The Butterfly Button
מאיפה הביטחון לענות תשובות???

שאלה מקטגוריה:

אתם באמת חושבים שיש לכם תשובות לשאלות בחיים? האם אין אתם חושבים שאתם שטופים במוח? האם אי פעם העזתם בכנות לנסות לערער על האמונות שעליהם גדלתם? אם לא, אז באיזה סמכות אתם מוכרים סחורה בלי באמת לדעת מה טיבה? יש המון דעות בעולם, וכולם בטוחים בדעתם. במה אתם שונים? מה הראייה שלכם לקיום אלוהים? הרי כל היגיון שיש זה היגיון פרי מוחנו, מה שאומר שזה אף פעם לא יוכל להסיק דברים מעבר לטבע? עזבו, לא ניכנס לפילוסופיה עכשיו. אם יש לכם תשובה, תענוג. אני שואל ברצינות, לא לקנטר (אולי קצת). וגם אחרי אלוהים, ארוכה הדרך עד לכל דעותיכם

תשובה:

תשובה:

שואל רציני ונכבד.

כללת בשאלתך (התקפתך?) שלשה טענות מרכזיות. א. באיזו סמכות אנחנו מרשים לעצמנו לענות תשובות, וכיצד אנחנו בטוחים שהתשובות שלנו נכונות. ב. מה הראיה לקיומו של בורא העולם. ג. מי אמר שאנחנו צודקים.

ובכן, אין לנו שום סמכות לענות תשובות. אולי רק תגלה לי ממי עלי לבקש את הרשות הזאת? בעידן התקשורת המקוונת והחופשית הרשות נתונה בידי כל אחד לכתוב ולהעלות את הגיגיו. אם ישנם אנשים שרוצים לשאול את חוות דעתי בענייני אמונה, אסור לי לענות להם? בפרט שחלק גדול מהאתר עונה לשאלות ייעוץ וטיפול, והתשובות שבו ניתנות על ידי מטפלים מורשים ומוסמכים.

משום מה הנך סבור שבכדי להגיע לחקר האמת, צריך קודם לנסות את כל האפשרויות השגויות, ורק אחר כך להסיק מסקנות. דעתי ודעת רבים נוספים הינה, שישנם אמיתות שהביסוס שלהם אינו מגיע לאחר ניסוי וטעיה, אלא בדרכים אחרות.

אפרט מעט – אמונה כשמה אינה מתעסקת במדעים מדויקים הניתנים להוכחות הנהוגות במתמטיקה וגיאומטריה. אחת הטענות הנפוצות הנשמעות נגד העיסוק באמונה, הינה שאמונה מבוססת על רגשות פנימיים סובייקטיביים, ולא ניתן להוכיח אותה באמצעים אמפיריים.

אם נמשיך ונצעד עם טענה זו, נוכל לפקפק על כל מושג אהבת הורים לילדיהם, ובעלים לנשותיהם. משום שאהבה הינה רגש סובייקטיבי, ואינה ניתנת להוכחה מדעית לוגית. לאחר מכן נוכל לתהות האם קיים רגש בעולם או שזוהי סתם המצאה של הפסיכולוגיה המודרנית.

לפי אותו טיעון שהזכרת, אסור לי להאמין שיש אהבה כזו, בלי שניסיתי לחשוב אחרת. אולם מציאות החיים הישרה מוכיחה שאנשים לא חיים כך. אוי לו לילד שצריך לבצע מחקר על אהבת הוריו, ואוי לה לאשה שצריכה אישוש מחקרי לאהבת בעלה.

אמונה משתייכת לאותה חטיבת רגשות שמובנית עמוק בבסיס הנפש, וממילא החיטוט המחקרי אודותיה הינו מיותר ומזיק. כמובן, שמותר ואף רצוי שאדם יחקור ויסדר לעצמו את רגשות האמונה שלו, כפי שעשו הרמב”ם ועוד רבים. אך העיסוק הזה מגיע לאחר שהבסיס איתן ויציב, בפרט לאור העובדה שלעתים קרובות מדובר בעניינים דקים ועמוקים שעלולים לגרום לבלבול.

השאלה שלך “הרי כל היגיון שיש זה היגיון פרי מוחנו, מה שאומר שזה אף פעם לא יוכל להסיק דברים מעבר לטבע”, רק מחזקת את הטענה שאכן האמונה איננה משתייכת לחוג המדעים המדויקים, והיא יכולה להיעזר בטיעונים שכליים כביסוס לרגשות האמונה.

אין זה אומר שאדם פטור מחובת האמונה בה’, בנימוק ש”מה אני אעשה והרגש שלי לא שם?”; משום שהסדר המופתי בבריאה ועוד סימנים רבים שה’ שתל בעולם, אמורים להביא את האדם לידי הכרה אמונית שעליה ניתן לחקור ולדרוש ולבסס עוד ועוד.

לסיום שאלת: “וגם אחרי אלוקים, ארוכה הדרך עד לכל דעותיכם”. לא הבנתי את כוונתך. חברי האתר הנכבדים אינם עשויים כמקשה אחת, ויש בינינו הרבה חילוקי דעות. כמובן, שבנושאי אמונה בבורא עולם, אמונה בתורה אין בינינו חילוקי דעות. ועל כן אינני מבין על מה התכוונת בשאלתך.

הרבה הצלחה בחיפוש האמונה, ואשמח לענות כל שאלה, כפי מיטב ידיעתי.

בניהו.

akshiva1234@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

5 תגובות

 1. וחוץ מזה שכן. יש לעונים כאן סמכות לענות, בהחלט.
  אני כבן אדם ששואל אני מחליטה את מי לשאול בקשר לתשובה אני יחליט האם מתאימה לי ועד כמה מתאימה, מה לקחתי ומה לא.
  ותכנס למשיבים ותראה שכולם עברו הכשרה מקצועית ויש לאתר הזה הסמכה מרבנים.
  ועזוב אותך…. תראה את השאלות שמגיעות ואת צורת התשובות. ככ בשימת לב לכל פרט שנכתב וגם שלא, ככ הרבה כבוד לשואל, הבנה, הכלה, יעוץ מקצועי, אפשרות לערער או לשאול פעמים נוספות, כתובת מייל של העונה להמשך שאלות, עצה ליעוץ והפניה לאנשי מקצוע ועוד…
  לא חסר! רק תתבונן! זה אתר שעוזר ונותן מענה להמון אנשים, אז בשבילך תסתכל ותתמקד בטוב- חבל עליך!
  וחוץ מזה שאף אחד לא מכניס אותך לאתר בכח ומכריח לשאול. מי שזקוק נכנס מתוך רצון, שואל מתוך רצון ונענה מתוך רצון.
  אז… תחשוב טוב מה רצונך כאן????

 2. האופנה המערבית כיום היא להיות ספקנים, להשאיר הכל פתוח, לא להאמין בכלום ולתת לגטימציה לכל קישקוש.
  כמה שאתה יותר ספקן אתה כביכול יותר חכם ופתוח.
  כמו כל אופנה, גם זו תחלוף ביום מן הימים ואנשים יחזרו להבין שאדם חכם, יודע לשקול את הצדדים בהגיונו הבריא, לקבל את האמת ולשלול את השקר.
  ולכן, אדם חכם, יודע לקרוא תשובה באתר, לסנן אותה במסננת ההגיון והיושר, ואם הדברים טובים וחכמים, כמו תשובות יפהפיות רבות באתר הזה – לקבל אותן ולהחכים.

 3. לא יפה לתקוף את אנשי האתר.
  הם עוסקים במצוות חסד. ואינם מחפשים לעצמם כבוד.
  האין זה ברור ??

  אני שמחה שיש מקום כזה סוף סוף..

  הנה משיח כבר בדרך

 4. השאלה הזו נדמה כאילו נכתבה על ידי אדם מורעל נגד השקפת היהדות (מתאים לאנשי כת הלל…)
  לדעתי התשובה ש’בניהו’ ענה היא מתנחמדת ומתחסדת מידי, השואל איננו נכבד או רציני אלא מתוסכל ומבולבל ומתריס, ויש לקיים בו “אף אתה הקהה את שיניו”…!
  בכל אופן יש תועלת להשאיר שאלה כזו באתר, רק כדי שיהיה ברור שהכל יכול להישאל באופן חופשי ואין כאן צנזורה,
  אבל באמת שאלה בנוסח כזה – איננה ראויה לתשובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן