The Butterfly Button
פוחדת מהנסיון הבא!

שאלה מקטגוריה:

תודה רבה על האתר המדהים ולצוות המושלם כאן שנותן מענה בכל תחום ובכל זמן. תודה!
האמת שזאת קצת שאלה כזאת שאין עליה תשובה.
זה פחות שאלה, זה יותר מן פחד כזה שהתעורר בי פתאום.
אני בחורה מאמינה ויודעת שכל מה שקורה בעולם הוא מאת ה’ ורק לטובה, אין לי שום ספק בעניין.
מה שקורה שככל שהאדם גדל ומתפתח כך גם נסיונותיו,
עולים גדלים ומתפתחים וכמובן גם הכוחות וגם על זה תודה לה’.
מה שקורה שאני רואה את עצמי כבחורה בת 26 וכמו כולנו עם השק והחבילה המיוחדת והמיועדת בדיוק המדוקדק לי מאת בוראי,
עמדתי בחיי בנסיונות שונים, חלקם עברתי איכשהו וחלקם מתוך אמונה והבנה והתחזקתי והתרוממתי מהם.
מה שקורה כרגע, שאני עוברת נסיון מאוד גדול שכששמעתי על אנשים אחרים שחוו דברים כאלו ודומים, נקרע לי הלב.
וכעת כשאני עומדת במקום זה אני מרגישה הרבה כח ואני מחזקת את הסביבה שלי ושהכל זה רק מה’.
אבל פתאום נכנס לי פחד. אמאל’ה! אם הנסיונות הולכים וגדלים, מה הנסיון הבא שמחכה לי? שמין הסתם יהיה יותר גדול…
ואני מרגישה שיש לי כוחות ובא לי להיות קצת בדיכאון ועצובה ובמיטה, מותר לי. זה הכי מוצדק. אך לא מרגישה צורך! ההפך, אני שמחה וצוחקת ומתפקדת בשלמות. ואני פוחדת שאם אני מאמינה וחזקה אז אולי יבואו דברים יותר גדולים. ואחרי נסיון כזה אז משהו יותר גדול זה כבר ממש מלחיץ.
וזה לא שווה ליפול ולהשבר, זה לא אופציה.
אז מה?! אני ממש פוחדת! למרות שמאמינה ובטוחה באבא כל יכול.
וזה מה שקורה עכשיו שאני ממש רגועה ויודעת שאני בידיו הרחומות של ה’.
אז בטח תגידו, אם את כל כך מאמינה, אז תאמיני עד הסוף שיהיה טוב! וזה נכון כי גם בזה מאמינה.
אבל זה קצת פחד כזה שהתגנב לי ללב והתעצם… אז יש איזושהי תשובה? משהו מרגיע?
אשמח. תודה.

תשובה:

שואלת יקרה מאוד,

וואו. זו המילה הראשונה שחשבתי עליה כשקראתי את שאלתך. כמה כוח ואמונה נדרשים לעמידה כזו בנסיונות. איזו רמה של מודעות עצמית וצמיחה יש בך, המאפשרת לך לראות את מצבך מנקודת מבט מפוקחת ולנתח את רגשותייך הלא קלים בתקופה זו.

ולמרות שכתבת, ואת יודעת את זה, קבלי גם ממני: את גדולה!!

שאלתך בעצם בנויה נדבך על גבי נדבך. הנחות יסוד, מסקנות, ו— פחד.

ברשותך, ארצה לסקור את הבניין שבנית, אולי נמצא בו פירצה שתעקר את נושא הפחד, ותקבלי איזושהי תשובה, משהו מרגיע, כמו שביקשת בחן כה רב.

את מתחילה עם זה שכל מה שקורה הכל משמיים, והכל לטובה. גם אם כרגע אנחנו לא רואים את זה, והכל נראה כה שחור, קודר וחסר תקווה. את ממשיכה עם תיאור העמידה בנסיון – ככל שהאדם עומד בנסיון גדול יותר, כך כוחותיו גדלים בהתאמה. עד כאן את עומדת על קרקע יציבה ובטוחה. אני מסכימה איתך.

ופה את ממשיכה הלאה – ככל שהאדם גדל, גדלים גם נסיונותיו.

ופה נעצור רגע, ונבחן את המסקנה והעולה ממנה.

את אומרת, במילים אחרות – אבא, בשביל מה לגדול? בשביל לסבול? אם אני עומדת בנסיון הזה אתה הולך להעמיד אותי בנסיון יותר גדול?

ואמנם לא אמרת את זה, אבל הרגשתי את השאלה זועקת מבין השורות – האם “שווה” לעמוד בנסיונות? אני מפחדת!! לא רוצה!! לא רוצה נסיון גדול יותר! זה הנוכחי כבר מוגזם וגדול מדי, עד לאן נגיע?

ופה אני רוצה לצטט לך את דברי הרב דסלר במכתב למקורבו שעבר גם הוא נסיון גדול מאוד (מכתב מאליהו ח”ה עמ’ 532)

“תמול מסר לי ידידנו מר… משמך כי נתבטל הדבר שהיה לפניך. נצטערתי הרבה ונהניתי הנאה עודפת על הצער. הצטערתי ונשאתי בעול עמך, אך נהניתי, כי ברור לי אחר כל אשר סיפרת לי, כי עמדת הפעם בנסיון גדול ובלי ספק שתזכה ע”יז לחנינה רבה ממנו יתברך. ידוע תדע אהובי, כי יש ברכה ויש חנינה. ברכה היא מצד החסד והרחמים, אבל חנינה היא הבאה גם מצד הדין, פי’ שהיא מחויבת גם ע”פ תוקף הדין [……] ותוכן העניין הוא כי כאשר האדם סובל לשם שמיים, וסובל בעמדו בנסיון, ומקבל את סבלו באהבה כי ירגיש את עצמו מאושר שהביא קרבן כזה לפני קונו, בזה הוא זוכה ע”פ מידת הדין ממש כי יחוננו ועושהו וירבה יוסיף לו כל כל טובה בעוה”ז ובעוה”ב. וטעם העניין הוא, שהרי כל דיניו של הקב”ה הם מידה כנגד מידה וכשאדם מהפך במידת הדין – היינו הייסורין והצער – למידת הרחמים – היינו שמקבל באהבה, אז הרי מוכרח כי מידה כנגד מידה תהיה שע”פ דין גמור תהפך לו מידת הדין שלמעלה למידת הרחמים”

רצית משהו מרגיע יקירה, לכן ציטטתי לך את מילותיו של הרב דסלר. את מילותיו המנחמות והמרפאות. המילים שמלמדות אותנו כי יש מידה מיוחדת בשמיים – מידת החנינה. מידה שהיא לא מצד החסד והרחמים, אלא ממש מתבקשת מאליה מצד הדין.

מידה שמוכרחת מכח “מידה כנגד מידה”. ככל שהאדם מקבל את סבלו באהבה, וזה מה שאת עושה כאשר את מסרבת להיכנע לדיכאון, לא באה בטרוניות קשות כלפי מעלה, ומקבלת עלייך את הדין. ככל שזה קורה – כך משמיים מידת הדין הופכת למידת הרחמים.

קשה לפעמים לעכל את התפיסה הזו, כאשר התפיסה הרווחת אצלינו היא כ”כ הישגית ונוצרית, האומרת שבאנו לעולם בשביל לסבול. כאשר בתת מודע אנחנו רק פוחדים מאיפה תנחת עלינו המכה הבאה, וחושבים שהעולם הזה מיועד לסבל. וכמו בתחרות – ככל שעלינו דרגה, מגבירים את עצמת הסבל כדי לאמן אותנו.

התפיסה היהודית שונה כ”כ. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהקב”ה רק רוצה להיטיב לנו. הוא לא רוצה לנסות אותנו, לא להקשות, אוהב אותנו אהבה אין סופית, ומחפש דרכים להרעיף עלינו מאהבתו.

נכון שהנסיונות ניתנים לפי הכוחות, אך לא בגללם.

כלומר – אם לא היית עומדת בנסיון הקודם, הנוכחי היה אולי שונה במהותו, אך קשה לך בדיוק באותה מידה. הקושי לא משתנה….

ולהיפך, אומר הרב דסלר. ככל שעמדת בנסיון – הקושי הבא נמנע ממך! הוא גרם למידת הדין שהיתה מתוחה להפוך למידת הרחמים. החידוש בדבריו כה מפעים, כה מנחם כה מרפא.

כה שונה מקו המחשבה הטבעי שלנו.

ולסיום – רק חשבי על הפסוק הזה – “הרופא לשבורי לב ומחבש לעצבותם” – כמה חמלה יש בפסוק זה. כשהקב”ה הוא בעצמו זה שמרפא, חובש ודואג לאחר שברון הלב והעצב.

יקירתי, אני בטוחה שיש באמתחתך עוד פסוקים שמחזיקים אותך בתקופות קשות. המשיכי לשנן אותם ולהתחזק, ואני מברכת אותך שיתקיים בך במהירות “שמחנו כימות עיניתנו”. ששנות הרעה והקושי ייגמרו, ואך טוב וחסד ירדפוך כל ימי חייך!

אם תרצי להוסיף ולכתוב, אני כאן בשבילך.

איתך בתפילה,

תרצה

tirzadar@gmail.com

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מרגישה רעה ומלאת ביקורת עצמית
יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוה על כל דבר שאני עושה אני מרגישה פשוט רעה מפנים .שהמהות שלי רעה. אני נגעלת מעצמי. וזה קשה לי עם התורה כאילו אני עושה ככ רבה עבירות באמת אינסוף כאילו אז מה הסיכוי בכלל שלא אהיה בגיהנום. אין שום מצווה שאני עושה בשלמות או...
מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
איך אוכל לשמור על עצמי כשאני בבית ספר חילוני?
אני בחור דתי אבל ההורים שלי שולחים אותי לבית ספר ממלכתי. נימוקיהם של הורי האהובים הם שאין כזה הבדל בין ממלכתי דתי לממלכתי, וגם אותו הממלכתי נחשב הכי טוב ומתקדם, ובעל אפשרויות. כך שלעומתו, החינוך הממלכתי דתי נראה “מסכן” כביכול. עוד הורי מנמקים, כי בבית הספר הדתי ישנם ילדים שעלולים...
מי שהולך בדרך התורה מפסיד הנאות?
יש לי בת דודה בת 16 גרה בקיבוץ חילוני לגמרי אבא לה לפני כמעט עשור חזר בתשובה אבל כל המשפחה חילונים לגמרי והיא כבר יותר משנה שומרת שבת וממש ממש מתחזקת והיא מבחינתה ממש רוצה להיות חרדית מאוד קשה לה בפן החברתי גם מצד החברים וגם המשפחה והדודים והיא נמצאת...
איך להוציא את עצמי מהבוץ?
שוב אני שואל כי אני מוצא כל כך מקום כאן.. שאלתי היא – כיצד אני יוצא מהבוץ? אני צריך תרופה חזקה לזה.. ואסביר – מגיל 17 התחלתי לחזור בתשובה, במעשי. (מחשבות ודיבורים ומעשים קטנים היו לי עוד לפני ברוך ה׳), ממש פשוט לעזוב הכל וללכת לישיבה. הבעיה שכנראה עשיתי את...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן