The Butterfly Button
עבודה עם נוער בסיכון- איך לא להיות מושפעת?

שאלה מקטגוריה:

קודם כל אני אציג את הרקע שלי- אני בחורת סמינר שגמרה ה’ ו’ לימודי הוראת מתמטיקה אחרי חיפושים של עבודה, בסופו של דבר הגעתי לבית ספר של בנות נוער בסיכון -(יש לציין שלא כולן עם רקע חרדי מהבית).
כמה ימים לאחר שהתחלתי לעבוד שם בתור מורה למתמיטקה, אני מרגישה שהתנהגות של הבנות קצת גורמת לחספוס בנפש שלי, אני טיפוס מאוד חלק ונקי – לא הייתי נערה בגיל ההתבגרות יוצאת דופן, וכל הטוהר הזה שאני רגילה אליו באיזשהו מקום נדחק הצידה.
מצד אחד אני מצליחה באורך פלא ליצור איתם קשר טוב ונעים, מה שמורות אחרות לא מצליחות… ומצד שני חשבתי לעצמי- למה אני צריכה לשמוע קללות, להחשף להתנהגויות בוטות?!(לא מקללות אותי או מתנהגות אליי ככה אלא זה השיח שלהן וככה הן מתקשרות)
חשבתי אולי לקבל ייעוץ כיצד לנהוג.
אשמח אם תוכלו לעזור לי,
תודה רבה!

תשובה:

שלום שואלת יקרה,

זכית, ובמהלך שנות ילדותך ונערותך, גדלת בחממה שמורה ומוגנת, בנית את עצמך במרחב סטרילי, נקי, ערכי.

כעת, כשחיפשת עבודה, רצה הקב”ה והתגלגלת להיות מורה בבית ספר של בנות בסיכון, בו לא כולן מגיעות מרקע חרדי.

את נחשפת לאווירה שונה ואחרת מזו שגדלת בה. והשינוי הזה מאתגר. את כותבת שהתנהגות הבנות והשפה שלהן גורמת לחספוס בנפש שלך, והטוהר לו את רגילה נדחק.

עוד את כותבת שאת מצליחה בעבודתך וזוכה ליצור קשר טוב ונעים עם הבנות (מה שמורות אחרות לא מצליחות).

וכעת נשאלת השאלה – מה לעשות?

אני רוצה להציע לך איזשהו כיוון מחשבה, בתפילה ובתקווה שתמצאי בו תועלת:

עד כה היית במרחב של “מושפעת” או “לומדת”. ממה שאני מבינה, כל הדמויות שהקיפו אותך, היו דמויות ערכיות שתואמות להשקפת עולמך.

כעת, עלית שלב. הקב”ה זימן אותך למרחב מאתגר, בו את נחשפת לרמה נמוכה ממך.

מדובר ב”עליית מדרגה”, שכן, כעת עד כה גדלת ב”מרחב מוגן” שלא נדרשת בו לשמור על עצמך, לסנן תכנים, להציב גבולות.

כעת את ניצבת בחזית חדשה שמצריכה ממך שימוש בכלים חדשים. במילים אחרות: יש כאן זימון לגדילה.

האם את מוכנה לעלית מדרגה הזו? יש כמובן אפשרות להשיב בשלילה ולבחור להשאר במרחב מוגן.

האפשרות הנוספת היא להאמין שלאורך שנים גדלת בסביבה ערכית ואיכותית כדי בעת הזו לעשות שימוש בכל האיכויות הנהדרות שצברת ולהיות משפיעה, להאמין שאת נשלחת למקום לא פשוט (בנות בסיכון) ובכוחך להוות להן דמות להשראה, מורה לחיים.

באם את מוכנה להתבונן באפשרות השניה, ולפיה בשלב זה את נקראת לצאת מגבולות החממה ולהשפיע על בנות צעירות, מזל טוב! את מבינה שעם הגיל מגיעה אחריות. אולם באותה נשימה אני כותבת, שחשוב מאד לעשות מה שביכולתך על מנת לחזק את עצמך מבחינה רוחנית ולהשאר נאמנה לסולם הערכים שלך ולסגנון הטהור והנקי שאת מגיעה ממנו.

איך עושים את זה? מייצרים עוגנים.

שבי עם עצמך ותחשבי איך אני שומרת על עצמי בעמדת משפיעה (ולא מושפעת)? שאלי את עצמך: איך כעת, כשסיימתי ללמוד בסמינר, אני ממשיכה לפתח ולהעצים את העולם הרוחני שלי?

אפשרות אחת היא להשתתף בשיעור בתדירות קבועה, שיעור שישאיר אותך מחוברת לעולם תורני.

אפשרות נוספת (למתקדמות יותר) היא לפתוח ספר, עדיף בחברותא יחד עם חברה נוספת שמגיעה מחינוך איכותי כשלך, ועובדת בחברה מאתגרת כמוך, לבחור ספר שאתן רוצות ללמוד יחד, ולנסות לקשר את הסוגיות שעולות ממנו לאתגרים שאתן פוגשות במקום העבודה (אפשר למשל ללמוד יחד פרשת שבוע עם פירוש מסוים שאתן מתחברות אליו).

אפשר לאסוף כמה חברות מהעבר שעובדות גם הן עם נוער בסיכון (או בתחום דומה), לשבת אחת לשבוע ולהעלות את האתגרים שיש במקום העבודה.

לא משנה באיזו דרך שתבחרי, אם את מחליטה להשאר במקום העבודה, כדאי ורצוי לייצר לעצמך תודעה של “משפיעה” ולהקיף את עצמך בעוגנים שיחזקו אותך כדי להצליח ב”עליית כיתה” בה הציב אותך הקב”ה בשלב זה של חייך.

אם בחרת בדרך זו, חשוב שאחרי תקופה בה את נאחזת בעוגנים שיצרת לעצמך, תבחני את עצמך שוב, האם את עדיין חשה ב”חספוס” או בירידה רוחנית כלשהי? אם כן, יתכן ויש צורך לשנות את העוגנים, או אולי תחליטי שנכון עבורך להחליף מקום עבודה.

זכרי שיהקב”ה נתן לך כוחות מופלאים, את חלק אלוקָ ממעל. בכוחך להיות מורה לחיים ומשפיעה טוב עבור בנות שמגיעות מאזורים לא פשוטים.

האם את נכונה לאתגר הזה? האם תצליחי להדבק בשליחות ובד בבד להגן על עצמך ועל נשמתך?

מאחלת שהקב”ה יכוון אותך לתשובה הנכונה

רבקי

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אמונה, חוסר ביטחון וסוף העולם
אני אישה בשנות הארבעים נשואה ואמא. תמיד הייתי דתיה וב- 3 שנים האחרונות התחזקתי יותר יחד עם בעלי. לפני כשנתיים הייתי צריכה לעבור ניתוח גדול, ובעלי לקח על עצמו כיפה. ואני בהחלטה פזיזה של הרגע, לקחתי על עצמי כיסוי ראש! זה משהו שבחיים לא חשבתי שאקפיד כי המראה החיצוני והטיפוח...
ההתחזקות שלי היא אמיתית או שהיא רק בשביל למצוא אישה?
אני בן 27 חילוני, אני מגיע מרקע מסורתי בבית ושנות חיי המוקדמות קצת דתי אפילו. אמא שלי הגיעה מבית דתי ומאוחר יותר בחייה שחררה מעט מהקשר לדת, הכוונה שהיום אינה שומרת שבת אך עדיין אוכלת כשר צמה בכיפור מכשירה בפסח וכרגיל. לפני כחצי שנה טסתי להודו, ופגשתי שם המון אנשים...
מאז שהתאזנתי אני פחות צדיק
לפני שלש שנים כשהתחלתי ישיבה גדולה הייתי בתקופה מאד לא מאוזנת בחיים שלי לילות בלי שנה סטרס גדול לחץ בעבודת השם בתפילה ובלימוד. היה נורא קשה המון לחץ ובילבול, מאז התאזנתי עשיתי תהליך עם עצמי ונרגעתי אבל מה שאני מרגיש שעבודת השם שלי כבר פחות טובה מאז שנרגעתי התפילות פחות...
חייבים לבחור זרם מסויים?
שלום לכם ותודה רבה על ההיענות העמוקה והרחבה, לפני פחות משנה זכיתי תודה להשם, לחזור בתשובה כשאני לוחם בצבא. כיום עדיין משרת ובעזרת השם כשאסיים השנה אני רוצה להיכנס לישיבה וללמוד תורה באופן מסודר וביישוב הדעת ולהקים בית יהודי כשר ולעסוק וללמוד תורה כמה שרק אפשר. מרגיש לי שאם אני...
מותר לי לכעוס על הקב"ה?
כבר זמן מה אני מטופלת הכדורים פסיכיאטריים . כשאני לא לוקחת אותם. לעיתים אני כועסת על החיים ועל בורא עולם. האם מותר לי להגיד את מה שאני מרגישה ולהוציא כעס. או שזה נקרא להתלונן ואסור. אני בד”כ מאוד מעריכה מודה לה’ על כל הטוב . אבל יש לי גם קשיים...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן