The Butterfly Button
אני חוששת שאני חרדית ומאמינה רק כי נולדתי כזו ולא כי בדקתי

שאלה מקטגוריה:

היי, אני נערה חרדית שלומדת בסמינר, והשאלה שלי היא בנושא אמונה.
בכללי אני בנ”א שמאד חוקר דברים לעומק, אני מאד אוהבת להבין דברים עד הסוף, קשה לי לעשות דברים בלי להבין למה אני עושה אותם, ולכן הרבה פעמים קשה לי העיניין של האמונה, כי הרבה פעמים יש שאלות שאין עליהם כל כך תשובות, או תשובות כגון: אנחנו בתור בני אדם לא נוכל להבין את הדבר הזה… וגם כל מיני ניסים או דברים מעל הטבע קשה לי להאמין לזה….
ובקשר לאורח החיים הכללי שלי, אני חיה בתור בחורה חרדית, אבל אני מרגישה שאני חיה ככה בגלל שנולדתי למציאות הזאת, אני מקיימת מצוות מכיוון שככה הורגלתי מגיל קטן, אני לא באמת עושה את זה מתוך בחירה חופשית לגמרי, אני לא חקרתי, בדקתי והחלטתי שאני רוצה ללכת בדרך הזאת, ושלא תבינו אותי לא נכון, אני לא חושבת שזו דרך לא נכונה, להיפך, אני הרבה פעמים נפעמת מהאורח חיים שלנו, ומהתורה שמחנכת אותנו להיות כל כך מוסריים ומתחשבים בזולת, אבל אני רוצה לעשות את הדברים, את כל המצוות מתוך הבנה אמיתית, ומתiך חקר שזו הדרך הנכונה, כי אם כך אני לא מרגישה שונה מנוצרי או ממוסלמי, מכיון שגם הוא חי ככה כי הוא נולד למציאות הזאת, אז מה אני שונה ממנו? בגלל שנולדתי חרדית אני שונה ממנו? הוא גם מתנהל על פי דת מסוימת בגלל שככה חינכו אותו, אם כל אחד במהלך חייו היה עוצר רגע ובודק האם הדרך שהוא חי בה היא באמת הדרך הנכונה, אז כולם היו חיים באורח החיים הנכון. (שאני עדיין לא בטוחה מה הוא).
אני שואלת כיצד אני יכולה לנהל את חיי מתוך בחירה וחקר שזו אכן הדרך הנכונה.
תודה מראש.

תשובה:

בחורה חכמה ונבונה.

נפעמתי מאד לקרוא את שאלתך, ופליאתי גדלה כשהבחנתי בגילך הצעיר.

נערה ששאלות כאלו עמוקות מעסיקות אותה, מעיד הדבר על תחומי העניין בחייה, על הרצון לחתור לאמת, לא לקבל דברים כ’מובנים מאליהם’, רצון להיות עובדת ה’ במלאותה, במלוא עולם הרגש שלה אך גם במלוא עולם השכל, מתוך דבקות וחיבור אך גם מתוך הבנה רציונאלית, ואין לי ספק שזה בדיוק מה שה’ רוצה מאיתנו.

להבנתי, יותר מששאלתך עוסקת בנושא האמונה באופן ספיציפי, היא עוסקת בנושא הזהות האישית והבחירה בה בכלל. אני רוצה לבחור את דרכי, את אומרת באופנים שונים בשאלתך. לא לחיות במקום שבו גדלתי רק משום ששם נולדתי אלא אך ורק אם אכן אשתכנע שזו הדרך הנכונה המובילה בית קל.

ברוכה הבאה איפא לגיל ההתבגרות, במובנו הטוב והחיובי, שבו אדם מתבונן על עצמו מבחוץ, ותוהה אם הוא נמצא במקום הנכון ומבקש לבחון את דרכו. עד לרגע זה הוא היה תלוי בהוריו, הם ‘חיברתו’ אותו לחברה שבה הם חיים, הם לימדו אותו ‘מה נכון ומה לא נכון’ לפי הפרשנות הניתנת לדברים בקהילה שלהם, במוסדות החינוך של הקהילה, ובהתאם לאנשי הסמכות, התורה וההלכה, המובילים את הקהילה בה הם חיים.

וכעת הוא לא רק לומד להתבונן על עצמו ועל קהילתו מבחוץ (ואולי לפעמים הוא גם מפתח חוש ביקורת כלפיה) אלא הוא גם מבקש לברר לעצמו מי הוא, כשהוא ‘נקי’ מכל ההשפעות החברתיות הללו שלתוכן גדל, וממילא מבקש לברר ולברור את דרכו בעצמו, וליטול עימו צידה לדרך רק את מה שהשתכנע באמיתותו.

המסע שאליו את יוצאת ברגע מכונן זה, לא יפסק לחלוטין לעולם. גם אם בתקופות מסויימות תהיי עסוקה בדברים חשובים יותר או דחופים יותר, כמו להנשא, או לגדל את ילדיך, ומשימות אלו עשויות לתפוס את כול כולך בתקופות מסויימות, הרי ששאלות אלו של ‘מי אני’ ומה אני עושה כאן’ ו’מה ה’ אלוקיך דורש ממך’ , עשויות להעסיקך בפניות נוספות בחייך, והלוואי שאכן תוספנה להעסיק אותך.

מספרים על ר’ זושא מאניפולי שעצר אותו פעם שוטר רוסי בדרכו לתפילת שחרית ., כוון אליו את רובהו, ושאל אותי – מי אתה, מה אתה עושה כאן ולאן אתה הולך?

השיב לו ר’ זושא בשאלה :

שוטר יקר, כמה משלמים לך על התפקיד הזה שהנך מבצע?

ענה השוטר : 20 קופיקות ליום.

אמר לו ר’ זושא בנועם – אבקש ממך טובה. אוסיף לך עוד עשרים קופיקות ליום, ובלבד שתחכה לי כאן בכל בוקר ותשאל אותי את השאלה הזו: מי אתה? מה אתה עושה כאן? ולאן אתה הולך?”

בוודאי שמת לב, שלא באמת עניתי על שאלתך בנושא האמונה. רק שלחתי אותך לחקור ולחפש לה תשובות. גם באתר אקשיבה עצמו תוכלי להקיש באלגוריתם החיפוש את המילה ‘אמונה’ ותקבלי תשובות והתייחסויות שונות לשאלה זו או לדומות לה. הסיבה לכך אינה הרצון להתחמק ממתן תשובה, אלא משום שתשובה טובה צריכה להתיישב על ליבו של האדם. מה שמשכנע אותי לא בהכרח ישכנע אותך, ומה שהביא מרגוע לנפשי, לא בהכרח יביא מרגוע לנפשך.

אמונה מל’ אימון, ולכל אחד יש תוכנית ‘אימון’ אחרת שמתאימה לתנאי חייו כדי לחיות כאדם מאמין. החיים, לפי משל זה, דומים ל’חדר כושר’ ולא ל’מסעדה’. איננו מצביעים על המנה ואוכלים, ולכן גם לא תפקידי לבחור לך את המנה המסויימת ולאמר לך ‘אכלי’ , כי לא זה מה מה שישביעך בהכרח. אנו נמצאים בחדר כושר, שם עובדים קשה לפי ‘תוכנית עבודה’ שמותאמת לתנאי חיינו. לפיכך- גם השאלה – במה אנו שונים מכל אדם עלי חלד, מנוצרי או מוסלמי, שחי בתודעה שה’אמת’ נמצאת בדת שלו, איננה באמת שאלה. האם את שואלת את עצמך בבוקר, מי הייתי אם לא הייתי נולדת לאימי ולאבי? אם לא אחים אלו היו אחי? כיצד הייתי חיה את חיי?

העובדה שנולדת יהודיה, ובתוך העולם היהודי נולדת לחברה החרדית, איננה נקודה אקראית במסע חייך. היא בדיוק חלק ממי שאת. חלק מאותה חליפה שהקב”ה ברא עבורך ומתוכנית העבודה והאימון שתכנן לך. וממנה את נדרשת להמשיך במסע ולבררו, מתוך נאמנות לחיפוש האמת מצד אחד ונאמנות למי שאת על כל מרכיביך הלא אקראיים, שניתנו לך מאת הבורא מצד שני, כאישה, יהודיה, שומרת מצוות, וחרדית.

במסע המופלא הזה תגלי בעזרת ה’ כי החינוך שקיבלת הוא לא תיבה חתומה שאת לוקחת או לא לוקחת, פותחת ומציצה, או משליכה בצד הדרך. זה לא ‘משקפיים’ שאת בוחרת אם לשים על עיניך כן או לא. זה חלק מהאוויר שאת נושמת, זה חלק מהעור שעל גופך, זה נהר מים חיים המפכה בעוז, ושבו את צועדת יחד עם הוריך וזקניך , ועמ”י כולו וחז”ל והאבות מזה 3000 שנה.

אך כדי להבין זאת עליך להמשיך וללמוד תורה על עושר רבדיה ועולמותיה. הגעת לשלב שבו תשאלי את עצמך בעזרת ה’ עוד הרבה שאלות מסוג זה, ומסע חייך הבוגרים והעצמאיים מתחיל בנקודה זו. מצאי לך את המסגרת המתאימה ללמוד ולהעמיק , להרחיב את היריעה התורנית שמזינה אותך, ושתתאים לתחום חיפושיך והתעניינותך. התורה רחבה ועמוקה מיני ים, ומתפקידינו להתאים ולהחשף למרחבי למידה והעמקה תורניים, לפחות באיזון לאותו עושר דעת שאנו נחשפים אליו בכל יתר עולמות החול המעסיקים אותנו. על ידי כך, הטיפוס במעלה החיים יתמך ביסודות תורניים יציבים, ונזכה לברר ולבנות מתוכם, תשובות מתאימות למסע האישי של חיינו.

כפי שכותב הרב קוק:

מי שאין נפשו משוטטת במרחבים, מי שאינו דורש את אור האמת והטוב בכל לבבו, איננו סובל הריסות רוחניות, אבל אין לו גם כן בנינים עצמיים. הוא חוסה בצלם של הבניינים הטבעיים, כמו השפנים שהסלעים הם מחסה להם. אבל האדם, מי שנשמת אדם בקרבו נשמתו לא תוכל לחסות כי אם בבניינים שהוא בונה בעמלו הרוחני, שאיננו פוסק תמיד עבודתו הזריזה. [הרב קוק, “אורות הקודש” , ב’, י”ד].

אני מאחלת לך להמשיך לתור אחר תשובות אמת לשאלותיך החכמות, ותזכי לבנות בנינים רוחניים עצמאיים ויציבים, שאף הם בבוא העת, יהיו מחסה ומשען לילדיך, לפחות עד לשלב שבו הם יהיו מספיק עצמאיים כדי לבנות בניינים רוחניים משל עצמם.

ורדית

varditro@mail.huji.ac.il

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה התכלית של זה הכאב?
שאלה לי והיא מטרידתני. אפשר ותראה כמתריסה, או שמא כנודניקית ספקנית. אך, במטותא מנכון, העבירו על מידותיכם, והשתדלו לתת לה מקום של כבוד באימיילכם. החיים ריקניים הם, חסרי תוחלת הנאה ומשמעות. אינם אלא כבועת סבון אדירה ונוצצת שכיון ובאת לעמוד על טיבה מתנדפת היא בקול רחש חרישי. אשרי מי שזכה...
איזה קושי הוא בידי ומה בידי שמיים?
ממה שהצלחתי להבין כל קושי ואתגר, שהאדם עובר בחיים הוא מאת הקב”ה. עוד דבר שאני מקווה שהבנתי נכון הוא שדרך התורה הוא בכיבוד האחר,בעזרה לאחר ובכללי בעשיית טוב לאחר בין אם זה חברים קרובים משפחה וכו. השאלה אם יש גבול מסוים או שפשוט לקבל שכל דבר מאת הה’ יתברך? האם...
מותר גם סתם להנות ולהתבטל מבלי שנחשוש לבזבוז זמן?
אשמח לקבל הבהרה תמיד יש שאלה מציקה שאולי אנחנו אמורים ללמוד עד המקסימום ולהיות ממש מחושב על הדקה וגם על כל מילה של דברים בטלים צריך פיקוח וכן סתם הנאות העולם הזה מעבר למה שנצרך תמיד יש את התשובה שצריך להיות נורמלי אבל החרדה שוב עולה שאולי אפשר להיות במינימום...
האם אפשר שתהיה תכלית לחיים בלי חיבור לקב"ה?
כחרדים ויהודים מאמינים אנו יודעים שיש תכלית לאדם בעולמו , שיש עולם הבא , שכר ועונש וכו.. השאלה שלי היא למה בעצם אומרים שלחילונים אין תכלית בחיים? להתחתן זה לא תכלית? להביא ילדים? להקים משפחה, למה לכאורה זה לא נחשב לסיבה מספיק טובה לתכלית האדם בעולם, הרי זה המשכיות זאת...
איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
ירידה רוחנית לפני חתונה
אני שלושה שבועות לפני חתונה. ציפתי להיכנס לחתונה מתוך עבודת השם מתוך עליה רוחנית ולא ירידה. אלא שאני מרגיש חוסר חשק לתפקד אני קם מאוחר בקושי לומד ובעקבות זאת חושש מהעתיד- איך אקים בית של תורה. זה מאוד מתסכל. ואני מאוד מפחד שלא אצליח ללמוד בכולל ושלא אנהל סדר יום....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן