The Butterfly Button
אין זוגיות אין בית אין השכלה-מה הטעם לחיי?

שאלה מקטגוריה:

אני בת 39 בעלת תשובה, גרושה כבר 6 שנים ללא ילדים, אני מתוסכלת מהחיים שלי ומרגישה שאין להם טעם. עד לפני חודשיים עבדתי ואיך שהוא הימים חלפו והכל היה כאילו טוב. בחודשיים האחרונים אני כבר לא עובדת וכל היום יושבת בבית, אני גרה עם ההורים שרוב היום לא בבית, אחים ואחיות שלי לא מתקשרים לשאול לשלומי בכלל, כל השנים הם מתקשרים אלי רק כשצריכים כסף, גיליתי שגם החברות הבודדות שיש לי מתקשרות רק כשהן צריכות עצה או טובה. וככה כל בוקר אני קמה בסביבות עשר מתפללת ויושבת בוהה בבית עד הערב, לפעמים אני גולשת באינטרנט, פעם בשבוע קניות בקיצור המצב ממש לא פשוט. כשיושבים בבית יש הרבה זמן למחשבות על החיים ופתאום אני מבינה שאני אטוטו בת 40 – לא הקמתי בית משלי, אין לא זוגיות, אין לי ממון/בית משלי, אין לי השכלה וקריירה, אין לי חברות וכל החוסר הזה ממש שובר אותי, אם לפחות הייתי מצליחה במשהו אחד בחיים אז הייתי נאחזת בו אבל אני מרגישה פשוט אפס אחד גדול. הלב שלי שבור וכל לילה אני הולכת לישון בוכה, מבחינתי הסיבה היחידה שאני עוד בחיים זו אמא שלי, שאני יודעת שהיא היחידה שהכי אוהבת אותי בעולם ואני לא רוצה לצער אותה.
זהו
פרקתי

תשובה:

בס”ד

שלום שואלת יקרה

את מתארת מציאות חיים לא פשוטה, שבה, במישורים שונים בחייך – הקמת בית, עבודה, משפחה, חברות, השכלה – אינך רושמת לעצמך הצלחה. כשאת מתבוננת בחייך כעת, את חשה מתוסכלת ולא מוצאת בהם טעם. עד לפני זמן קצר עבדת וזה העביר את הימים. מאז שהפסקת לעבוד הקושי קיבל פנים חדשות – את יושבת בבית וחווה בדידות וחסר מכל כיוון, כמעט. את כל זה את משקללת ונותנת לעצמך ציון שעוד נדבר בהמשך האם הוא הוגן כלפייך.

את מספרת על מה שאין בחייך וזה כואב, מאוד כואב, אבל מבעד לכל מה שאין, אי אפשר שלא לראות את היש שמציץ, שמראה על אישיותך ומהותך המיוחדת. רגע לפני שנתבונן ביש, אני רוצה לנצל את חוויית ה’אין’ החזקה ולספר לך, בהקשר הזה, סיפור.

לפני הסיפור הקדמה קטנה.

אנחנו מורכבים מגוף, נפש, רוח, נשמה. רוב חיינו הם בקומות הגוף, הנפש והרוח. איתם אנחנו חווים, חשים, מרגישים, מנתחים, מסיקים מסקנות, רוכשים קניינים. הנשמה אמנם מקושרת אלינו ומאותתת לנו אך קולה הוא עדין וחלש ופעמים רבות כמעט ואיננו נשמע. בכל זאת, הנשמה היא התכלית ואילו הגוף, הנפש והרוח הם רק כלים שנועדו להביא את הנשמה לתכליתה ולתיקונה.

עכשיו הסיפור – שמעתי שיחה ממרצה ידוע. הוא סיפר על בחורה שנמצאה בצער גדול אחרי שהמשענת הכמעט אחרונה שהייתה לה בעולם נלקחה ממנה. המרצה ציטט את מה שהורה לו אחד מגדולי ישראל, לומר לבחורה. דבריו עשו עלי רושם ונחרטו בי. אני רוצה לשתף אותך בהם:

“במהלך חיינו בעולם הזה אנחנו עסוקים בבניית מעקות וגדרות סביבנו. אנו צוברים קניינים שונים, שאנו סומכים עליהם שיעמדו לנו בעת צרה, ירפדו את חיינו ויצילו אותנו מליפול לבורות שנקרים בדרכנו. אנו רוכשים ידע והשכלה, מקצוע ומקור פרנסה, מקיפים את עצמינו במשפחה וחברים, בונים מבצרים וממלאים אותם בחפצים שנותנים לנו הרגשת ביטחון, מטפחים דימוי עצמי שיעזור לנו למשוך אלינו את האנשים ה’נכונים’ שהם בעלי כוח ותדמית מצליחנית. אנחנו עושים את כל זה כדי לברוח מתחושת האיום והפחד המקננת בנו כי בתוך תוכנו אנו יודעים עד כמה אנו חסרים וחלשים”.

המרצה המשיך ואמר:

“לפעמים הקב”ה לוקח לאדם חלק מגדרות הביטחון שבהם הוא הקיף את עצמו. לפעמים הוא לוקח את כולם ואז, במקום אותה גדר חיצונית שנלקחה, נמצא שם, ליד האדם, הקב”ה – קרוב, שומר, מקור אמיתי של ביטחון ומשענת”.

המרצה סיים ואמר שאותו גדול הורה לו שיאמר לאותה בחורה שהוא מבקש ממנה שתברך אותו כי היא קרובה עכשיו לקב”ה יותר מכל אדם אחר וברכותיה מתקיימות ושתתפלל על עצמה כי תפילתה כעת היא החזקה ביותר, יותר משל אותו רב גדול.

אולי תחשבי שזה סתם סיפור יפה ושזו לא חכמה לאדם המוקף בגדרות ומערכות הגנה רבות, לומר זאת. את צודקת זו לא חוכמה, אך עם זאת, זו האמת.

את אולי חשה ייאוש וחושבת על עצמך (בטעות איומה) שאת אפס אבל זה רק בגלל שאת מסתכלת על חייך במבט הצר של עולם השקר ושופטת את עצמך לפי כמות הגדרות שיש או אין סביבך. המבט האמיתי מגלה דברים אחרים.

כשהנשמה יורדת לעולם בגוף, שמסתיר ממנה את מי שהיא באמת, קורה שבמסלול חייה, היא מגיעה למקום שנראה כמבוי סתום והיא לא רואה כלל אור בקצה המנהרה והיא מיואשת. היא לא רואה דבר שתוכל להיאחז בו והיא חושבת שכמעט הכל אבוד. אז הקב”ה פותח לה סדק ומאפשר לה, לרגעים, להרחיב את המבט, ומזכיר לה בדרכים שונות ומגוונות מי היא באמת – מצד אחד אינסופית, חצובה מתחת לכסא הכבוד ומצד שני, תלויה לחלוטין בקב”ה ויונקת ממנו את כל חיותה. שני הצדדים האלו הם בעצם דבר אחד – אינסופיותה היא באפסותה כי דווקא כשהיא במקום שחווה ומבין שמצד עצמה אין לה כלום היא מקבלת כוחות אינסוף מבעל הכוחות כולם.

זוהי הבנה חשובה, שהיא תכליתו של המקום שאת נמצאת בו עכשיו. מהמקום של הבנה שההעדר שלך בהישגי העולם הזה הוא פוטנציאל אדיר לקרבת אלוקים, לתלות בו, לתפילה אליו, לאמונה ולתקווה לשינוי מבורך שבוודאי יבוא, את מוזמנת לשאוב כוחות אינסוף ולקחת אותם לבניין חייך ולהגשמת שאיפותייך. שאיפותייך לבניית בית ולהתבססות הם, בסופו של דבר, רצון השם. הם האמצעי שבעזרתו תבצע נשמתך את תפקידה. כעת את יוצאת להגשמתם בליווי צמוד של המשלח ובחיבור מתמיד לכוחות שאת צריכה כדי למלא את שליחותך.

מתוך ההבנה הזו שמלווה אותך במסע, אני רוצה שנתבונן במה שאני ראיתי שיש בך, מהמעט שכתבת, שהוא חלק מזערי מכל הרב שיש בך:

את בעלת תשובה – מי יכול לעמוד במחיצתו של בעל תשובה? בעל תשובה הוא אדם שעשה את הבלתי אפשרי כמעט ועבר את מסך הברזל של דעות קדומות והרגלים, התגבר על הפחד משינוי, על ה’מה יגידו’, הסכים לוותר על הנאות ותאוות שקר, הקשיב לקול הנשמה והלך אחרי האמת.

התחתנת – את גרושה, כלומר הקמת בעבר בית. הבית אמנם התפרק אבל בואי לא נתעלם מכך שהייתה פה התחלה של בנייה.

עבדת – עד לא מזמן עבדת. זה מראה שיש לך יכולת לעבוד ולפרנס את עצמך.

האחים מתקשרים כשהם צריכים כסף – אחייך מוצאים בך מקור לעזרה וסיוע, יכולת כלכלית ורצון לתת.

חברות מתקשרות לקבל עצה או טובה – חברותייך מוצאות בך חכמה, ניסיון וידע ורצון לעזור.

חשבון נפש/התבוננות – את לוקחת את הזמן שהתפנה לך לחשוב על חייך. גם אם המחשבות על מצבך יוצרות בך, בתחילה, מרירות וכאב, זוהי תחילת הדרך לכל שינוי.

את מחפשת להיאחז במקומות של הצלחה בחייך, כדי להרים את עצמך – זה נפלא. זוהי דרך מצוינת להתקדם.

ליבך שבור – זה מראה שאכפת לך מחייך ושאת רוצה טוב בעבורך.

אמך אוהבת אותך הכי בעולם – כי אמך רואה את היהלום שאת. עכשיו נשאר לך לראות זאת בעצמך ולהראות זאת לשאר העולם.

את מוכנה לחיות ולו רק כדי לא לצער את אמך – הלב השבור שלך אוהב וקשוב ורואה את הזולת (במקרה זה אמך) למרות הכאב שלו עצמו. זהו כוח אדיר של אהבה, רגישות ואכפתיות שאיתו בונים בית לתפארת.

את פונה ל’אקשיבה’ לפרוק – את לא נשארת לבד עם הכאב שלך. את פורקת. זה מראה על מוכנות לשאת בעול החיים. את פורקת את הכאב כדי לקחת על עצמך משימות חדשות שנובעות משליחות חדשה-ישנה.

למה ישנה?

הגדרת המשימות נשארה כשהייתה – בית, עבודה, משפחה, חברות, השכלה.

למה חדשה?

כי עכשיו את מכירה בקרבתו המתמדת של המשלח, שדווקא בזמנים שהכי קשה לך זוהי ההוכחה לקרבתו וכן את מכירה בכוחות אינסופיים שזמינים לך עכשיו. זה נותן לשליחותך פנים חדשות לגמרי.

עכשיו, הודיה, תקחי את כל זה ותגידי, האם יצא לך אפס? ודאי שלא!

תקחי את חוויית הקרבה לקב”ה ואת התפילות שהיא הולידה. תאספי את כוחותייך (ממש תרשמי בדף). תנסחי לך רשימת משימות. תרשמי סדר עדיפויות. תגבשי תכנית פעולה ליישום. אני ממליצה לך לקחת ליווי מקצועי (לבת המלך מגיע שרות אישי) שבעזרתו תוכלי לפעול בעקביות להשגת מטרותייך.

הצלחה עצומה במסע.

לכל שאלה ודבר, את מוזמנת לפנות אלי, בפרט ולאקשיבה, בכלל.

מאמינה בך

פנינה

<pnina.nachmoni@gmail.com>

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חסר לי בטחון עצמי
קודם כל רציתי לאמר תודה על מה שאתם עושים, זה פשוט מדהים כמה שכל תשובה מנומקת בצורה רצינית ואכפתית כאילו אתם מכירים את השואל והוא בן משפחה שלכם. ניגש לשאלה אני בחור בן 21. ברוך השם לא חסר לי כלום בחיים מבחינת מעטפת, משפחה טובה מצב כלכלי מצוין חברים, קשר...
ה"לא נעים" פשוט מנהל לי את החיים באין מפריע!
אני בחורה מהצפון שעובדת במשרה סתמית כלשהי, בתחום הפרא רפואי. סיימתי לימודי תואר ראשון לפני שנה, לא מצאתי עבודה בתחום שלי וכעבור חצי שנה של חיפושים הגעתי למשרה הזאת. אני מתכננת לעזוב עכשיו לקראת בין הזמנים, קצת לנפוש לפני שאני מתחילה לימודים בתחום אחר בעז”ה, עד שאמצא את עצמי… הבעיה...
לא מרגיש סיפוק בכלום
אני לא יודע מה יש לי. אני אשמח לתמצת את השאלה – אין לי סיפוק במעשיי. למה ? הלוואי שהייתי יודע. אני בעל תשובה, ברוך השם זכיתי לחזור בתשובה ולעלות מעלה מעלה במעלות התורה והיראה, סיימתי הרבה מסכתות ברוך השם עושה זיכוי הרבים גדול שומר את הברית + את העיניים...
חסר ביטחון ומתלבט איך להתקדם מפה
הנני בחור שמרגיש קצת מועקה ותחושת בודדות. הייתי בחור ישיבה מאוד מצליח ועם הרבה לימוד טוב בישיבה שלפני הישיבה הגדולה שהלכתי, והנה אחרי כמעט 5 שנים בישיבה אני הרגשתי כבר מזמן ומרגיש גם כעת תחושה ענקית של פספוס וחוסר ניצול זמן. כל חבריי לישיבה התקדמו בעלייתם ברוחניות וכן מקצתם גם...
עד מתי כל הניסיונות האלה?
אני בן 20, לפני 10 שנה אמא שלי חלתה למשך כשנתיים והבריאה ב”ה ,לפני 5 שנים אבא שלי חלה במחלה בערך שנה והבריא ב”ה ומאז היו עוד כמה סבבים.. ושבוע שעבר בן דוד שלי חייל נהרג במלחמה ואחרי כמה שעות אחותי היה לה הפלה, בראש אני יודע שהכל לטובה, אבל...
איך הגעתי לגיל הזה ואני גרושה ללא ילדים?
תודה על כל העזרה שלכם ..ועל התשובות החכמות והיפות . שהייתי בת 26 התארסתי עם בחור שאחרי האירוסין התייחס אליי נורא . ואז ביטלתי. בגיל 29 התחתנתי עם בחור אחר, ואז הסתבר שהיה חולה נפש ולקח כדורים פסיכיאטריים קשים והתייחס אליי מזעזע והתגרשתי. כיום אני בת 34 גרושה בלי ילדים....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן