מאת:

התפרסם בתאריך:

26/09/2019

עד כמה הבדלי השקפה חשובים בשידוכים?

שאלה מקטגוריה:

שלום,
סליחה מראש על השאלה המבולבלת, זה רק מתאר את התסבוכת שאליה נקלעתי…
אז אתחיל בכך שאני בחורה מתחזקת ובתהליך של שידוכים.
הייתי בעבר בקהילה של חוזרים בתשובה/ מתחזקים, עד שהרגשתי שזה כבר לא מתאים לי ועזבתי לשנתיים בערך, כי למדתי במוסדות חרדיים ובסמינר חשוב בדרום.
ואז הציעו לי בחור מהקהילה, בחור טוב, מידות טובות ויר"ש, למד בישיבה טובה (לבעלי תשובה) בירושלים.
רק מה? הוא ספרדי ש"סניק. כך הגדיר את עצמו והוא הולך לפי הרב עובדיה זצ"ל.
אולם, אני אומנם לא אשכנזייה, אבל כן למדתי במוסדות אשכנזיים בבית יעקב (רק בתיכון) ואח"כ בסמינר ליטאי כשנה.
כך שקיבלתי יותר את ההשקפה הליטאית, ופחות מתחברת לסגנון הספרדי.
אבל שזה לא ישמע חלילה התנשאות או זלזול, אלא זאת הרגשתי בנוגע לסגנון ולמנטליות.
ועכשיו כשאני לא לומדת בסמינר הליטאי, אלא חזרתי ללמוד במרכז עם חברותיי מהתיכון (מסיבות שונות שאין כאן המקום לפרטן.) התחלתי לחזור לקהילה. אומנם בהדרגה ועדיין אני מרגישה לא מספיק "שם", וההשקפות שלי די מנוגדות להלך רוח שבקהילה. כמו הנושא של פאה, בחירת מפלגה (ברוח הבחירות הקודמות), הצמדות לקהילה ולרב אחד. (מה שמגביל אם נרצה לעבור לגור במקום יותר חרדי עם קהילה שלאו דווקא היא בעלת תשובה/ מתחזקת.) ועוד.
ומצד שני, כן התחברתי לבחור באיזשהו מקום, רק הנושא של ההשקפה, הסגנון והבלבול הזה בין הקהילות השונות של ליטאים וספרדים, גורם לי להרתע ולעשות חשבון מה באמת אני רוצה ומה מתאים לי.

אשמח לעזרה בנושא,
תודה רבה!

תשובה:

שלום לך יקרה, תקופת השידוכים היא תקופה לא פשוטה ומאתגרת. היא מציבה לנו מראה מול עצמינו: מי אנחנו באמת? מה אנחנו רוצות. מה מתאים לנו? שאלות שבמהלך החיים פחות יוצא לנו להתמודד איתן לעומק פנים מול פנים. את התשובה לשאלה הספיציפית הזו שלך אני רוצה לענות במשפט קצר, משפט מפתח, השאר יהיה רק בונוס.. עזבי את התיוגים, מסגרות, הגדרות, מי הבן אדם זה מה שמשנה. לפני שאת מתעמקת בהבדלים בין ספרדים לליטאים, בין פאה למטפחת, בין העיר לכפר, בין בעלי תשובה למתחזקים. מי הבן אדם שאיתו תקימי בית. כשאני אומרת מי הבן אדם כוונתי היא: מה המידות שלו? איך הוא מתייחס אליך? איך המשפחה שלו? האם הוא נאה בעיניך? איך השיחות שלכם? האם יש לו אינטלגנציה רגשית? איך היראת שמים שלו? האם הוא נעים הליכות? האם את מדמיינת אותך חיה את חייך איתו מכל הבחינות? אלו השאלות החשובות ,יקירתי. כל השאר, קליפות. במהלך החיים אנחנו מחליפים השקפות, מחליפים קהילות, אבל מי באמת הבן אדם שעימו תחיי זה הנתון המעניין באמת. חיים עם בן אדם טוב, נעים, קשוב, אוהב, מכבד, אלו יכולים להיות חיי גן עדן. חיים עם בן אדם כעסן, שטחי, מריר, מתפרץ, קל דעת, מזלזל, אלו עלולים להיות חיי גהנום. ולכן, זה מה שצריך לבדוק. תאמיני לי שלא נשאר הרבה מההשקפות שהיו לי בגיל 19,(אפילו שאז הייתי בטוחה שאני מאד יציבה בדעותי) הן היו מקסימות לגיל 19. התחתנתי עם אדם עם דעות והשקפות, הוא שינה אותי אני שיניתי אותו, ביחד בנינו בית שהוא תמהיל היחודיות ההשקפות של שנינו. השקפה זה לא משהו שישפיע על חייך, הרי הבסיס של שניכם משותף, שניכם רוצים לחיות חיי תורה ויראה ולחנך ילדים לאהבת תורה ויראת שמים, באיזה ניואנסים מדויקים תעשו את זה? האם תלבשי מטפחת או פאה? האם את ארון הספרים שלכם יעטר ילקוט יוסף או אבי עזרי או גם וגם? זה לא מה שישפיע על איכות חייך. ולכן אני חוזרת ומפצירה בך, אנא בדקי מי הבן אדם. האופי שלכם מתאים? יש לכם על מה לשוחח? נעים לך במחיצתו? את מרגישה שהוא מחבב אותך? הוא רציני מבחינת השאיפות שלו? הן תואמות את אלו שלך? מקווה מאד שתמצאי בקרוב את זיווגך הראוי ותהיי מאושרת איתו! שנה טובה ומתוקה שנה של התגשמות משאלותיך, תמר

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן