The Butterfly Button
מי אמר שאנחנו העם הנבחר ?

שאלה מקטגוריה:

חינוך לצניעות וקדושה לבנים

למה שהאלוקים שלנו הוא דווקא ‘האמיתי’? מי קבע את זה? מי אמר שה’ באמת לא וויתר עלינו ובחר בנוצרים או במוסלמים?
למה אני נחשבת לצודקת או כ’עם נבחר’ לעומת הנוצרים או המוסלמים? כולנו בסופו של דבר נוצרנו בצלם אלקים.אז מה כל כך מופרח בזה שה’ אולי בחר בהם אחרי שאנחנו חטאנו… הרי כבר בתנך אנחנו רואים כמה פעמים ה רצה לעזוב אותנו במדבר ולמצוא לו עם אחר. מה כל כך הזוי ברעיון של הנצרות והאיסלם? נכון שיש חוסר צדק בקהילות האלו ואי אפשר להשוות את המחבלים למי שמקיים תורה ומצוות. אבל עדיין יש בי חלק שאומר מה אם זה נכון ואנחנו באמת כבר לא העם הנבחר?
ונניח, למה מלחתחילה שיהיה עם נבחר? למה שלא כולם יהיו מחויבים לתריג מצוות?

תשובה:

ואוו

השאלה שלך הפעימה אותי.

היא מראה שאת אדם ישר וכנה, שחיפוש האמת עומד בראש מעינייך.

את לא עושה לעצמך הנחות, ושואלת את עצמך את השאלות הכי קשות שעולות בראשך, מבלי לטאטא אותן מתחת השטיח.

ולגוף שאלתך:

אם היית נולדת לעם הנוצרי / מוסלמי, היית בבעיה רצינית.

נוצרי או מוסלמי ששואל כאלו שאלות נחשב ל”כופר”.

למזלך את יהודייה, ויהודי ששואל שאלה כזו (ובכלל, יהודי ששואל שאלות…), הוא יהודי טוב.

התורה עצמה מצווה עלינו – “וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה’ הוא האלוקים”

המושג “ידיעה” – שונה מהמושג “הרגשה”.

הרגשה הינה תחושה רגשית.

ידיעה הינה ידיעה שכלית.

כך שבצווי התורה “וידעת היום” – טמון הציווי לשאול שאלות.

גם בחג הפסח הממשמש ובא, אנחנו מנסים לעורר שאלות, ולא להדחיק אותם.

גדולי ישראל כמו הרמב”ם ורבי יהודה הלוי, עסקו באינספור שאלות ותשובות על עיקרי האמונה, מה שרק מלמד אותנו שהיהדות בנויה מאמת עובדתית, ולא מאמונה רגשית בלבד.

השאלות ששאלת מורכבות מכמה וכמה שאלות, שיש עליהם המון תשובות, ואפשר להתייחס אליהן מהמון זוויות.

התשובה לכל אחת משאלותייך ארוכה, ואפשר לשוחח עליה כמה שעות.

בכל אופן אטעים אותך מעט מהתשובות – ונתבונן בדרך שבו התורה בעצמה מתייחסת אליהן:

(דברים ד, ל”ב)

” כי שאל נא לימים ראשנים אשר היו לפניך למן היום אשר ברא אלהים אדם על הארץ ולמקצה השמים ועד קצה השמים הנהיה כדבר הגדול הזה או הנשמע כמוהו. השמע עם קול אלהים מדבר מתוך האש כאשר שמעת אתה ויחי. או הנסה אלהים לבוא לקחת לו גוי מקרב גוי במסת באתת ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה ובמוראים גדלים ככל אשר עשה לכם יהוה אלהיכם במצרים לעיניך. אתה הוראת לדעת כי ה’ הוא האלוקים אין עוד מלבדו. מן השמים השמיעך את קלו ליסרך ועל הארץ הראך את אשו הגדולה ודבריו שמעת מתוך האש. ותחת כי אהב את אבתיך ויבחר בזרעו אחריו ויוצאך בפניו בכחו הגדל ממצרים להוריש גוים גדלים ועצמים ממך מפניך להביאך לתת לך את ארצם נחלה כיום הזה. וידעת היום והשבת אל לבבך כי יהוה הוא האלהים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד .

לפני שנבאר את הפסוקים ואת משמעותם העמוקה, אני רוצה להבין את נקודה חשובה: לאיזו הוכחה אנחנו מתייחסים בחיינו כהוכחה קבילה, ולאיזו הוכחה לא.

ניקח את השואה כמשל. האם אנו מאמינים שהייתה שואה?

הרי תמונות אפשר לפברק (ויש תמונות שואה לא אמיתיות), מחנות השמדה אפשר להמציא, סיפורים אפשר לבלף, איזו עובדה מוכיחה שאכן הייתה שואה?

עכשיו לפני שאני עונה, אני רוצה לשאול אותך שאלה: האם כששאלתי את השאלה, התחלת באמת להסתפק אם אכן הייתה שואה או לא, או שרק חשבת “כיצד מוכיחים את האמת הזו”?

התשובה נעוצה במושג “אמונה”.

אנחנו “מאמינים” שהייתה שואה.

אנחנו מאמינים לסבים ולסבתות שלנו, ואנחנו מאמינים שהסיפור שלהם אכן היה אמיתי.

אנחנו לא מאמינים שדור שלם של סבים וסבתות רימה אותנו, וסיפר לנו עובדות לא נכונות. אנחנו מאמינים שלמרות שזה אפשרי מבחינה עובדתית לשקר שקר גדול כל כך – הסבים שלנו לא היו כל כך רשעים וציניים לשקר עלינו ברמה כזו.

היית מסכימה לספר לילדים שלך שאלוקים הוציא אותך ממצרים, קרע לך את הים, והתגלה בפנייך על הר סיני? את חושבת שאפשר לשכנע דור שלם לשקר על ילדיהם שהם בעצמם ראו וחוו את המציאות הזו, אם הם אכן לא חוו אותה?

כשההורים שלנו מספרים לנו על יציאת מצרים, ועל התגלות האלוקים במעמד הר סיני, אנחנו מאמינים להם שההורים שלהם אכן סיפרו להם את הסיפור הזה במדויק.

כשם שאנו לא חושדים בסבים והסבתות שלנו שהמציאו את סיפור השואה, כי הורים לא משקרים ברמה כזו על הילדים שלהם, כך אנחנו מאמינים שהסיפור של יציאת מצרים והתגלות אלוקית בהר סיני לא הומצא על ידי ההורים שלנו. במיוחד כשמדובר באירוע שהיה בנוכחות של מעל 3 מיליון איש.

(600,000 רק הגברים הבוגרים).

וכאן נשאלת השאלה – כיצד נדע שלא רימו את ההורים של ההורים של ההורים שלנו, וסיפרו להם סיפור לא נכון?

התשובה נעוצה בעובדה שההורים של ההורים שלנו סיפרו שהם ראו בעצמם את התגלות האלוקים במעמד הר סיני ובנוכחות כל עם ישראל. הם לא מספרים שמישהו סיפר להם.

ואם תחזרי ותביטי בפסוקים שהבאתי למעלה – תביני את עוצמתם הבלתי נתפסת:

הקב”ה אומר לעם שעומד מולו: אתה הראית לדעת – אתם בעצמכם ראיתם.

האם אפשר להמציא דבר כזה? הרי אם יבקשו ממך לספר לילדים שלך שראית, לא תסכימי. שהרי לא באמת ראית. וודאי שדור שלם לא יסכים.

אתם בעצמכם ראיתם את מה שאני אומר. זה לא שאני מבקש ממכם להאמין במשהו שלא ראיתם, או במשהו שאמרתי. אלא אתה בעצמך הראית לדעת כי ה’ הוא האלוקים.

ואת יודעת מה ההוכחה הכי חזקה לכך?

הנוצרים והמוסלמים.

הנוצרים טוענים שבורא עולם התגלה ליש”ו ואמר לו שהוא…

לטענת הנוצרים עצמם: האם אלוקים עשה את זה במעמד כל העם?

או שהוא התגלה אליו כשאף אחד לא ראה?!

אותו הדבר עם הנביא מוחמד והמלאך גבריאל. האם הנביא התגלה למוחמד בנוכחות על עם ישראל, או מאחורי ההר?

מדוע המוסלמים והנוצרים לא טוענים שהנביא התגלה אליהם במעמד כל העם? הרי זה הרבה יותר מרשים?!

התשובה היא אחת ויחידה: אי אפשר לשכנע קבוצה גדולה של אנשים לטעון שהם ראו משהו – בשעה שהם לא ראו אותו.

אפשר עוד הרבה להאריך, אבל אם תשימי לב – תראי שעל סמך הוכחות כאלו של עדות כזו, אנחנו מקבלים את כל ההיסטוריה – כעובדה היסטורית.

זה הבסיס של האמונה, אפשר כמובן להעמיק ולהרחיב הרבה (ואם יש לך עוד שאלות, את כמובן יכולה לשלוח אליי למייל).

עכשיו תביני – שרק עם כזה שחווה בעצמו את כל ההתגלות הזו, ועבר את המסע השלם של יציאת מצרים קריעת ים סוף והתגלות האלוקים במעמד הר סיני, יכול להאמין בה’ בעוצמה כזו.

רק אוסיף לך עוד כמה נקודות חשובות מאד למחשבה:

1. האם יש היגיון בכך שהקב”ה יעזוב עם שלא הצליח לקיים תרי”ג מצוות כראוי, וייקח עם אחר וייתן לו מצוות אחרות קלות בהרבה? לא היה עדיף לו כבר להשאיר את עם ישראל כעם ולתת לו את הציווי הזה בלבד?

מדוע לשנות גם את העם – וגם את המצוות, כשאפשר לשנות רק את המצוות?

מה ששולל לחלוטין את טענות המצרים והמוסלמים.

2. תראי כמה רציחות רצחו הנוצרים את עם ישראל בשעה שהם קוראים לדתם דת ה”אהבה”.

3. הקב”ה מאז ומעולם אמר בתורתו, שעם ישראל יסבול תחת שיעבוד העמים. תראי כמה רדפו העמים את עם ישראל, וכמו שהתורה צפתה שאכן יקרה לעם הנבחר כשהוא לא ישמור את המצוות.

4. הקב”ה אמר למשה שהוא רוצה לכלות את עם ישראל – מדוע הוא לא עשה את זה? מדוע הוא דאג לתת למשה רבנו הזדמנות להתפלל ולבקש מחיל לעם ישראל?

מה שאומר שהוא כנראה כן רצה שנשאר העם הנבחר, ולכן הוא נתן למשה רבינו להתפלל עלינו…

5. תראי את ספר התורה היהודי, ומסורת ישראל. ספר התורה עבר בכל הגלויות, בספרד ואשכנז, בתימן, בעירק, באיראן, ובכל העולם. יש הבדלי גרסאות של אותיות ספורות של 3-7 אותיות בין ספרי התורה שהגיעו מאשכנזי, ספרדי, ותימן. למרות שמדובר בטקסט שקיים למעלה מ3,500 שנה. לעומת זאת ספר כמו הברית החדשה שקיים קצת יותר מ2,000 שנה, והוא קצר בהרבה מספר התורה – יש בו עשרות אלפי שינויי גרסאות והבדלים.

תורת ישראל לא מאפשרת שינויים – דבר שיוצר אמינות הרבה יותר גדולה בשימור הטקסט הכתוב – וממילא אמינות מוחלטת בהעברה המסר אלפי שנים ללא שום שינוי.

6. עם ישראל הוא העם היחיד ששרד כל כך הרבה רדיפות והשפלות ועדיין נשאר עם – בשונה ממעצמות על כמו הרומאים היוונים ועוד – ששלטו על העולם, והיום לא שרדו כעם. וכל זאת רק בגלל שעם ישראל דבק בתורה גם כשהוא נרדף במדינות אחרות.

7. חטא העגל היה החטא הכי גרוע שיכול להיות.

חז”ל מדמים את חטא העגל, לכלה שבוגדת תחת החופה, שהרי בני ישראל עבדו את העגל בהר סיני.

ובכל זאת – על החטא הכי גדול שעם ישראל חטא, אמר הקב”ה במפורש, “סלחתי כדבריך”.

מה שאומר שאם על החטא הכי גדול של עם ישראל, הקב”ה סלח, אין חטא שבני ישראל יחטאו שאינו בר מחילה.

מה ששולל לחלוטין את הטענה שבני ישראל חטאו והקב”ה החליף אותם.

8. אם הקב”ה היה רוצה להחליף את עם ישראל בעם אחר – לא היה מן הראוי שיעשה את זה בנוכחות כל העם? כשהוא נתן את תורתו לעם ישראל הוא עשה את זה במעמד כל עם ישראל, ועל כך מודים כל הדתות המתחרות. אם הוא רוצה להחליף אותם, זה לא הגיוני שיחליף אותם במעמד אדם אחד בלבד…

9. הקב”ה כתב בתורתו שעם ישראל יסבלו צרות נוראות אם הם לא ישמרו את התורה – מכיוון שהם העם הנבחר, בשונה מכל העמים שפחות יושפעו מיחסי גומלין של שכר ועונש כנגד מצוות ועבירות.

כל הצרות שעברו על עם ישראל, על אף מוצלחותו, פיקחותו, ותבונתו.

ההסבר היחיד לכך – הוא רק העובדה שהקב”ה בעצמו כתב בתורה שכשעם ישראל לא ישמרו מצוות, יקרו לו אסונות נוראיים.

10. מדוע לא קם אדם שטוען שהוא שמע מההורים של ההורים של ההורים שלו, שהאב הראשון שהיה בתקופה של יציאת מצרים והסיפור אינו נכון? מדוע אין מישהו שטוען שהוא קיבל מאבותיו שהסיפור הומצא?! אם התורה לא הייתה אמת עובדתית והיסטורית, מתוך כמה מיליוני איש שהיו בדור של נתינת התורה, היה אמור לקום בן אדם אמיתי שחושב שהסיפור לא נכון – ולומר לילדים שלהם שהכל שקר…

מה שמוכיח את העובדה – שכל הסיפור של יציאת מצרים והתגלות האלוקים על הר סיני – אמת מוחלטת.

מקווה שתשובתי הועילה לך

ישראל ג.

a533122332@gmail.com>

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן