאווה יצרית רגעית שגברה בו מבלי שהוא כפה כנגדה את יצרו הטוב, הרי שבתגובה לכך תינטל ממנו, כעונש על מעשיו, זכות הבחירה.

בדיוק כפי שהיה עם פרעה שאותו ציינת בדבריך כדוגמא.

עיין בכל זה בהרחבה רבה בדברי הרמב”ם במשנה תורה, הלכות תשובה, פרק חמישי ושישי.

לסיום, אני שב על בקשתי הנרגשת ממך- אנא ואנא, גש לכל הנושאים הללו מתוך רק מתוך ענווה רבה. על ידי כך, בטוח אני בוודאות גמורה שתגיע, במוקדם או במאוחר, אל האמת לאמיתה.

מקווה שסייעתי לך.

ברכה והצלחה!

צבי

zvikadr@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן