The Butterfly Button
אני צריכה לוותר על ערכים רוחניים כדי לקבל בחור איכותי יותר?

שאלה מקטגוריה:

שלום רב,

ראשית אני מלאת הערכה והכרת תודה לאתר הנפלא הזה. שלחתי כאן שאלה לא מזמן וקיבלתי מענה בהיר ואכפתי, וגם המשך ליווי אחר כך. יישר כח גדול! יש לי דילמה בענייני שידוכים ואשמח לייעוץ. מתנצלת מראש על האריכות.

כאמור,אני רווקה בת 26, יוצאת שנים ו…לא מוצאת. יש בי שילוב שיוצר קושי באיתור ה”משבצת” המתאימה.

מחד אני נחשבת בחורה איכותית ושמורה (פלאפ’ כשר, לא רואה סרטים, אינטרנט מסונן וכו’) מאידך, השקפותי פעמים רבות אינן עולות בקנה אחד עם ההשקפה החרדית הקלאסית (למשל, אני בהחלט מחפשת בחור שיפרנס, אני מאד פתוחה מחשבתית ומעיזה לערער על אקסיומות ויש לי דעה עצמאית כמעט בכל נושא. למרות שבסופו של דבר חיה לפי דעת תורה והלכה).

בעקבות כך נוצר מצב שבחורי ישיבות לרוב מורידים אותי, או שהמפגש עימם הוא שטחי ובלתי מספק עבורי כלל. מאידך עם בחורים שנחשבים מודרניים קל לי הרבה יותר לתקשר, והם לרב גם מעוניינים בי אבל אני מודעת לכך שזו עסקת חבילה עם אורח חיים שאינו תואם את רצונותי ושאיפותי. כך שלמעשה נוצר מעגל שאין לי מושג איך לפרוץ.

בנוסף לאמור, אני מחפשת קשר משמעותי מבחינה רגשית, ולא רק קשר המתבסס על “רשימת מכולת”.
לאחרונה נפגשתי עם בחור שנחשב מודרני עפ”י הפרמטרים המצויים: עובד, מחזיק בסמרטפון, לא לובש שחור לבן,

אבל איזה עומק! איזה רגש! איזה שיחות מדהימות היו לנו, לא דומה לשום בחור ישיבה שמור שפגשתי..

היו לי הרבה התלבטויות, התחושה שלי שאני צריכה לוותר על חלקים רוחניים שחשובים לי בשביל לקבל אדם יותר עמוק ואיכותי שמתאים לי, זה מבלבל אותי מאד.

בקיצור לא מפסיקה להסתבך ולא מצליחה לשחרר.
אודה מאד לעצותיכם החכמות!!

תשובה:

שלום רב

קראתי את השאלה שלך כמה פעמים.

את בחורה ערכית, חושבת, ולא מהססת לבחון את הגבולות ואת הצורה בה את עובדת.

את מתארת דילמה של חיים. דילמה בה מתמודדים בפעמים רבות במשך החיים, כי החיים מתפתחים ואנחנו איתם, ושינוי זה הדבר הכי קבוע שתפגשי…

אני רוצה לסדר פה כמה כיווני מחשבה, ומקווה שהתמונה הכללית תצליח לעזור לך לראות את הדברים בעוד פרספקטיבה.

נתחיל עם שני מישורים של השאלה שלך: אחד זהו המישור הערכי והשני זהו המישור האישי

במישור הערכי את נעה בתוך “משבצת” ואולי קצת מחוצה לה. את בחורה עם ראש פתוח וחושב, ביקורתי וחוקר, ויחד עם זה שומרת על הגדרים החברתיים של פלאפון כשר וכו’.

אנחנו צריכים להבין שברגע שיוצאים מהמשבצת כפי שקראת לה, כל אחד בונה לעצמו את האיזון העדין בין הרצון לעצמאות מחשבתית ומעשית לבין השמירה על עצמו ועל הערכים שלו. יש כל מיני סיבות לשמירה גבולות:

רצון להשתיכות חברתית – לא לצאת מהשיכות החברתית שאנחנו רגילים לה, לשמור על רצון ההורים, להשאיר משהו שמור שאנחנו מרגישים שזה בסדר מבחינתנו ועוד. סגנון אישיותי שמרני או ליברלי – כל אחד מאיתנו נמצא על הסקאלה שבין שמרנות לבין ליברליות. יתכן שאת באופייך שמרנית יותר ועדין פתוחה בדעותיך, ומישהו אחר יהיה פתוח באותה מידה אבל ירשה לעצמו לעשות דברים שאת נמנעת מהם.

קשר למסגרות מחייבות – באופן כוללני ניתן לומר כי בחורות מרגישות קשר למסגרת מחייבת יותר מאשר בחורים, וניתן לראות כי גם בחורות פתוחות בדעותיהן שומרות על כללים וסדרים שמרניים יותר.

כל ההסברים הנ”ל באים כדי להגיד דבר אחד פשוט שאת ככל הנראה כבר הבנת אותו: לא חייב להיות קשר בין רמת הפתיחות שבה בחור או בחורה חיים בהם לבין רמת הערכיות שלהם. אכן היה הרבה יותר קל לבחור בן זוג שבחר לשים את האיזונים שלו בדיוק כמוני, אבל במציאות החיים זה לא ככה. ולכן כשאת באה לבחון ולבדוק התאמה ברמת הפתיחות והעצמאות המחשבתית והראש הפתוח מול שמרנות – יש בזה כל כך הרבה פרמטרים שכנראה חייבים להיפגש ולהכיר, וכן לרדת לשורש ולעומק של הדברים. עד כאן אני מבינה שעשית את זה, ואיפשרת לעצמך להיפגש ולהכיר ולדבר ולבחון את השורשים של ההתנהגויות.

ועדין הרגשת שיש פער, ושיש פה ‘שיקול רוחני’ שהכריע את הכף. אני מעריכה מאד את היכולת שלך לעצור ולהיות כנה עם עצמך ולתת לשיקולים של ההבנה שלך לגבי מה שאת רוצה שיהיה לתפוס מקום ולהכריע.

ואז את מעלה שיקול שני ופה נתחיל לדון במישור האישי – את אומרת כי רגשית היו אלה שיחות הכי עמוקות ופנימיות שערכת.

אפשר להרגיש בין המילים שלך כי היתה לך איתו חויה משמעותית מאד כאדם. הרגשת כי נפתחים פה מרחבים של תקשורת שאת מציינת שלא הכרת. הבילבול שלך מובן מאד. מצד אחד הלב רוצה עוד מהתקשורת הפתוחה והרגשית המכילה, והשכל שם גדרות וסייגים ואומר לך ‘עצור’ זה לא מה שאת מחפשת.

תקשורת פתוחה ובריאה בין בני זוג היא חשובה ביותר לחיי נישואים עשירים ויציבים. אני שומעת שאת חווה פה חויה של תקשורת רגשית עמוקה שיכולה להיות תשתית טובה מאד לחיים מלאים וטובים. בהסתכלות מהירה סביבי אני רואה כל כך הרבה זוגות שהשתנו יחד, שאחד מהם השתנה, שהבית כולו השתנה, והם ממשיכים לחיות ביחד רעים אהובים, כי השינויים הם חלק מהחיים. והתקשורת היא הסוד. כך שיש פה נקודה משמעותית במישור האישי שיכולה להיות לעזר ולתועלת רבה בהמשך החיים.

למעשה, יש שני דברים שמכוונים אותנו והם לא משתנים:

הראשון הוא המטרה הגדולה או היעד שלנו או במילים אחרות– השליחות שלנו בעולם, והדבר השני הוא קיום המצוות.

בתוך הטווח הזה יש הרבה מקומות לתזוזה או לפרשנות ולחיים דינמיים ומשתנים. המטרה והיעד נותנים לנו את כיוון ההתקדמות, ושומרים על העיניים כל הזמן כלפי מעלה, ושמירת המצוות נותנת לנו את העוגן של הדרך – על מה לא מותרים ומה הוא העוגן שסביבו החיים מסתובבים.

אני חושבת שאלו שני עוגנים שאת יכולה להחזיק בראש ולבחון את עצמך ואולי גם אתכם יחד:

האם אתם רואים את המטרה או את השליחות שלכם עין בעין? האם את יכולה לראות את המטרות שלו כערכיות וכראויות? האם ההתיחסות לקיום מצוות של שניכם הוא דומה? האם את יכולה להעריך את הצורה בה הוא בוחן דברים כראויים או לא?

יש משפט עממי שאומר: האהבה היא לא מבט אחד אל השני, אלא מבט של שניים לכיוון אחד.. אני חושבת שבעומק המשפט הזה יש הבנה כי בשביל לאהוב גם אם יש שינויים בין בני הזוג צריך שתהיה מטרה נעלת יותר, ואיזה ציר גבוה יותר שעליו מסכימים.

אהבה בעומק שלה היא מאפשרת לאהוב את עצמך יותר כי את מחוברת יותר למקומות שאת מרגישה בהם טוב ונכון וערכי. אבל אהבה היא גם לקבל באמת את המקום שלו ושיקולי הדעת שלו– גם אם הם שונים משלך, אבל מביאים לאותו מקום.

אני רוצה שניקח מבט ממעוף הציפור על השינויים שאנחנו עוברים במהלך החיים. כולנו משתנים. כל יום, כל תקופה. אנחנו עוברים מאורעות שגורמים לנו לחשוב אחרת, להסתכל בפרספקטיבות נוספות, ובכך בעצם החיים שלנו הם מסע שבו בכל רגע נתון אנחנו מתאימים את עצמנו ואת המחשבות והדעות שלנו למטרה הגדולה שלשמה אנחנו חיים פה בעולם ולנתונים בהם אנחנו חיים.

אם אני צריכה לסכם – דיברנו על כמה נקודות שאת צריכה לחשוב עליהם ברצינות, ולראות מה מהם עושה לך בהירות וסדר בראש. יתכן שזה יגרום לך להבין שעשית נכון וירגיע אותך להמשיך הלאה למרות הרגשות החזקים, זה בסה”כ לימד אותך איך מרגש קשר קרוב. יתכן שמחשבות אלו יגרמו לך לרצות להיפגש שוב וללבן סוגיות נוספות יחד כדי להבין לעומק.

אני מסיימת בתפילה שה’ ינחה אותך בעצה ובתבונה, ושתזכי במהרה לבנות את ביתך עם הראוי לך!

אני פה לכל המשך שיחה או התייעצות

אודליה

(oporush@gmail.com)

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מי שהולך בדרך התורה מפסיד הנאות?
יש לי בת דודה בת 16 גרה בקיבוץ חילוני לגמרי אבא לה לפני כמעט עשור חזר בתשובה אבל כל המשפחה חילונים לגמרי והיא כבר יותר משנה שומרת שבת וממש ממש מתחזקת והיא מבחינתה ממש רוצה להיות חרדית מאוד קשה לה בפן החברתי גם מצד החברים וגם המשפחה והדודים והיא נמצאת...
לא יודע לאיזה ציבור להשתייך
אני כבר מתחילת אלול נכנסתי לישיבה חרדית לבעלי תשובה גדלתי בבית דתי לאומי ואני מאוד מבולבל בין העולמות/ מצד אחד הצד הדתי לאומי נראה מאוד חלש מאוד מתיר מאוד מזלזל בתורה מאוד אבל הוא יותר פתוח וחופשי ומצד שני הצד החרדי מאוד סגור ואטום ומדבר שפה משלו ומנותק ומאוד קשה...
איך לשמור על עצמי כשאהיה בצבא?
האמת שאין לי מושג אם זה המקום לפנות אליו לשם שאלה כזאת כיוון שזה מקום להצפת נושאים שקשורים לציבור החרדי והשאלה שלי לא כל כך רלוונטית לציבור החרדי אז ככה אני חרדי למדתי במוסדות חרדיים קלאסיים עד גיל 15 מאז ועד היום מדדה בין ישיבות חצי יום לישיבות חוצניקיות חשוב...
אני אמורה להקשיב למה שהרב אמר אבא שלי?
מסלול החיים שלי בתור דתייה לאומית בהגדרה, עד לפני זמן מה, כבר היה די קבוע מראש. יסודי, חטיבה, תיכון ו… שירות לאומי או צבא. אבא שלי התייעץ עם הרב, מעין מנטור שלו וחרדי כמדומני, כדי לדעת מה עדיף עבורי, והרב אסר את שניהם ואמר שאגש ישר לאוניברסיטה. מצד אחד, נורא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן