The Butterfly Button
קנאה עזה באחותי הקטנה

שאלה מקטגוריה:

יש לי אחות שקטנה ממני בכמה שנים ובשנים האחרונות אני חשה מולה קנאה עזה. לעומת העבר, בו הייתי האחות הגדולה, החכמה והמוצלחת- המצב (לפחות בעיני) התהפך לחלוטין. כיום התחושות שלי שהיא מאפילה עליי בהצלחות שלה, במראה שלה, בנוכחות שלה, בעוצמה שבה. (וזה נכון..)
יוצא שאני נמנעת מישיבות משפחתיות, טיולים, שיחות, ביקורים- כשהם בנוכחותה. כשהיא שבה הביתה ואני שומעת (כמובן מהצד) סיפורים שהיא משתפת אני מרגישה נחותה ולא שווה מספיק. אם פעם הרגשות היו מודחקים בתוכי מאוד, לאחרונה קשה לי לשלוט בהם ושמתי לב שהיא התחילה להבין שמשהו ביננו לא הכי טבעי ונוצר ממש ניכור ביננו כאשר אני האחראית לכך!
המצב הזה כל כך קשה עבורי, עד שלפעמים מרוב שהרגשות גואים אני מתקשה להתרכז בענייני, אני מרגישה כל כך רעה, אנוכית וקנאית ועוד יותר מתייסרת בעקבות המצב הזה.
אני חושבת שאין יותר נכון ממאמר חז”ל: “הקנאה, התאווה והכבוד מוציאים את האדם מן העולם” כי באיזשהו מקום איבדתי את המקום שלי, השלווה והנחת שלי בעקבות ההשוואה הבלתי פוסקת אליה- בכל תחום שהוא. אשמח בעיקר עצות /טיפים להתמודדות עם רגשות הקנאה
אולי מכאן תבוא הישועה

תשובה:

שואלת יקרה ואהובה

קראתי את המכתב שלך והתרגשתי מהכנות שבמכתבך, ניכר במילים שלך שאת בעלת מודעות עצמית גבוהה ויכולת התבוננות פנימית על מה שקורה לך גם כשהדברים כואבים. שיתפת בקושי ובכאב העצום שלך ובחרת בגבורה להעלות את הדברים גם כשהם מייסרים אותך על מנת לקחת אחריות ולמצא פתרון- וזה מעיד על כנות,אומץ וכוחות פנימיים.

הקנאה הייתה משחר הבריאה -בתורה הקדושה כבר מובאים מקרים של קנאה: קיין והבל, ,יוסף ואחיו קורח ומשה ואהרון. משום שהיא חלק מהטבע האנושי. הרבה אנשים כועסים על עצמם ומתוסכלים כשהם מקנאים בבני משפחתם, אך אין צורך להילחץ או לחוות אשמה, משום שככל שיש לנו מכנה משותף גדול יותר עם האנשים הקרובים אלינו. הסיכוי שנקנא בהם גדל. הסיבה היא, שזה הרבה יותר מוחשי עבורנו וקל לנו לדמיין את עצמנו במקומם, זה לא משהו תלוש ולכן הקושי גדל.

בתחילת מכתבך הבאת שהיו בינכן קשרים טובים ואת היית האחות הגדולה החכמה והמוצלחת, ואז התחילה תקופה שונה, כאשר השתנו המעמדות בינכן והיא החלה להאפיל עלייך בהצלחותיה במראה בנוכחות ובעוצמה שלה, וכאן אני חייבת לעצור ולציין, הרבה אנשים מכחישים את קנאתם, כי לאף אחד לא נעים להודות שהוא מקנא, אבל האמת להתעלם מהקנאה או להדחיק אותה תהיה טעות חמורה משום שלא נוכל לטפל בשורש שגורם לנו לקנא. ולמרות שהתחושה הזו קשה מנשא ,פוצעת וכואבת, את בוחרת להעלות את התחושות הכואבות ואת הסבל שלך ומגיע לך על זה ישר כח עצום!

וכעת אכתוב כמה מילים על תחושת קנאה שאולי תיתן הסבר למה שקורה לנו ולאחר מכן אנסה להביא כיוונים שיעזרו לנו להתמודד עם הקנאה.

קנאה לא מתרחשת כל פעם שלאחר יש יתרון עלינו, אלא רק כאשר יש לו יתרון שאנו בעצמינו חושקים בו לדוגמא אישה האוהבת מאד טיפוח ובגדים נאים ומוגבלת בעקבות תקציב ,עלולה לקנא בשכנתה שיש לה שפע כלכלי ומלבישה את ילדה בבגדים של הצעקה האחרונה’ משום שזה משהו שהיא היתה רוצה ואין לה את היכולת..

כשיש לאחר תכונה או כשרון שאין לנו ואנחנו היינו רוצים שתהיה לנו, – שם מסתתר פוטנציאל לקנאה. מה שאומר גם, שדרך הקנאה אנו יכולים לראות את הדברים שהיינו רוצים שיהיו לנו ולהבין מה גורם לנו לקנא, הבנה זו היא אחד הכלים המשמעותיים בהכרות הפנימית שלנו עם עצמינו מה שיביא אותנו לעבודה עצמית מדויקת.

הדרך היא לעשות צעדים שיעזרו לנו להבין ולהתמודד עם הקנאה:

1. נרמול תחושת הקנאה.

כאשר מפנימים שמדובר ברגש לגיטימי שכולנו חווים, ניתן יהיה להתבונן ולהתמודד עם רגש זה , ורק לאחר מכן נוכל לעשות עבודה משמעותית על מנת לשחרר אותו.

2. לסלוח לעצמך

לשחרר את הכעס – לקבל את עובדת קיומה של הקנאה מבלי לכעוס על עצמך גם אם לדעתך את היחידה בעולם שמתמודדת עם קנאה, להפסיק להתווכח עם המציאות כדי להתחיל בכלל ליצור שינוי של המצב.

3.להתחבר לעצמך ולהתקדם

כאשר את מצליחה להתחבר לרגש ולתחושה ולהשתמש בה כדי לזהות את הצורך או הרצון שמסתתר מאחוריה. לאחר מכן לשאול את עצמך: “האם יש לי דרך להשיג את הדבר הזה בעצמי?” אם התשובה היא כן – אז זה הזמן להתחיל בדרך..

וכאן כדאי יהיה לנסות לברר עם עצמך? כדי שתוכלי לדייק את העבודה הפנימית שאת מכוונת אליה. מה קרה בתקופה הזו של השינוי? האם קרו ארועים שגרמו לך להרגיש ‘נחותה ולא שווה’? ואם אכן התשובה חיובית כדי יהיה לבחון עם עצמך או עם חברה קרובה מה באירועים הללו נוגע בך עמוק ומפיל אותך? האם יש דרכים שיעזרו לך להתמודד עם סיטואציות כאלה בלי שתצטרכי להמנע מלהגיע אליהם? וכדו’

4. התבוננות פנימית עמוקה ושינוי חשיבה

התייחסות מעמיקה למקומות מהם מבוססת הקנאה יכולה להביא לשינוי המחשבות. מתוך הבנה שאנחנו לא תמיד חשופים לקשיים ולכשלונות של האחר ולא רואים את כל התמונה.כך למשל, ניתן לשנות את המחשבה : ‘היא מוצלחת ואני לא’. משום שלשתינו יש אתגרים שאנחנו מתמודדות איתם כל אחת בדרכה, גם אם אני לא רואה אותם.

יקרה,

מקווה שהצלחתי לענות ולו במעט על הצורך שלך, ומאחלת לך שתצליחי למצא עם הכוחות שטמונים בך את הדרך הטובה עבורך להתמודד עם הקושי שברגש הקנאה, ובעיקר שתמצאי שלוה ומנוח עבורך.

בהערכה רבה

חדוי.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

 1. רשמת בתשובה , אם התשובה היא כן אז שהיא תנסה להשיג את הדבר..
  מה בנוגע למקרה שהתשובה היא לא..?
  כלומר זה לא משו שאפשר להשיג כמו נראות?

 2. שלום יקרה,

  שמחתי לקבל את שאלתך,

  אכן לעיתים אין בידינו לשנות את המציאות והנתונים ואני בטוחה שהקושי להפנים זאת הוא קשה עד מאד.

  ואכן במידה ואין איך לשנות את המציאות, ישנה דרך נוספת להתמודד עם הקנאה והיא יותר רוחנית ובאמצעות עבודה על האמונה :

  כתוב : “איזהו עשיר? השמח בחלקו”. העשיר שמח בחלקו וזה לא משנה לו מה יש לשני, אדם שמרוצה מחלקו בחיים לא נאבק בקנאה, כיוון שהוא לא רוצה יותר ממה שיש לו.

  אם כן במקום לשאול “איך אני יכולה להפסיק לקנא”? השאלה שיכולה לעזור לנו להתקדם היא, “איך אוכל לשמוח במה שיש לי”?

  שאלה זו היא מהותית ויסודית מאוד. מתוך האמונה שאלוקים יודע הכל וכולו טוב. העובדה שהוא יודע הכל ושכולו טוב פירושה שהוא יודע בדיוק מה טוב לך והוא מעניק לך את מה שהכי טוב עבורך כעת. אם הוא לא ראה לנכון לתת לך תכונות או כשרונות מסוימים, פירוש הדבר שבנקודה זו הדבר לא ישרת את האינטרס הטוב ביותר שלך. והידיעה הזו כשמטמיעים אותה עוזרת לנו לקבל את המציאות הזו שאין ביכולתינו לשנות.

  מתפללת שתמצאי את הדרך להתחבר לחלקים הפנימיים היחודיים שהאלוקים ייעד לך ולהעצים אותם בתוכך .

  בהצלחה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

בזיונות !!!!!!!
תודה מראש,אז ככה…בקצרה: נפשי העדינה מרוסקת לחלוטין,אני שבר כלי ממש,מכיוון ש-ללא גוזמה…”פגעו” בי אנשים,ועדיין,במשך כל חיי (43),וגם פוגעים לחינם כביכול…ואני בסה”כ בנאדם…ואני יודע ומאמין,שהכל משמיים,בצדק,ולטובה,ולכאורה להפגע זו בעצם גאווה סרוחה מצידי,ואני מסכים! כי אין רע יורד מן השמיים כידוע…ועלינו לקבל באהבה,ואני מוחל לכולם,והלוואי שגם ימחלו לי!! ואני גם מודע למעלת...
כיבוד הורים של אמא נרקסיסטית הוא אפשרי?
לי ולאמי מעולם לא היו יחסים טובים. היא מה שמגדירים היום, הייתה הורה נרקסיסטית. כל חיי למדתי לרצות אותה וכשלא עשיתי זאת חשתי אשמה ומצפון עצומים, גם אם הדברים לא קשורים בה בכלל. לפני כעשר שנים היא פיתחה הפרעה פרנואידית ובה היא חושבת שאבא שלי ואח שלי פוגעים בה (מעולם...
קושי גדול עם אמא שלי
אני גדלה בבית איכותי, עם ייחוס טוב וכו׳. בתכלס, השלום בית של הורי לא כל כך מוצלח- מאז שאני זוכרת את עצמי כילדה קטנה היו ביניהם ריבים ומחלוקות. אני תמיד הייתי בצד של אבא, עודדתי אותו וחיזקתי את דבריו במריבות כי לדעתי אימי לא פעלה נכון. הורי עברו קשיים אמי...
אחרי לידה ראשונה
ילדתי לפני 4 חודשים. מאז הלידה מרגישה ירידה רוחנית. קשה לי להתפלל קשה לי עם הכיסוי ראש בבית וצניעות בבית תפילות ןברכות.. מרגישה שזה בגלל הקושי להתנהל עם תינוק. אני כאילו קצת כועסת על ה’ על האתגר למרות שיש לי הרבה על מה להודות. זה שונה מהחיים של לפני הלידה....
אמונה, חוסר ביטחון וסוף העולם
אני אישה בשנות הארבעים נשואה ואמא. תמיד הייתי דתיה וב- 3 שנים האחרונות התחזקתי יותר יחד עם בעלי. לפני כשנתיים הייתי צריכה לעבור ניתוח גדול, ובעלי לקח על עצמו כיפה. ואני בהחלטה פזיזה של הרגע, לקחתי על עצמי כיסוי ראש! זה משהו שבחיים לא חשבתי שאקפיד כי המראה החיצוני והטיפוח...
דברתי רע על חבר ומרגיש רע עם זה
רוצה לשתף במשהו שקרה לי שלשום ולשאול על זה. התקשר אלי איזה קרוב משפחה לשאול ולברר אצלי על אחד הבחורים בשיעור שלי לצורך שידוכים. אני אישית לא סובל את הבחור הזה, היה לי איתו דברים ממש קשים ניסיתי להתחמק מלתת תשובה ולענות כמו פוליטיקאי ״מסביב״ אבל אז פשוט התפוצצתי וליכלכתי...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן