The Butterfly Button
למה יש קושי וסבל בעולם?

שאלה מקטגוריה:

שלום
השאלה יושבת עליי כבד ואשמח אם תעזרו לי ותענו לי עליה.
אומרים כל הזמן על הקב”ה שהוא טוב גמור וכו’ וכו’
אני ממש רוצה להאמין ולחוש את זה, בפועל כשאני מסתכל גם על החיים שלי וגם על ההסטוריה של עם ישראל, קל לי לראות הרבה יותר קשיים, רוע, פוגרומים, כמה רגעי זוהר היו לעמינו? כמה טוב כבר אני פוגש בחיי? אני דיי צריך להתאמץ בשביל לראות אותו. לעומת זה את הרע והקושי אני כל הזמן פוגש בלי להתאמץ בחיפוש..
למה כל טוב צריך להיות מלווה בייסורים, בתהליכים? למה אין טוב פשוט ככה?
קשה לי ממש לקיים תורה ומצוות, כי אני ממש לא חש את הטוב שלו. מרגיש קור ורחוק מצידו…
ענו לי כל מיני תשובות, כמו: בגלל חטא אדם הראשון, בית מקדש חרב, ועוד…אבל לא מצליח להבין את זה. למה בגלל חטאים קדומים אנשים אחרי אלפי שנים צרכים לסבול ללא עוול בכפם? איפה הצדק? איפה הרחמים?
לא התחלתי את חיי, וכבר נגזר עליי לסבול…איפה? איפה אני פוגש את הטוב הזה?
מה, רק בעולם הבא?? כאן זה הזמן לסבול?
אם תענו לי אפילו קצת אשמח

תשובה:

שואל יקר,

ווואו!!!

איזו שאלה יפה!

אני כל כך מודה לך על שאלתך העמוקה. בזכותך, בטרם השיבותי לך, התחלתי לחשוב כמוך, בזכותך…

חשבתי על כל כך הרבה דברים שלא חשבתי עליהם קודם. כמו למשל, האנטיביוטיקה שקיבלתי מדר’ כהן, רופא המשפחה שלי. ממה היא עשוייה. פתחתי את קפסולה וראיתי גרגירים קטנים, תהיתי לשם מה צריך כל כך הרבה מהם. העטיפה נראתה לי מעניינת, הכנסתי אותה לתוך כוס מים והיא נעלמה ברגע. תהיתי האם זה קורה גם בתוכי ומתי.

גיליתי לעצמי פתאום עולם שלם של תהיות שאין לי להם תשובה.

בזכותך.

המשכתי לשאול את עצמי שאלות חכמות ומעניינות. לפתע הרגשתי בדכדוך שאופף אותי. גיליתי שאני יותר לא יודע מיודע..

מחשבות שלא עלו לראשי מעולם, החלו פתאום צצות ומשנות את תפיסת העולם שלי מאדם שהחזיק מעצמו חכם וכשרוני, יועץ ומטפל רגשי לאדם שהוא… סליחה על הבוטות… טיפש מטופש.

כיצד יתכן שאדם שהוא צעיר ממני לפחות בחמש עשרה שנים נמצא במיון, יודע את כל התרופות בעל פה ואפילו נושא תג שעליו מתנוסס לתפארת התואר הנכסף ‘רופא’.

אנשים צעירים ממני יודעים לנתח ולפרשן בדיקות דם תוך דקות ואילו אני, חוץ מלקרוא את המילים באנגלית… כלום.

למה גלים כל כך גבוהים?

למה הגלים מתנפצים זה אחר זה ולא שובתים ומלינים על כך שאין להם המשכיות?

ומדוע נערים שלא חטאו עדיין טובעים?

ותינוקות?

ומדוע ילדים ניצלים ברכבים

ומדוע יש תאונות?

ומחלות?

וקורונה?

כל כך הרבה שאלות יש לי ללא תשובות.

ועדיין אני מתפלל ומקיים מצוות.קשה לי לדעת שלא הכל אני יודע אבל גם בן לא יודע את כל החשבונות של אביו ואנו הרי נקראים ‘בני תורה’, לאמור: גם כשאיננו יודעים הכל, עלינו להאמין שיש הגיון במה שאבא מחליט…לא תמיד אנו יודעים מה ההגיון, אבל גם מה מכיל כל סוג אנטיביוטיקה איננו יודעים ועדיין לא שואלים שאלות על רופא..

וכשאנחנו עדיין לא רגועים ,אנו מבקשים חוות דעת שנייה ממי? מרופא…

כשמשה רבינו רצה לבקש מריבונו של עולם לדעת את ההגיון העומד מאחורי האירועים אותם אנו חווים, עונה לו ריבונו של עולם: ‘וראיתם את אחורי,ופניי לא יראו’

כשמה רבינו מבקש מריבונו של עולם ‘הראיני נא כבודך’- שתף אותי, עונה לו הקב”ה: רק לאחר מעשה, בפרספקטיבה תוכל לראות את הערך המוסף במה שקורה..

אלישיב, מאוד קשה להישאר בחוסר שיווי משקל רגשי, קשה לדעת שאנו נמצאים בעולם בו לא הכל גלוי וידוע לנו.

אנשים רבים חווים כיום חוסר אונים משווע בגלל המצב הקשה בו חוסר הוודאות סביב נגיף הקורונה תופס כל חלק בחיינו.עיקר הקושי נעוץ בכך שהסוף אינו ידוע. למרות הכל אנשים קמים, יוצאים מהבית, מתפקדים,מי יותר- מי פחות. גם כשחוסר האונים משתלט על חיינו, עלינו להמשיך לאכול, לשתות, להמשיך לחיות.

גם אם חלילה נחליט לשבות .לא נתפלל, לא נודה על כל כולנו לקב”ה, וכי זה ישנה את המצב או יחריף אותו? לדעתי, מה שמחזיק אותנו, בשונה מאחרים שאינם מאמינים,הוא המשמעות שאנו נותנים לקורה לנו ומשליכים את יהבנו על רופא כל בשר ומפליא לעשות. לא תמיד נקבל תשובות לשאלות שלנו אבל לפחות אנו יודעים שיש לנו את היכולת לשאול שאלות ולהבין שגם אם אין לנו תשובות, עדיין אנחנו מאמינים שבסופו של דבר יש סיבה ומסובב.

אני ממליץ לך לנסות משהו שהצלחתי בו בזמן האחרון, בזכותך.

נסה למצוא בך נקודת כוח משמעותית שבה אתה חזק בשגרה. נסה לבדוק מכל כיוון את נקודת החוזק שבך. הבט בה, תבדוק היכן אתה מוערך ממנה, מה הערך המוסף שאתה משיג בעקבותיה. החזק בנקודה זו והמשך בשגרת יומך כשאתה מנסה לאתר עוד נקודות כח.

אינני מתכוון להמליץ לך לשכוח מהקושי,חלילה,אלא פשוט להניח לתחושת חוסר אונים זאת לתפוס מקום פחות מרכזי בחייך.פשוט הנח תחושות אלו בקרן זוית ותבטיח לעצמך שבהזדמנות הראשונה שתוכל להעמיק בשאלות אלו ,תעשה זאת בשמחה.

כל עוד לא תהיה לך הארה שמיימית, מקצועיתאו עניינית, תן לחייך להמשיך..כי הלא לא הכל בידינו ולא לכל דבר יש תשובות…

לפעמים צריך פשוט לחכות ש: אל- ישיב

בהצלחה יקר

ישראל א.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

4 תגובות

 1. מעניין אותי אם השאלה תופסת אותך מדי פעם, רוב הזמן בצורה שמפריעה, רוב הזמן בצורה שנמצאת ברקע אבל לא יותר, או עלתה רק מתי ששלחת אותה.

  מנסיוני האישי, שחושב גם מחשבות כאלו של למה נולדתי ומה המטרה בסבל, תמיד הן נמצאות ברקע, כי זאת אמת, אבל בימים טובים יותר הן לא משנות כל כך, לא מתרכזת בהן, ובימים רעים הן גורמות לי להרגיש שלחיים אין מטרה בעצם, וטוב מותי.
  אם הבנתי מה שהמשיב בעצם מציע, זה להתרכז במשהו שמביא סוג של ימים טובים, לעשות ״משהו״, נקודת חוזק וכו׳. אוטומטית פחות נמצאים במצב של חשיבת יתר שמביאה לשאלות חסרות מוצא שמביאות לדכדוך…
  אם אתה לא מצליח להתגבר עליהן בצורה כזו והן מטרידות כל הזמן, יכול להיות שאתה בדכאון שממנו קשה לפעמים לראות דברים בצורה פרופורציונאלית ובריאה (בבריאות אקט של הדחקה בעצם…)

 2. לדעתי לקושי יש תפקיד בחיים שלנו כמו שלטוב יש תפקיד, האתגרים בונים את מי שאנחנו, מחזקים את העמידות שלנו, את נקודות החוזק שלנו, ועוד.
  במבט לאחור על אתגרי החיים שלך אני בטוחה שתתחיל לראות איך הם גרמו לך גם טוב בסופו של דבר ואיך הם בנו את מי שאתה היום.
  הקב”ה כותב לנו סיפור. זה כמו שרואים סרט ובמהלכו לא מבינים הרבה דברים ורק בסוף מגלים אותם ומבינים, רק בסוף חווים הקלה כשרואים איך הכל הסתדר ובסוף נהיה טוב. זה לא שהחיים הם כמו סרט אלא שסרט מבוסס על החיים ואכן, גם בחיים שלנו יש הרבה שאלות במהלך הסרט, חלק מהתשובות נגלה ונבין וחלק נצטרך סבלנות עד שנקבל. בינתיים נצטרך לנשום עמוק, לשחרר את השליטה שאנחנו ככ אוהבים להרגיש – ההרגשה שאני מבין מה קורה ואני שולט במצב, ולסמוך על התסריטאי שהוא יודע מה הוא כותב.
  אמונה. אם אתה רוצה לחיות באופן שתחושת המועקה לא תהיה חלק מחייך, או לפחות תהיה חלק פחות ניכר, התשובה לזה היא אמונה.
  בנוסף, כשרע לנו, הרע נראה לנו גדול יותר ממה שהוא באמת. מה שקורה בשכל הרבה פעמים לא מחובר באמת למציאות. אבל האמת היא שיש הרבה יותר טוב מרע, כמו שאומר הרמב”ם. ויותר מזה – המקור של הרבה מהרע הוא מבני אדם אחד לשני, או אדם לעצמו. בוא לא נשכח שהקב”ה נתן לנו מרחב של בחירה חופשית ויש אנשים שבוחרים להרע. רק מיעוט של מה שאנחנו קוראים רע מגיע מהשמיים, ועל מיעוט זה עלינו להאמין שהוא טוב, יוביל לטוב – לטובתנו (כמו שאמרתי מקודם – אמונה).
  כי אין רע יורד מן השמיים

  1. יפה אמרת.
   לגבי הרוע מבני אדם- בחירה בחירה, אבל עם אותה האמונה עליה דיברת, אדם לאדם- מקל.
   כל ענין השליח, זאת אומרת שאת הרע הזה היה אמור לקבל, לא משנה מי בעצם בחר להיות השליח, טוב זה ענין שלם של אמונה ובחירה.

 3. שלום רב
  נראה לי שכדאי להתרכז ב “חצי הכוס המלאה”
  בוא נתבונן בדברים הבאים:
  האם חליתי ח”ו במגיפת הקורונה? רוב מוחלט של עם ישראל לא חלה במגיפה.
  האם קמתי בריא הבוקר?
  האם אני ראה בעיניים שלי?
  האם אני רעב ח”ו ללחם? מנהל עמותת “חסדי נעמי” עמותה גדולה שעוסקת במנות מזון לעניים אמר להרב ברוך רוזנבלום: “אין היום רעבים ללחם” כמובן שגם לאנשים שלא רעבים ללחם מגיע לאכול אוכל טוב ובשפע.
  כל הסרטים בטבע מראים בצורה מופלאה איך היצורים הקטנים ביותר ועד הגדולים ביותר מזונם נמצא בצורה מופלאה.
  כמובן אפשר להוסיף עוד המון פרטים לרשימה.
  אז אנו צריכים לומר בפה מלא: תודה לך הקב”ה.
  ועכשיו לצד השני: כמובן שאנו רואים שקור לעיתים אסונות נוראיים אך אנו קטנים בשביל להבין מדוע הקב”ה עשה זאת. כאן בא הנסיון לאמונה שלנו שאנחנו יכולים לחזק רק בעזרת לימוד בתורה שבכתב ובעל פה.
  דוד המלך שעבר מאורעות קשים בחייו אמר: גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירע רע כי אתה עי די.
  נסתכל ונהנה מהטוב והיפה שבעולם וזה יתן לנו איכות חיים נהדרת
  חזק חזק ונתחזק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני אגיע לגהנום?
לאחרונה התחלתי לחשוש מאוד מכך שאגיע לגיהינום. אני חייב להבין כמה דברים-נכון שבסוף אף אחד לא באמת יודע מה זה, אני יודע שכל תיאורי האש וכו זהו מקור נוצרי ואצל היהודים זהו עונש יותר רוחני. אבל חייב לשאול- אני בסך הכל בן אדם שומר מצוות-אוכל כשר, מניח תפילין בבוקר, לא...
עקרון הסיבתיות - הסיבה הראשונית
אני לא יודע עד כמה אתם עוסקים בתחומי פילוסופיה כאלה אבל אשמח לשמוע את דעתכם בעניין, רציתי לשאול בנוגע לעקרון הסיבתיות. פילוסופים רבים טענו שעיקרון הסיבתיות לא נובע מהניסיון אלא מהתבונה ולכן אמור להיות שייך בכל מצב ומקום ואם כך משליכים זאת על הסיבה הראשונית ליקום וחוקי הטבע וכד’ ומגיעים...
עד מתי כל הניסיונות האלה?
אני בן 20, לפני 10 שנה אמא שלי חלתה למשך כשנתיים והבריאה ב”ה ,לפני 5 שנים אבא שלי חלה במחלה בערך שנה והבריא ב”ה ומאז היו עוד כמה סבבים.. ושבוע שעבר בן דוד שלי חייל נהרג במלחמה ואחרי כמה שעות אחותי היה לה הפלה, בראש אני יודע שהכל לטובה, אבל...
איזה ערך יש לאמונה שאסור לשאול עליה שאלות?
רציתי לשאול בנוגע לאיסור המובא בהלכה של קריאה בספרי מינים. לא פעם אנשים רוצים לבדוק את אמונתם ולכן מעיינים בצידו השני של המיתרס ולא דרך פילטר של אתרי חזרה בתשובה וכד’ (שהרי לא תמיד יודעים אם מביאים את הצד השני בצורה אמיתית ומדוייקת). ולא ברור לי, אם ההלכה מבקשת מהאדם...
איך אפשר להאמין שהכל לטובה?
רציתי לשאול. קודם כל רציתי להודות לה’ על בית משפחה ילדים אוכל בגדים כסף וכל מה שהיה נותן לי תודה על הבריאות אפילו שלפעמים יש לי זריקות או כדורים. רציתי רק לשאול. “כשם שמודים על הטוב יש להודות על הלא טוב” כי הכל לטובתנו. את זה הבנתי כבר. אבל זה...
אמונה, חוסר ביטחון וסוף העולם
אני אישה בשנות הארבעים נשואה ואמא. תמיד הייתי דתיה וב- 3 שנים האחרונות התחזקתי יותר יחד עם בעלי. לפני כשנתיים הייתי צריכה לעבור ניתוח גדול, ובעלי לקח על עצמו כיפה. ואני בהחלטה פזיזה של הרגע, לקחתי על עצמי כיסוי ראש! זה משהו שבחיים לא חשבתי שאקפיד כי המראה החיצוני והטיפוח...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן