The Butterfly Button
למה לבנים יש כ"כ הרבה מחויבויות ולבנות אין?

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה. יש לי שאלה על הלב שמאוד עומדת בדרכי בעבודת ה`. והיא עלתה לי לראש אחרי שבפסח האחרון לא הייתי בכל התפילות לצערי. וקיבלתי לא לוותר יותר לעצמי וללכת לתפילות, ללמוד תורה ויותר להשקיע בכל דבר.
אני עכשיו בן 14 וזה בין הגילים שמתחילים לחשוב על בנות וחשבתי לעצמי למה לי יש כ”כ הרבה מחויבויות ולבנות אין?
אני לא רוצה שתבין אותי לא נכון הרב. אני מאוד אוהב את ה` וגם משתדל כמה שיותר את המצוות. אני לא מתלונן על זה שאני חייב להשקיע והן לא אני מתלונן על למה. לא היה משנה לי אם היו אומרים שלבנות יש תפקיד ולנו יש תפקיד ושניהם קשים באותה מידה.
אבל ממה שהבנתי:
א. התפקיד שלהן יותר קל
ב. זה בגלל שהן מושלמות ולא צריכות את התיקון של המצוות
אני אסביר א: התפקיד שלהן יותר קל כי נגיד בחופש של פסח בחול המועד לא התפללתי בבוקר והלכתי לראות סרט עם בני הדוד שלי לא למדתי תורה באותו היום וישבתי 3 שעות בקולנוע מבטל תורה כמו כלום. בשביל גבר זה יסורי מצפון וחטא כמובן. אבל לפי מה שאני הבנתי לאישה זה יום רגיל ובסדר לחלוטין בגלל שהיא טובה ממני כי ככה היא נולדה. ואני בטוח שיש תשובה פשוט עד שאקבל אותה קשה לי להבין את זה.
אני מודע שכל “צד” חושב שהוא הנחות והמסכן אבל אין להן על מה להתלונן הן לא עושות כלום כי הן מושלמות. והן אומרות שביהדות כל מטרת חייהן זה להיות עזר כנגדו (שגם על זה אשמח לתשובה)
אני מודע שהריון זה כואב ולידה זה כואב וקשה את לא “אקח” מהנשים בכלל.
יש גם גידול חינוך הילדים והחזקת הבית, שהם טענות טובות הן פשוט לא חזקות. זה יכול להשתנות בניגוד לרוב המצוות שהגבר חייב, וכמו הפרנסה של הבית ,הגנה על הארץ ולימוד הילדים תורה, שגם זה משתנה בכל דור. משהו שאני גם רותח עליו

אסביר את ב.: בימנו שהנשים בוכות שהן לא כמו גברים, שזה כבר מרתיח אותי הבורות הזו וכפיות הטובה לה`.
אז הרבנים רק מתרכזים על לנחם את הפמיניזם ולפעמים להכנע לחברה. מדגישים שהאישה מושלמת והיא לא צריכה את התיקון של המיצוות וכו`. עדיין לא מצאתי חיזוק כזה לגברים.
אתן כמה דוגמאות לשלמות שלהן:
בבריאת האדם רמוז בפסוקים שה` “התיעץ” עם המלאכים על יצירת האדם ועל האישה לא ביגלל זה היא אומרת שעשני כרצונו.
בבית דין אם יש אישה נותנים לה לעקוף כי היא אצילה ולא צריכה לחקות בתור כי זה לא מכבודה.
כבר אמרתי אבל היא מתוקנת לכן לא עושה המצוות.
מטרת הבעל בעולם לשמח את אשתו.

כבר אמרתי אני חייב להשקיע במצוות. והחוק הזה הוא לא לנשים כי להן זה לא חייבת זה יכולה.
אישה יכולה: לקדש, ללמוד תורה ללמד תורה, 3 תפילות ביום,תפילין,חברותה,זימון,קדיש,(מנין?),טלית,נרות חנוכה,לולב סוכה,הקרבת קורבנות,ועוד ועוד… כ”כ הרבה מיצוות שהן רק בונוס לשלמות העילאית שלהן. זה מתסכל אותי מאוד.
אני רוצה להדגיש שאני לא הייתי רוצה להיות אישה ה` ברא אותי ככה ולא הייתי משנה את זה בכלל אני שמח.
אני גם הבאתי כמה דברים ששמעתי שאני לא רוצה שהם יצאו מרחיקים וסם המוות זה פשוט דברים שנתקלתי בהם ונפלתי.
עדיין לכאורה זה לא הגיוני זה שאני כ”כ נחות העבודה שלי לא טובה אכשיו. תודה על זמנך ואשמח לשמוע את התשובה שבוע טוב.

תשובה:

שלום לך, שואל יקר!

ראשית כל אני חייב לציין את ההתפעלות שלי מכך שנער בגילך עוסק ומתעניין בתחומי רוח והגות שכאלו, מה שמבציע על היותך נער חכם באופן יוצא מן הכלל.

השאלות ששאלת הן טובות ונכונות, וחשוב לעסוק בהן ולברר אותן.

השאלה המרכזית שלך היא בעצם מדוע הקב”ה עושה ‘אפליה’ בין הגבר לאשה, היא בדרגה גבוהה יותר ויש לה זכויות רבות יותר, והוא בעל דרכה נמוכה יותר כביכול, ומחויב ביותר מצוות.

הבנת השורש

אוכל לתת לך טיפ, שיעזור לנו להבין את הנושא הזה, ויעזור לנו להבין דברים בחיים בכלל. תמיד כאשר אתה מתקשה בהבנה של דבר, נסה להעמיק ולהגדיר את השורש שלו.

ההגעה לשורש נעשית בדרכים שונות, ואחת מהן היא לשאול על כל עובדה או נתון “למה?”, גם על הנתונים שמהווים את גוף השאלה, או קודמים לשאלה.

ואסביר את עצמי.

אתה שואל מדוע הקב”ה פטר את האשה ממצוות רבות וביניהן חובת לימוד תורה, ומסביר בעצמך שזה נובע מכך שהיא מרוממת יותר. ואני שואל: למה עצרת? למה בנקודה הזו אתה שואל על האפליה, המשך להעמיק ולשאול; מדוע היא מרוממת יותר? מדוע בכלל היא נוצרה והאדם לא נוצר לבדו? וכי הקב”ה לא יכל ליצור אדם שיולד בעצמו ולא זקוק לזיווג עם אישה? שיהיו רק זכרים בעולם.

ושוב יש לשאול גם על זה, מדוע? למה שהקב”ה יברא את הזכרים? לשם מה נוצר האדם? ולשם מה נוצר העולם?

ההעמקה בצורה הזו תוביל אותך בסופו של דבר למקום בו כבר אין תשובות, משום שהוא מעל להשגתנו, ועליו נאמר “במופלא ממך על תדרוש”. אך עד לשם – תוכל להבין היטב את הדרך, את השתלשלות הדברים, את הבנת המציאות ופרטיה.

כי האמת, שעל השאלות שלך אפשר לענות תשובות נקודתיות ולפטור אותן, אך אם נרצה באמת להעמיק ולהבין את התמונה הכוללת, אז התשובה לשאלות היפות והחכמות שלך נמצאת במקום עמוק יותר.

אם נבין מדוע נוצרו העולם והאדם – נוכל להבין מדוע נוצר האדם בצורת זכר ונקבה, ונבין מדוע יש הבדלים ביניהם בחובות ובזכויות.

עכשיו, להסביר לך את התשובות לכל השאלות הללו, ואת התמונה הכוללת, בתשובה אחת באקשיבה – זה לא אפשרי, כי אפשר למלא כמה ספרים בתשובות הללו. אני גם לא יודע הכל, ואינסוף לחכמה.

אך אנסה בכל אופן לכתוב הסבר קצר, ממש בכמה שורות, ואתה בחכמתך תקח על עצמך כאתגר בשנות גדילתך ללמוד, להרחיב ידיעות ולהחכים עוד ועוד, עד להבנה מקיפה של המציאות בה אנו חיים.

למה נבראו העולם והאדם?

הקב”ה ברא את העולם בכדי ליצור תיקון כללי מסוים, שנקרא “הוא ושמו אחד”. האדם נברא לצורך מטרה זו, וכדי להגיע אליה עליו לעבוד ולהתאמץ בנתינה והשפעה, ולהפוך את עצמו מכזה שרוצה רק לקבל לעצמו – לכזה שרוצה להשפיע, להיטיב, לתת לזולת (מצוות שבין אדם לחברו) ולתת כביכול לקב”ה (מצוות שבין אדם למקום).

כל מצווה שאדם עושה, כל רגע של לימוד תורה, כל נתינה – מקדמים למטרה הזו, שהיא מטרת העל של הבריאה.

בסופה של הדרך, מתענג האדם בעונג עילאי עצום שאיננו יכולים לתפוס כלל, שמקורו בחיבור שלו עם הקב”ה. כדי לנסות להמחיש את זה, אוכל לומר שכל התענוגים שהיו וישנם לכל בני האדם יחד, נקראים בזוהר “נהירו דקיק” – דהיינו “קרן אור דקה” מאורו של הקב”ה. כמו תריס סגור בבית חשוך, שיש בו חור קטן וממנו קרן אור שמש נכנסת ומאירה מעט את הבית. זה יסביר לך מדוע אמרו חז”ל שיפה שעה אחת של קורת רוח בעולם הבא מכל תענוגות העולם הזה, זה לא משל או מליצה – אלא מציאות רוחנית ממשית.

אם לא הבנת את כל מה שכתבתי כעת – לא נורא! כפי שאמרתי, זה דברים עמוקים שדורשים לימוד והבנה. הנוגע לעניינינו הוא שמערכת הנישואין של האדם – היא חלק מהתיקון הגדול הזה של העולם ומטרת בריאתו.

נעשה אדם

מוזכר בספרים שמלכתחילה – נברא האדם שלם, ומורכב גם מתכונות הזכר וגם הנקבה, ולאחר מכן כשהפיל הקב”ה תנומה על האדם – הוא הפריד אותו מהנקיבה והפך אותו ל”חצי אדם” ואת הנקבה ל”חצי אדם”, ומשימת חייהם היא להתאחד זה בזו, בחיים משותפים וכפי שכתוב בתורה “והיו לבשר אחד”. כשהם הופכים לישות אחת הם חוזרים חזרה לשם הנעלה והמרומם “אדם”.

אלו הן סוגיות עמוקות שדורשות ידע והבנה, ובעזרת ה’ כשתגיע לפרק השידוכין ותחפש לך את אשתך – תלמד עוד רבות על כל זה.

כרגע נסתפק בהבנה שזכר ונקיבה הם שני חצאים של אותה הישות.

ממילא אם זו ישות אחת – לא שייך לשאול על ‘אפליה’ בתפקידי החצאים של הישות. האם שייך לשאול מדוע הלב מתאמץ ועובד ללא הפסקה, ואילו הקיבה עובדת רק מארוחה לארוחה ואף נהנית מחופשות מצום לצום? ברור שלא. שהרי אלו שני חלקים של אותו הגוף, שלכל אחד מהם תפקיד שונה.

השאלה שלך, ידידי היקר, נובעת מההנחה שהאיש והאישה הם שני ישויות נפרדות, ולפיכך יש לשאול מדוע האחת זוכה ביתרונות על פני השנייה. אך ברגע שמבינים שבעצם הם ישות אחת, שגמר התיקון שלה הוא דווקא על ידי נישואין וחיים משותפים – בטלה השאלה, שהרי כולם מכוונים למקום אחד ולמטרה אחת!

הסקרנות שלך נהדרת!

כעת, זה העיקרון הכללי. וכדי להבין את כל הפרטים כולם – צריך ללמוד, לאגור ידע, להתאמץ וכך להגיע להבנה של מכלול הדברים. ואדרבה! זה כל כך טוב שאתה שואל!

כי האמת, שבגיל שלך פחות ‘בוער’ להבין את מערכת הנישואין, שהרי יש לך עוד כמה וכמה שנים עד שתגיע אליה, אבל לשאול – זה הכי חשוב! לברר, להתעניין, לנסות להבין, סקרנות זה דבר מבורך!

הדרך המומלצת אל החכמה, כפי שמלמדים אותנו רבותינו, היא קודם כל לקבל ‘ראש של תורה’, שהחשיבה שלנו תתיישר בהתאם לחשיבה של התורה. וזה נעשה על ידי לימוד סוגיות הגמרא, שהן ה”מכשיר” שמכין ו”משייף” את המוח שלנו, שיהיה חד וצלול, ומותאם להבנת דברי התורה.

לכן דווקא אתה, שניחנת בסקרנות כה מופלאה – חייב לנצל אותה כדי לאגור עוד ועוד סוגיות בגמרא, עוד ועוד מושגים ומחלוקות, שאלות ותשובות, ולהשקיע בהבנה מעמיקה ואמיתית של כל דבר. אם תעשה זאת – תראה תוך זמן לא רב, יתכן שאף שנים בודדות, שראשך נפתח והחשיבה שלך נהיית מהירה, חדה ומעמיקה יותר באופן טבעי.

על ידי כך תוכל בעזרת ה’ גם להעמיק ולהבין בסוגיות עקרוניות וערכיות ביהדות, באמונה, בתורה ובמצוות השונות, ותגיע לתפיסה רחבה של הדברים.

מאחל לך דרך צלחה בעלייה ובשקידה שלך ושתזכה להפוך לתלמיד חכם ואיש רוח אמיתי!

בינתיים, אם שאלות נוספות – אל תהסס לפנות ולשאול! אנחנו תמיד כאן בשבילך :)

בהצלחה, חבר.

ישראל כ.

Ic93335@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
אני מרגישה רעה ומלאת ביקורת עצמית
יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוה על כל דבר שאני עושה אני מרגישה פשוט רעה מפנים .שהמהות שלי רעה. אני נגעלת מעצמי. וזה קשה לי עם התורה כאילו אני עושה ככ רבה עבירות באמת אינסוף כאילו אז מה הסיכוי בכלל שלא אהיה בגיהנום. אין שום מצווה שאני עושה בשלמות או...
מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן