The Butterfly Button
האם היהדות והנצרות סותרות אחת את השנייה ?

שאלה מקטגוריה:

האם היהדות והנצרות סותרות אחת את השנייה ?
אם כן איך זה שמיליוני בני אדם מאמינים במשהו שהוא טעות(לפי מה שהיהדות אומרת)?

בנוסח אחר:

איך זה יכול להיות שמיליוני אנשים מאמינים במשהו שהוא שקר(בהתחשב בזה שאנחנו מאמינים ב ה’ אז הדתות קצת מתנגשות אחת בשנייה)(נגיד דת הבודהה) ?

תשובה:

לשואלת הנבונה, האמיצה והיקרה שלום רב,

כשפתחתי את השאלה באתר וראיתי את הגיל של השואלת, פשוט לא האמנתי. ביקשתי במזכירות שיבדקו שוב אם אין כאן טעות, ולא, אין כאן טעות. נערה צעירה בת 15 שואלת שאלה יסודית ועמוקה שכבר הרמב”ן שואל אותה (דבריו המפורסמים בסוף פרשת בא), הרמב”ם התייחס אליה (יסודי התורה, פרק ה), רבינו יהודה הלוי מקדיש לה את כל ספר הכוזרי (כמבואר בהקדמה), הרב אלחנן וסרמן, תלמידו של ה’חפץ חיים’ כתב על זה מאמר שלם (מאמר על האמונה ב’קובץ מאמרים’) ועוד הרבה מגדולי ישראל שדנו שנושא. באותו רגע חשבתי לעצמי, שאם אני בגיל 15 הייתי שואל שאלות כאלה, כנראה שהיום הייתי במקום יותר מתקדם…

אני רוצה לשבח את האומץ שלך לשאול שאלות עמוקות, כי בדור שלנו לא תמיד קל לשאול, ולא תמיד מוצאים מקומות שבהם אפשר לקבל תשובות, וגם את הסקרנות שלך לגלות את האמת בעולם. אבל זו הדרך הנכונה. בורא עולם שם אותנו בעולם כדי שנגלה אותו. כדי לגלות צריך לחפש. בתהליך החיפוש צריך לשאול שאלות ולמצוא מקום שאפשר לקבל תשובות. זו הדרך הנכונה.

מפרשי ההגדה של פסח (מלבי”ם, מהר”ל) מציינים שחז”ל התייחסו לבן שאינו יודע לשאול בצורה ביקורתית, שהרי עונים לו את אותה התשובה שעונים לרשע! מה רוצים מאחד שאינו יודע לשאול? מה, הוא לא בסדר? כן, הוא לא בסדר! אתה מסתובב בעולם ורואה בריאה כזאת נפלאה ושומע שיש בורא עולם ושהוא נתן תורה, ואתה לא מתייחס, לא שואל, לא בודק? המוח והלב אטומים? שום דבר לא מעורר אותך לשאול? לא, זאת לא הדרך, שכן בצורה כזו לא תגיע לשום מקום ושום דבר.

ולעצם השאלה. את שואלת שאלה נכונה ויסודית. איך יכול להיות שמיליוני בני אדם מאמינים בדבר שהוא טעות, כמו הנוצרים המוסלמים וכד’. איך יכול להיות שרק היהודים שהם אחוז קטן מאד בעולם צודקים. אכן שאלה טובה המעידה על חשיבה נכונה וחיפש האמת.

לפני שנתחיל, נבדוק את ההנחה ‘הרוב בהכרח צודק ולא טועה’. האם באמת ההנחה הזו נכונה? כמה דוגמאות מההסטוריה: רוב העולם הנוצרי בימי הביניים, מיליוני בני אדם, האמינו שהיהודים משתמשים בדם של נוצרים לאפיית מצות. מיליוני מוסלמים בעולם מאמינים שלא הייתה שואה, זו סתם המצאה של יהודים. יש עוד המון דוגמאות. גם הרבה אנשים יכולים לטעות בהרבה דברים. וכמו שאמר אדם אחד לעשרה שיכורים: עשרה שיכורים לא יגידו לי איפה נמצאת הדלת.

ולגופה של השאל. האמת היא שקל לי מאד לענות על השאל הזו, ולא בגלל שהיא קלה, אלא בגלל שכבר גדולי ישראל התייחסו אליה כפי שכתבתי בהתחלה ואני רק מלקט את דבריהם ומביא אותם בפניך.

בשביל מה בורא העולם ברא את העולם ואותנו? כיוון שהוא רוצה שנגלה אותו ואת התורה שנתן. ולכן בורא עולם שלח לנו מסר ברור ואמר: בני ובנותי היקרים, אני יודע שתרצו לגלות אותי, ואני יודע שבמשך הדורות יהיו לכם כל מיני שאלות, ותשאלו את עצמכם מי אמר שדווקא היהדות צודקת, ועוד הרבה שאלות דומות. לכן אני אתן לכם סימנים ברורים שתדעו שזה באמת אני! הסימנים יהיו ברורים ולא יהיה לכם שום ספק. אני אתן לכם סימנים שתדעו שאתם צודקים, שאני בראתי את העולם ונתתי לכם את התורה ואני משגיח על כל המעשים. הסימנים יהיו ברורים ולא ישאירו לכם ספק. אם נשאר לכם ספק – אלו לא הסימנים שלי, אלא של מישהו אחר… ואם מישהו באמת רוצה הוא יחפש אצלכם את האמת.

בני ובנותי היקרים, אני אתגלה אליכם באופן חד פעמי בהסטוריה בצורה ברורה שלא תשאיר לכם שום ספק, ברעש גדול, ברעמים וברקים, בעשן, חושך וקולות שופר… ואז, אני אדבר אליכם פה אל פה כדבר איש אל רעהו. אבל, כדי שלא יהיה שום ספק, אני אתגלה לא לאדם אחד אלא לעיני שלוש וחצי מליוני בני אדם ביחד, בבת אחת! [600,000 יוצאי מצרים גברים מגיל 20, צרף אליהם את נשותיהם וילדיהם]. ויותר מכך, אותם מיליוני בני אדם יראו איך שאני הופך את הטבע במצרים – דם, צפרדע, ברד, חושך… ואחר כך את קריעת ים סוף. ואותם מיליוני בני אדם גם יראו ניסים במשך 40 שנה! כל יום! הם יראו מן יורד מן השמים, באר מרים הולכת עמהם, עמוד ענן ביום ועמוד אש בלילה, כל זאת, במדבר השומם שבו אין כלום.

ותדעו לכם בנים ובנות יקרים – אני מבטיח לכם בספר התורה, שהתגלות כזו לעיני מיליוני בני אדם אף פעם לא הייתה וגם אף פעם לא תהיה. התורה אומרת (דברים פרק ד) :

(לב) כִּי שְׁאַל נָא לְיָמִים רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנֶיךָ לְמִן הַיּוֹם אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹקים אָדָם עַל הָאָרֶץ וּלְמִקְצֵה הַשָּׁמַיִם וְעַד קְצֵה הַשָּׁמָיִם הֲנִהְיָה כַּדָּבָר הַגָּדוֹל הַזֶּה אוֹ הֲנִשְׁמַע כָּמֹהוּ: (לג) הֲשָׁמַע עָם קוֹל אֱלֹקים מְדַבֵּר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ כַּאֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ אַתָּה וַיֶּחִי: (לד) אוֹ הֲנִסָּה אֱלֹם לָבוֹא לָקַחַת לוֹ גוֹי מִקֶּרֶב גּוֹי בְּמַסֹּת בְּאֹתֹת וּבְמוֹפְתִים וּבְמִלְחָמָה וּבְיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבְמוֹרָאִים גְּדֹלִים כְּכֹל אֲשֶׁר עָשָׂה לָכֶם יְהֹוָה אֱלֹקיכֶם בְּמִצְרַיִם לְעֵינֶיךָ: (לה) אַתָּה הָרְאֵתָ לָדַעַת כִּי יְהֹוָה הוּא הָאֱלֹקים אֵין עוֹד מִלְּבַדּוֹ:

בני ובנותי היקרים, אני יודע שבמשך הדורות יקומו דתות חדשות, הנצרות האיסלם ועוד. לכן אני מבטיח לכם בתורה שאף פעם, אף אחד לא יטען שאני התגלתי בפני מיליוני בני אדם, זה לא יקרה. אז מה טוענים שאר הדתות? הם טוענים שבורא עולם התגלה לאדם אחד! (ישו, מוחמד). טוב, נו, לך תדע… הוא יכול להוכיח שבורא עולם התגלה אליו? בוודאי שלא.

ולכן בנים יקרים, כיוון שאני התגלתי רק פעם אחת בהסטוריה, אני מבקש ומצווה את הדור שראה את כל ההתגלות להעביר הלאה את מה שהוא ראה ולא לשנות כלום, ואני מזהיר אותם – אל תשכחו את מה שראו עיניכם! זה חשוב מאד! אומרת התורה (דברים פרק ד):

(ט) רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ וְהוֹדַעְתָּם לְבָנֶיךָ וְלִבְנֵי בָנֶיךָ: (י) יוֹם אֲשֶׁר עָמַדְתָּ לִפְנֵי ה’ אלקיך בְּחֹרֵב בֶּאֱמֹר ה’ אֵלַי הַקְהֶל לִי אֶת הָעָם וְאַשְׁמִעֵם אֶת דְּבָרָי אֲשֶׁר יִלְמְדוּן לְיִרְאָה אֹתִי כָּל הַיָּמִים אֲשֶׁר הֵם חַיִּים עַל הָאֲדָמָה וְאֶת בְּנֵיהֶם יְלַמֵּדוּן: (יא) וַתִּקְרְבוּן וַתַּעַמְדוּן תַּחַת הָהָר וְהָהָר בֹּעֵר בָּאֵשׁ עַד לֵב הַשָּׁמַיִם חשֶׁךְ עָנָן וַעֲרָפֶל: (יב) וַיְדַבֵּר ה’ אֲלֵיכֶם מִתּוֹךְ הָאֵשׁ קוֹל דְּבָרִים אַתֶּם שֹׁמְעִים וּתְמוּנָה אֵינְכֶם רֹאִים זוּלָתִי קוֹל: (יג) וַיַּגֵּד לָכֶם אֶת בְּרִיתוֹ אֲשֶׁר צִוָּה אֶתְכֶם לַעֲשׂוֹת עֲשֶׂרֶת הַדְּבָרִים וַיִּכְתְּבֵם עַל שְׁנֵי לֻחוֹת אֲבָנִים:

וכדי לוודא שלא יהיו שינויים במשך הדורות אני מבקש ומצווה את הדור שראה את הכל לעשות המון דברים ‘זכר ליציאת מצרים’ – שבת, ליל הסדר, חגים, מזוזה וכד’, וגם לקרוא תמיד, במסירות נפש, בספר התורה שבו כתובה ההתגלות שלי אליכם.

וכך יצאו שלוש וחצי מיליוני בני אדם ביחד למשימה – להעביר הלאה את ההתגלות של בורא עולם. הם התפזרו בארץ ישראל ואח”כ בכל העולם כולו, וכולם מספרים את אותו דבר: קיבלתי מההורים שלי ומכל אנשי העיר והמדינה, עדות שבורא עולם התגלה לעיני שלוש וחצי מיליון בני אדם פעם אחת בהסטוריה ונתן את התורה. וראה זה פלא – לכל היהודים בכל קצוות העולם, אותה תורה, ואותם המצוות, אותה שבת, אותו ליל הסדר, אותם תפילין וכד’. שום דבר לא השתנה. מאז יציאת מצרים ומתן תורה עד היום אין שום שינוי, והעדות ממשיכה לעבור בצורה מדוייקת!

ומה באמת אומרות שאר הדתות – הנצרות והאיסלם. הנוצרים והמוסלמים מאמינים בתורה – חמשת חומשי תורה. הם מאמינים בכל מה שכתוב בתורה – ההתגלות בהר סיני, יציאת מצרים והניסים במדבר. אבל, הם אומרים שבגלל שהיהודים לא התנהגו יפה בורא עולם החליף אותם באומה אחרת. באמת. ואיך הם יודעים את כל זה? בורא עולם תגלה לאדם אחד (ישו, מוחמד) ואמר לו… נו, באמת, על זה אפשר לסמוך?? וכי בורא עולם פתאום ‘שינה את דעתו’ וביטל את כל ההבטחות שניתנו לעם ישראל?

והרי בורא עולם הבטיח בתורה שהוא לא יחליף את עם ישראל ולא יפר את בריתו איתם לנצח (ויקרא כו, מד-מה). ובורא עולם הרי הבטיח בתורה שהוא יקבץ את כל היהודים מכל קצוות תבל ויחזיר אותם לארץ ישראל (דברים ל, א-ט), ובשירת האזינו גם הבטיח על הגאולה העתידה (רמב”ן, דברים לב, מ), סימן שהוא לא החליף את עם ישראל. ובורא עולם גם הבטיח שהתורה שנתן לא תשכח מפי זרעו (דברים לא, כא), כלומר יש כאן ברית נצח עם ישראל.

שואלת יקרה, בורא עולם שמע את השאלה העמוקה שלך, ושל עוד הרבה בנים ובנות יקרים ששאלו את השאלה במשך הדורות. הוא ידע שבמשך הדורות יהיו הרבה שאלות כאלה באמונה ולכן הוא נתן לנו סימנים שלא יהיה בהם שום ספק. רק בורא עולם יכול לתת סימנים שאין בהם שום ספק. אם יש ספק, כמו בנצרות והאיסלם שטוענים שבורא עולם התגלה לאדם אחד, זה לא בורא עולם. בורא עולם רוצה שנגלה אותו ואת התורה בעולם. בצורה ברור, בלי ספקות.

שואלת יקרה, אם תמשיכי לשאול שאלות כאלה יסודיות, ולחפש מקומות שבהם אפשר לקבל תשובות, ותמשיכי בתהליך של חיפוש אחר בורא העולם, אני בטוח שתמצאי אור גדול והרגשה נפלאה של גילוי מציאות ה’ במוח ובעיקר בלב.

ישראל ל.

Yisraell613@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן