The Butterfly Button
מפחדת לצאת לשידוכים-מה עושים??

שאלה מקטגוריה:

הורי אומרים לי שהגיע כבר הזמן שאתחיל שידוכים אך אני חשה בפחד מהנושא. מה אני עושה עם זה? אפשר לצאת ככה לפגישות כשמרגישים חשש ופחד?

תשובה:

בחורה יקרה,

 ברוכה הבאה לשלב חשוב ומאתגר בחייך. בחירת בן זוג היא אחת הבחירות הגדולות והמשמעותיות בחיים, ולא אגזים אם אומר שאף הגדולה שבהן, ולפיכך – החששות, לא רק שהם טבעיים, הרי שמי שלא חוששת כלל, נראה כי אינה מבינה את משמעותו של צעד זה לעומקו. עצם העובדה שמצאת עוז בליבך לפנות אלינו, היא בהחלט צעד ראשון המבטא את רצונך העז להתגבר על המחסומים הנפשיים והפסיכולוגים המונעים ממך לעבור לשלב הבא בחייך, ומצביעים על יכולתך לעמוד באתגר זה, אם רק יפורק לצעדים קטנים יותר המתאימים ליכולותיך ולתחושותיך.

על חששות סבירים ניתן בד”כ להתגבר והם מהווים מנוף להתנהגות זהירה, מפוקחת, ואחראית. אך אם החששות הינם ‘משתקים’ ומונעים ממך לפעול כפי שאת אמורה/צריכה ורוצה לפעול, הרי שיש לבחון בזהירות ממה הם נובעים והאם הם במקומם ובגבולות הסבירים.

לצערי לא צינת את גילך ובאיזה שלב את בחיים (סמינר, לומדת, עובדת) כדי שניתן יהיה לבחון באופן מדוייק ממה נובעים חששותיך וכיצד ניתן להתגבר עליהם.

יתכן והנך צעירה לימים ואולי ניתן לדחות מעט את הכניסה לשלב זה, כשתרגישי מוכנה יותר.

אם אכן הגעת לשלב שבו עליך לקפוץ למים העמוקים, הרי שכדאי שתשאלי את עצמך מספר שאלות, שיעזרו לך לחפש את המטבע היכן שהיא נמצאת, ולאו דווקא מתחת לפנס.

 השאלה הראשונה שעליך לברר עם עצמך היא: ממה את חוששת? האם מ’להיות בשידוכים’ או מ’להתחתן’ ???

האם הדרך היא שמרתיעה אותך או היעד שאליו את אמורה להגיע במוקדם או במאוחר???

ההבדל בין השאלות יוביל אותך לחפש את התשובה בשני נתיבים שונים לגמרי,שבכל אחד מהם תשאלי את עצמך שאלות אחרות:

אם מדובר ב’דרך’ שמפחידה – אזי נסי לבחון:

האם את חוששת מכך שעליך לשבת בשיחה של ‘אחד על אחד’ עם גבר שאינך מכירה, אחרי ששנים רבות למדת במסגרת של בנות בלבד והסיטואציה הזו זרה לך לחלוטין?

האם מפחיד אותך לעמוד למבחנו של מישהוא אחר ולקבל ציון עובר/לא עובר?

איך מבררים ומחליטים עם מי להיפגש? האם יש בסביבתך הורה או אדם אחר שניתן לסמוך עליו שיעשה עבורך את הברורים המקדימים ולסנן את ההצעות המתאימות והראויות בלבד?

האם את מוטרדת מן השאלה איך תדעי לתהות על קנקנו של האדם שמולך,  אם אכן הוא מתאים לך? על מה להסתכל? מה לבחון? איך תדעי אם הוא האדם הראוי להקמת בית ומשפחה?

האם את טיפוס של שגרה, מתעבת פרידות, ומתקשה להסתגל לשינויים גם ביתר השלבים בחייך?

 במידה שמדובר ב’יעד’ – ברתיעה מלהינשא – שאלי את עצמך את השאלות הבאות:

האם אצל הוריך/משפחתך/חברותיך או ידידי המשפחה נחשפת למקרים בהם הזוגיות נתקלה בקשיים עובדה ההופכת את חיי הנישואין לענן שחור ומפחיד שאינך  רוצה להגיע אליו?

האם שמעת סיפורי בלהה על זוגות שנפלו בפח, שהוסתר מהם מידע קריטי, או שגילו יום אחרי החתונה כי לא ‘לנער הזה התפללו’ והיא שגורמת לרתיעה והפחד לגלות שחלילה נפלת לאותה סיטואציה?

האם חווית בעברך פגיעה מגבר, שגרמה לך לאבד את האמון בגברים והיא שמרתיעה אותך מלראות את עצמך נשואה למי מהם?

 כפי שאת מבינה, השאלות שונות לגמרי, ולפיכך גם העזרה שניתן יהיה להגיש לך עשויה להיות שונה בהתאם לתשובות שתתני לעצמך על שאלות אלו.

על חלק מן חששות ניתן להסתפק בשיחה עם הורה או כל ‘מבוגר אחראי’ ובוגר המכירך ועשוי להבין לליבך ולפרק ביחד עימך את החשש.

בעוד שעל חלק אחר שלהן יש ומומלץ להעזר באופן מקצועי. אם על ידי קאוצ’רית-מאמנת שתעביר אותך תהליך אימוני, ואשר במספר פגישות מוגבל תמקד אותך ותעזור לך לעבור תהליך שינוי שבעקבותיו תצליחי לכוונן את עצמך להשגת המטרה, תוך מציאת הכוחות הגלומים בך לפעולה. לעיתים, במסגרת תהליך קצר זה, ניתן לגלות כי מדובר בסיטואציה מורכבת ועדינה יותר שאז כדאי שתקבלי סיוע טיפולי רחב אשר ייתן מענה שורשי לבעיה, וזאת בטרם תיכנסי למערכת היחסים המחייבת והמאתגרת של חיי הנישואין.

 כיום קיימת מודעות גדולה שחיי נישואין דורשים הכנה ואף יעוץ וליווי מקצועי, לא רק במהלכם, אלא פעמים רבות גם לפניהם. בדיוק כמו הורות טובה, אשר בעבר היא הייתה אינטואיטיבית ואנשים נכנסו אליה ללא למידה והכנה. כיום, יש מודעות לתרומתם הרבה של קורסים להנחיית הורים המעניקים כלים ומפתחים כישורים להתמודדות עם סיטואציות שגרתיות, וזאת מבלי להמתין להתפתחותן של בעיות עמוקות המצריכות התערבות טיפולית אגרסיבית.

 כך גם הכנה לחיי זוגיות. רצוי וכדאי להתכונן אליהם נפשית ורוחנית, מתוך תהליך של הכרות עם עצמך, עם חוזקותיך ועם שאיפותיך בחיים. ממליצה מאד לברר על קורסים כמו זה (קורס הכנה לשידוכים לבנות של חב”ד http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=64703)  העוסקים בליבון השאלות שהעליתי ברישא, ובעוד רבות אחרות. ברור זה ייתן לך את הכוחות לצאת לדרך מתוך תפילה לסיעתא דשמיא ואמונה עמוקה ביכולתן של המתנות שבהן חנן אותך הבורא להוביל אותך לבחירות נכונות.

 יהי ה’ בעזרך ותזכי לבנות בנין עדי עד

 ורדית

yvradv@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

עוד שאלות באותו נושא:

גיליתי שבעלי מתמודד נפש
אני נשואה שנה אחרי הכרות קצרה. לא ידעתי שבעלי מתמודד נפש. כעת אני לא יודעת איך להתמודד עם זה. יש לו התפרצויות, התמכרות ועוד. יש רגעים שממש רע לי איתו. לא רוצה להתגרש ולהפקיר אותו רק בגלל שיש לו בעיות נפשיות מצד שני מה אני יכולה לעשות? -השאלה קוצרה כדי...
לא מתקדם בקשר מחשש להחליט
אני לא חרדי האומנם אבל אני צריך תשובה אמיתית אני צריך תשובה אמיתית לצד היגיון ואמונה אני בזוגיות כבר שנה יש לציין שאנחנו לא נשואים אני שמתי לעצמי זמן יעד לזוגיות כדי להחליט להקים בית אני לא סמכתי על עצמי בהתחלה לכן נתתי לעצמי זמן להחליט זמן להכיר את הצד...
אשתי מדי צנועה וסגורה בשבילי
אני אברך חסידי שאשתי מאוד יר”ש ומאוד צנועה (ובשבילי זה מידי), בעבר היה יועץ שפתח אותה קצת בהתנהגות הזוגית אך זה רק היה לתקופה קצרה שלאחריה אמנם המשיכה אבל רק כמו שכפאה שד, גם בנושא הלבוש שלה בבית וגם בנושא כל ההתנהגות שאני כמה ליותר אהבה שתתבטא בין השאר גם...
קושי עם שמירת שבת מול בעלי והילדים
אני נשואה ויש לנו ב”ה שני ילדים בני 10 ו12 חזרתי בתשובה ממש לאחר נישואי ולבעלי ממש קשה עם זה. יש לנו הרבה ויכוחים סביב הנושא בכלל ובעיקר בכל מה שקשור לשמירת שבת וחגים. ב”ה הילדים שומרים שבת ככל יכולתם כבר כמה שנים. וזה נושא שעוד יותר מעלה כעסים ,גם...
איך מפרקים נישואים שיש ילד בתמונה?
אני ואשתי נשואים כבר מעל שנה יש לנו ילד בתמונה ומאז שהגיע לעולם אשתי לא מתייחסת אלי יפה, זה מתבטא בדיבור קולני בחוסר סבלנות אלי, כבר המון פעמים ריבים שלנו הגיעו לשיחות על גירושים , ונראה שאנחנו כבר בחצי הדרך לשם, אני יודע עמוק בתוכי שאם לא היה ילד בתמונה...
בעלי מסתיר ממני
אני נשואה כבר מספר שנים הזוגיות שלנו טובה. אני אוהבת ומעריכה את בעלי. הוא אדם מכובד בקהילה שלנו ובאמת טוב לנו. לאחרונה גיליתי שבעלי מסתיר ממני משהו משמעותי מעברו. כשניסיתי לשוחח איתו על כך, הוא נמנע מלשתף אותי בפרטים וטען שהוא מטפל בעניין בעזרת גורם מקצועי. אני מתלבטת כיצד להגיב....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן