The Butterfly Button
שאלה על אמינות התורה

שאלה מקטגוריה:

אני מצטט כאן שאלה ששמעתי ואולי היא שאלה מפורסמת, בכל מקרה אשמח לשמוע תשובה לגוף השאלה . גילוי נאות, אני יוצא בשאלה ובגדול לא מאמין (נכון לעכשיו) אבל אני מנסה לחקור ללא משוא פנים.
השאלה: האמונה בתורה מתבססת על המסורת בקיומו של מעמד הר סיני שבו התגלה אלוהים לכל העם ונתן בידיהם את התורה שבכתב ואת התורה שבע”פ, מאז, התורה וזכר האירוע עברו במסורת מאב לבנו. העניין הוא שבספרות חז”ל מוזכרים מקרים בהם נשתכחה התורה או חלקים ממנה מישראל עד שנמצאה מחדש או שחכם כלשהו לימדה מחדש (ראה למשל מסכת סוכה כ ע”א).

תשובה:

 

ישראל היקר, שלום וברכה!

שאיפתך לבחון את שאלותיך ללא משוא פנים – ראויה להערכה. כך יאה למבקש אמת. אני מאחל לך בכל לבי שתמיד תשאף להכיר את האמת ולחתור אליה עוד ועוד.

לגוף שאלתך:

האמונה במסורת אבותינו אכן מבוססת על רצף היסטורי – ממעמד הר-סיני ועד ימינו – בו אב מעביר לבניו את האמונה באלוקי ישראל ובייעוד היהודי, להיות לו לעם סגולה, ממלכת כוהנים וגוי קדוש.

ההתבססות על הרצף ההיסטורי, משמעה כי אנו מקבלים כאמת היסטורית את תיאור מעמד הר סיני, מתוך שהועברה בנאמנות דור אחר דור עד ימינו.

אנו מאמינים כי מיום שניתנה תורה בסיני, העבירו העם מדור לדור ומאב לבן את סיפור המעמד, שבו התגלה האלוקים לאבות-אבותינו, בחר בהם לעם עבדיו וכרת עמם ברית שבה הם התחייבו לשמור את מצוותיו. המאורע ההיסטורי הזה הוא הבסיס לכל עולמנו האמוני, והוא מקור התוקף להלכה שאנו מחויבים לה ואשר החלה להתפתח מן המעמד ההוא עד ימינו, ועד בכלל.

אך שים לב: אין במשמע שכל הדורות שווים במידת תפוצת התורה בעם או במידת שמירתם את התורה. כל הבקי מעט בתולדות עמנו יודע היטב כי לא כל התקופות שוות. בזמנים שונים ובמקומות שונים, היו לעתים רוב מוחלט של העם עמי-ארצות, לא רק במידת ידיעותיהם את התורה אלא אף במידת שמירתה. אמנם האמונה בייעוד האלוקי, ובברית שנכרתה בסיני, ובכך שניתנה בה תורה והיא תורת משה שבידינו –  אלו היו אמונות מושרשות עמוק בעם, בכל התקופות ובכל המקומות, וזו היא האמונה המבוססת על הרצף ההיסטורי.

כדרכו של עולם, יצר של שכחה שולט בבני אדם, וגם מצוקי העתים ותהפוכות הגורל מזמינים לכל אוצר ידע אנושי תהליכים ותמורות – לעתים בכיוון חיובי של שגשוג וצמיחה, ולעתים בכיוון שלילי של ניוון ושכחה. גם תורת ישראל בכלל, ואכן בתקופות מסוימות הייתה שמירה התורה וידיעתה נפוצות בעם, ובתקופות אחרות דלה ומועטה, לא אחת אף עד כדי איום על המשך קיומה. תקופת חזקיהו מתאפיינת בתפוצה מרהיבה של לימוד התורה ושמירה אדוקה של מצוותיה, ומיד לאחר מכן – בתקופת מנשה בן חזקיהו, קרן התורה יורד פלאים והעם הולך ושוכח אותה ואת מצוותיה. ושוב פעם, בימיו של יאשיהו עולה קרן התורה, וחוזר חלילה. כך דרכו של עולם.

ממילא, אין כל פלא ואין כל דופי בתיאורים הנפוצים לרוב בספרות חז”ל, על תקופות מסוימות שבהם נשתכחה תורה מישראל, כיון שהדברים אמורים על ידיעת התורה לפרטיה ועל שמירת מצוותיה, ולא על עיקר האמונה באלוקי ישראל שהתגלה לעמו בחורב ונתן להם את תורתו. ‘שכחת התורה’ המתוארת משמעה תיאור של עם שכולו עמי-ארצות, היודעים את התורה היכרות שטחית ודלה, אך אין משמעה ששכחו את אלוקיהם, שנתן להם תורה בשעה שהתגלה אליהם בסיני.

כך, למשל, דברי הגמרא בסוכה כ, א שהטרידוך. שים לב שהגמרא מתארת כיצד כל פעם שהשתכחה תורה מישראל עלה חכם מבבל וחזר וייסדה. עזרא, הלל ורבי חייא ישבו בבבל, וכל אחד בתקופתו עלה לארץ ישראל והרים שוב את קרן התורה. יש ללמוד מכך, שבכל אחת מן התקופות שהשתכחה התורה בישראל, קיים היה עדיין יישוב יהודי מפותח בבבל, שהצמיח חכמים גדולים אשר היו מסוגלים לרומם את קרן התורה מיד עם עלייתם לארץ ישראל.

אם כן אין כוונת הגמרא אלא לתאר את שכחת התורה בזמנים מסוימים במקום מסוים – בארץ ישראל. אך תמיד נמצאו אחרים שלמדו תורה וקיימו את מצוותיה, וכך הועברה מסורת התורה מדור לדור. גם אם בדורות מסוימים היא השתמרה ביד קומץ מן העם, אלו תמיד יכלו לשוב ולהשפיע על העם, כיון שגם שאר העם היו חדורים באמונה באלוקי ישראל, בהתגלותו ובתורה שנתן בסיני, כאמור, אלא שלא השתמרה התורה בידם.

*

מוכרחני לציין כי הצטערתי מאוד מן הגילוי הנאות שצירפת לשאלתך. אתה בחור צעיר וחייך לפניך, ואני מתפלא וכואב על החלטתך לוותר על המטען הערכי העצום שהנחילו לנו אבותינו.

שלושת אלפי שנות תורה יצרו לנו תבנית מרהיבה של חיי אנוש קדושים, אשר ההולכים בה הופכים את חייהם הארציים לנשגבים ובעלי משמעות, ואני תוהה מאוד על הכרעתו של אדם לוותר עליה. אמנם לעתים האתגר לא קל, והשאלות מטרידות, אך האם משום כך נאבד טובה הרבה?!

אשמח מאוד אם תרצה לשוחח על כך בהרחבה, לשתף אותי במניעים להחלטתך, ואולי, אולי, גם לבחון אותה שוב, בדרכך הראויה לשבח, לבחון הכל ללא משוא פנים.

ביקר,

יצחק ברוך

datshe@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה עושה בחור שלא מתאים לישיבה?
אני בחור חרדי (לפחות מבחוץ) בן 18 אוטוטו 19. האמת אני לא יודע מה לשאול אני מאוד מבובל ומלא שאילות אני מבקש סליחה מראש על ניסוח השאלה אני ינסה לכתוב לכם כמה שיותר כדי שתוכלו להבין אותי. אז ככה בצעירותי בת”ת הייתי מהטובים ביותר בכיתה הייתי מקבל מאה בציונים מכבד...
ירידה רוחנית לפני חתונה
אני שלושה שבועות לפני חתונה. ציפתי להיכנס לחתונה מתוך עבודת השם מתוך עליה רוחנית ולא ירידה. אלא שאני מרגיש חוסר חשק לתפקד אני קם מאוחר בקושי לומד ובעקבות זאת חושש מהעתיד- איך אקים בית של תורה. זה מאוד מתסכל. ואני מאוד מפחד שלא אצליח ללמוד בכולל ושלא אנהל סדר יום....
אני מחוברת לתורה? מוכנה לחג השבועות?
הנה שבועות מתקרב ואני ניצבת שוב פעם מול עצמי האמיתי שלא מחובר לתורה, לא מחובר ללימוד תורה. אני אישה מאמינה, חרדית, מנסה ככל יכולתי לקיים מצוות קלה כבחמורה. חלקן מתוך יראה, חלקן מתוך הרגל, חלקן מחיבור למצווה, חלקן מחיבור לה’ ועל חלקן גם פחות מצליחה להקפיד. אבל לפני שבועות, כשעם...
אני יודע את החומר בישיבה אבל אני לא מאמין בעצמי
אני לומד בישיבה קטנה שיעור ג יש לי עוד מעט מבחנים בישיבות גדולות ואני מרגיש שאני יודע את החומר אל לא מאמין בעצמי יש לי חששות מה יקרא אם אני יטעה בשאלות שישאלו אותי במבחן קבלה או שישראל אותי המשגיח שאלה שאני לא ידע מה לענות לו אני מפחד שאני...
הצלחה בלימוד התורה באמת לא קשורה לכושר האינטלקטואלי?
רציתי לשאול בנוגע לאמירה נפוצה אצל רבותינו שהצלחה בלימוד התורה אינה קשורה ליכולת החשיבה אלא רק לרמת ההשקעה וההתמדה, בפועל ראיתי אנשים יחסית טיפשים ששנים מנסים ללמוד כראוי ובקושי רב מתקדמים, רציתי לשאול באיזה שלב כבר אפשר לראות את מה שדובר בו ושומעים בסיפורים על רבנים שונים? במציאות אני לא...
למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה?
יש לי שאלה שמציקה לי בתקופה האחרונה. התחנכתי תמיד לכך שהתורה היא כל החיים שלנו, ובלי לימוד תורה אין קיום לעולם. אבל אם ככה קשה לי מאוד להבין למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה? אני מבינה שתפקיד הנשים שונה משל הגברים אבל עדיין, הרי כל כך מדגישים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן