The Butterfly Button
קשה לי לחזור לישיבה

שאלה מקטגוריה:

שלום אני בן 15 וחצי לפני כמה חודשים חזרתי בתשובה דרך שיעורי תורה בבית כנסת ליד הבית התחברתי מאוד עם הרב שם ולאט לאט התחלתי לשמור שבת ללכת לתפילות להתחזק בכול מיני הלכות ללמוד גמרא ואז הוא שלח אותי לישיבה בבני ברק לראות איך שם ניסיתי תקופה של חודש וחצי הייתי הולך מ10-1 גמרא ושיעור תורה היה שם ואז הייתי חוזר הביתה אחרי זה הגיע בין הזמנים וזה היה תקופה שהייתי יוצא עם חברים עד שעות מאוחרות בקושי בא לתפילה בבוקר והרגשתי כאילו חזרתי לשקר היה לי הרבה נסיונות בלבולים ועכשיו אני מרגיש שאני תקוע בין שתי עולמות והישיבה כבר לא מעניינת אותי כמו פעם אני אוהב ללמוד גמרא ואני יודע שהעולם בחוף הוא שקר פשוט ישיבה לא התחברתי ולדעתי גם אני צריך סוג של מקום כזה להתרחק מהחברים ומכוח השקר מאוד יעזור אבל מצד שני אני מאוד מבולבל כי לא התחברתי לסדר יום הזה של ישיבה מאוד קשה לי ואני חייב עזרה

תשובה:

שלום לך שואל יקר

עברת מהפך בחייך. מחיים שהורגלת בהם בילדותך, בביתך הוריך ובתרבות שבה גדלת, החלטת באומץ רב לחצות את הקווים ולחזור בתשובה.

לא זו בלבד שחזרת בתשובה, והתחלת לשמור מצוות, עברת ללמוד בישיבה.

אין הרבה נערים שהולכים בדרך שהלכת בה.

אתה בוודאי בחור אמיץ מאד.

ישיבה זו מסגרת קשה.

גם לבחור ישיבה שגדל בבית חרדי לוקח זמן רב להסתגל למסגרת של ישיבה. וקל וחומר לך ששינית את כל מסלול חייך ועברת למסלול אחר.

אם היית אומר לי שקל לך ואתה רק נהנה מהשינוי, זה היה מפליא אותי מאד.

הגיע בין הזמנים, אתה עוזב את המסגרת המחייבת של הישיבה וחוזר הביתה. ואתה מגלה שהתרוממות הרוח ששרתה עליך בין כותלי הישיבה, עזבה אותך לטובת יובש רוחני, שקיעה, ובזבוז הזמן.

כשאתה מסתכל על הישיבה מבחוץ אין לך טיפת חשק לחזור אליה. אתה גם יודע כמה קשיים טומנת בחובה החוויה האדירה שנקראת “ישיבה”.

וכאן נשאלת השאלה – מה עליך לעשות?

לפני שאנסה לענות על השאלה שלך אשתף אותך בחוויה אישית שלי. החוויה היא אומנם בתחום הקניות, אך אפשר ללמוד ממנה הרבה על הדרך לקבל החלטות מבלי להצטער.

בכניסה ל”אושר עד” שעל יד ביתי יש במות ענקיות מלאות בתצוגה מתחלפת.

לפעמים הם מביאים לשם מוצרים של חג שמתקרב – קישוטים לסוכות, נרות חנוכה וכדו’,

ולפעמים הם מניחים שם מוצרים שהם קנו בסטוקים והם מוכרים אותם בזול.

כמובן שהסיבה שהבמות הללו מוצגות בפתח החנות כדי לפתות אותי לקנות.

ותמיד נכנסתי לחנות והסתפקתי מתי הקניה משתלמת, ומתי אני סתם מתפתה וקונה דברים שאני לא באמת צריך.

עד שיום אחד פיתחתי שיטה כיצד לקבל את ההחלטה בצורה שלא אתחרט עליה בבית:

במקרים שבהם אני שואל את עצמי אם כדאי לי לרכוש מוצר ספציפי, יש לי מבחן קבוע שאותו אני נוהג לעשות, והוא אף פעם לא מאכזב אותי.

בשלב הראשון שבו אני רואה את המוצר, אני משאיר אותו על הבמה ולא מעמיס אותו על העגלה.

אני ממשיך את הקניות בלעדיו, ורק כשאני מסיים את הקניות ומתקרב לקופה שנמצאת הרחק מהבמות שבכניסה, אני שואל את עצמי שוב אם לגשת ולקחת את המוצר המפתה.

אתה לא יכול לתאר לעצמך עד כמה השאלה שונה.

המוצר הוא אותו מוצר, אבל ההבדל בין המקרה שבו אתה שואל את השאלה כשאתה עומד על ידו, לבין המקרה שאתה שואל את אותה השאלה על יד הקופות, הוא הבדל תהומי.

לעניין הזה קוראים – “נקודת מבט”.

המקום שכרגע אתה נמצא בו בתוכך הוא בתוך הבלבולים.

אתה מתבונן בישיבה כאילו היא רחוקה ממך, ואת הבלבולים וההבלים את חווה מקרוב.

אם אתה רוצה למצוא בתוכך את התשובה האמיתית לשאלתך, אתה צריך לשאול אותה מתוך המקום שלך בישיבה.

להיכנס למהלך הישיבתי, ללמוד את סדרי הישיבה בצורה שמתאימה לך, ולהתחבר למקום הזה.

כשתהיה בנקודה הזאת, תוכל לראות את החלקים שמהם אתה רוצה להתרחק בגודלם האמיתי.

אין לי ספק שמהמקום הגבוה שבו תהיה, השאלה שלך תיראה אחרת לגמרי.

במקביל, אתה חייב לדאוג לעצמך.

לא כדאי לך להתעלם מהרגשות שלך בישיבה, ולנסות להתקדם.

ולכן, אצייד אותך בכמה כללים שכדאי לך לשמור כדי לא ליפול מדרגתך.

1. אל תוותר על צרכי הגוף. אל תחסוך באכילה ושתיה, אל תוותר על שינה טובה, אל תוותר על שיחה עם חברים, ובמקביל ללימוד התורה תשמור היטב על גופך.

2. אל תדחיק רגשות. אם קשה לך ללמוד אל תנסה שלא לחשוב על זה. תשאל את רבך כיצד להתמודד עם הקושי. תסלול לך דרך שמתאימה לך כיצד ללמוד את הדברים שנכונים לך, בצורה שיגרמו לך לכמה שיותר אושר.

3. אל תשווה את עצמך לחברה. יכול להיות שתראה מתמידים שלומדים הרבה יותר ממך, אל תנסה לחקות אותם. תלמד על פי ההרגשה שלך ועל פי היכולות שלך. ותעריך את עצמך על פי אמת מידה זו בלבד.

4. תאמר לעצמך מילים טובות. למדת טוב? תאמר לעצמך “כל הכבוד! אתה לומד מצוין!. היה לך קשה ללמוד ולמדת רק חצי סדר? תאמר לעצמך “יפה שעה אחת בצער ממאה שלא בצער. ברוך השם הצלחתי להתגבר על היצר וללמוד למרות שזה היה מאד קשה”…

5. תדאג תמיד שיהיה לך רב נגיש שתוכל לשפוך את ליבך מבלי להתבייש. תמצא לך רב שמבין את הקשיים שלך ושיכול לעזור לך להבדיל בין קושי למצוקה. הקושי הוא חיובי – המצוקה היא שלילית.

6. תדאג תמיד להיות מוקף בחברים טובים. כשאתה נמצא עם חברים שאתה אוהב, קל לך להשקיע גם בזמנים קשים יותר.

7. צפה לקושי. אל תצפה שיהיה לך קל, אל תצפה שהיצר הרע יעזוב אותך. תאמר לעצמך “הקב”ה ברא את האדם כדי להתמודד ולהתחזק. גם אם עכשיו קל, בהמשך יהיה לי הרבה יותר קשה ואני מצפה לקושי הזה ויודע שהוא קושי טוב. הגעתי לעולם בשביל הזמנים הקשים ולא בשביל התקופות הקלות. אני מוכן להתמודד עם הקושי”.

8. אל תדמיין מטרות רחוקות. אל תחשוב על הצלחות כבירות או נפילות גדולות. תסתכל על היעד הנראה לעין בלבד.

לדוגמה: כשקשה לך ללמוד תסתכל על כל יום כיחידה נפרדת. תשאל את עצמך שאלות של “כיצד אני רוצה שיראה היום שלי” ולא “כיצד אסיים את הזמן”, או גרוע יותר “כיצד אצליח ללמוד כל החיים”.

9. אל תאגור מצוקות. אם יש לך תחושה כללית שלא טוב לך בישיבה, אל תנסה להעביר את הזמן עד שהוא יסתיים. תעצור, תכתוב את המצוקות שלך בצורה מסודרת, ותלך לרב שיכול לעזור לך לפתור אותן אחת לאחת.

10. תעריך את תחושת המשמעות. להיות בחור ישיבה זה קשה מאד. אולי קשה יותר מהרבה דברים אחרים, אבל יש דבר אחד שיש לבחור ישיבה שאין לאף אחד אחר – תחושת משמעות.

בסופו של דבר אתה יודע שאתה בחור ישיבה, אתה יודע שאתה נזר הבריאה, אתה יודע שעליך העולם עומד, אתה מרגיש שאתה מתעלה ומתקרב לקב”ה, אתה מרגיש שהתפילות שלך כשאתה בישיבה עולות על כל תפילה שתתפלל מחוץ לכותלי הישיבה.

אנשים רבים עובדים עבודות קלות או לא עובדים בכלל, אנשים רבים מעבירים את היום בבטלה ושעמום, אבל יש דבר אחד שהם לא ישיגו לעולם – תחושת המשמעות.

הם לנצח לא ירגישו שהם עושים משהו חשוב, הם תמיד ידעו שהם מכלים את ימיהם.

אני בטוח שבזמנים שבהם אתה חווה בטלה וריקנות – אתה יודע עד כמה שווה תחושת משמעות.

אני מקווה שעזרתי לך.

אני בטוח שאם עברת כזה מסלול ואתה עדיין משתוקק לחיי ישיבה, אתה בחור מיוחד מאד, מלא ערכים, ומלא רצון לבחור בחיי אמת.

אני בטוח שאם עברת צד בצורה כזאת אמיצה, אתה תמצא בתוכך את הכוחות לשנס מותניים ולנסות להתחבר לישיבה מתוך מקום אמיתי של חיבור פנימי לקב”ה.

אין לי ספק שאם תמשיך הלאה באותו הכיוון, מבלי לעצור ומבלי להתייאש, תוכל לגדול בתורה ולהצליח מאד.

עם ישראל זקוק לאנשים כמוך!

ישראל ג.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני יודעת שהתורה חשובה אבל נראה לי מוגזם הלימוד כל החיים
יש לי שאלה שבוערת לי כבר מזמן ועכשיו בגלל המלחמה והחוק על הגיוס היא ממש מציקה לי. אני מבינה את הטענה שהתורה מחזיקה את העולם, אמנם קשה לי עדיין עם הטענה הזו כי אני לא לגמרי מבינה איך זה קשור ולמה לימוד של כתבים שנכתבו אי אז ועוסקים בכל מיני...
מחפש את עצמי אחרי כמה שנים בישיבה
אני בחור מתחזק כבר 5 שנים לומד בישיבה והתחזקתי מאוד וכרגע אני נמצא במצב שאני לא הולך לישיבה ומחפש את עצמי כי דיי נמאס לי מהישיבה ואני רוצה לעשות דבר שיתן לי סיפוק וייתן לי פרנסה כי ללמוד כל היום זה דבר שמקשה עליי מנטלית כי אני לא מאמין בזה...
חוסר עניין רוחני של הבעל
ראיתי באתר תשובה לשואלת בעניין פער רוחני בין בעל לאישה. השואלת סיפרה על מצב רוחני ירוד של בעלה.המשיבה הסבירה שצריך להניח לבעל ולאפשר לו את ההתבגרות הרוחנית שלו, לא להתערב ולתת לו בית חם תוך לתהליך הזה. אני מאוד מזדהה עם הקושי והכאב הזה, אני נשואה שנה וחצי עם ילד...
אני מרגיש לא שייך בישיבה
אני בעל תשובה, בחודשיים האחרונים הייתי בסבב ישיבות הייתי ב-4 ישיבות לא אהבתי בכלל. עד שמצאתי את הישיבה שמאוד אהבתי והתחברתי, אני כבר לומד שם שבועיים אקסטרני. אבל יש בעיה, אני לא מרגיש שאני מצליח להתחבר לבחורים שם, אני לא מרגיש שייך.. מאוד כיף ללמוד שם, מכיר את רובם, מדבר...
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן