The Butterfly Button
איך חוזרים להאמין?

שאלה מקטגוריה:

אני מרגיש לצערי העמוק מאוד שאיבדתי את האמונה. אני כן מאמין באלוקים, אבל לגבי היהדות- חלק מהתנך ודברים שבתורה שבע”פ שאנים מובנים לי כלל. בכלל, אני מרגיש שמפאת כל מהפכת המידע המטורפת הזו קשה למצוא אמת (כמאמר הגמרא אמת נעדרת…). יש לי שאלות רבות וסתירות ולפעמים אני מרגיש שמנסים לתרץ תרוץ בכוח או דוחסים הלכות שלמות לתוך מילה אחת. אבל מנגד להוכחת היהדות יש טענות חזקות מאוד, אבל נראה שהתערבב שם כל מיני דברים ותפיסות מושרשות שאין הם חלק מהיהדות המקורית שניתנה בסיני (וגם על עצם זה יש לי שאלות).
העניין הוא- אני בצער על כך שהגעתי למצב הזה כמו כל אדם שנכנס למצב של חוסר ביטחון כשתפיסותיו חוטפות מכה ועוד אחת ונוספות רבות על הראשונה- במשך זמן כה רב- והוא מתחיל לפקפק כמעט בכול. הדבר המתסכל הוא שהאמת והשקר מעורבבים כל כך חזק ויש כל כך הרבה עדרים של אמיתות שאתה לא יודע מאיפה להתחיל ומה לחפש. יש המון מקורות מידע ודעות- לאיזה מהם לפנות- איך לחקור?
תראו, חברי הארגון היקרים: אני לא רוצה עכשיו תשובה בסגנון: חשבתי הרבה על השאלה שלך, אני מבין אותך, היש באמת אמת מוחלטת?! מהי האמת… יש הוכחות (עם הפנייה לכמה מקורות) בוא שמע אנקדוטה- בלה בלה בלה.
יש לי זמן. המון זמן. למעשה כעת אני יכול להתמקד בכך באופן מלא. לכן אפוא בקשתי היא מכם- שתמנו לי אדם הבקיא שאיתו אוכל ללמוד את הנושא על בוריו כמה שרק אפשר במציאותנו המופלאה. ויהי רצון שאזכה לשוב בתשובה שלמה ולעבוד את הבורא- ואתם ייודעים מה? אעז ואומר: לעבוד את הבורא באופן השלם והזך. זוהי שאיפתי וזהו כל רצוני! אנא! עזרו לי לממש זאת.

תשובה:

שואל יקר.

אני קורא את שאלתך שוב ושוב, וחושב לעצמי “למה להרוס לך את ההנאה שבחיפוש”? כן. את ההנאה הכרוכה בחיפוש האמת. אנחנו כיום רגילים שידע מגיע אלינו תוך כמה שניות [תלוי במהירות של רשת האינטרנט…], החל מתאריכים, ארצות, שערי מטבעות, ועד לנושאים שברוח.

עוד אחד מהמאפיינים של דורנו, הוא שאסור לטעות. חייבים למצוא מיד את התשובה הנכונה. או להחליט שאין תשובה.

לפי איך שרואים מחז”ל לא זו הדרך ולא זו העיר. אשרי האיש שאמונתו זכה וברורה ומאירה לו בימים ובלילות, ואשרי האיש אשר מבקש ומחפש אחר האמונה [כמובן בלי להזניח את קיום המצוות חלילה!]. חיפוש האמונה של אבי האומה – אברהם אבינו – לקח שלושים ושבע שנה! יתרו, חותן משה, עבר בירור וחיפוש בכל סוגי העבודות הזרות שבעולם. בפסוק (ירמיהו ה, א) כתוב: “שׁוֹטְטוּ בְּחוּצוֹת יְרוּשָׁלִַם וּרְאוּ נָא וּדְעוּ וּבַקְשׁוּ בִרְחוֹבוֹתֶיהָ אִם תִּמְצְאוּ אִישׁ אִם יֵשׁ עֹשֶׂה מִשְׁפָּט מְבַקֵּשׁ אֱמוּנָה וְאֶסְלַח לָהּ”. הגמרא (שבת קיט, ב) מביאה פסוק זה, וכותבת על כך: “ואמר רבא: לא חרבה ירושלים אלא בשביל שפסקו ממנה אנשי אמנה, שנאמר שוטטו בחוצות ירושלים וראו נא [ודעו ובקשו ברחובותיה אם תמצאו איש] עושה משפט מבקש אמונה ואסלח לה”. שים לב! לא כתוב בפסוק “אדם מאמין”, אלא כתוב “מבקש אמונה”. אדם זה מוגדר בפי הגמרא כאיש אמנה.

הסיבה לכך היא משום שהאמונה איננה מדע הנרכש אי פעם, ונמצא בירכתי המוח מוכן להפעלה ושימוש. האמונה היא דבר דינמי ומתפתח. על האדם לרומם את מדריגת האמונה שלו עם הגיל והזמן, ולא להישאר עם האמונה מגיל הגן והינקות.

אני לא רוצה להרוס לך את הנאת החיפוש, אבל אנסה לצייד אותך במפת דרכים. אין אני מכיר את נטיות ליבך, האם הינך נמשך יותר לפילוסופיה, רוחניות, או משהו אחר; ועל כן איני יכול לצייד אותך במפה מדויקת. אוכל רק להגיד לך כללי “עשה ולא תעשה”: תעיין בספרים שאתה מרגיש שמדבריהם נושבת כנות ולא סיסמאות או דברים שאינך מתחבר אליהם, עדיף ספרים שמכירים ברב ממדיות של הבריאה ולא בוחרים בזווית ראיה קטנה. לאחר קריאה של רעיון או מחשבה, תעצור ותפנים, תבדוק אם אתה מבין עד הסוף, או שרק הוספת לעצמך אוסף ציטוטים. ועצה אחרונה – סבלנות… לא ביום אחד ולא ביומיים מוצאים את שאיותה נפשנו. לאמיתו של דבר, זהו מסע ארוך של כל החיים.

מאחל לך הנאה במסע היפה של חיפוש האמונה, ומברך אותך שתראה הרבה נופים יפים בדרך [עדיף נכונים, אם לא – לא נורא], ואשמח מאוד אם תשתף אותי במסע היפה שלך.

קדימה……

בניהו

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

  1. ממליץ לך ליצור קשר עם הרב אוריה ענבל, או עם הרב פייבלזון מירושלים, הם מתעסקים עם הרבה בחורים בסגנון שלך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אמונה, חוסר ביטחון וסוף העולם
אני אישה בשנות הארבעים נשואה ואמא. תמיד הייתי דתיה וב- 3 שנים האחרונות התחזקתי יותר יחד עם בעלי. לפני כשנתיים הייתי צריכה לעבור ניתוח גדול, ובעלי לקח על עצמו כיפה. ואני בהחלטה פזיזה של הרגע, לקחתי על עצמי כיסוי ראש! זה משהו שבחיים לא חשבתי שאקפיד כי המראה החיצוני והטיפוח...
מאז שהתאזנתי אני פחות צדיק
לפני שלש שנים כשהתחלתי ישיבה גדולה הייתי בתקופה מאד לא מאוזנת בחיים שלי לילות בלי שנה סטרס גדול לחץ בעבודת השם בתפילה ובלימוד. היה נורא קשה המון לחץ ובילבול, מאז התאזנתי עשיתי תהליך עם עצמי ונרגעתי אבל מה שאני מרגיש שעבודת השם שלי כבר פחות טובה מאז שנרגעתי התפילות פחות...
בשביל מה הסבל בעולם הזה?
יש לי כמה שאלות באמונה שמתעוררות לי בתקופה האחרונה והחלטתי להעלות אותם כאן. תודה מראש על האפשרות לשאול ולקבל מענה, זו באמת זכות אדירה! אני אישה חרדית שחונכה בבית מאמין מאד, במוסדות מהשורה הראשונה ואני בהחלט מרגישה שהאמונה הבסיסית מושרשת בי כמו שצריך. אבל משהו בה התערער לי לאחרונה ב-2...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...
שאלות על קיום ה' ואמיתות התורה והבריאה
*יצא קצת ארוך, אשמח מאוד לתשובה בונה, לתשובות ועצות שיעזרו לי להמשיך את תהליך החקירה, הלמידה וההתחזקות באמונה. אני מתחזק מאוד בתקופה האחרונה. עם החיזוק גודל גם היצר הרע, האפיקורס שבתוכי, והשאלות על קיום השם, על אמיתות התורה ובריאת האדם. אני מוצא ויודע כל כך הרבה דברים בתורה הקדושה שאפשר...
לא מצליחה להרגיש ביטחון כמו שאני רוצה להרגיש
תודה רבה על האפשרות לכתוב מהלב. התשובות מעמיקות ומכבדות וניכרת מחשבה והשקעת זמן רב בכתיבתן. לשאלתי, מאז ומתמיד האמנתי בהשם. לפני 5 שנים חליתי והתחלתי לקרוא ברכות השחר. מפרוץ המלחמה התחלתי בהתקרבות משמעותית שכוללת שמירת שבת מלאה, תפילות שחרית ושמע שעל המיטה, כיסוי ראש ובגדים צנועים, הקפדה על שעות הפרדה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן