The Butterfly Button
ההפחדות האלו אמיתיות?

שאלה מקטגוריה:

שלום רב
רציתי לדעת אחת ולתמיד. ישנן נשים חרדיות שמפיצות וידיאו וסיפורים על עצמן שהן חלמו וחולמות על לפני ביאת המשיח שערבים יבואו וגם דאעש יימח שמם יבואו בהמוניהם וירצחו את כולם אנשים נשים וטף ואף אחד לא יינצל וכל אישה שהולכת אפילו קצת לא בצניעות ירצחו אותה ואת משפחתה וגם אם אני קונה לבת שלי בגדים לא כל כך צנועים ירצחו אותה לידי ואחר כך אותי. יש לי בת כמו רוב הבנות הנערות שיורדת מהדת וקשה אי אפשר להכריח אותה היא צורחת ומאיימת שתעזוב ואני מפחדת וגם כל הסיפורים האלו מכניסים לחרדות מה האמת?

תשובה:

ערב טוב

 

קראתי את שאלתך. לצערי גם אני וכל מי שחי במרחב שלנו נתקל באיומים אלו במודעות רחוב או בדיסקים וסרטונים שמפיצים כל מיני מפחידים חדשות לבקרים. ירחם ה’ עליהם ויסלח להם.

 

אני לא נכנס לדון בקשר לחלומות של אנשים, כל אדם נורמלי חולם, וכל אדם יודע שיש חלומות שמטריפים את האדם וכבר אמר דוד המלך עליו השלום “חלומות שווא ידברו”. אמנם יש חלומות של נבואה כמבואר בדברי חכמים זכרונם  לברכה, מובא במפרשים שזו רק ליחידי סגולה ולמי שראוי לנבואה או למקרים מיוחדים, אבל כאמור רוב החלומות הם כמו חלומות שאנחנו מכירים שלא קשורים למציאות והם בדרך כלל כמו שאמרו חכמינו זכרונם  לברכה “אין אדם מדבר אלא מהירהורי ליבו” דהיינו שרוב החלומות שלנו זה ממה שאנחנו חושבים במשך היום, וכנראה זו המחשבות של מפחידות אלו.

 

(אחת מהמפחידות האלו  היא קרובת משפחתי ולכן אני מכיר מקרוב את התופעה, אישה שמספרת סיפורים מסמרי שיער על עצמה ועל אחותה שכבר לא בין החיים. אישה זו אינה בקו השפויות והיא מוכרת כחולה ומטופלת. לצערינו כל מיני מאמינות סוחבות אותה לכל הארץ לספר סיפורים, יש לה יכולות של דרמה ושיכנוע ומכאן הצלחתה, ילדיה ובעלה כבר התייאשו והרימו ידיים.)

 

הבעיה העיקרית בעיניי בסיפור ההפחדות אינם החלומות והשטויות שהם מספרות אלא עצם התיאור של הקדוש ברוך הוא כמנהיג מפחיד שמחפש להרוג את ילדיו רחמנא ליצלן, ומבססות את העיסוק בשמירת תורה ומצוות כענין שצריך לפצות איזה עריץ מפחיד, ולא כתפקידו של האדם בעולם.

 

בתקופה מסויימת דיבר אחד הרבנים בסגנון של הפחדה כלפי החילונים ובתגובה אמר הרבי מלובאויטש זי”ע: מי הוא זה ואי זה הוא אשר ימלאו לבו לשקול בדעתו (דעת בשר ודם) חשבון העוונות, ולא עוד אלא להעלות על דל שפתיו שבגלל שבדורנו זה ישנם כמה וכמה מישראל שלעת עתה אינם מקיימים תורה ומצוות לכן יבואו עונשים הכי מבהילים, רחמנא ליצלן, היו לא תהיה – היפך “דעתו של א-ל דעות” המפורשת בתורה שיהודים אלה דינם “כתינוק שנשבה.. שהוא כאנוס”, ש”רחמנא פטרי’ה”!

תיאורו של הקדוש ברוך הוא  כמי שיושב ומחשב חשבון העונות וממתין (רחמנא ליצלן ורחמנא ליצלן) עד שתתמלא הסאה, ואינו זז משם עד שגובה עבור כל העונות, וחוזר ומתחיל חשבון חדש של עונות וממתין רחמנא ליצלן ורחמנא ליצלן עד שתתמלא הסאה כו’ – הוא היפך הכבוד כלפי מעלה, כיון שזהו כמשל מלך אכזרי שמחכה ורוצה להפרע.. בה בשעה שהמציאות היא להיפך ממש – שהקדוש ברוך הוא “אב הרחמים. עד כאן דבריו הקדושים.

 

כלומר: אנחנו לא יכולים לדעת חשבונות שמים ולאיים על אחרים בגלל זה. מה שכן, אם קורה משהו צריך לעשות חשבון נפש, כל אחד באיזה דברים הוא לא מספיק נזהר ובמה הוא יכול להיות יותר טוב. אבל לא בצורה של אני יודע בדיוק מה הבעיה של הדור, ומה יקרה אם לא יתקנו וכו’.

 

ולא סתם עצם ההפחדות הוא בניגוד גמור להלכה, וכמו שנפסק בקיצור שולחן ערוך בסימן לג “דברים שאסורים מפני הסכנה”: אסור להוציא מפיו דבר פורענות על אדם מישראל, אפילו לומר אילו היה פלוני קיים היה בא לכאן, כי ברית כרותה לשפתיים. ואין לעשות מורא לתינוק בדבר טמא, כגון לומר: “חתול או כלב יקחהו”. וכן בכל כיוצא באלו צריך ליזהר מאוד מהרגל הלשון.

 

 

בנוגע לבת שלך שחינכת אותה בכלים שה’ נתן לך, עדיין ה’ נתן לה בחירה, והיצר הרע מגיע לכל אחד גם למי שהתחנך במקום הכי טוב והיא כרגע בחרה בדרך שלה, זו קשה בכלל וכאמא בפרט. ועדיין אותו בורא שיצר את כולנו ונתן לנו את התורה כתב בתורתו “ראה אנוכי נותן לפניכם וכו'” יש בחירה לאדם וזו הבחירה שלה כרגע, ואת לא אשמה ולא אמורה לקבל על זה עונש.

 

מתוך דברייך נראה שאת מקבלת אותה ובטח את גם את מתפללת עליה ובוטחת בה’ שתתחזק. בנתיים זה ניסיון קשה ומפחידות אלו מקשים על החיים וגורמות לך ניסיונות עוד יותר קשים בתהליך שאת עוברת עם הבת שלך, שיכולות להרחיק אותה יותר כמו שכתבת, שזו מוכיח גם שכל הגישה שלהן אינן ממקור טהור.

 

ליצר הרע יש שתי דרכים להרחיק את האדם. או על ידי פיתוי לעבירות או על ידי שהוא מתחפש לצדיק ומאיים, ושובר את האדם כדי לגרום לבן אדם להתעצב, ומכאן להתייאש עד שבן מתרחק לגמרי מה’. והעיצה לזה פשוט לא להתייחס אליהם אלא להתחזק באמונה וביטחון מתוך שמחה “ישמח ישראל בעושיו” שהקדוש ברוך הוא שהוא רחום וחנון בטח יגאלינו בקרוב ונגיע לתקופה ללא ניסיונות וכל עם ישראל יתקרב לאלוקיו.

 

שמעון

7636278@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

4 תגובות

  1. ככלל, רוב סרטוני ההפחדות והעלונים שמחלקים ברחובות להמונים (המכונים פשקעווילים) אינם נכונים ואפילו שקרים שאנשים בודים מליבם בתקווה שזה יחזיר אנשים בתשובה, ומנסיון, זה מאוד פתטי ולא עוזר לאף אחד (חברים שלי שקראו את הדברים האלה בהתחלה השפיע עליהם ואחרי זמן קצר עברה ההשפעה). לא מצאתי רב רציני אחד שבאמת מתאר בציוריות כזאת מפורטת את הקץ או את העולם הבא, האמת שהגדולים נמנעים מלפרט מכיוון שאי אפשר לדעת מה יהיה.
    חוץ מזה אין שום סיבה שה’ יהרוג בעינויים את מי שהולכת שלא בצניעות מסיבה פשוטה, אין איסור מהתורה על נשים להתלבש באי צניעות אלא רק מתוך כבוד לגבר ולעזור לו לא להסתכל, שעליו נאסר להסתכל על נשים בצורה מינית.אמנם יש כאן איסור דרבנן, אבל איסורים דאורייתא אמורים להטריד אותנו יותר.

  2. תשובה נכונה ומדהימה.
    כמה כאלה יש היום, בטונות. מפחידים ומפחידות. זה אחד הניסיונות של דורינו, להתמודד עם משוגעים… ולהאמין שהמלך של העולם הוא “חבר טוב ואמיתי” כמו שכותב רבי נחמן..
    עם חבר טוב ואמיתי אפשר לדבר.. לשתף.. ולשמוח. אין אף יצור בעולם שירצה לעבוד אדונים קשים ואכזריים… והשם יצילנו מכאלה רבנים/יות שמפחידים את העם המתוק.
    שכולנו נשמח ונשמח אחד את השני. אמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן