The Butterfly Button
איך חוזרים להאמין?

שאלה מקטגוריה:

אני מרגיש לצערי העמוק מאוד שאיבדתי את האמונה. אני כן מאמין באלוקים, אבל לגבי היהדות- חלק מהתנך ודברים שבתורה שבע”פ שאנים מובנים לי כלל. בכלל, אני מרגיש שמפאת כל מהפכת המידע המטורפת הזו קשה למצוא אמת (כמאמר הגמרא אמת נעדרת…). יש לי שאלות רבות וסתירות ולפעמים אני מרגיש שמנסים לתרץ תרוץ בכוח או דוחסים הלכות שלמות לתוך מילה אחת. אבל מנגד להוכחת היהדות יש טענות חזקות מאוד, אבל נראה שהתערבב שם כל מיני דברים ותפיסות מושרשות שאין הם חלק מהיהדות המקורית שניתנה בסיני (וגם על עצם זה יש לי שאלות).
העניין הוא- אני בצער על כך שהגעתי למצב הזה כמו כל אדם שנכנס למצב של חוסר ביטחון כשתפיסותיו חוטפות מכה ועוד אחת ונוספות רבות על הראשונה- במשך זמן כה רב- והוא מתחיל לפקפק כמעט בכול. הדבר המתסכל הוא שהאמת והשקר מעורבבים כל כך חזק ויש כל כך הרבה עדרים של אמיתות שאתה לא יודע מאיפה להתחיל ומה לחפש. יש המון מקורות מידע ודעות- לאיזה מהם לפנות- איך לחקור?
תראו, חברי הארגון היקרים: אני לא רוצה עכשיו תשובה בסגנון: חשבתי הרבה על השאלה שלך, אני מבין אותך, היש באמת אמת מוחלטת?! מהי האמת… יש הוכחות (עם הפנייה לכמה מקורות) בוא שמע אנקדוטה- בלה בלה בלה.
יש לי זמן. המון זמן. למעשה כעת אני יכול להתמקד בכך באופן מלא. לכן אפוא בקשתי היא מכם- שתמנו לי אדם הבקיא שאיתו אוכל ללמוד את הנושא על בוריו כמה שרק אפשר במציאותנו המופלאה. ויהי רצון שאזכה לשוב בתשובה שלמה ולעבוד את הבורא- ואתם ייודעים מה? אעז ואומר: לעבוד את הבורא באופן השלם והזך. זוהי שאיפתי וזהו כל רצוני! אנא! עזרו לי לממש זאת.

תשובה:

שואל יקר.

אני קורא את שאלתך שוב ושוב, וחושב לעצמי “למה להרוס לך את ההנאה שבחיפוש”? כן. את ההנאה הכרוכה בחיפוש האמת. אנחנו כיום רגילים שידע מגיע אלינו תוך כמה שניות [תלוי במהירות של רשת האינטרנט…], החל מתאריכים, ארצות, שערי מטבעות, ועד לנושאים שברוח.

עוד אחד מהמאפיינים של דורנו, הוא שאסור לטעות. חייבים למצוא מיד את התשובה הנכונה. או להחליט שאין תשובה.

לפי איך שרואים מחז”ל לא זו הדרך ולא זו העיר. אשרי האיש שאמונתו זכה וברורה ומאירה לו בימים ובלילות, ואשרי האיש אשר מבקש ומחפש אחר האמונה [כמובן בלי להזניח את קיום המצוות חלילה!]. חיפוש האמונה של אבי האומה – אברהם אבינו – לקח שלושים ושבע שנה! יתרו, חותן משה, עבר בירור וחיפוש בכל סוגי העבודות הזרות שבעולם. בפסוק (ירמיהו ה, א) כתוב: “שׁוֹטְטוּ בְּחוּצוֹת יְרוּשָׁלִַם וּרְאוּ נָא וּדְעוּ וּבַקְשׁוּ בִרְחוֹבוֹתֶיהָ אִם תִּמְצְאוּ אִישׁ אִם יֵשׁ עֹשֶׂה מִשְׁפָּט מְבַקֵּשׁ אֱמוּנָה וְאֶסְלַח לָהּ”. הגמרא (שבת קיט, ב) מביאה פסוק זה, וכותבת על כך: “ואמר רבא: לא חרבה ירושלים אלא בשביל שפסקו ממנה אנשי אמנה, שנאמר שוטטו בחוצות ירושלים וראו נא [ודעו ובקשו ברחובותיה אם תמצאו איש] עושה משפט מבקש אמונה ואסלח לה”. שים לב! לא כתוב בפסוק “אדם מאמין”, אלא כתוב “מבקש אמונה”. אדם זה מוגדר בפי הגמרא כאיש אמנה.

הסיבה לכך היא משום שהאמונה איננה מדע הנרכש אי פעם, ונמצא בירכתי המוח מוכן להפעלה ושימוש. האמונה היא דבר דינמי ומתפתח. על האדם לרומם את מדריגת האמונה שלו עם הגיל והזמן, ולא להישאר עם האמונה מגיל הגן והינקות.

אני לא רוצה להרוס לך את הנאת החיפוש, אבל אנסה לצייד אותך במפת דרכים. אין אני מכיר את נטיות ליבך, האם הינך נמשך יותר לפילוסופיה, רוחניות, או משהו אחר; ועל כן איני יכול לצייד אותך במפה מדויקת. אוכל רק להגיד לך כללי “עשה ולא תעשה”: תעיין בספרים שאתה מרגיש שמדבריהם נושבת כנות ולא סיסמאות או דברים שאינך מתחבר אליהם, עדיף ספרים שמכירים ברב ממדיות של הבריאה ולא בוחרים בזווית ראיה קטנה. לאחר קריאה של רעיון או מחשבה, תעצור ותפנים, תבדוק אם אתה מבין עד הסוף, או שרק הוספת לעצמך אוסף ציטוטים. ועצה אחרונה – סבלנות… לא ביום אחד ולא ביומיים מוצאים את שאיותה נפשנו. לאמיתו של דבר, זהו מסע ארוך של כל החיים.

מאחל לך הנאה במסע היפה של חיפוש האמונה, ומברך אותך שתראה הרבה נופים יפים בדרך [עדיף נכונים, אם לא – לא נורא], ואשמח מאוד אם תשתף אותי במסע היפה שלך.

קדימה……

בניהו

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

  1. ממליץ לך ליצור קשר עם הרב אוריה ענבל, או עם הרב פייבלזון מירושלים, הם מתעסקים עם הרבה בחורים בסגנון שלך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן