The Butterfly Button
מרגיש שהדת מדכאת אותי

שאלה מקטגוריה:

שלום.

אני מרגיש שהדת מדכאת אותי. 

כל החלומות שלי או רוב החלומות שלי אסורים השאיפות של אסורות.

אני לומד בכולל כי אני רוצה להתקרב להשם אבל מרגיש מבוזבז.

יש לי כל כך הרבה כישרונות וחלומות שאני לעולם לא אוכל להגשים במסגרת הדת.

אז נכון “על כורחך אתה חי”, אני מרגיש את זה על בשרי כל דבר הכי קטן זה מאבק בשבילי בשר חלב, שבת, צומות, המקצועות שאני חולם ללמוד אסורים או שאין אפשרות ללמוד אותם בצורה דתית…

רוצה לנסוע לסין ללמוד במנזר לחימה וכל מיני דברים, אסור כי זה עבודה זרה. אני יודע שאני יכול בארץ אבל כל דבר אני רוצה תמקור.

ללמוד בישול לדוגמא בבתי ספר הכי טובים בעולם, אסור בשר וחלב.

רפואה יש בעיות של לימודים מעורבים  ושבתות ועוד הרבה דברים.

משחק אסור בגלל  גברים נשים  וצניעות שבת ועוד.

לטעום מאכלים שנראים לי טעימים אסור בעקבות כשרות ועד.

אני לא עושה את זה כי ככה התורה אמרה אבל אני מרגיש שאני לא מנצל תחיים שלי וזה מדכא אותי להיות רב וכאלה כרגע זה לא אחד מהחלומות שלי החלומות שלי אסורים בכלל אני תמיד נמשך למה שאסור …

אני יודע שיש הרבה חובשי כיפה שעושים מה שהם רוצים ונמצאים בתקשורת והולכים אחרי החלום, אני מרגיש שזאת צביעות. זה לא רצון השם. וקשה לי שקרן עם עצמי ולהכשיר את הנבלה. אני יודע שלעולם לא אוכל להשלים את חלומתי כל עוד אני מאמין וידוע שיש בורא לעולם.

אשמח לשמוע התייחסות לזה.

תשובה:

שלום לך, שואל יקר!

לפני שנתחיל – פיסת מידע אנציקלופדי קטן…

“הישארו רעבים, הישארו פזיזים…”

במהלך התפתחות הטכנולוגיה בת ימינו, היו אנשים רבים שהטביעו חותם משמעותי בתהליך על ידי תרומת רעיון או פיתוח חדשני כזה או אחר. עם זאת, רוב רובם של הממציאים והיוצרים  ‘נתנו את המכה’, ועצרו במקום. אחר שהרעיון שהביאו הצליח – השקיעו בלפתח רק אותו, ולהפוך אותו לרווחי ומבוסס יותר, אך שוב לא בערה בהם התשוקה לייצר ולהבריק רעיון חדש.

על כל אלה בלט אדם אחד, מיוחד ושונה באופיו, שככל שפיתח והפיק המצאות חדשות, כך גבר תאבונו לעוד, ובמקום לחשוב איך להעלות את סף הרווחים מהרעיון הנוכחי, רץ הלאה, אל הרעיון הגדול הבא.

סטיב ג’ובס קראו לו. מייסד חברת אפל, שנחשב למתמודד ראוי בהחלט על התואר “האדם המשפיע יותר מכל על צורת חיי האנושות כיום”. מבלי להתייחס לעצם אישיותו, למידותיו או לאופיו השנויים במחלוקת – אין ספק שהיה לו מנוע פנימי אדיר, שדחף אותו בכל רגע להתקדם ולעוף קדימה עד יומו האחרון, ועל פי סולם הערכים שלו – הוביל אותו להצלחה חסרת תקדים היסטורי.

על המנוע שהניע אותו, נוכל ללמוד מאחד המשפטים שהיו אהובים ביותר עליו והיה תלוי כפוסטר בחדרו האישי, והוא: “הישארו רעבים, הישארו פזיזים”.

משפט זה – שימש לו כמנטרה, כאבן דרך, בכל שלב בחייו הסוערים (שים לב! פזיזות בהקשר זה לא באה לבטא ‘חיפזון’, אלא ‘תזזיתיות’ ויצירה סוערת ופורצת דרך).

משפט זה הוא הוא שעודד וקידם את המצאת המחשב המודרני, העכבר, תוכנת ‘מאק’, האייפוד, האייפד, הסמארטפון ומה לא, כמו גם מושגי העיצוב והמיתוג המודרניים, שנחשבו לדידו כהמצאת הגלגל.

ועל שום מה אני מלאה אותך במידע הזה? על שום שכשאני קורא את מילותיך – עולה ומצטלצל באזני רוחי משפט זה, ובדיליי גבוה במיוחד.

כמה אתה שווה?

נוסח כתיבתך כמו גם תוכן שאלתך, מלמדים שקיימות בך שתי תכונות אדירות;

  • יש לך מנוע אדיר, גם אתה רוצה ‘לבלוע את העולם’, להספיק ולעשות עוד ועוד, ועוד ועוד. ועוד, ועוד קצת.
  • יש לך מערכת בקרה והיגוי מצוינת. כי על אף שציווי התורה והדת לכאורה חוסמים אותך, אתה לא מוכן לעגל פינות, לטייח ולהשלות את עצמך שהגדר לא קיימת. אתה מודע אליה, מאמין בקב”ה ובמצוות ואומר: “אני מאמין באמונה שלמה… אבל – זה קשה לי…”. ההרגשה הזו מוכיחה לא רק על הטוהר שלך, אלא רק על ראיית המציאות המפוכחת שלך.

אתה אולי לא ממש מבין עד כמה אתה מיוחד, וחבל. כי השילוב הזה של החשק והתשוקה הפנימית להתקדם ולהספיק עוד ועוד, יחד עם ראיית המציאות המפוכחת והישרות – יכולים לקדם אותך כאן בעולם ולסייע לך להגיע למקומות שאחרים כלל לא יודעים על קיומם!

אינני נביא או בן נביא, אך ברור לי שקיבלת את הכוחות המיוחדים הללו, כדי לבצע תפקיד כלשהו כאן בעולם, תפקיד מיוחד במינו שרק הכוחות האדירים שלך יוכלו להוביל אליו.

אמנם, צפוי ומתבקש שאדם כמוך ששואף ורוצה להספיק הכל-הכל, ‘ייתקל’ בחומות הדת בצורה קשוחה ו’כואבת’ יותר, מאשר אדם שלא יוצא מהמשבצת שלו. זה בסדר, זה הגיוני וזה מובן. הקושי שלך בשמירת המצוות – רק מוכיח את הנאמר לעיל, שהרי ישנם אנשים שכלל לא קשה להם לקיים מצוות או להימנע מאיסורים כאלו ואחרים, כי החשק שלהם כמעט רדום, והם מספיקים בשבועיים את מה שאתה מספיק בשעה.

בדיוק על כך למדונו חז”ל בסוכה “כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו”, כי אדם כמוך עם חשקים ושאיפות כה מרחיקות לכת, ועם דרגת ישרות ואמת כה גבוהה – ברור שהקושי בשמירת המצוות יהיה קשה לו יותר, אך ברור כי כשם שניסיונותיך גדולים, כך גם כוחותיך גדולים.

אז לפני שתתחיל בעבודה כלשהי – רצוי שתכיר בכך.

שתי נקודות למחשבה

לגוף שאלתך, הייתי רוצה לעורר בפניך שתי נקודות למחשבה;

ראשית כל, אינני יודע באיזו מסגרת חיים אתה חי, מהם הרגליך ומושגיך, ומהן שאיפותיך המעשיות. לבני האדם ישנם חשקים שונים שלא תמיד עולים בקנה אחד עם רצון התורה. אך במקרים רבים – התורה לא סגרה בפניהם את כל האפשרויות, אלא רק הגבילה אותם בצורות מסוימות, והתירה דרכים אחרות.

חלק מן השאיפות שטבועות בך יכולות לבא לידי ביטוי בדרכים כשרות ומותרות לכתחילה, שאין לראות בהן ‘צביעות’, אלא בחינה של “קדש עצמך במותר לך”. לשם כך נדרש בירור הלכתי ורעיוני, כדי לזקק ולברר את הדרך הרצויה במילוי הסיפוקים הללו. זו נקודה ראשונה שעליך לתת עליה את הדעת ובהרחבה.

נקודה נוספת, עמוקה ומהותית יותר, היא ההבנה כי ‘קדש עצמך במותר לך’ זוהי הדרך, אך לא המטרה הסופית. המטרה הסופית תושג על ידך, בדרך שהתחלת והיא – לשאול… היכולת לקום ולשאול, לקום ולחפש היא זו שמאפשרת לאדם להעפיל לגבהים חדשים.

בשאלתך אתה מספר על קושי בשמירת המצוות והימנעות ממילוי תאוות כאלו ואחרות, אך בבקשה ממך, אל תעצור בשאלה “למה אסור?”

אתה מספר על רצון ללמוד לחימה, בישול, משחק, רפואה ומה לא. שאל את עצמך שאלות יסודיות יותר, בשביל מה לעשות זאת? לאן זה יוביל אותי? היכן אעמוד בגיל חמישים? האם זה יספק אותי במאה אחוז ולתמיד? אם לא – מה כן?

אדם ששואל על כל דבר, מגיע די מהר לשאלות קיומיות של: “מה מטרתי בעולם? איך אפשר ליהנות במקסימום ובלי מגבלות? איך אפשר להגיע למיצוי היכולות שלי ולתרומה המשמעותית ביותר?” וכו’. כשאדם מגיע לשם, הוא מאבד את הטעם בהנאות רגעיות וחולפות, כי הוא מבין שהן לא יספקו אותו ולא ימלאו את הבור האינסופי שקיים בו. משם ואילך הוא מחפש דברים גדולים יותר, אפיקים רחבים יותר, משמעויות נשגבות יותר…

אמנם נראה שאינך שם עדיין, אך אם תמשיך לשאול ולחפש – עוד תגיע לשם, ושם תגלה משמעות מחודשת בשמירת המצוות והימנעות מאיסורי התורה.

ורק בקשה אחת לי אליך, לנפשך ולאישיותך המיוחדת; אל תעצור, אל תתייאש, אל תשבר… המשך לחפש! המשך לשאול! המשך לרצות ולשאוף לעוצמה אמתית וכנה, כי זה ידחוף אותך לפסגות שלא יאומנו!

הישאר רעב, הישאר פזיז…

בהצלחה, חבר.

ישראל כ.

ic93335@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
אני ראויה להיות אמא אם אין לי כוח לילדים שלי?
אני נשואה ואמא ל4 ילדים בגילאי,2 8,6,4 . הנישואים שלנו ב”ה טובים אנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה והזוגיות שלנו טובה . אני הולכת לכתוב דברים קשים אז סליחה מראש. אני מרגישה לפעמים שאני מצטערת שהבאתי 4 ולא הסתפקתי ב2 לדוגמא . אני מרגישה שהם מעמסה מעליי ואני עוברת גם...
אני מרגישה רעה ומלאת ביקורת עצמית
יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוה על כל דבר שאני עושה אני מרגישה פשוט רעה מפנים .שהמהות שלי רעה. אני נגעלת מעצמי. וזה קשה לי עם התורה כאילו אני עושה ככ רבה עבירות באמת אינסוף כאילו אז מה הסיכוי בכלל שלא אהיה בגיהנום. אין שום מצווה שאני עושה בשלמות או...
מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן