The Butterfly Button
מחשבות אובססיביות בעניין שמירת הברית

שאלה מקטגוריה:

שלום. אני בן 22. כל השנים משפחתי היתה מסורתית ובשנים האחרונות התחזקנו יותר.

עד השנה האחרונה היה לי טוב עם זה הייתי אדם מאד שמח ומאד מאושר מאד מחובר לרוחניות, התחלתי לשמוע שיעורי תורה ולקרוא ספרים של הרב שלום הרוש.
לפני שנה קראתי את הספר בריתי שלום שמדבר על שמירת העניים ושמירת הברית ומאז השתנו לי החיים בצורה קשה ורצינית ועצובה מאד. כמה חודשים אחרי שקראתי את הספר נפטרה לי דודה שהייתה צעירה  קבלתי את הדבר בצורה קשה מאד כי היינו ממש כמו אחים גדלנו באותו הבית וכל הזמן היינו בקשר, אבל זאת לא הבעיה.
עם הזמן התחילו לי כל מיני מחשבות על זה שאני לא שומר מספיק על הברית ואולי בגלל זה היא נפטרה ואז התחלתי לחשוב גם על הקשיי פרנסה שיש לאבא שלי ואמרתי לכנראה שזה בגלל שאני לא שומר מספיק את הברית, אז התחלתי לחקור את הנושא והבנתי שצריך ללמוד יותר תורה אז התחלתי ללמוד יותר תורה חוק לישראל ויותר שיעורים. אם הזמן ראיתי שזה לא עוזר לי ואני כל הזמן נופל בברית יותר ויותר המחשבה שלי הפכה להיות כפייתית לעניין הברית בהתחלה הכל היה טוב אבל אז באה לי המחשבה שאני לא שומר את העניים מספיק אז ניסיתי להתחיל לשמור את העניים אבל מה שלא עשיתי לא הצלחתי לשמור את העניים ובגלל שכל הזמן המחשבה הזאת היית אצלי התחלתי להיכנס ללחץ בגלל שאני כל הזמן רוצה לא לפגום וכל היום הראש שלי עסוק באיך אני שומר על עצמי. פתאום התחתי להרגיש שאני לא יכול לצאת יותר מהבית, לא יכול ללכת לארועים, לא יכול לשבת עם חברים, לא יכול לשבת עם המשפחה בשבתות, מפחד ללכת לבית כנסת, מפחד לצאת מהבית, מפחד ללכת לסופר כי כל דבר שמזכיר לי אישה ישר מעלה בי עירעורים וישר אני מנסה להלחם בזה וזה הכניס אותי לדכאון ויאוש. לפני כמה חודשים התחלתי כבר להכנס להתקפי חרדה. המחשבה שאני לא מצליח לשמור את העיניים ולכן לא יכול לצאת מהבית כי כל דבר מעלה לי עירעורים ומזכיר לי את השיעורי מוסר שהייתי שומע.. היום אני מפחד לצאת מהבית מפחד ללכת לכל מקום קשה לי לתפקד ואני גם נופל יותר כי כל הזמן הראש לי במחשבה הזאת על איך אני לא פוגם בברית ועל זה שמחכה לי גהנום ועל זה שאני פוגם בכל התורה, אני במצב מיואש ממש אני מפחד לפגום ולכן לא מסוגל לתפקד אני מפחד מהעונש שיהיה לי העניין הוא שלפני כמה זמן הבחנו אותי כסובל מהפרעה טורדנית כפייתית ocd והיא סובבת לי סביב הדת וסביב הנושא של שמירת העניים ושמירת הברית. הראש לי כל היום עסוק בבעיה הזאת ואני כל היום בחרדות ופחדים, מהרגע שאני קם בבוקר אני מתחיל לחשב לעצמי איך אני שומר על העניים ועל זה שאני לא יפול בברית. אני לא מרוכז בשיעורים לא מסוגל לשמוע שיעורי תורה אני בקושי יכול להתפלל כי כל דבר מזכיר לי את זה, העניין הוא שגם אני לא מסוגל באמת לשמור על העניים כל מקום שאני הולך הפחד מזה שאולי אני יראה מישהי או משהו שתעורר בי את היצר מפחיד אותי ובגלל זה אני חייב להסתכל ולבדוק את עצמי.

בבקשה מימך  תעזור לי ותגיד לי מה לעשות המחשבות בראש הורסות לי את החיים אני כל היום עסוק בזה ,אני יודע שלא ככה נראת עבודת השם וזה לא נכון אני יודע שעבודת השם זה בשמחה אבל המחשבות לא עוזבות אותי ואני לא מסוגל לעשות כלום אני בקושי מניח תפילין כי אני כל היום בפחדים וחרדות, אני לא מרגיש מחובר למציאות בכלל קשה לי לתפקד אני כבר לא כמו שהייתי פעם

תשובה:

בס”ד

 

שלום לך איש צעיר,

אשריך שזכית להתקרב ולהתחזק בגיל כה צעיר, דווקא בגיל בו היצרים בשיא כוחם, בסביבה מתירנית ובחברה שמאפשרת להרגיש טוב עם אורח חיים של מאמין מסורתי שאינו מקפיד על קלה כחמורה. זהו וודאי תהליך הדורש תעצומות נפש אדירות, אני סבור כי אילו לא הייתי נולד בתוך החברה בה אני חי, לא היו לי את כוחות הנפש לבצע שינוי שכזה, וזה ראוי להערצה מרובה.

היטבת לפרט את התפתחות הפרעה ממנה אתה סובל.

עשית צעד מאוד נכון וחכם בכך שפנית לאבחון וטיפול מקצועי. הפרעה כמו OCD  מחייבת טיפול מקצועי וממוקד ומדבריך למדתי כי אתה בעיצומו של תהליך ההחלמה שלך בעזרת הטיפול התרופתי והטיפול ההתנהגותי שמהווים את השילוב הטוב ביותר לטיפול בהפרעה זו.

מכיוון שתהליך ההחלמה שלך כבר החל ויש מי שמסייע לך בכך, אתייחס בשלב זה לתהייתך הלוא זה לא פייר!!! אני מנסה להתחזק, להאהיב על עצמי את עבודת ד’ והוא מצדו גורם לי לכזה סבל איום.

איננו יודעים חשבונות שמים, למה אדם אחד חלה בסרטן ואחר לא, למה אחד נולד עם מום והשאר לא ועוד תמיהות רבות לנו, זעקתך היא בעצם הטענה של  רבי חנינא למי ששאלו אותו איך ידעת שביתו של נחוניא חופר שיחין חיה והשיב להם כי לא יתכן שהבת תהרג בתוך המצווה שאביה מוסר את נפשו עליה ומכאן זועקת תהייתך, למה זה? אני שרוצה להתעלות ולאהוב את ד’ אלוקי, למה זה אני כל כך סובל דווקא מתוך הרצון שלי להשמר מכל חטא.

להפרעה ממנה אתה סובל יש מקור, יש בקרבך מבנים נפשיים שהתארגנו בצורה שאפשרו ל- OCD לפעול ולשבש את המהלך התקין של חייך. ה-  OCD יכול להופיע בכל מיני וורסיות, זה יכול להיות כפייתיות של ניקיון, זה יכול להיות כפייתיות של חזרה על פעולות סתמיות, זה יכול להיות חרדה לשלום קרוביך המשתקת את חייך, ואצלך היא מופיעה כמחשבות טורדניות סביב הנושא של שמירת הברית.

החובה עלינו לשמור את העיניים כדי שלא נבוא לידי חטא ופגם ברית נועדה על מנת לאפשר לנו חיים משוחררים יותר מתאוות, חיים של בני חורין מענייני העולם הזה על מנת שנוכל לפנות את עתותינו לעבודת ד’. מה שקורה אצלך זה ההיפך הגמור, החרדה, הלחץ מחשש להכשלות בהסתכלות אסורה ומפגם ברית עוצר את חייך לגמרי ולא מניח לך לעבוד את ד’. במצב כזה, כבר הורו גדולי חכמי ישראל שיש צורך להגיע בכל דרך אפשרית למצב של חיים בריאים, חיים של בחירה, חיים ללא מתחים, ללא מחשבות טורדניות ורק אז ניתן לנסות ולבחון את ההתנהלות בנושא המדובר, כל עוד העיסוק בנושא מעכב, מדכא, מחריב ולא מאפשר עלייה הרי שאתה פטור מן הדבר.

מסופר שפעם בחורים בישיבת ראדין שאלו את החפץ חיים מה הדבר הכי חשוב ליהודי, החפץ חיים הרהר כדקה ואז השיב להם ‘געזונטהייט’ (בריאות)! החפץ חיים הבין שכמו שכל אומן מפקיד לשמור על כלי העבודה שלו מכל משמר כי בלעדיהם הוא לא יכול לבצע את עבודתו, כך אצל היהודי הכלי עבודה שלו לעבודתו בעולם זהו גופו, וכשהגוף לא בריא הוא לא יכול לבצע את מלאכתו נאמנה. ואם בבריאות הגוף כך, על אחת כמה וכמה  בבריאות הנפש. היכולת שלנו לעבוד את הבורא היא רק כשנפשנו בריאה ואיננה מוטרדת מהפרעות כאלה ואחרות, ומשכך, עליך לעמול בראש  ובראשונה על החלמה מלאה מבלי לשים לב לשאר הצרכים הבוערים של עבודת ד’ אם הם מפריעים לך להגיע לבריאות מושלמת. כמובן שמה שניתן לשמור ולעשות מבלי שזה מעכב את ההחלמה – יש לשמור ולעשות אבל כל דבר שעלול לעכב את ההחלמה אינו בגדר עבודת ד’ שלך כעת.

ולא זו בלבד, מרן הסטייפלר כתב לאברכים שהוטרדו במחשבות טורדניות כי אין בכך כל איסור, גם לא במחשבת עבודה זרה! כי המחשבות הללו הינן תולדה של צורך פנימי של האדם לצער את עצמו ולפיכך אין הן נידונות כהרהורי עבירה אלא כייסורים שהאדם מביא על עצמו.

ניתן לומר כי גם ה’כשלונות’ שלך, אינם כשלונות בראיות אסורות או בהרהורי עבירה, זהו דחף בלתי נשלט שלך לחשוב על כך בגלל הייסורים שהמחשבות הללו גורמות לך ולא בגלל איזו שהיא הנאה שאת מפיק מכך ולפיכך הרהורים אלו אינם הרהורי עבירה ולא הם אלו שאסרו עלינו חז”ל.

חשוב שתזכור כי הצלחת הטיפול תלויה אך ורק בך. אם תקפיד על נטילת התרופות ועל עדכון הרופא בהשפעתן עליך, אם תיתן אמון במטפל, תשתף פעולה ותיישם את מה שתלמדו יחד, הרי שדרכך אל ההצלחה סלולה. אינני אומר שזה יהיה קל, אבל זה אפשרי.

בראשית דבריך הזכרת את האסון שפקד אתכם . אירועים חריגים כאלו מטבעם מערערים אותנו. זה מפחיד, מישהי בת גילך, בשיא פריחתה נגדעת באיבה, זה שומט מתחת לרגלינו את הקרקע היציבה עליה חשבנו שאנו עומדים, ואנו אכן מצווים להתעורר ולבחון את עצמנו, האם חיינו באמת מכוונים אותנו אל היעד שלשמו באנו לעולם או שמא יש פיקשושים ועלינו להשתפר ולהתכוונן מחדש. זאת הקריאה לחיזוק שמשמיעים המספידים והרבנים בהזדמנויות כאלה, אך חלילה לנו מלחשוב כי בגלל כישלונות שלי מישהו אחר סובל, הקב”ה “א-ל אמונה ואין עוול צדיק וישר הוא” מי שנפטרה נפטרה כי אלו החיים שקצב לה הבורא, אנו צריכים להתעורר כשאנו רואים משהו כה לא טבעי ולבחון את דרכינו מחדש אבל חלילה מלחשוב כי מעשיך הם הגורמים לכך שמישהו ייענש בגללם.

אם תרצה שמות של מטפלים שיוכלו לעזור לך כתוב לי באישי את מקום מגוריך ואמליץ לך על מטפל שיוכל לעזור לך.

אני מקווה שיש בדברים הללו איזו שהיא עזרה וסיוע במקום הלא פשוט בו אתה שוהה.

אשמח להמשיך לשמוע ולסייע,

אליעזר

Elitova10@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

 1. לגמרי במקרה הגעתי לכאן, ואני מוצאת עוד תשובה משמעותית ועניינית.
  יופי שיש כזה אתר.
  תמשיכו בהבנה שלכם ובהרגעה ומתן עצות מעשיות.
  כל הכבוד!

 2. הרב יכול להפנות למכתב בו הסטייפלר כתב לגבי הרהורים רעים?

 3. שלום,
  יש ספר שנקרא ׳עצות והדרכות מיוסד על מכתבי מרן בעל הקהילות יעקב׳ שבו מופיעים המכתבים הללו.
  אני יכול לסרוק לך אותם, תשלח לי מייל ל elitova10@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
מחשבות אחרי כנס צניעות...
שלום וברכה ותודה רבה על אתר כל כך מיוחד. השאלה שלי לא מקורית ולא באה לחדש שום דבר, היא גם מאוד ספציפית לפרט אחד מסויים (כבר תגלו…) אבל היא מציקה לי ואני מקווה שתוכלו לעזור.. היה לנו לאחרונה כנס בסמינר, מיזם מאוד מבורך ויפה שפועל אצלנו כבר כמה שנים שבו...
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט
תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!! יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון. הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל...
לא מצליח לשמור עיניים בשכונה החרדית שאני חי בה
הי אני אברך נשוי לכמה שנים וגר בעיר שנחשב חרדי בארץ. אני מאד משתדל לשמור על העינים שלי ולא להיות כל כך סקרן על כל מה שהולך בסביבתי. אבל אני מוצא שהחיים שלנו במגזר החרדי מתנהלים באופן כל כך פתוח כזה שאין סיכוי שלא רואים הרבה נשים במשך ההליכה בחוץ...
אני מכשילה?!
קודם כל תודה רבה על האתר היותר ממדהים הזה!! אשמח לשאול שאלה שמעיקה עלי מאד!! ב”ה הקב”ה נתן לי יופי טבעי. ואני נורא מפחדת שאני מכשילה עם היופי הזה גברים. ואסביר את עצמי אני יודעת שאם אני לא מדגישה ביופי דברים שאסור ולא צריך זה לא אשמתי ואין לי מה...
למה הקב"ה לא היה יכול ליצור עולם ללא כל הדבר המאוס הזה?
אני נערה באמצע שנות העשרה לחיי, לומדת בתיכון חרדי מיינסטרים. הנושא של אהבה ומיניות מעסיק אותי מאוד, ואני יודעת שהוא מעסיק רבים ורבות בגילי, אבל אני מרגישה שאותי הוא מעסיק קצת יותר. באופן כללי אני טיפוס מעמיק, חושב מנתח ולא מקבל כל דבר כמובן מאליו, ויכול להיות שזו הסיבה לכך....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן