The Butterfly Button
כל היום אני רק מתנצל

שאלה מקטגוריה:

אני נשוי 5 שנים בערך ובתקופה האחרונה אני מרגיש כאילו אשתי מחפשת להתקיל אותי על כל צעד ושעל, וכבר תקופה ארוכה שאני עסוק כל היום בלהתנצל ולהסביר את עצמי על כל מיני דברים שעשיתי ושלא עשיתי, ואם לא התנצלתי מיד אז אני צריך להתנצל על זה שלא התנצלתי וכו’, ונראה לי שהיא פשוט שונאת אותי, וזה הדרך שלה להביע את זה. הייתי מתגרש, אבל אני מרחם על הילדים שלי .
השאלה אם הילדים לא יהיו יותר מסכנים עם הורים שרבים כל היום?

תשובה:

שלום לך שואל יקר

כמה הערכה יש לי כלפי אבא שחושב על טובת ילדיו כעיקר בחייו וכדברי הפסוק כפשוטו “כרחם אב על בנים” והתפילה שלי היא שתזכה בקרוב למידת רחמים דומה מאבא שבשמים שיחוס עליך ויסייע לך בכל משאלות ליבך לטובה ולברכה.

הצגת פה מערכת נישואין שבשפה המקצועית שלה נקראת “מערכת מרצה” דהיינו שאחד מהצדדים נאלץ כל הזמן לגרום לצד השני להיות מרוצה.

הסיבות של המערכת המרצה הינם רבות, אך במערכת הנישואין לימדונו רבותינו שהריצוי הוא חלק מתהליך הנישואין, אין זה אומר שצריך להפוך להיות סמרטוט וכלי ביד השני, אך בהחלט צריך לדאוג כל הזמן לטובת השני ללא סוף, ולתת את עיקר מאוויי החיים לרצות את בן הזוג/בת הזוג, כי כך ורק כך נבנית מערכת ובוודאי בנין שהוא עדי עד.

מסופר על כמה מגדולי ישראל שבכל פעם שיצאו מהבית הם היו ניגשים לרבנית שלהם ואומרים לה לאן הם הולכים, לא מדובר בהליכה למקום חדש, אלא 50 שנה ללכת לתפילת מנחה באותה שעה, וכל פעם להגיע לרבנית כביכול לקבל ממנה “אישור”, איזה טעם יש לזה? אלא זה מערכת הנישואין! לרצות לחשוב ולדאוג.

הרמב”ם פוסק להלכה בהלכות אישות פרק טו הלכה יט “וכן צוו חכמים שיהיה אדם מכבד את אשתו יתר מגופו ואוהבה כגופו, ואם יש לו ממון מרבה בטובתה כפי הממון, ולא יטיל עליה אימה יתירה ויהיה דיבורו עמה בנחת ולא יהיה עצב ולא רוגז”. ואם הרמב”ם כך פסק בטוח שהוא גם כך התנהג עם אשתו.

אשה בבסיסה שונה בתכלית מכל כיוון חשיבת הגבר, ונכתבו אלפי אלפי ספרים ומאמרים בנושא זה, מה שגבר מפרש בדבר פשוט אצל האשה זה יכול להיות דבר שמצריך הבנה, מה שלגבר פשוט לאשה זה לא כל כך…. “בינה יתירה ניתנה לנשים” וזה הכלי של החיים שלהם, ה”בינה” והם מבינות וחושבות על דברים מתוך דברים ואם המציאות היא שונה חובה עלינו להסביר זאת!

לדוגמא: אם גבר יוצא לבית הכנסת והוא התעכב שם בגלל משהו מאוד דחוף! חובה עליו ליידע את אשתו מבעוד מועד על האיחור החריג, כי הבינה של האשה תוביל אותה לאינספור מחשבות: מה קרה לך, ומה אתה עושה עכשיו, ולמה זה יותר חשוב לך מלחזור הביתה, וכו’ וכו’ לעומת גבר שלא יצטרך הסברים ויקבל את זה בהבנה מלאה, זה אחד מההבדלים של איש ואשה ויש עוד רבים.

לא הייתי זבוב בביתך ואין לי מושג על מה אשתך דורשת שתתנצל ותסביר בכל פעם, אבל אם אתה בטוח במאת האחוזים שאתה מבחינתך עומד בקריטריונים שהרמב”ם מציב לחיי הזוגיות, ואתה בטוח שאתה מסביר לה פנים, ודואג לדווח לה על אורח חייך ולשתף אותה בהם באופן סדיר, אשה באופן רגיל לא אמורה לדרוש יותר מזה, כי היא תהיה רוויה כבר במיידע שהוא אהבה! פעמים רבות האשה דורשת את תשומת הלב של ההתנצלויות והסברים בכלל לא בשביל המידע היבש היכן היית, בכלל לא בטוח שזה מעסיק אותה, היא בכלל זקוקה למשהו אחר, היא זקוקה ליחס, לאהבה, לשיתופים, וככל שאלו ירבו להגיע היא תמעט בדרישותיה.

אם אחר שורות אלו אתה עומד ומצהיר אמונים שאתה מבחינתך משתף ועומד בדרישות הבעל הרצוי, אזי המציאות היא חריגה וראויה לטיפול שונה אצל יועץ נישואין.

מכל מקום המליץ לך ללכת לקבל הדרכה לחיי הזוגיות באופן פרטני או זוגי על מנת לקבל עוד כלים לבית ספר של החיים שאיננו סוגר את שעריו לשום גיל.

זוגיות טעונה השקעה 100 שנה (ואם נשואים יותר אז יותר מ100 שנה) זה השקעה ללא סוף, ויתכן שאשתך מרימה פה דגל שבו היא זועקת לעזרתך לחיי הנישואין ויתכן שמדובר כאמור בבעיה אחרת המצריכה טיפול זוגי או פרטני.

בברכת בנין עדי עד

אברהם ב.

a0507333664@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מובחנות בזוגיות תעזור לי לא להיפגע מבעלי?
עד הנישואין הרגשתי שהלב שלי הוא ברשותי. היתה לי גישה מאד בוגרת . לא נפגעתי מאחרים בקלות. הייתי סולחת בקלות . לא הייתי מושפעת מלחץ חברתי . (לדוגמה התחזקתי מבחינה דתית יותר מהחברה בתיכון שבו הייתי והלכתי עם האמת שלי ולא היה חשוב לי כהוא זה מה חושבים עלי ....
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
לשתף בזוגיות בסערות שעוברות עלי?
ממש תודה על התשובות באתר, ניכר שהצוות כאן מקצועי ומבין בתחומו! הקדמה שאולי פחות נצרכת: ב”ה ארוסתי ואני נתחתן עוד חודשיים. לא מזמן קרה שהיה לי יום עם תחושת תסכול גדולה מאוד מכל מיני דברים שהצטברו, דיברתי עם ארוסתי היא שאלה אותי מה שלומי ואז פשוט הבכי התפרץ… שיתפתי. יום...
מה יהיה עם הזוגיות שלנו?
אני בת 27 . אני ובעלי נשואים 7 שנים ויש לנו 2 ילדים מתוקים .. מתחילת הנישואים היו קשיים . בהתחלה הוא היה מסור וקשוב וניסה לעשות הכל כדי שיהיה לי טוב . אני כנראה לא הייתי בשלה לנישואין והיה לי מאוד קשה עם השינויים שהנישואין הביאו איתם ונתתי לו...
פערים שהולכים וגדלים ביני לבין אשתי
כבר תקופה ארוכה שמפריע לי משהו בזוגיות שלנו שלי ושל אשתי. אז קצת רקע על הזוגיות שלנו :יש לנו זוגיות יחסית טובה אני מגדיר את זה הכי טובה, כי בשבילי זה טוב. אנחנו הורים ל-2 תכף לשלושה ברוך ה’, שנינו בערך באותו גיל התחתנו לפני 10 שנים, סך הכל הפערים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן