The Butterfly Button
קבלה דווקא בצניעות?

שאלה מקטגוריה:

יש לי שאלה בצניעות מדובר לא חלילה בבת לא צנועה אני בחורה בת 21 טובה שמשתדלת להיות הכי טובה לאחרונה נתקלתי בנושא שהטריד אותי , דיברתי עם חברה ואמרתי לה שאני חושבת שכדאי לקבל על עצמי לא לעשות משהו מסוים , אז היא ענתה לי:” מה הקשר כזה דבר תקבלי על עצמך כבר משהו בצניעות , אולי ללכת עם חצאית אמצע” אני בת צנועה לא שאני הולכת פרוץ , רק אולי החצאית שלי לא אמצע והיא כמה סנטימטר אחרי הברך ומאד קשה לי ללכת עם חצאית אמצע.
השאלה שלי אם חייב דווקא לקבל קבלה בצניעות שזה מאד חשוב או שאפשר גם לקבל קבלות אחרות והעיקר זה להתקדם לא משנה במה. כי כרגע קשה לי לקבל חצאית אמצע.

תשובה:

שלום מקסימה,

אני חייבת לך תודה על השאלה שלך שגרמה לי להתעורר בימי אב מחניקים. איזה כיף להיווכח שישנם אנשים שאצלם הבחירה היא בין טוב לטוב:)

אני מנסה להבין למה לרבות מאיתנו יש את התפיסה של חברתך, שכל עוד לא השתפרתי בצניעות לא עשיתי דבר. מן הסתם מדובר במיקוד מאוד רציני שנותנים לעניין בסמינר, ולא רק. המיקוד הזה אכן צודק, כי צניעות היא אכן בסיס של אישה יהודייה וקודמת לדברים רבים. אולם, את מעידה על עצמך שאת צנועה באופן כללי והחצאית שלך מכסה את הברך.

ובכן, כדי לברר את הגדר של ‘חצאית אמצע’ שוחחתי עם אשת חינוך ברת דעת שביררה את העניין עם רבנים. התשובה שהעבירה לי בשמם היא, כי תקנה זו של ‘אמצע הרגל’ נועדה כדי לוודא שהחצאית מכסה תמיד את הברך, בהליכה או בישיבה. אם זהו המצב אצלך, ואת אכן מקפידה על כיסוי הברך בכל עת, הרי שאת עומדת בדרישת ההלכה וחושבתני שאת בהחלט יכולה ללכת לכיוון אליו נוטה ליבך ולקבל על עצמך קבלה מתחום אחר שיחזק אותך וירומם אותך.

אנחנו שמות דגש רב על הצניעות, וכאמור, כל עוד יש בעיה הלכתית בהופעה – אכן בצדק. זהו בסיס. אולם האם יש להוסיף קבלות דווקא בתחום זה גם כאשר מבחינת ההלכה אנחנו מתלבשות כראוי?

בסופו של דבר, תפקיד האישה היהודייה הנו לעבוד את ה’ בשמחה ולהקים בית שמח, יציב ובריא, בו תהיה תקשורת נפלאה בין בני הזוג, תנאים מיטביים לגידול הילדים, וכל אותם דברים שנשים רבות ברחבי העולם שואפות ממילא לעשות, אולם אצלנו, כנשים יהודיות הן בגדר עיקר עבודת ה’. הצמיחה שלך כנערה, ובהמשך כרעיה וכאם, הרי מכוונת לשם שמיים ולעשות את רצון ה’ בעולם והיא היא תפקידך.

לצורך תפקיד זה ישנם תחומים רבים שראוי להתחזק בהם, לב יודע מרת נפשו ובחורה חושבת יודעת את אשר יקדם אותה בצעד נוסף ושמח בעבודת ה’. החיים היומיומיים שלנו מזמנים לנו התמודדויות בלתי פוסקות עם מידות לא מתוקנות, עם דברים שאנחנו מזניחים בשטף היומיום, וכל התחזקות בדברים האלו יכולה להיות לנחת רוח לה’.

אם נחשוב רגע בגדול, לטווח נרחב, חיי הנישואין הם הזירה בה אנו פועלות למען השראת שכינה, זוהי עבודת יום יום דינמית ואקטיבית של בניית בסיס איתן לדורות הבאים, והיא דורשת הרבה עשייה, מכל התחומים, ושימוש בתבונה ובכוחות נרחבים שחנן אותנו הבורא בהם, לא רק לגדור את עצמנו (מבלי לזלזל, כאמור, בחשיבות העצומה שיש לגדרים אלו, ובחובה לברר האם אנו עומדות בהם מבחינה הלכתית). לאהוב ולהתאחד זו עבודה… יש מה להתכונן אליה.

כמו כן ההורות, אם לא הטיפוח של התא המשפחתי שאנו הנשים יצרנו בכל הדורות – איזה קיום היה לעם ישראל? זהו הרי תפקיד ענק שבו תלויה המשכיותנו כעם, ולצורך תפקיד זה יש כל כך הרבה מה לחזק בחיינו, בעצמנו, בבריאות הנפש שלנו ובכוחותינו.

ניכר משאלתך שאת מודעת לחשיבות העמידה בקבלה, וזה אכן יסוד גדול. לקחת על עצמנו משהו שבוודאות נוכל לעמוד בו, (ידועים דבריו של ר”ש שבדרון זצ”ל ששמע מהגר”ל חסמן זצ”ל כי קבלה נכונה היא של דבר שבוודאות יוכלו לשומרו במשך שנה שלמה, ואז לחלק את אותו דבר לחצי ולקבל רק מחצית…. שכן כוח ההחלטה הוא כשריר שיש לאמנו לעמידה במילה ולא להרפות אותו בקבלה גדולה שלא מיושמת), וכשנכבוש את הדבר הזה ויהיה לנו קל בזירה הנוכחית – להתקדם לדבר הבא. אז כבר נהיה במקום אחר, נעלה יותר, ונוכל לעלות שלב במשחק ולקבל קבלה נוספת מהתחום בו קיבלנו קודם או משדה אחר.

חזקי ואמצי, עלי והתעלי, בשמחה ובטוב לבב!

בלימי

blimizo@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. בודאי שקבלה הצניעות היא גדולה מאוד.
    אבל, צריך לקבל קבלה הכי קלה וקטנה שתצליחי לעמוד בה!
    מסופר על אחד מגדולי המוסר שמסר שיחת חיזוק בישיבה, והוא אמר לבחורים שיקבלו על עצמם משהו טוב. ואחרי שכולם קיבלו משהו הרב אמר להם להוריד חצי מהקבלה, ואחר כך אמר להם להוריד עוד חצי מהקבלה. וכדי שיעמדו בקבלה אמר להם להוריד עוד ועוד ורק שתשאר קבלה קטנה.
    ה’ הטוב יעקב עלייך רוח טהרה ותזכי להכתב ולהחתם בספרן של צדיקים גמורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

רגשות חזקים לאישה מהעבודה
אני נשוי עם ילדים, עובד בעבודה מעורבת, בשלב מסוים הצטרפה מישהי לצוות, ומאז אני מרגיש כלפיה רגשות מאוד חזקים, היא נראית לי האישה שהייתה רוצה להיות נשוי אליה, בכל פרמטר היא עולה על אשתי, ויש לה את כל התכונות והסגנון שאני אוהב. היא גם נשואה עם ילדים. אני מוטרד מזה...
איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
האם הצניעות שלי יותר חשובה מכיבוד הורים?
אני באה ממשפחה חרדית מודרנית ++ בתקופה האחרונה אני משתדלת להתחזק בצניעות כמה שאני יכולה. ובעקבות זה ,אמא שלי (שמאוד נרתעת מכל הנושא של ההתחזקות ,היא מפחדת שאני אהפוך לקיצונית) מתווכחת איתי הרבה על ביגוד, ואני רואה שאני ממש מאכזבת אותה. וכשאני רואה את האכזבה והעצב אני שואלת את עצמי...
איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
מחשבות אחרי כנס צניעות...
שלום וברכה ותודה רבה על אתר כל כך מיוחד. השאלה שלי לא מקורית ולא באה לחדש שום דבר, היא גם מאוד ספציפית לפרט אחד מסויים (כבר תגלו…) אבל היא מציקה לי ואני מקווה שתוכלו לעזור.. היה לנו לאחרונה כנס בסמינר, מיזם מאוד מבורך ויפה שפועל אצלנו כבר כמה שנים שבו...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן