The Butterfly Button
פגועה מהקב"ה!

שאלה מקטגוריה:

שלום,
אז ככה:
הקשר שלי עם הקב”ה,
במשך שלוש שמים האחרונות הקשר שלי עם הקב”ה היה קשר של אהבת אמת. לא היה לי קשר עם אף אחד ככה, הרגשתh שאני אוהבת אותו בכל מאודי והוא היה שם בשבילי כל הזמן ו-24/7 דיברתי איתו, וסיפרתי לו על הכל והתייעצתי איתו, וביקשתי הכל. היינו החברים הכי טובים בעולם. לא יכולה להסביר במילים את האהבה שלי כלפיו באותם שנים. ממש אהבת דוד ויונתן.
בשנה האחרונה, היה משהו שהייתי צריכה בו עזרה. עזרה שממש משפיעה לי על החיים וממש קריטית, לא היה אף אחד אחר שיכול לעשות זאת במקומו והשקעתי הרבה בשביל זה.
הייתי הולכת כל שבוע אחרי הלימודים שעות לכותל ובוכה ובוכה.

כל יום, כל יום תחנונים על גבי תחנונים של תפילות.
התפללתי על קברים.
אנשים שעשו טיולי קברים, ביקשתי מהם.
אמא שלי עשתה סגולה מיוחדת.
כל דבר אפשרי ולא אפשרי, עשיתי, רק כדי שהוא יקשיב, ישמע.
ההורים שלי פעלו חזק מאוד, מאוד בנושא, לא רק בקטע של תפילה, בקטע הגשמי. וניסו וניסו וזה לנסוע שעות ארוכות והסבלנות.
ואני פשוט מרגישה שהוא פשוט עזב אותי.
אחרי שהיינו חברים כ”כ טובים, באמת, בזמן שהכי הייתי צריכה אותו, הוא עזב אותי. פגע בי.
וזהו, עבר הזמן ואני נפגעת מזה.
אני יוצאת מכל העניין הזה פגועה, כעוסה, מאוכזבת, עצובה.
זה לא שתמיד התרגלתי לקבל כן. הוא תמיד היה שם לצידי ואני תמיד לצידו.
בזמן שהייתי צריכה אותו, הוא פשוט הלך.
ואין לי עוד אופציה.
במשך שנה ניסיתי, ואני מרגישה שהכל היה סתם והלך לזבל כי הוא במילא לא הקשיב לי, ולא היה שם בשבילי.

עכשיו, אחרי שאני מרגישה שהוא עזב אותי, הפסקתי להתפלל. הוא עזב אותי, אני עוזבת אותו.
אני לא מסוגלת נפשית להתפלל ולעמוד מולו, לא.

מה אני עושה? אני חייבת תשובה, אני במצב של התאבדות.

תודה וסליחה.

תשובה:

שלום בת של ה’

אני חייבת להודות שקצת קינאתי כשקראתי את התיאור של הקשר שהיה לך עם ה’. לא רבים האנשים שיש להם כזו חוויה. תנסי לעשות save ולשמור את התחושה הזו, כי כמו שאת כבר יודעת לא בטוח שכל החיים זה יישאר, אז לפחות שיהיה לך זיכרון מהתקופה הזו.

אבל כעת את במקום אחר. את מרגישה שה’ לא מילא את החלק שלו בחברות: לא הקשיב, לא היה שם בשבילך ולא קיבל את בקשתך, וזה גורם לך למשבר אמון.

האמת היא שזה יכול לגרום גם למשהו אחר. אולי זה יכול לפתוח לפנייך הזדמנות לעוד סוג של קשר עם ה’. עד עכשיו הקשר שלכם הכיל רגש חזק של חברות. אבל כמו שאת יודעת, בחברות יש הדדיות: שני צדדים בגובה עיניים, פעם זה נותן ופעם האחר, פעם זה מחליט והשני מוותר ופעם להיפך. אני רוצה להזכיר לך שבינינו לבין ה’ יש כמה מערכות יחסים, לא רק חברות. בתפילה אנחנו אומרים: “הוא אלוקינו, הוא אבינו, הוא מלכנו והוא מושיענו”. גם הוא מצידו מתייחס אלינו בכמה צורות: אנחנו גם אחות וגם רעיה, גם בת וגם אמה (כלומר: שפחה). אלה סוגים שונים של קשר וכל אחד מהם מבטא פן אחר של היחסים בינינו לבינו. תחשבי על מערכות יחסים בינאישיות, גם שם לפעמים בתוך הקשר הדינמיקה משתנה. למשל: אבא שיש לו בדרך כלל קשר ממש טוב ואפילו חברי עם הילד שלו, בעניין מסוים מפעיל סמכות הורית ומציב גבול למרות שהילד מתנגד לכך. הילד צורח ובועט, לפעמים מרגיש נטוש ומתחיל לחשוב שהאב חדל מלאהוב אותו, אך האמת היא שהאהבה לא פסקה לרגע, אלא שהאהבה פשטה צורה ולבשה צורה, ובמקרה הזה היא התגלתה כאהבת אב ולא כאהבת חברים.

במקרה שלך בואי נפריד בין עובדות לבין פרשנות. העובדות הן:

1. את רצית מה’ עזרה מסוימת.

2. את עשית הכל כדי לקבל אותה.

3. העזרה שביקשת לא הגיעה.

כאן מסתיימות העובדות ומתחיל מצעד הפרשנויות: הוא בכלל לא הקשיב לי, הוא עזב אותי, הוא לא היה שם בשבילי, כל המאמצים שלי הלכו לזבל. עם כאלה פרשנויות ברור שאת פגועה, כעוסה, מאוכזבת ועוזבת.

האמת היא את העובדות את לא יכולה לשנות, אבל הפרשנות תמיד נמצאת בידיים שלך. אולי הוא דווקא כן הקשיב ושמע את המשאלה שלך אבל החליט לפעול באופן שונה? אחרי הכל, הוא מנהל את העולם, רואה את הדברים מלמעלה ויודע מה טוב לנו ומה נכון לעתיד שלנו. אולי הוא רצה מאוד למלא את הבקשה שלך אבל ידע שלטווח הארוך זה יפגע בך. אולי הוא ידע שלצורך התיקון האמיתי שלך את צריכה לא לקבל את מה שביקשת. אני לא יודעת, גם את לא, רק אלוקים יודע. אותו אלוקים שהוא גם חבר וגם אבא וגם מלך. זה מזכיר לי סיפור קטן: נסעתי ברכבת עם בתי ומולנו ישבה אישה ואכלה בהנאה כריך מפתה. אם היית שם באותו יום היית שומעת ילדה קטנה ממררת בבכי וזועקת: לחם! לחם! האישה שמולנו התמלאה רחמים והציעה לאומללה את הכריך שלה, ואני – האם האכזרית – הסברתי לה שהילדה עומדת לעבור טיפול רפואי ואסור לה לאכול כעת. נכון שדאגתי שהילדה תאכל מוקדם יותר אבל זה לא עזר. הילדה שלי הייתה בטוחה באותו רגע שהאישה עם הכריך היא הרחומה והנחמדה ואני הקשוחה והלא מקשיבה. האם זה גרם לכך שאתן לה את מה שביקשה? כמובן שלא. מאחר שאני לא חברה שלה אלא אמא אוהבת, אני לא אשבר מכך שכרגע הילדה מכריזה ברכבת בקולי קולות: “פויה אמא, אני לא אוהבת אותך!”. אני אמשיך לאהוב אותה ולעשות את הטוב ביותר עבורה גם אם היא תבעט בי.

זה כואב לך שה’ לא שעה לתחנונייך, ולפעמים הכאב הזה גדול יותר מהכאב על עצם הדבר שרצית ולא קיבלת, אבל אם תבחרי בפרשנות שונה תגלי שהתחושה שלך משתנה. ייתכן שה’ עצוב יחד איתך על תחושת הנטישה שיש לך. מי כמוהו רוצה לשמח אותך ולתת לך את כל הכריכים שבעולם, אבל מה לעשות, הוא יודע שזה לא באמת טוב לך.

יש עוד דרכים לפרש את העובדה שה’ לא ענה לך. רגע, אני רוצה לדייק: הוא כן ענה לך. זה לא חוכמה שאני אומרת את זה, אבל כן חוכמה כשאמר את זה יהודה וקסמן. אני זוכרת את אותו מוצאי שבת לפני 28 שנה. באותה שבת כל עם ישראל קרע את השמים בתפילה למען נחשון, החייל החטוף שהחמאס החזיק בדירת מסתור. המחבלים איימו שאם דרישתם לא תיענה הם יהרגו אותו בליל שבת, וביום שישי אמא של נחשון הופיעה בטלוויזיה בפנייה נרגשת לנשות ישראל להדליק נר שבת לזכותו. את יודעת כמה נשים הדליקו נר באותה שבת, לראשונה בחייהן? אבל בעוד הנרות דולקים ורבבות מתפללים בכותל – נרצח החייל, ה’ יקום דמו. בשעת ההלוויה אמר יהודה, האב השכול את המילים הבאות: שאלו אותי איך זה יכול להיות שכל כך הרבה התפללו ולא קיבלת תשובה. ואני אומר: קיבלתי תשובה, והתשובה היא לא.

קשה לקבל את התשובה ‘לא’. אני מסכימה איתך. אבל כנראה שאת מסוגלת, עובדה שכך קרה. נדמה לי שהחבר הטוב שלך שולח לך כעת הצעת חברות מורחבת, שבה מעבר לחברות יש גם אמון, ענווה, הרכנת ראש והבנה שאנחנו עובדים את ה’ אבל הוא לא עובד אצלנו.

האם את מוכנה להיות בת של ה’ ולא רק חברה שלו?

מבחינה מסוימת ייתכן שיש משהו טוב בזה שהפסקת להתפלל, כי תפילות שיש בהן תכתיב (‘אם לא תעשה מה שביקשתי אני לא אהיה חברה שלך’) הן לא אידיאליות. ראיתי פעם סרטון קצר של גוי שמתפלל בכותל. לא הבנתי את השפה אבל הבנתי את הטון: זה נשמע כמו דרישה ולחץ יותר מאשר תפילה ותחנונים. זה המחיש לי את מה שכתוב על אנשי נינווה שאמנם התפללו אבל קראו אל ה’ ‘בחוזקה’.

בתור בת של ה’ את יכולה להרגיש כל דבר: אכזבה, בקשה, ריחוק ויחד עם זאת גם קירבה וקשר. מהמקום הזה אני מקווה שתתחילי לשלוח תפילות חדשות לשמיים. כל מילה שלך נשמעת ומתקבלת ונשמרת. לעיתים את תראי איך הבקשות מתמלאות ולפעמים ה’ ישמור אותן בכספת עבור הילדים או הנכדים שלך. אז שוב: מוכנה להיות בת של ה’?

מאחלת לך שתבני מחדש קשר של אהבה עם אביך שבשמיים.

ברוריה

8440143@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן