The Butterfly Button
אבדה לי האמונה! למה לי חיים?

שאלה מקטגוריה:

לא ככ יודעת איך לנסח את השאלה
אנסה..
אז אני במצוקה נוראית קרה לי משהו נורא!! אבדה לי האמונה ומאז חיי אינם חיים
זה מתחיל כך..נולדתי למשפחה ירושלמית טיפוסית
אבל משפחה מפורקת הורים שאינם מסתדרים
אני הייתי הילדה הטובה שעושה מה שאומרים לה
ממושמעת וציתנית גם בסמינר חצאית בדיוק לפי התקנון וחולצה עם כפתורים בדיוק כפי הנדרש
היתה תקופה שהגיעו פתאום שאלות באמונה ונבהלתי מאד ואמרתי ספרי תהילים רבים שהספקות יעלמו והוספתי עוד החמרות רק לגרש את השאלות שהעיזו לצוץ בי
עברו שנים התחתנתי ילדים עבודה ואז משבר רציני בחיים שגרם לכל החיים מחשבות אמונות תפילות להתמוטט לי מול הפרצוף..
המון כעס על החינוך שקיבלתי שמעולם לא נתנו לי להיות שם שמעולם לא הייתי קיימת עוד כבשה בעדר
פתאום הכל התבלבל לי החינוך שקיבלתי האמת האמונה
מה נכון מה לא…
פתאום אני כבר לא מאמינה לאף אחד בכלום
מי אמר שבאמת אלוקים קיים? כי ספרו לי? המון שקרים ספרו לי המון הפחדות הפחידו אותי הרבה רעל שתתי שם..
מצד אחד לא יכולה לחיות בלי אלוקים ככה לבד הוא חסר לי ואני אחת מלאה רגש וצריכה את הקשר הזה האבא והבת וכו
מצד שני איך האמין שהוא באמת קיים? מפחדת לתת אמון כל החיים שלי במשהו ולגלות שהכל שקר
רוצה להאמין ולא מצליחה יש מחסום שעוצר אותי

תשובה:

שואלת יקרה מאוד,

בימים האחרונים אני מסתובבת ומועקתך בליבי.

הכאב שבשאלתך לא נתן לי מנוח. אובדן האמונה וההתפרקות שאת חווה, אבדן האמונה באלוקים, בבני אדם, ובמציאות כולה. סערה איומה שמאיימת להטביע אותך, ואת רק מחפשת נקודת אמת אחת להיאחז בה, כדי לצוף ולהמשיך לחיות.

את מתארת ילדות קשה, גדילה וצמיחה במקומות בלתי אפשריים, ואת, באופייך הנח השתדלת לרצות את כולם. להיות הילדה הטובה, ושלא יהיו תלונות לאף אחד. מחקת כל מחשבה עצמאית, רצון, כמיהה, ואף מחשבת ביקורת כי רצית עולם שלם ומוגן.

ועכשיו, כשכל המחשבות וההדחקות פרו החוצה, את מגלה שבר בל יתואר. מגלה שהבסיס עליו השתתת את חייך היה מורכב מאחיזת עיניים ומשבר אחד אחד.

ראשית, את הצעד הראשון בדרך לשיקום והחלמה עשית בעצם פנייתך לעזרה. עם האומץ לומר לעצמך את הקושי, לנסח אותו ולבקש עזרה. זה הצעד הראשון, ולעיתים הקשה ביותר. אני שמחה שהצלחת לעשות את זה, ולהתחיל בדרך הלא קלה אך המספקת, בדרך לחיים אמיתיים ושלמים.

לא לחינם כרכת בשאלתך את האמונה בה’ עם קורות חייך והמציאות הקשה בה גדלת.

ה’ ברא את העולם בצורה כזו, בה דמות האב והאם הם המשמעותיים ביותר לילד. הוא תלוי בהם מבינה פיזית ורגשית לחלוטין. הם אלו הנוטעים בו את הכוחות לגדול, את הבטחון העצמי, ואת הבשלות הרגשית.

יתרה מזו – כל הקשר בין הילד להוריו הוא משל לקשר שלו עם הקב”ה. ברמה הגבוהה שלנו כיהודים, אנחנו מבינים את גודל טובו וחסדו של הקב”ה, לפי היכרותינו עם מושג ההורות. הורה במהותו מלא רצון להיטיב, לא עושה חשבון, וכל מעשיו כלפי הילד נובעים מאהבה אין סופית. כאמא, את בוודאי מבינה על איזו אהבה אני מדברת. אהבה זו היא טיפה מן הים לאהבה של הבורא כלפינו, ולרצון שלו להיטיב לנו.

אך, וכאן בעצם הכאב הגדול עליו את מדברת – את בעצם לא יכולה לחוות את הרגשת הבת האהובה, מכיוון שילדותך היתה עשוקה מכל רגש חיובי. מעולם לא הרגשת בת שהוריה מוכנים לעשות הכל בשבילה, לא הרגשת מה זה להיות מרכז העולם של אבא, ואהובתה של אמא.

הדרך שלך לשרוד את הקושי הזה היתה בעצם להיות ילדה טובה כדי לפחות לא לחוות כשלון, לנסות למצוא חן בעיני ההורים, ולנסות לגרד מליבם כמה טיפות חיבה ואהבה.

גם גיל ההתבגרות, בו באופן טבעי קורות ההיפרדויות – לא היתה אצלך.

בבית רגיל, ילד קשור להוריו בילדותו, וגיל ההתבגרות הוא הגיל בו הוא עובר לרשות עמו. בוחן שוב את יחסיו עם הוריו, בודקת את גבולות יכולתו, ועובר תהליך כואב של היפרדות. התהליך המלווה בהורים שלא נבהלים ומודעים לאהבתם לילד אף על פי הריחוק שהוא מגלה לעיתים, מוביל את האדם להתבגרות השלמה וליכולתו להיות אדם בוגר ובשל, ולבנות הלאה את חייו מתוך שלווה ושלמות.

התהליך הזה לרוב מלווה אף בתהיות רוחניות. ילדים רבים יחד עם ההתנתקות מההורים, מעלים גם תהיות על אמונתם הבסיסית, אותה קיבלו מההורים. שאלות על קיומו של האלוקים, על תפקידנו בעולם, על אמיתות התורה וכו’ הן שאלות נפוצות בגיל זה, ולא מעוררות בהלה. כל אחד מוא את הדמות אותה יוכל לשאול, מוצא את הספרים המדברים על הנושא, וכשמקבל תשובות המספקות אותו, נרגע.

מה שכנראה את עוברת כרגע, הוא בעצם “גיל התבגרות משני”. במקום שיקרה בגיל הנערות, וכמעט קרה, אלא שהפחד מהשאלות גרם לך “להטביע” אותן במזמורי תהילים, הוא קורה אצלך עכשיו. עכשיו את מבינה מה עבר עלייך, כמה עסקת בריצוי ולא נתת מקום לעצמך, ואף השאלות באמונה צפות, ובעוצמה שמפחידה אותך מאוד. עכשיו כבר ספרי תהילים לא מספיקים. עכשיו צריך לחוות הכל, ובעוצמה….

והדבר הראשון שרציתי לומר אחרי ההקדמה הארוכה – ארוכה הזו, היא שאפשר להירגע.

יקירה.

את לא כופרת, את לא שואלת שאלות שאסור לשאול, את בסדר גמור.

את בת יקרה מאוד מאוד של ה’, שעוברת עכשיו תהליך של התפקחות והתבגרות. רוב ילדיו עברו ועוברים משברים כאלו בזמנים שונים ובעוצמות שונות, והוא אוהב, ומחכה שנשוב.

אבל מכיוון שהקשר הראשוני, הכל כך בסיסי שלך עם ההורים עדיין כאוב ולא מעובד, וזה כאמור הבסיס גם לקשר שלו עם הקב”ה, הייתי מציעה לך לרפא דבר ראשון את המקום ההוא. ללכת לטיפול, לעבד את החוויות, ולנסות לצמוח למרות הכאב הישן והמוגלתי ההוא.

וכמובן במקביל, או אחרי, או מתי שתבחרי – לכי ותפנקי את עמך במציאת תשובות! יש היום כ”כ הרבה חומר נגיש שמדבר על שאלות הבסיס של היהדות. חומר נעים, וברור, ומוגש בצורה נעימה וקולחת. לכי, תרשי לעצמך לשאול כל מה שלא העזת לשאול בחיים, ותני לתשובות לחלחל בנשמתך. תני לנשמתך את העונג בחיבור מחדש, ברוגע הפנימי, ובשלווה שאת כה צמאה לה.

יש את אתר “הידברות” המלא הרצאות ממרצים שונים, המדברים על יסודות היהדות.

מרפרוף קל ברשת העליתי סמינר של ערכים שנערך לציבור החרדי על שאלות הבסיס ביהדות, ובו דנו על: (ציטוטו מהאתר) מעמד הר סיני | תורה משמים | נבואות שהתגשמו | ידיעה ואמונה | טעמי המצוות | תורה שבע”פ משמים | מהימנות המסורה | אמונת חכמים | תורה ומדע | חוסן הבית היהודי | חינוך ילדים | מענה לשאלות

תני לעצמך עכשיו את כל מה שלא קיבלת בילדותך ונערותך.

תני לעצמך את הכח, את היכולת לשאול, ומתוך כך את היכולת לקבל תשובות או להמשיך הלאה בחיפוש.

ועוד משהו אחרון— קחי את הכאב שלך מחוסר הקשר לה’, מהאבדן שאת חווה ברצון העמוק הזה וחוסר היכולת להאמין, ואם את מסוגלת – תמשיכי להתפלל. התפללי לה’ שיחבר אותך אליו, שיתן לך את הכח להמשיך מהמשבר הנוכחי, שיראה לך את הדרך בחזרה אליו. תפילות עמוקות כאלו מלב שבור, כוחן רב מאוד בשמיים. כי לאן יש לברוח? “אברח מפניך אליך”…

אני איתך בתהליך הקשה והמצמיח הזה. מאמינה בכוחות שלך לצלוח אותו ולצאת ממנו חזקה ומחזקת.

אני פה, לכל שאלה

תרצה

tirzadar@gmail.com

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

 1. שואלת יקרה!
  אולי ניתן להוסיף שרק בגלל שאלוקים הוא אבא שלך בשמים שאוהב אותך וכל כך רוצה בקרבתך באמת,
  הוא סידר לך משבר כל כך גדול שכבר לא מאפשר להטביע את השאלות עליו בספר תהילים…. אלא פשוט לחפש אחריו באמת!
  כשמסתכלים על מסלול חייך, הרי שהוא עצמו מראה את יד ה’ שהולך איתך בכל מקום…
  זה ברור שהמשבר הזה נצרך כל כך עבורך, כדי למצוא את המקום שלך האמיתי מול ה’!
  באמת האכילו אותך בבית הרבה שקרים! ולכן את לא יכולה לבסס את האמונה שלך על מה שאמרו לך ההורים!
  את יכולה לכפור בכל מה שההורים אמרו לך ועלייך (ועל אלוקים)… אבל לזכור שיש לך אפשרות למצוא את אלוקים דווקא מהמקום האמיתי הזה!
  “כי אבי ואימי עזבוני – וה’ יאספני”!

 2. הייתי בחור בישיבה טובה…
  וגם לפני כן גדלתי בבית חרדי, מלא באמונה חום ואהבה..
  ולמרות הכל היו לי שאלות קשות מאוד באמונה. והתחלתי לברר אחורה.. מי אמר שהכל אמת.. אולי מישהו המציא את התנ”ך חלילה. וכולי וכולי..
  יום אחד יצא לי לפתוח על זה שיחה עם חבר טוב מהישיבה.. בכיתי הרבה.. הרגשתי שלא טוב לי.. איך אפשר לברר דברים עמוקים כאלה..
  ואז – החבר אמר לי משהו חזק: כל גדול בישראל, כל רב וגאון הדורות. . היו לו בדיוק שאלות כמו לך. והוא פשוט התחיל לברר עד שהגיע לאמת.. שהיא דיי שקופה ולא ניתנת לשום ערעור. (היום יש את הידברות, הם באמת עושים עבודה טובה.. ניתן שם לברר את האמת והאמונה של עם ישראל ותורת ישראל)..
  לי זה עזר.. כשהוא הוכיח לי בוודאות שחייב שיהיו שאלות על בורא עולם.. כי בלי לבנות את מדרגה 1.. איך נעלה שום מדרגה עוד למעלה…
  בהצלחה.

 3. זו הזדמנות נהדרת! הזדמנות להגיע לאמונה ממקום אמיתי, והכי חשוב, ממקום שהוא שלך
  אין מה לחשוש מזה. בסוף את תגיעי רק למקום בו את רוצה באמת להגיע
  קיבלת הזמדנות חשובה מאוד – חייכי ותאמצי אותה בזרועות פתוחות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איזה ערך יש לאמונה שאסור לשאול עליה שאלות?
רציתי לשאול בנוגע לאיסור המובא בהלכה של קריאה בספרי מינים. לא פעם אנשים רוצים לבדוק את אמונתם ולכן מעיינים בצידו השני של המיתרס ולא דרך פילטר של אתרי חזרה בתשובה וכד’ (שהרי לא תמיד יודעים אם מביאים את הצד השני בצורה אמיתית ומדוייקת). ולא ברור לי, אם ההלכה מבקשת מהאדם...
אמונה, חוסר ביטחון וסוף העולם
אני אישה בשנות הארבעים נשואה ואמא. תמיד הייתי דתיה וב- 3 שנים האחרונות התחזקתי יותר יחד עם בעלי. לפני כשנתיים הייתי צריכה לעבור ניתוח גדול, ובעלי לקח על עצמו כיפה. ואני בהחלטה פזיזה של הרגע, לקחתי על עצמי כיסוי ראש! זה משהו שבחיים לא חשבתי שאקפיד כי המראה החיצוני והטיפוח...
מאז שהתאזנתי אני פחות צדיק
לפני שלש שנים כשהתחלתי ישיבה גדולה הייתי בתקופה מאד לא מאוזנת בחיים שלי לילות בלי שנה סטרס גדול לחץ בעבודת השם בתפילה ובלימוד. היה נורא קשה המון לחץ ובילבול, מאז התאזנתי עשיתי תהליך עם עצמי ונרגעתי אבל מה שאני מרגיש שעבודת השם שלי כבר פחות טובה מאז שנרגעתי התפילות פחות...
בשביל מה הסבל בעולם הזה?
יש לי כמה שאלות באמונה שמתעוררות לי בתקופה האחרונה והחלטתי להעלות אותם כאן. תודה מראש על האפשרות לשאול ולקבל מענה, זו באמת זכות אדירה! אני אישה חרדית שחונכה בבית מאמין מאד, במוסדות מהשורה הראשונה ואני בהחלט מרגישה שהאמונה הבסיסית מושרשת בי כמו שצריך. אבל משהו בה התערער לי לאחרונה ב-2...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...
שאלות על קיום ה' ואמיתות התורה והבריאה
*יצא קצת ארוך, אשמח מאוד לתשובה בונה, לתשובות ועצות שיעזרו לי להמשיך את תהליך החקירה, הלמידה וההתחזקות באמונה. אני מתחזק מאוד בתקופה האחרונה. עם החיזוק גודל גם היצר הרע, האפיקורס שבתוכי, והשאלות על קיום השם, על אמיתות התורה ובריאת האדם. אני מוצא ויודע כל כך הרבה דברים בתורה הקדושה שאפשר...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן