The Butterfly Button
שופטת את עצמי דרך העיניים של אחרים

שאלה מקטגוריה:

אני בחורה בת 21 ואני חושבת שיש לי מלא מעלות
הבעיה שלי שאני לא מעריכה את עצמי נכון
מאז ומתמיד נתנו לי את ההרגשה שאני לא בסדר
וכך אני עד היום חושבת שלילי על עצמי
איך אוכל לחיות את החיים שלי דרך העיניים שלי ולא דרך העינים של האחר
ואוכל להפסיק לשפוט את עצמי ?
ולחשוב על עצמי טוב
ולהפסיק לחשוב מה חושבים עלי ?

תשובה:

שלום לך שואלת יקרה מאד,

אני חייבת לציין שהשאלה שלך מקסימה ומיוחדת בעיניי ממש היא מצביעה על עומק חשיבה ועל רצון להתקדם.

היא אמנם כתובה בקצרה ובצורה תמציתית אבל שמעתי בתוכה הרבה כאב. ומשפט אחד ממש זעק לעברי: ‘מאז ומתמיד נתנו לי את ההרגשה שאני לא בסדר’. אני תוהה אלו סיטואציות וחוויות לא נעימות הוא טומן בחובו. מה זה מאז ומתמיד? האם חוויות הילדות והבגרות שלך גרמו לך לחשוב כך?

אני שולחת לך מכאן חיבוק לילדה/נערה שנאלצה לחוות משפטים (ואולי חלילה מעשים) מקטינים, במקום כאלו שיעצימו אותה ויסייעו לה לצמוח.

מצד שני חשוב לזכור- בד”כ אין לאדם אפשרות לבחור את תנאי החיים בהם הוא יגדל, אבל אפשר לבחור איך להתמודד עם תנאים אלו. לעיתים קרובות דווקא מתוך מקום של קושי צומחים פירות מופלאים.

תחושת הערך העצמי והמסוגלות שיגיעו בעקבות בניה עצמית- אין ספק שיהיו משמעותיות ועמוקות הרבה יותר. ובעז”ה אף חסונות ויציבות יותר. הערך העצמי שלך יכול להיבנות הרבה בזכותך. כך הוא גם לא יקרוס או יבול מכל רוח או סביבה שתנסה חלילה להקטין.

לפי הגיל שציינת, את נמצאת בשלב משמעותי ומהותי מאד בעיצוב העתיד שלך, ובעז”ה גם בהכנה לבניית דור ההמשך. אפשר לומר שכל החיים עדיין לפניך בעז”ה. מה שהופך את העניין לרציני וחשוב עוד יותר.

לא פרטת אבל אני מאמינה שהנושא הזה, המחשבות והתחושות האלו משפיעות על יחסך לקראת חיי נישואין או לקראת שינוי סטטוס תעסוקתי, ובכלל על כל מערכת יחסים.

את שואלת איך אפשר להפוך את המחשבות השליליות על עצמך למחשבות טובות וחיוביות. אני משערת שניסית ועדיין מנסה, ובכל זאת מתקשה. תרשי לי לספר לך שזה לא קל:( במיוחד אם גדלת בסביבה שאינה תומכת ומעודדת אותך לטוב. אבל תרשי לי לבשר לך שזה שווה:) התהליך הזה קורה לאט לאט. הוא דורש נחישות והמון אמון ואמונה. אמון בעצמך ואמונה במי שאמר והיה העולם.

איך עושים את זה בפועל? הצעד הראשון והמשמעותי צריך להיות ברצון ובשאיפה לצמצם את ההשפעה על מעשייך בעקבות דעתם של אחרים, לנסות לא לייחס להם משקל רב מדי. פיתוח היכולת להפעיל פילטר פנימי ותמידי שיסנן וישאיר בחוץ את האמירות המקטינות והמחלישות. ובו זמנית ליצור ולהעצים אמירות חזקות ומחשלות. גם אם הן באות מבפנים. וגם אם את אמרת אותן לעצמך!

לצורך כך את צריכה לגלות במה את כן טובה. אולי לשבת עם עצמך או עם מישהי נאמנה וטובה, שתוכל לעזור לך לדייק (או להנהן בהסכמה כי זה מה שחברה טובה עושה😉) ולרשום לעצמך מהם הדברים שאת יודעת ואפילו בטוחה שאת טובה בהם. מה מתוך הטוב שיש לך קרה בזכות חוזקות שלך, מה בנתונים האישיים שלך איפשר לזה לקרות? אולי הצלחת למצוא עבוד טובה בזכות החוזקה הזו… או הזו…

זה יכול להיות בבית, בעבודה, במשפחה ובכל מערכת קשרים או סיטואציות חברתיות.

ממליצה לך לחשוב על ההתנהלות שלך ביומיום, על המעגלים שטוב לך בהם ולחשוב מה הסיבה לכך. אם טוב ונעים לך במקומות מסוימים- מסתבר שיש משהו שמאפשר לזה לקרות. ויש משהו בך שגם נותן מעצמו ואולי מקבל. כשתמצאי במה את טובה, ומה עושה לך טוב- כאן מתחיל האתגר: לנסות לשלב בין הדברים.

למצוא את הדברים שממלאים אותך וממילא תוכלי למלא אחרים.

ןאיך אפשר למלא את עצמנו?

לפרגן לעצמך דברים שעושים לך טוב- משהו ממשי או משהו רעיוני. לפנק את עצמך ביציאה מיטיבה, בפגישה עם דמות שנחמד לך לפגוש, בספר טוב או במוזיקה מומלצת…

ועוד מילה על השפעתם של אחרים על מעשים שלנו: לפעמים נח לנו יותר להתעלם מהקול הפנימי (השקט מדי?) ולרקוד לפי החליל של אחרים. אבל אם תלמדי להגביה את הקול הפנימי הזה, ולהקשיב לו היטב- תגלי שהסיפוק ותחושת שביעות הרצון יכולים להיות משמעותיים הרבה יותר. זה קשה בהתחלה אבל זה מרגיע מאד בהמשך!

וכשתתחילי בטוב כולי תפילה ותקווה שתצליחי גם להתמיד בו. להעצים אותו ולזכות לפרוח ולצמוח.

כל אדם מגיע לעולם עם סל של תכונות ותנאים מיוחדים ומדוייקים עבורו, והוא נעזר בהם להשלים את משימתו כאן בצורה הכי יעילה ונכונה.

אם תצליחי למצוא מה הקול הייחודי שאת מביאה לעולם, מהי מנגינת החיים שאת בוחרת לנגן- תוכלי בעז”ה ליצור סימפוניה מרהיבה, מקהלה שמחה ומאושרת לעצמך ולסובבים אותך.

איתך מרחוק,

לאה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני חסרת ביטחון עצמי ובורחת למסך
תודה על האתר הזה!! אני בחורה,עבדתי במשך חצי שנה בעבודה,ולא מצאתי את עצמי שם,וב’’ה היה לי הזדמנות מצוינת לצאת ויצאתי. אני כבר שבוע בבית,בלי עבודה,וזה לא קל לי לנפש,אני רגילה להיות פעילה ועסוקה, ואני מוצאת את עצמי אלופה בלהיות ליד הפלאפון ולא מפסיקה לצפות בתוכניות,סרטונים,וואטאפ וכו (תודה לה’ שיש לי...
חוסר מימוש עצמי כשאני כבר לא עובד בחינוך
בעברי היתי איש חינוך . דברי היו נשמעים. כיום אני ללא עבודה ומרגיש מרוחק מהחברה והנורא ביותר אני מרגיש שלא ממש את היכולות שלי. אם בעבר עזרתי ויעצתי לרבים.כיום אין מי שרוצה לשמוע ממני. שאלתי. 1. מה לעשות בפועל.לחיות עם הגזרה…. 2. לחפש בכל דרך אפשרות להפיץ דעותי ולנסות לעזור...
איך להחליט נכון בלי להתלבט יותר מדי ובלי להתחרט על ההחלטה?
אני בנאדם שמתלבט על דברים כל כך המון וקשה לי להחליט החלטות אני יכולה להתלבט על משהו שעות ימים ושבועות וזה קשה לי ככה להתנהל בחיים איך אפשר להגיע להחלטה נכונה מבלי להתלבט יותר מדי ומבלי להתחרט אחר כך על ההחלטה? אני עושה רשימות של יתרונות וחסרונות ובודקת מה יותר...
כשאני בטוב אני לא מרגיש מתקדם
בעבר היה לי הרבה מצוקות רגשיות ועבדתי קשה כדי להגיע למקום טוב וב”ה הצלחתי כעת אני מרגיש שכיוון שאין לי איזה משהו מיוחד לעשות או לרפא אז משעמם לי ואני לא מרגיש התקדמות אני מרגיש באפס מעש למרות שאני לומד ומתפקד והסיבה לזה כי אני יודע שאני יכול הרבה הרבה...
כיצד אוכל תמיד להיות שמח וחזק?
מקווה שלא אראה כמוזר בעינכם,אך באמת אשמח לקבל תשובה מעמיקה ומחכימה…אז כך: כמו שציינתי לעיל,לגבי החיים עצמם – זכיתי להגיע לאמצע (42.5),והם כידוע עוברים במהירות הבזק,ואני לא הטיפוס המתרפס…אני תמיד מנסה להפיק מהם את המיטב – למרות כל הקשיים הרבים שיש לכולנו,בעקבות האפיזודות המורכבות בחיינו. זה בגדול,ובקטן יותר – למרות...
המשפחה של בעלי חשובה לו יותר ממני!
אני ובעלי ביחד 4 וחצי שנים, התחתנו לפני שנה, אנחנו בזוגיות מאוד טובה, בריאה, חזקה ועם תקשורת פתוחה אך עדיין יש משהו מסוים שמאוד מפריע לי, בכל פעם שיש סיטואציה שקשורה במשפחה שלו, אני מרגישה שלא משנה במה מדובר הוא תופס את המקום שלהם ומגן עליהם בפניי שלא לצורך, זה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן