The Butterfly Button
שאלה על מציאות האלוקים

שאלה מקטגוריה:

אשמח גם לשאול שאלה.אני רוצה לדעת למה יש אלוקים ואני אדייק את השאלה שלי.אני קראתי את מרבית התשובה עם המסודר והמסדר .אבל בעבורי היא לא נגעה בנקודה שמפריעה לי בקיום ה’.תמיד חשבתי למה אנשים לא מאמינים שיש ה’ זה ברור הרי יש עולם,אם כך איך הוא נוצר.אבל כשגדלתי קצת הטענה הזאת נראית לי לא נכונה בעליל  וזאת משום שיותר הגיוני להאמין במציאות של עולם שנוצר מעצמו לעומת מציאות שה’ נוצר מעצמו.כל מי שהוא מאמין בוודאי מאמין שהשם הוא גדול יותר עצום ביותר-ובוודאי עצום גדול ונפלא מכל מציאות שקיימת ומכל הייקום והעולם,הוא משהו גדול מזה .אם כן הטענה שזה שיש עולם ולא יתכן שנוצא מעצמו לא מנמקת את קיומו של אלוקים כי אם אני אומרת שלא יתכן שהעולם שהוא פחות עצום נפלא וגדול מהאל נברא מעצמו,אז בוודאי שאני יכולה לומר שלא יתכן שה’ שהוא גדול מכל מציאות שהיא נברא מעצמו ולא היה צריך להיברא?הרי כדוגמא:(הדוגמא מתאימה באופן חלקי לשאלה)יותר קל לי להאמין שעט נוצר מעצמו מאשר שמצלמה שזה דבר משוכלל יותר נוצרה מעצמה.אם אני מאמינה שלא יתכן שהעט נוצא מעצמו בוודאי שאני גם לא מאמינה שמצלמה שהיא דבר מתחכם יותר נוצרה מעצמה-היא גם הייתה זקוקה לבורא.

תשובה:

לשואלת היקרה, שלום וברכה.

קראתי את השאלה ופשוט נהניתי הנאה צרופה. השאלה מוכרת, אבל הבהירות והחדות בה היא הוצגה היתה נפלאה.

לפני שאגש לתשובה אחזור שוב על השאלה, בשביל לחדד את הדברים.

מקובל לומר שהעולם הרי מורכב בצורה בלתי ניתנת לתיאור, וכל פרט בו מלא באין ספור פרטים קטנטנים שכל אחד מהם ג”כ מורכב ממליון נתונים שכולם תואמים זה לזה באחידות מופלאה ובלתי נתפסת, כך שלא יתכן שכל זה נעשה מאליו. ובהכרח שיש מח מתכנן מאחרי כל זה.

וכאן שואלת השואלת: ומה האופציה השניה? שיש מוח מאחורי הכל. מה הועלנו בזה? לא רק שלא הועלנו אלא קלקלנו. שהרי ברור שהיוצר יותר גדול ממה שהוא יצר. ואם לא יעלה על הדעת שהדבר הנוצר נעשה מאליו, איך יתכן שהיוצר של אותו דבר כן נוצר מאליו?

זו השאלה, והיא נפלאה. התשובה קצת מורכבת. בשביל להמחיש אותה אשתמש במשל.

במפעל לייצור שעונים עומד הפועל ליד פס הייצור בנקודת הגמר, היכן שיורד המכסה הסוגר את השעון מלמטה ומכסה את מערכת הקפיצים והבטריות הזעירות. לא נזהר הפועל, וטיפת רוק זעירה ניתזה מפיו ונפלה לתוך השעון. חלקיק שניה לאחר מכן נסגר המכסה.

בתוך השעון, בטיפת הרוק הזעירה, נמצאים כעת שבע מליארד חיידקים. הם מנסים להבין את המקום אליו הם נקלעו.

לאחר שנים ארוכות של מחקר הצליחו החכמים שבהם לפענח מה גורם לקפיצים הענקיים שמעל ראשם לזוז, מה גורם למערכת גלגלי השיניים האימתנית להניע את המערכת המפלצתית שלידה, וכו’.

כעת מנסים החכמים להבין מה יצר את השעון.

יש להם סיכוי להצליח?

עולם המושגים שלהם מסתכם בחיידקים ובמערכות קפיצים. הם לא יכולים לעולם להבין איך נוצר שעון, כי אין להם שמץ מושג על קיומו של יצור שאינו חיידק, שיש לו ידיים ורגליים ותבונה, הם כמובן לא יכולים לדעת מאומה על חשמל ואלקטרוניקה, על מכונות ייצור, והם אפילו לא יודעים על קיומו של הצד השני של המכסה שמעל ראשם. עולם המושגים שלהם מסתכם במה שהם רואים וחווים. מעבר לזה פשוט לא שייך שיגיע לידיעתם, לעולם.

דבר אחד הם יכולים להבין: מערכות הקפיצים לא בראו את עצמן. מה כן? לא ידוע. כל נסיון להבין מה כן יסתכם בכשלון.

נחזור לעולם המוכר לנו.

עולם המושגים שלנו מצטמצם למושגים אנושיים, כל התפיסה שלנו מוגבלת לדברים פיזיים, למרחב, לזמן. אין לנו יכולת להבין מה שמעבר לכך, כיצד יש מושג של דבר שאינו פיזי ועם כל זאת הוא קיים. כיצד יש מושג של דבר שהוא למעלה מן הזמן. גם כשאנחנו מנסים לדמיין משהו לא פיזי אנחנו מלבישים עליו תיאור פיזי, אחרת פשוט אין לנו קליטה בו.

למשל, לכל אחד מאיתנו יש שכל. זו עובדה. שכל הוא לא דבר פיזי ואינו ניתן למישוש ולהגדרה. ועם כל זאת כשאנחנו מנסים לחשוב על השכל שלנו, על צורתו ומהותו, אנחנו מדמיינים משהו כזה אוורירי שמסתובב שם בראש ונזהר לא לברוח החוצה…

גם החיות שלנו, מה שנקרא “נשמה”, היא דבר לא פיזי. ועם כל זאת, כשאנחנו שומעים משפט כמו “נשמתו של פלוני עלתה לשמים” אנחנו מדמיינים טיסה חופשית של רוח בלתי נראית במהירות של 2000 קמ”ש… למרות שברור שנשמה אינה איזו רוח מסתורית, ואינה משוייכת למקום, כי רק דבר פיזי יכול להיות משוייך למקום.

ההגדרה “נשמה עלתה לשמים” היא לא יותר מאשר משל, ועם כל זאת איננו מצליחים להשתחרר מהמשל הזה. כי אין לנו כלים לקלוט משהו שאינו מחובר למערכת המושגים המצומצמת שלנו.

(אני מקוה שאני לא מתפלסף מידי, אם כן – אוכל להרחיב את היריעה באופן אישי).

אם אנחנו אומרים שהעולם נוצר מאליו, אנחנו מנסים לפרש את תהליך ההיווצרות לפי הכלים המוכרים לנו מתוך העולם שבו אנחנו חיים. וזה לא הגיוני. “לא הגיוני” זו הגדרה עדינה, זה לא אפשרי. מדובר על אפשרויות מקריות הזויות.

אבל אם טוענים שתהליך ההיווצרות הוא מעבר לכללים המוכרים לנו, כי לפי הכירותנו עם העולם רגע היצירה הוא חידה סתומה, ועל כרחנו להניח שהיה כאן משהו מעבר להכרתנו, אין לנו שום בעיה עם זה. אנחנו במילים אחרות אומרים כמו אותם חיידקים בתוך השעון: מערכות הקפיצים לא יצרו את עצמן. מה כן? יש כאן משהו ענק מעבר למושגים שלנו שהוא זה שעשה את העולם הזה. מה מהותו, איך הוא נוצר, איך הוא נראה וכו’? כל זה לא שאלה, כי המושגים המצומצמים שלנו לא רלוונטיים לגביו. הוא מהות אחרת.

מה הוא אותו כח עליון שעשה את הכל? אין לנו השגה במהותו, כל התפיסה שלנו לגביו כאישיות מסוימת (אבא, מלך, א-ל, וכו’) אינה מגדירה אותו באמת, כי הוא מעבר להשגתנו. כל מה שאנחנו יכולים לקלוט הוא – שהוא קיים. יש כזו ישות שהיא מעל הכל ואיננו יודעים עליה כלום. אנחנו מכנים אותה הקדוש ברוך הוא ונדמה לנו כביכול הוא שייך לעולם שלנו רק שהוא יותר גדול מאיתנו (כמו שהילדים שואלים – “אבא, ה’ הוא בן או בת”?…), אבל האמת היא שזו ישות מחוץ לעולם המושגים שלנו, שאין לנו בה שום השגה ואין לנו שום יכולת לקלוט אותה ולפרש אותה, כל פירוש כזה בהכרח יחטא לאמת. כמו שכל נסיון של החיידק הכלוא בתוך השעון להבין מה זו אלקטרוניקה בהכרח יחטא לאמת, כך כל נסיון שלנו להבין מה הוא הבורא בהכרח יחטא לאמת.

הדבר היחיד שאנחנו יכולים להגדיר ביחס אליו, שזה בטוח נכון – שהוא קיים. אבל עצם מהות הקיום שלו היא חידה סתומה עבורנו.

איננו מנסים לפרש אותו, וממילא כל השאלות הנובעות מצמצום המושגים האנושי שלנו אינן רלוונטיות לגביו.

הדברים הללו הם עיבוד של דברי החובות הלבבות בשער היחוד ושל החזון איש באמונה ובטחון בגירסתו הבלתי מצונזרת. כשלמדתי את דברי החזון איש בפעם הראשונה הייתי בחור צעיר בן חמש עשרה ואז לא הצלחתי לקלוט אותם לעומקם. בגיל הרבה יותר מבוגר למדתי את דברי החובות הלבבות, והם הפכו לי את הראש. אעתיק כאן את לשונו (שער היחוד פרק י): “וצריך שתבין מענין הבורא, שאין כמוהו דבר, וכל אשר תספר אותו בו מן המדות, צריך שתבין מהם ריחוק שכנגדם ממנו, כאשר אמר אריסט”ו: השוללות במדות הבורא ית’ אמתיות מן המחייבות, מפני, שכל מה שמחייבין לעצם כבודו מן המדות, איננו נמלט ממדות העצם או ממדות המקרה, ובורא העצם והמקרה לא תשיגהו מדה ממדותם בעצם כבודו וכל המרוחקות ממנו מן המדות הן אמתיות בלי ספק, והנה נאותות לו, כי הוא נעלה מכל מדה ותאר, ומרומם מכל דמות ודמיון. וע”כ אתה צריך שתבין מן המדות האלה השלש, אשר זכרנו, הרחקת שכנגדם מעל הבורא יתברך”.

כאשר קלטתי בפעם הראשונה את העוצמה שבדברים הייתי נרגש מהעוצמה של הבורא שקלטתי פתאום את אפס קציה. הוא כל כך גדול, בלתי נתפס, בלתי מובן עד כדי כך שאין לנו שום יכולת להבין בו משהו – ועם כל זה “הוא” מעוניין לעזור לי, מתעניין במעשי, ורוצה שאשוחח עמו!

ההבנה בכך שאין לנו הבנה בעצמותו של הבורא אינה מעיבה במאומה על מערכת היחסים אתו. אנחנו כמו תינוק בן שעה שאינו מבין כלל מה היא אמו. הוא לא מבין מה זה קיום אנושי, מה זה בן אדם, הוא לא מסוגל אפילו להגדיר מה זו אהבה, אבל עם כל זאת הוא מחובר בכל נימי נפשו לגוף הזה שעד לפני רגע הוא היה חלק ממנו, והוא מתרפק עליו לינוק ממנו את עצם קיומו הפיזי והנפשי.

כך אנחנו עם הקדוש ברוך הוא. אנחנו יודעים שהוא קיים, ויודעים שהוא רוצה בנו ואוהב אותנו, וזאת מבלי להבין ולהגדיר מה זה קשר ומה זו אהבה בעולם המושגים האלוקי. די לנו בכך שאנחנו יודעים שזה קיים. הקב”ה הפך את העולם לפני 3300 שנה בסדרת אירועים ששיאה היה בהר סיני, כדי להודיע לנו שאנחנו חשובים לו ושהוא כורת איתנו ברית נצחית.

אקוה שדברי הובנו, אחרי הכל השאלה נגעה בנושא עמוק, ואי אפשר לענות תשובה קלה להבנה על שאלה קשה. כאמור, אם לא הובנתי אוכל להרחיב את היריעה בלי נדר.

בהצלחה רבה

יעקב

b0548407520@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן