The Butterfly Button
שאלה על אבולוציה ובריאה

שאלה מקטגוריה:

שלום. הרבה זמן שבוערת בי שאלה והאנשים שמסביבי חושבים שאני כופרת או משהו.. אבל אני לא! פשוט הקטע של אבולוציה והתפתחות העולם מסתדר לי טוב מאוד עם בריאת העולם ע”פ הדת. “אלף שנים בעינייך כיום אתמול” מה שאומר שבורא עולם לא ברא את העולם ב6 ימים אלא ב6 אלף שנים! ולא רק זה מי שמחליטים על היממה אלו השמש והירח שנבראו רק ביום הרביעי מה שמקנה לבורא עולם אין ספור של זמן כדי ליצור את העולם. ויש עוד כל מיני דברים שנשמעים דיי הגיוניים (חוץ מהקטע שהאדם בא מהקוף כי בתורה רשום מפורשות שהאדם נברא בצלם). הייתי רוצה שתעשו לי סדר במוח כי מלא זמן חייתי במחשבה שאולי אני כופרת כי אותי למדו או שאתה מאמין ב6 ימי המעשה – ואתה מאמין באלוקים, או שאתה מאמין באבולוציה – ואתה כופר. אשמח לתשובה:)

תשובה:

שואלת יקרה מאוד.

לפני שנתחיל בדיון, חשוב לדעת, אדם השואל שאלות אינו כופר! מותר לאדם לתהות ולהרהר בענייני אמונה. מותר לאדם לנסות להבין את עיקרי האמונה. לפי הרמב”ם יש בכך מצוה.

כמובן, חשוב לזכור שיתכן שיהיו לנו שאלות שאין לנו תשובה עליהם. אם בשל עומק המושג, ואם בשל קוצר המשיג. במקרים כאלו צריך לדעת שאסור לתת לשאלות אלו לערער את האמונה שלנו בה’.

בתפילה אנחנו אומרים קודם “אין כאלוקינו. אין כאדונינו”, ורק אחר כך שואלים “מי כאלוקינו. מי כאדונינו”. ללמדנו, שתחילה אנחנו מצהירים שאמונתנו בה’ ובמצוותיו הינם מוחלטים ללא פקפוק וספיקות. רק לאחר מכן, מותר לנו לצאת לשאול שאלות.

כעת נדון בשאלתך אודות האבולוציה ובריאת העולם. הבעיה של בעלי האמונה עם תורת האבולוציה איננה בגלל התאריכים שלכאורה סותרים זה את זה.

הביקורת שלנו על תורת האבולוציה הינה בשל העובדה שהם לא מאמינים בבורא עולם שיצר את אותם תהליכים. בעוד שבתורה הקדושה מתואר שהבורא ברא את העולם, באה תורת האבולוציה וטוענת שתהליכים אירעו ללא התערבות מכוונת של בורא העולם.

לזה אין אנחנו יכולים להסכים בשום אופן! אנחנו מאמינים באמונה שלימה שהבורא יתברך שמו הוא בורא ומנהיג לכל הברואים והוא לבדו עשה ועושה ויעשה לכל המעשים!

התיארוך של הבריאה אינו משנה למידת האמונה. ישנם מן האחרונים שרצו לומר שאותם ששה ימים המתוארים במעשה בראשית, כוללים בתוכם פרקי זמן ממושכים יותר [התפארת ישראל על המשניות, ועוד].

לאמיתו של דבר, כל בר דעת הקורא את סיפורי התורה, נוכח לראות שהתורה איננה ספר היסטוריה רגיל. התורה מספרת רק נקודות שנראות לה ראויות לציון. עובדה זו נכונה פי כמה וכמה בנוגע לסיפור בריאת העולם. האופן שבו התורה מתארת את בריאת העולם, אינו תיאור מושלם של בריאה. לא מתואר בו יצירת המחצבים. לא מובן היאך יכולים צמחים להתקיים לפני שיש שמש. לא ברור מהו האור ומהו המאורות. וכן הלאה. זאת מלבד תיאור הבריאה שמופיע שני פעמים באופן שונה לחלוטין. פעם אחת אדם הראשון ואשתו נבראים ביחד, ובפעם השניה נבראת האשה מן האדם.

כל אותם שאלות מוכיחות באופן ברור, שהתורה לא מתכוונת לתאר את כל חלקי הבריאה באופן מלא ורציף, אלא היא מתכוונת לתיאורים מסוג שונה. אם של השתלשלות עולמות, ואם באופן מליצי, ועוד.

ישנם ספרים הדנים באבולוציה באופן יהודי נכון, המנפה את התבן מן הבר. תוכלי לראות זאת בספריו של ד”ר מיכאל אברהם. אם תרצי – אוכל להפנות אותך לרשימת ספרים של יהודים שומרי תורה ומצוות העוסקים בעניינים אלו.

הרבה הצלחה.

בניהו.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן