The Butterfly Button
תעזרו לי להכריע בויכוח

שאלה מקטגוריה:

שלום רב, יש לי שתי שאלות בנושאים שונים..
בעקבות ויכוח עם חברות רציתי לדעת מה הדעה הרווחת בנוגע לזיווג, האם זה כמו האימרה הזאת שלפני שנולדים יש לנו זיווג מיועד(יוצאת בת קול שמכריזה על הזיווג) וזאת הנפש התאומה שלנו, או לחילופין הדעה לפיה יש לנו כמה זיווגים שלבסוף לפי המצב שלנו בחיים ולפי הרמה הרוחנית זה הזיווג שנקבל, וכשזוג למשל מתגרש זה בגלל שאחד מהם ירד או עלה ברמה הרוחנית.
שמעתי את שתי הדעות שהן מאוד סותרות וזה מאוד קשה לי ליישב את העניין, אשמח אם תוכלו להביא לי מקורות.

העניין השני קשור בשאלה של ידידים. להרבה חברות שלי יש ידידים בנים והם כמו חברים טובים וזה מרגיש לי לא נכון ולא לרוח ההלכה אבל אני לא מכירה מקורות שאוסרים זאת חוץ מלא להרבות שיח עם האישה ואין גם סיבה ממשית.

אשמח אם תוכלו ליישב בשבילי את שני העניינים, תודה מראש ויום טוב!

תשובה:

שלום לך בחורה יקרה!

בשאלתך את מעלה שתי נקודות מאוד חשובות. טוב מאוד לברר אותן בכל שלב בחיים – ובמיוחד בשלב זה בו את נמצאת: שלב ההתכוננות לבניית ביתך הפרטי. כך שעצם העלאת השאלות כבר טובה ומבורכת…

התורה – תורת חיים – מכילה בתוכה אוסף חוקים, הלכות, מדרשים ואגדות – מהם גם תקבלי את התשובות אותן את מחפשת. אולם, הם לא ניתנו לנו כתכלית בלבד. התורה נועדה לבנות בתוכנו עמדה נפשית נכונה ממנה נוכל להיקשר ולהתקרב לבורא עולם ולחיות כפי רצונו במובן הרחב של המילים.

לכן, כאשר אנחנו באים לדון בשאלות אלו – מעבר לקבלת תשובות קונקרטיות, יפה ונכון למצוא את החיבור האישי שלנו לדברים ואת השפעתם על נושאים חשובים בחיינו.

אז בואי נתחיל:

בנוגע לשאלה הראשונה –

את וחברותייך מדיינות על שאלה מהותית בבניית בית. שאלה זו היא בעצם תת-נושא בתוך נושא גדול ורחב: נושא ידיעה ובחירה – כלומר, הדיון האם מעשינו כבר הוכתבו מראש מכיוון שהקב”ה יודע עליהם או שאפשרות הבחירה שלנו “נקייה” לחלוטין וממילא יש לנו השפעה מלאה על המציאות.

בתוך הנושא הגדול הזה מופיע תת-נושא והוא קביעת הזיווג.

הדיון בעיקרו מופיע בגמרא על דברי חז”ל: “בת פלוני לפלוני” [סוטה ב’ ע”א]. בהמשך, מרחיב הרמב”ם [שמונה פרקים פרק ח’] את עניין בחירת בן הזוג ומבאר: ההחלטה האלוקית היא שפלוני ובת פלוני מתאימים להנשא, הם מהווים זוג אידאלי, אבל יציאת הדבר לפועל תלויה בגורמים שונים [אגרות הרמב”ם חלק א’]. וכן ישנם עוד הרבה דיונים ודעות על נושא בחירת בן הזוג, זיווג ראשון, זיווג שני – כמו שפירטת בשאלתך.

ברצוני להביא כאן פירוש אחד מני רבים שיכול לסייע להסתכלות מעשית יותר על דיון זה:

הרמח”ל [ילקוט ידיעות האמת, ענייני הזיווג, ח”ב עמ’ שכ”א] מסביר ואומר שגם כאשר האיש והאשה אינם הזיווג הראשון (שנקבע קודם יצירתם), ישנה אפשרות של חיבור ביניהם וד’ בונה להם בית, כלומר ד’ יוצר לזוג הזה מציאות נשמתית חדשה שמחברת ביניהם.

בשאלתך ביקשת לדעת מהי הדעה הרווחת, אולם על פי דברי הרמח”ל נראה שאין זה משנה מהי הדעה שמכריעה מתי באמת נקבע הזיווג – מכיוון שבין אם הנישואין נעשו על פי בת הקול הראשונית ובין אם נעשו כתוצאה מבחירות רוחניות כלשהן של בני הזוג הקב”ה מסכים לנישואין אלו ויוצר להם מציאות מושלמת לחיי נישואין יהודיים, אוהבים ומשמחים.

אמנם, ניתן להעמיק עוד ועוד בדברי תורה ולהמשיך את הדיון אותו העליתן – הן במקורות שהבאתי לעיל והן במקורות נוספים או שיעורי תורה בנושא. אבל, מעבר לנושא הלימוד כדאי להתאמן ולהתמקד שוב ושוב בשורה התחתונה שהיא ההתחזקות באמונה:

הקב”ה מצד אחד מכין לנו את הטוב ביותר ומהצד השני – אכן, מאפשר לנו לפעול בעולם באופן חופשי וזה מה שחשוב בסופו של דבר…

לכן, כאשר איש ואישה בוחרים להינשא ובחירתם זו כפופה להלכה (כלומר, לא מדובר בנישואים אסורים כמו כהן וגרושה וכד’) – חשוב לזכור שהקב”ה הסכים לבחירה הזו, בין אם הזיווג נקבע לפני יצירתם, בין אם הזיווג נקבע במהלך חייהם כתוצאה מדרגה רוחנית ובין אם מדובר בסיבות אחרות שגרמו לבחירה מחוץ לזיווג שנקבע. הנישואין האלו הן עובדה קיימת – הן מסגרת שהקב”ה סמך עליה את ידו.

רק כתוצאה משינון אמונה זו – במהלך או בסוף הדיון הנ”ל – נוכל לרכוש עמדה נפשית נכונה ומדויקת, שמאפשרת חירות פנימית וביטחון בתהליך בחירת בן הזוג. חירות כזו המסייעת בידינו לפעול בשחרור ולהתמקד רק בתחום האחריות שלנו: בחירה נכונה בבן זוג המתאים לבניית בית נאמן שיגדל ויצמיח את שנינו בעולם רוחני נכון, מדויק וקרוב לד’.

בנוגע לשאלה השניה –

את שאלת על ידידות בין בחור ובחורה ומה המקור לבעייתיות קשר כזה – אביא כאן את ההלכה הפשוטה בשולחן ערוך [אבן העזר הלכות אישות סימן כ”א סעיף א’]: “צריך אדם להתרחק מהנשים מאוד מאוד” – בהמשך הסעיף ישנו פירוט לכל האיסורים הכוללים שחוק, הקלת ראש, מבט וכו’.

מובן אם כך שידידות כלשהי וקל וחומר ידידות קרובה או ממש חברות איננה מותרת מבחינת ההלכה.

וכאן, כמו שפירטנו למעלה ישנם שני היבטים: הראשון – הפן המעשי, שאלו פרטי ההלכה הנ”ל, אותם יש ללמוד לעומק בספרי הלכה או בשיעורי הלכה. השני – הפן הנפשי שהלכה כזו בונה בתוכנו: אכן, ישנה משיכה מובנית בין בחור ובחורה – בין אם מדובר בקרבה נפשית ובין אם בקרבה פיזית. החיבור בין איש לאישה הוא טבעי, מנחם ונחשק. בנוסף, גם בפן התקשורתי – הטבעים של האיש ואישה משלימים זה את זו והקולות השונים של שניהם באמת תורמים זה לזו וממנפים האחד את השניה. ואכן, ההלכה האוסרת זאת מכל וכל, מגבילה מצד אחד את הקשרים הפשוטים אך מהצד השני – מהכיווון הפנימי והאמיתי של הדברים – ההלכה הזו מאפשרת את הקשר היחיד והראוי: את קשר הנישואין בין איש ואישה המיועדים זה לזו.

לכן, אדייק את דברייך ואציין שידידות סתם כך בין בחורים ובחורות אסורה מצד ההלכה ואילו רוח ההלכה היא לשמר את התשוקה והתועלות הגדולות שבחיבור גברי ונשי רק לקשר נישואין – שממילא יהיה מיוחד יותר, משמח יותר ומקודש ביותר!

מאחלת לך הצלחה בכל, שתמשיכי להעמיק בדברי תורה וברצון ד’ – מתוך שמחה, בריאות ואף זיווג הגון בקרוב!!

שלך,

חן.

chenrosenblum@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המטרה שלי בחיי נישואין? למה זה שווה לי?
שלום ותודה על האופציה לשאול ולקבל תשובה מקצועית, אני בחורה חרדית מיינסטרים בת 20 ברוך ה’ חברות מתחילות להתארס, אני יודעת שבקרוב אתחיל לשמוע שידוכים ואני לא בטוחה מה אני מרגישה כלפי זה… אני לא רוצה להתחתן “כי כולם מתחתנים, אז גם אני…” – זה הדבר הכי משמעותי בחיים-להתחתן- והייתי...
האם הנפילות שלי בגדר הנורמלי? זה בעיתי להתחיל כך שידוכים?
תודה רבה רבה על האתר הנדיר באיכותו ובסוגו, אתם עושים עבודת קודש מדהימה! יישר כוחכם! אני בחור ישיבה ליטאי מאחת הישיבות הטובות בארץ (בהמשך תבינו למה זה רלוונטי). כבר שנים שאני נופל בצפייה במראות אסורות באינטרנט, סרטים, סרטונים תמונות וכו’. זה התחיל לאט בגיל מאוד צעיר (12 כמדומני) והמשיך לאט...
אני לקראת שידוכים ודואגת מאד
שלום וברכה לצוות האתר המדהים הזה, אין לי מושג מי המקימים שלו אבל אני מקווה שהם מודעים לזכויות העצומות שלהם. יש נושא שמטריד אותי כבר הרבה מאוד זמן ואני לא יודעת למה רק עכשיו חשבתי לשאול כאן… עד עכשיו רק דנתי בזה עם חברות ולא מספיק לעומק. העניין הוא כזה:...
האם כשאתארס אצליח להיות יותר שמחה?
גמרתי סמינר מהמצוינים בארץ. כיום עובדת מעט במשרה חלקית. גרה בבית שלא קל לשהות בו. כבר כחצי שנה בשידוכים. רב החברות שלי נשואות. פעם היו אומרים עלי שאני בת שמחה. כיום אני רוב הזמן בעצבות, מרגישה שהחיים קשים. בימים שלא הולך טוב בעבודה אני מרגישה בזבוז בעולם, למה לחיות סתם...
אם אצא ללימודי מקצוע זה יתקע את השידוכים שלי?
אני לומד בישיבה ליטאית נחשבת ובזמן האחרון הרגשתי תחושת מיצוי וחוסר סיפוק ורצון להוציא את היכולות שלי בתחומים נוספים והחלטתי בשיתוף עם ההורים לצאת ללימודים להשלים בגרויות ואני מאד שמח עם ההחלטה ורוצה את זה אבל הפחד הגדול הוא שידוכים כי הורגלתי וחונכתי בממסד לחשוש משידוכים (גם אם לא אומרים...
רוצה להתחתן אבל מפחדת להתנתק מהבית ומההורים
יש לי בעיה מצד אחד אני רוצה להתחתן ומצד שני אני ממש מפחדת להתנתק מהבית ומההורים אף פעם לא ישנתי מחוץ לבית ותמיד הייתי עם ההורים שלי בקשר מאד קרוב לא נעים להגיד אבל אני מפחדת לישון בלי שאני יודעת שהם בבית אני אוהבת ממש להיות קרובה אליהם ומפחדת מנישואין...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן