The Butterfly Button
רוצה למצוא דרך לחיים עם שלמות רוחנית

שאלה מקטגוריה:

אני נשואה +3 ילדים.
אני פונה בשאלה בעניני אמונה.
מטבעי אני אדם רציונלי באופן יחסי. בגיל ההתבגרות כשהחלו לעלות בי השאלות של “מי אמר שכל מה שלמדו אותי נכון” התענינתי, למדתי, חלק מהדברים שלמדתי ספקו אותי אבל תמיד קנן בי הספק שמא כל זה לא נכון ומתישהו אגלה ב”חיים שאחרי” שהכל היה המצאה מתוחכמת מדורי דורות. בשלב מסוים התקררתי מאוד ועברתי עברות בשלוות נפש. בשלב מסוים הגעתי להבנה עם עצמי שנראה שאני לא אצליח להגיע למסקנה חד משמעית ומכיוון שהספק יקנן בי יש לי 2 אופציות. להאמין ולקיים ואז לגלות שהכל נכון והרווחתי עולם הבא או לחילופין לגלות שחייתי בשקר או לא להאמין ולא לקיים ולחיות לפי צו מצפוני ואז לגלות שכן היה נכון ואז יהיה מאוחר מידי. הרבה פחד מגילוי האמת הייתה בחשיבה הזו.
מאז התחתנתי עם בעל מקסים ורוחני מאוד שמחזיק אותי ואת הבית ברמה יהודית גבוהה. למדתי כמה שהחיים בצורה שלהם העכשווית נעימה וטובה, כמה שיש ביהדות הרבה דברים שיחד אורגים חיים עם נחת ומשמעות. אני לומדת לפעמים נושאים שונים ביהדות ונהנית מכך אבל הספק הבסיסי תמיד מקנן. ותשובות שהן מערבות חוסר רציונליות לא מתיישבות לי או מתיישבות זמנית או חלקית.
בעצם אני חיה חיי יהדות באופן שאני שלמה איתם במקומות שמרגישים לי נכונים והגיוניים: לדוגמא: עניני בין אדם לחברו, תפילה שמרפאה את נפש האדם ומחברת אותו למשהו מעבר (שמובן אצלי כאל צורך אנושי נפשי) , צניעות, חינוך חרדי מתון שמגדל ילדים באוירה רגועה יותר ופחות חשופה לכל הדברים ששוברים להם את התמימות, ברכות- איזושהי הכרת הטוב לעולם, שמגיע אלינו טוב לאמר תודה, צומות-לזכירת ההסטוריה של העם וכו. אבל דברים שלא מסתדרים לי עם המוסר האנושי או שאני לא מבינה למה (הבנה שלא תלויה באמונה בתורה וכו) כמו אכילת בשר בחלב, דקדוקי הלכה בשבת ובדברים אחרים, שאני מתקשה לקיים. למשל בשר וחלב- אני לא אוכל יחד. גדלתי על הפרדה וזה מכורח ההרגל והשמירה על בית שומר מצוות אבל שעתיים שלש אחרי שאכלתי בשרי אם בא לי מאוד משהו חלבי אני מתקשה להסביר לעצמי למה לא. ואני באמת רוצה להבין. רוצה שזה יבעור בי בעצמות ויהיה לי ברור למה לא. אבל לא מתיישב לי שזה ברומו של עולם אכילת החלבי אחרי בשרי. זה לא משנה כלום, לא לי, העולם לא הופך שום דבר להיות מוסרי פחות ולא מרגישה רע אחרי. בכך אני מבינה שמה שאני מקיימת זה כי אני מאמינה שכך נכון לי לחיות או שכך נכון על פי אמות מוסריות אבל לא כי אני באמת מאמינה בכל עיקרי האמונה. במיוחד כשאני מחנכת ילדים אני מרגישה שאני משקרת לעצמי כשאני מגדלת אותם להאמין בבורא שבו יש לי הרבה ספקות. לפעמים אני משלימה עם כך שאחיה בספקות תמיד ולפעמים אני מקנאה באנשים שיש להם אמונה בסיסית שלמה והשאלות שהם מתחבטים בהם הם שאלות בשלבים גבוהים יותר של אמונה. לפעמים אני מוצאת את עצמי בדיוני עומק על משמעויות שונות ביהדות למשל בתקופה זו על דין מול רחמים וכו ואז אני בתוכי מרגישה שזה דיוני תיאוריה מבחינתי. אני מכירה את התיאוריה ויכולה להתפלסף ונהנית מכך אבל החיבור האמיתי שלי לדברים מוטל בספק רב
אומרים כי האמונה באלוקים מושפעת רבות מהקשר עם ההורים ועם האבא בפרט. יתכן שזה אכן מרכיב משמעותי בקושי שלי להתחבר לאמונה בפשטות או שזה האופי הרציונלי שלי או דברים אחרים או כנראה הכל יחד. השאלה איך מתקדמים מפה. איך אני יכולה למצוא דרך לחיות חיים שאני מרגישה שלמה איתם.

תשובה:

שלום וברכה שואלת יקרה!!!

בימים הרבים שעברו השאלה מונחת לפני ואני קורא אותה שוב ושוב, ונהנה מכל מילה, מגופה של ההתמודדות ובמיוחד התרשמתי ממה שכתבת “ואני באמת רוצה להבין. רוצה שזה יבעור בי בעצמות ויהיה לי ברור”, חתירה לידיעת האמת תוך רצון שהאמת תבער בעצמות מעוררת בי הערכה מרובה. אני מתחיל לכתוב עוד טרם שיש לי את המילים בפי, אני קודם כל רוצה להביע את ההתרשמות שלי מן השאלה. ובכן, ההתמודדות שאת מציגה היא התמודדות שלא כל אחד זוכה בה, זו התמודדות של מי שחושב. לא כל אחד חושב, יש אנשים שטחיים, ששנים על גבי שנים חיים ללא מחשבה, הם מקבלים כל דבר כמובן מאליו, ולא מנסים לחשוב, על אפשרות אחרת, על אפשרות של שינוי מהמציאות אליה הם נולדו. לאדם המתמודד הספקן, נראה כאילו הם אלו שלא חושבים שמסתדרים עם החיובים ללא תהיות, נהנים מן החיים, חיים פשוטים ללא ספיקות וללא חיבוטי נפש. אך האמת איננה כן, כי כאשר האדם לא חושב על הדרך שבה הוא הולך, הוא בעצם לא הולך בה, הוא רק מרחף על יד הדרך בה הוא אמור ללכת. הוא לא מתחבר למה שהוא עושה, הוא לא עושה מתוך הבנה, הוא לא מפנים את המסר, וזה חבל. כך אפשר למצוא אדם שמקיים את כל המצוות בדקדוק רב, אך המצוות לא מובילות אותו לתיקון שהן אמורות לתקן אותו. מעבר לכך המצוות עשויות להפוך לו לנטל, הוא עושה אותם ללא חיבור, וממילא הם נשארות מטלות קשות שאין לו בהם הנאה כלל.

אך גם אדם חושב, מסוגל לסבול סבל רב, אם הוא לא ישקיע ויעמול, הוא יישאר רק עם הספיקות, ויחיה חיי ספק כשכל המטלות שהוא עושה הם לו למשא. הברירה לא להתעסק ביישוב הספיקות עלולה להפוך את חייו לחיי סבל.

אך אם הוא יעמול ויעמיק, הוא יזכה לאושר אין סופי, חייו יהיו חיים מאושרים מלאי תוכן וערכים. כאשר יהיה לו ערך רב למעשים שהוא עושה, והוא יתמלא סיפוק, והמטלות יהפכו למעשים שיש בהם הנאה גדולה. ולכן אין לך מה לקנאות באיש, חייך חיי אושר של אשה שחיה את חייה במסלול של הבנה והפנמה. זה מסלול חיובי שעשוי להביא אושר גדול לאדם. אלא שלשם כך יש ללמוד הרבה, להיות קשוב כל הזמן למסר המובע מן התורה ומצוותיה. זה דורש למידה מסיבית. לולי זאת דברים רבים עשויים להיראות לא מובנים.

כעת אפנה לעיקר דברייך, את מציגה שתי התחבטויות שונות. א. תחושה של חוסר אמונה מוחלטת בעיקר. ב. חוסר חיבור למצוות שלא מובנות טעמם. נכון אמנם ששני הדברים תלויים זה בזה, כי עד כמה שהאמונה בבורא ובתורה מן השמים תהא ברורה יותר כך גם יהיה ברור יותר הצורך לעשות את כל המצווה בתורה. אך חשוב לחלק את הנושא כי באמת שני הנושאים לא לגמרי תלויים זה בזה. גם אדם שאין לו פקפוק באמונה בבורא עולם ובתורה מן השמים, וברור לו שהוא מצווה, יקשה עליו יותר לקיים דבר שהוא לא מבין, טבע האדם שאוהב לעשות דברים שהוא מבין ולא דברים שהוא לא מבין, זה שיש בורא שמצווה, ויש הכרח לקיים את ציוויו לא מסיר את החולשה הטבעית המובנת, של הרצון לעשות תוך כדי הבנה. ולכן אני רוצה קודם לדבר על החלק הזה, ואולי משם נמשיך לשאלה השנייה.

אני יתחיל דווקא ממשהו שאת כתבת: ‘תפילה שמרפאה את נפש האדם ומחברת אותו למשהו מעבר (שמובן אצלי כאל צורך אנושי נפשי)’. אני חושב שכתוב בדבריך אלו נקודה יסודית וחשובה מאד, שההרחבה שלה יכולה לתת מענה רציני להתמודדות שלך. לא כל המצוות אמורות להיות מובנות בעיני בני אדם, ישנם חוקים שאינן מובנים בשכל אנושי. נכון שרוב המצוות ניתנות להבנה, אבל לא כולם, ויתירה מכך גם אלו שניתנות להבנה הם לא כאלו שבחשיבה שטחית אפשר למצוא את הטעם לעשייתם. בכדי להתחבר למצוות שאיננו מבינים עלינו להרחיב את המבט שלנו, להבין שיש מה למעלה ממנו, שיש כמו שאת כותבת משהו מעבר. כל מי שקצת חושב שם לב שיש משהו מעבר, שהעולם הוא לא רק הכאן והעכשיו שאנו רואים בעיניים. אבל זה לא מספיק לדעת את הידיעה הזו, צריך להרחיב את הידיעה הזו, ההרחבה של הידיעה הזו תיעשה על ידי לימוד עמוק של דברי חז”ל עם ספרי רבותינו כדוגמת המהר”ל והרמח”ל. הלימוד בספריהם ממחיש את העולם הרוחני העמוק והשיטתי שמוסתר אחרי העולם הגשמי העומד מול עינינו. כך גם אם לא נבין את טעמי המצוות נדע שיש משהו מעבר, שלא כל המשמעות של הדברים אמורים להיות רלוונטיים למה שנראה מול עינינו. מעבר לכך שתוך כדי לימוד יתווספו עוד ועוד דברים שיש בהם הבנה, ורוב הדברים יובנו.

כעת אפנה לעיקר השאלה שמציקה לך, וזה התחושה של חוסר האימון המוחלט. ובכן השאלה הזו שמא לא הכל נכון היא שאלה מטרידה מאד, גם אם האחוזים של הספק נמוכים מאד, החיים הדתיים שלנו הם לא משהו צדדי מהחיים, הם חלק מאד עיקרי בחיים שלנו, או ליתר דיוק ממש כל החיים שלנו מלווים בקיום מצוות ובאווירה ובתוכן שהתורה והמצוות ממלאים את החיים, הספק גם אם הוא קטן מאד, כיון שהוא נוגע לכל רגע בחיים עשוי להיות מאד מטריד.

זה מזכיר מאד חשש שעולה לילדים רבים בתחילת גיל העשרה, שמא הם מאומצים. החשש שלהם לא גדול, אבל הוא מטריד אותם מאד, משהו מאד עיקרי בחייהם אינו בטוח. אני חושב שהספק על הדת עשוי להיות יותר מטריד אפילו מחשש של ילד שמא הוא מאומץ.

לא בחנם ערכתי השוואה בין החשש של ילד שמא הוא מאומץ, לחשש על עיקרי הדת. אני רוצה לנסות ולנתח מה מכריע את החשש של הילד, האם הוכחות לוגיות, מוכרחות? או לא? האם הרציונאל דורש דווקא הוכחות כאלו? ובכן, לענ”ד מי שיבקש הוכחה ניצחת שהוא לא מאומץ לא תמיד יוכל להביא לכך ראיה, ויתירה מכך אני חושב שהצורך להביא לכך ראיה מוכרחת תלמד אותנו משהו על אותו אדם. מה שיניח את דעתו של הילד שהוא אינו מאומץ לא יהא על ידי הוכחות לוגיות. רק תחושה של חיבור, חוויות רגשיות, חום ואהבה שיורעף על ידי הוריו, ינסכו בו ביטחון. הוא לא יפשוט את ספיקותיו, הספיקות פשוט יעלמו.

זה מזכיר אדם כפייתי שחושש לעשות דבר מה שמא יקרה לו משהו, האם הוא תמיד טועה בחששותיו? פעמים רבות והחשש שהוא חושש נכון. מדוע אנחנו רואים אותו חושש ומרימים גבה? כי עצם המחשבה על החשש תמוה, מדוע הוא חושש לדבר כל כך רחוק? האדם הכפייתי מנותק מהחיים עצמם הוא מתרכז בפעולה מסוימת ומתרכז בה, הניתוק מן החוויה של החיים מביא אותו לריכוז גבוה בפעולה עצמה וממילא הוא שקוע בחששות מרובים עד שהוא נמנע מלעשות דברים שכל העולם עושה.

כך נכון גם בהקשר לחיינו הדתיים, הוכחות לוגיות לא תמיד יתנו את המענה. לעומת זאת תחושה של חוויה דתית, רגש דתי, התרגשות לנוכח המציאות של החיים שניתנו לנו מאת הבורא, ינסכו באדם ביטחון בבורא וממילא בתורה ובמצוות. קיום המצוות הרבות, מן התורה ומדרבן, וגם של המנהגים, מביאים את האדם למציאות של חיים שכאן בתוך החומר תהא לו אחיזה ברוח, שהרוחניות תהייה נוכחת מאד בכל החיים שלו, עד שהמציאות של הבורא יתברך תהא נוכחת בחייו. לשם כך צריך כמובן לחיות את החוויה, ולעשות את המצוות מתוך חוויה.

אם נתבונן עוד נשים לב כי המענה לשתי הנקודות שאת הצגת, חוסר החיבור לחלק מהמצוות, וחוסר הביטחון בעיקר החיוב, משלימים זה את זה. כאשר האדם יבחין שיש משהו מעבר, הוא יוכל לחוות באופן חי יותר את מעשי המצוות שלו ואת העולם הרוחני בו הוא נמצא, וכן להיפך, כאשר האדם יחווה יותר את עשיית המצוות אט אט יחדור בו העולם הרוחני הקיים מעבר למה שנראה בעיני בשר. עולם החוויות נותן יכולת להרחיב את המבט למקום קצת יותר גבוה, ואולי להיות קצת פחות רציונאלי…

ואגב כלפי ההמתנה בין בשר לחלב, ראשית, זו מחלוקת ראשונים אם זה חיוב או מנהג, ובכל מקרה, זו גזירה שמא יאכלו בשר עם חלב ממש, זה כמו הרבה גזירות של חז”ל שגזרו שמא יגיעו לעבור על איסור תורה. פעמים והחשש נראה לנו רחוק, אך צריך לדעת שני דברים. א. אין לנו לדעת אם האיסור עצמו היה נעשה חמור כל כך בעינינו לולי הגזירות שחז”ל גזרו, כלומר, חז”ל בגזירותיהם לא ראו רק את החשש של אדם אחד, הם גזרו גזירות שנתנו תוקף לעיקר הדין, כך שהיחס החמור שיש היום לאיסור התורה נובע מתקנת חז”ל, לדוגמה אילו חז”ל לא היו גוזרים את גזירותיהם בענין בשר בחלב, כמו א. לא לאכול בשר בחלב גם כשהם לא התבשלו. ב. לא לאכול בשר עוף בחלב. ג. להמתין בין אכילת בשר לאכילת חלב. יתכן ולא היינו מתייחסים לאיסור זה כראוי והיינו חוטאים בו. לעומת זאת הגזירות של חז”ל גרמו לנו ליחס מאד חמור לבשר בחלב ובזכות זה איננו עוברים אפילו בשגגה על איסור זה. דבר נוסף היחס של חז”ל הקדושים לכל איסור תורה שרק יארע, גרם שהם תקנו תקנות בכדי שלא יגרם עבירת איסור מן התורה אפילו באופן רחוק.

יש עוד הרבה מה להעמיק ולחשוב בשאלתך, דברי אינם אלא פתח בנידון, ואם יש לך עוד שאלות אשמח להשיב לך.

בברכה מרובה

שלמה

sh4101199@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן