The Butterfly Button
מה התפקיד שלי בקשר שלי עם חמותי?

שאלה מקטגוריה:

פגועה מחמותי

שלום רב,
השאלה שלי היא ביחסי חמות כלה, אבל לא מה שאתם חושבים. למעשה אולי יהיו כאלה שלא יבינו איפה הבעיה, אבל העובדה היא שאני מוטרדת מכך.

חמותי היא יותר מדי טובה. כלומר- לא מתערבת, עדינה מאוד, קצת ביישנית אפילו. מצד שני יודעת לתת ושמחה מאוד לעזור במה שצריך. בכללי היא אישה נדירה, שעברה הרבה בחיים והצליחה להתמודד בצורה יוצאת דופן.
ו… יש לה רצון פשוט, אמיתי וכנה לפתח איתי, הכלה הראשונה, קשר חם וקרוב. מאוד קרוב. כלומר, היא מתקשרת כל שבוע (לפעמים יותר מפעם אחת), ולא כדי לאחל שבת שלום. היא ממש מחכה לשיתוף שלי, לשמוע, לדבר. רציני. לא שהיא מסתובכת עליי או משהו, פשוט בנאדם לבבי כזה. אולי בעצם על הבן שלה היא כן מתוסבכת קצת אבל אני לא אובייקטיבית;)

וזה לא רק הטלפונים. באופן כללי אני מרגישה וגם שמעתי ממנה במפורש שהיא ממש מצפה שעם הזמן הקשר ביננו (שכרגע לא זורם טבעי לגמרי, שתינו די מתביישות אחת מהשניה..) יתרחב ויעמיק וכו’. לדעתי היא רוצה להרגיש איתי כמו שמרגישה עם הילדים שלה (והאמת שעם אמא שלי אין לי קשר קרוב כמו שלה עם ילדיה, היא באמת אדם רגשי ופתוח).

ומה אני מרגישה? האמת, אני עדיין נשואה די טריה ועוד לא יודעת מה יהיה ומה ארצה בעתיד, אבל לפחות כרגע לא חסר לי קשר קרוב איתה. לגיטימי בעיניי שקשר עם חמות יהיה לא מאה אחוז טבעי ואני חושבת שזה אפילו טבעי..

נכון, שמעתי על נדירות כאלה שממש מרגישות בנוח עם השוויגער אוהבות ממש וכו’, מבחינתי מספיק לי לכבד אותה, להיות נחמדה (וככה אני) ולהודות באמת על מה שנותנים לנו. לראות איך להכיר טובה ולתת להם נחת. זהו.
לא מחפשת חברה/אמא נוספת.

קשה לי להעביר כרגע את האופי של שתינו כדי לצייר תמונה מלאה, אבל אני באמת מנסה להבין איך להתמודד עם זה. להיות מסוייגת וקרירה מול כזה רצון תמים וכנה מרגיש לי אכזרי/מוזר.. אז אני לא באמת קרירה, משתדלת לצאת מגדרי, אבל אפשר לומר שצריכה את חוש הזיוף שלי כדי להיראות מעוניינת בקשר הזה.

בקיצור מה התפקיד שלי פה? לפתוח את הלב שלי? לשתף פעולה כדי שתשמח, גם אם כל מה שאני רוצה זה שתעזוב אותי בשקט?

ניסיתי לבדוק עם עצמי למה זה כ”כ מטריד אותי. אז בכלל לפתח קשר רגשי פתוח עם אנשים זה משהו שלא בא לי ממש בקלות (בשונה מיחסי חברות קלילים ונחמדים שאני יוצרת בקלות ב”ה).

אבל בנוסף אני פשוט לא מעוניינת שזה יקרה פה, לא רואה סיבה. יש לי אליה הכרת הטוב על הבעל שנתנה לי ועל הרבה עזרה, והערכה גדולה בכלל כלפיה. לכן אולי עוד יותר מתעורר בי מצפון כשאני מרגישה בתוכי דחיה לנסיונות הקשר שלה.

מסובך אה? מה דעתכם? הדחיה אצלי נובעת מהאופי הסגור שלי? או שבאמת תפיסת המקום שלה כשויגער מול כלה לא ממש מדוייקת?
אשמח לשמוע זווית אובייקטיבית, לאחרונה זה מציק לי יותר
תודה רבה

תשובה:

שלום לך יקרה,

הכנות שלך, הרגישות והמבט פנימה שהביאו אותך לפנות עם השאלה, שובים לב. למעשה, הבעיה אינה שלך – לך טוב במצב הקיים, אבל חמותך חשובה לך, יש לך הרבה הערכה והכרת הטוב כלפיה, ואינך רוצה לפגוע בה. משום כך את תוהה כיצד לנהוג. על כך קבלי את הערכתי הגדולה.

שאלתך מורכבת מכמה חלקים, אשתדל להתייחס לכל אחד מהם:

– האם לכפות על עצמך קשר שאינך זקוקה לו כרגע?

– איך לא להיות בוטה ולא לדחות את חמותך בצורה פוגעת?

– זה את או היא? זה האופי שלך אשם או התפיסה שלה לגבי הקשר ביניכן? מי צודק ומי טועה?

– אז מה לעשות?

למעשה, לחלק גדול מן הדברים ענית כבר בעצמך. אלא שאינך בטוחה איך נכון לנהוג, ואת גם תוהה אם האופי שלך ‘אשם’ בכך ועליך לשנותו.

אילו חמותך היתה פונה אלינו עם השאלה, היינו מציעים לה לתת לך את המרחב שלך, להמשיך ולשדר קבלה ואהבה, ולקוות שבסופו של דבר תתגבש ביניכן מערכת יחסים נינוחה וקרובה.

אולם לא חמותך היא השואלת, ואין ביכולתנו להציע לה לנהוג אחרת. השאלה מה את יכולה לעשות בנוגע לכך.

ובכן, האם ניתן לכפות עליך קשר שאינך זקוקה לו? לא. קשר שאינך חשה אתו בנח, לא ייטיב עם אף אחד. הוא רק יעורר כעס פנימי ותחושת דחיה. אין טעם לדחוק בך לעשות זאת.

את כותבת בחכמה, שזהו המצב כרגע. את נשואה טריה. הצרכים שלך משקפים את מה שטוב לך כעת. לא הייתי ממהרת להסיק מסקנות על טיב הקשר בעתיד ממה שמצטייר לך מהחודשים הראשונים של חיי הנישואין.

טבעי שאינך רוצה להכניס אנשים אחרים כרגע אל חייך. את עוד עסוקה בהעמקת הקשר הזוגי, וזו מלאכה הדורשת זמן, התכוונות, אנרגיות. גם קשרים אחרים נזנחים בתקופה זו – עם חברות, עם אחיות, אפילו עם ההורים הקשר הטבעי משנה גוון. כל מי שחיתן ילד או אח זוכר את ההסתגרויות של הזוג הצעיר בחדר בין הסעודות, את התחושה שהם לא רואים אף אחד אחר מלבד זה את זה… כי כן, בתקופה הראשונה של הנישואין נבנה הקשר בין בני הזוג, וקשה להתמודד עם גורמים נוספים.

את מכירה רק את הקשר עם אמך, שהוא פחות קרוב. הקשר עם חמותך זר לך, בפרט שאינכן מכירות עדיין זו את זו. משום כך את צריכה להבטיח שהקשר החדש הזה ייעשה בצורה שתשמור עליך. להכנס למשפחה חדשה, עם הרגלים חדשים, עם דפוסי קרבה אחרים, זה בהחלט יכול לאיים, אפילו אם הקשר ביניכם חיובי. בתקופה שבה כל כך הרבה דברים משתנים, הסטטוס המשפחתי, הנראות, חלוקת הזמן ותשומת הלב, היעדים, השאיפות, ואפילו שם המשפחה… הכל מקבל טוויסט עצום – אזי הדרישה להיות בקשר שאינך זקוקה לו אינה מתקבלת בברכה. את נורמלית. העובדה שאינך קופצת על המציאה אינה אומרת עליך שום דבר שלילי.

חמותך אשה מקסימה, וגם את עושה רושם של אדם טוב לב ומתחשב. אבל הקשר הזה מיותר לך כרגע, בהדגשה על כרגע. שתיכן עוד זרות זו לזו. זה לא קשור להיותכן נשים טובות ומקסימות (איזה שילוב נהדר).

אי אפשר לכפות קרבה, ובוודאי אי אפשר להציב ‘לוח זמנים’ מתי יקרה מה. קשר הוא דבר שנבנה, והוא זקוק לזמן, ולמאמץ של שני הצדדים. אולם כדי לבנות אותו נכון, אנחנו חייבים ללמוד את הגבולות של עצמנו. מתי אנחנו יכולים להקדיש זמן ולהתייחס (ואם כן, כמה זמן?), ומתי זה מכביד עלינו. אפשר בהחלט לסיים שיחה בנימוס באופן יזום כאשר את מרגישה שזה מעמיס עליך. אם את נשאלת שאלות שאינך מעוניינת לענות עליהן, את יכולה להתחמק ממענה. אינך חייבת לאמץ לך אותה לאם, או לראות בה חברה. חברות יש לך מספיק, ואמא יש רק אחת כמאמר החכם.

השתחררי מהתוויות, מאיך צריכים הדברים להיות. חמותך אינה כמו חמיות אחרות ואת שונה מכלות אחרות. את חדשה במשפחה וגם הם צריכים ללמוד מהן הרגישויות שלך, מהם הגבולות שלך. היא לא גידלה אותך ואינה יודעת. ‘כשאני חוזרת מהעבודה אני צריכה מנוחה…’, ‘כשאנחנו ביחד אנחנו לא עונים לטלפונים, תשאירו הודעה…’ אם היא נבונה די הצורך היא תבין. היא תלמד את היכולות ואת המגבלות שלך ותכבד אותם. אני מניחה שלא כל ילדיה שווים, וגם מידת הקרבה של כל אחד מהילדים אליה היא שונה. זה טבעי ולגיטימי.

– איך משדרים חוסר ענין בלי לפגוע? האם להיות מסויגת וקרירה?

להיות מסויגת וקרירה זה לא אופציה בשום מערכת יחסים. הסתייגות וקרירות הן דרך לשדר חוסר ענין במערכת ורצון לניתוק. והרי אינך רוצה נתק, אלא אוורור ומרחב. יש עוד דרכים להשיג זאת מלבד מסויגות וקרירות שהמחיר שלהן כבד – גם לצד השני וגם לך.

קרירות והסתייגות יוצרות דינמיקה משלהן ואין לך מושג היכן זה ייעצר. יתכן שחמותך לא תשיב לך באותה מטבע, אבל לא יהיה זה נבון לנצל את עבודת המידות שלה באופן כזה, וגם את אינך רוצה לעשות זאת, את כותבת זאת מפורשות. השקט שתשיגי אינו דבר נכון במסגרת משפחתית. אם מדובר ביחס שלילי – ברור שעליך לשמור על עצמך, אבל אם מדובר בקשר נעים שהוא קצת מעבר לאופי המסויג שלך, יש דרכים אחרות להבטיח שהוא לא יעיק עליך.

בין קרירות ומסויגות להיענות נלהבת יש מרחק ניכר, את יכולה לבחור נקודה על קו הרצף שביניהן, בלי לפחד שמא זה ילך רחוק מדי.

את חוששת שחמותך תכפה עליך קשר שאינך רוצה בו. את אדם בוגר. איש לא יכפה עליך משהו שאינך מעוניינת בו. חמות אינה אמא, אבל היא אמו של בעלך, ותהיה הסבתא של ילדייך. היא כעת חלק מהמשפחה שלך בדיוק כמו הוריך ואחייך. לא ניתן לחזור אחורה. זה חלק מעסקת החבילה. יש לה מקום בחייך, מקום מרכזי וחשוב.

כעת כשאת עוד בראשית הדרך, את יכולה לעצב את המקום הזה ברגישות ובחכמה, בצורה שתיטיב עם שתיכן ועם היקרים לכן.

מדוע היא רוצה בקשר? מדבריך עולה שיש לה קשר קרוב עם ילדיה. הקשר עמך לא אמור למלא חלל בחייה, אלא פשוט ביטוי לרצון שתהיי ותרגישי חלק מהמשפחה. אדם שמשדר זרות וריחוק אומר אמירה קשה על הצד השני.

אין צורך לכפות על עצמך קשר חונק. חמותך אינה מציבה לך כאן רף כלשהו שעליך להגיע אליו, אלא שאיפה שתרגישי אתה מספיק קרוב כדי שהקשר ביניכן יהיה לבבי וזורם. זה יקרה ממילא, באופן טבעי, אם תתמקדי פחות במה שהיא רוצה ממך, ותבני יחסים נעימים שמשדרים חיבה וקבלה. השאר יבוא מאליו, ללא מאמץ מיוחד מצדך או מצדה.

את חוששת שאם תבואי לקראתה היא תתן למחוות שלך פירוש מרחיק לכת, וזה מקשה עלייך להתאמץ, או ‘לזייף נחמדות’ כלשונך. משום כך חשוב שתהיי במגע קרוב עם עצמך, לראות מתי את עוברת יותר מדי את הגבולות של עצמך. נתינה שנעשית נכון – מביאה לשמחה ולרצון לתת עוד. נתינה חונקת – מביאה לדחייה ולמרחק. לא משנה מה היא מצפה ממך – עשי מה שנכון לך. זה ייטיב עם הקשר ביניכן הרבה יותר מקרבה כפויה.

– מי צודק ומי טועה?

מה זה משנה? אלו הנתונים שלך. הצדק לא יעזור לך במקרה זה. מערכת יחסים כוללת שני צדדים. הבחירה איך להגיב תמיד נשארת שלנו. תגובה נכונה, שקולה ומכבדת, תשפיע בדרך כלל גם על עמדתו של הצד השני.

– אז מה עושים?

אין מתכון קסם. יש לך כאן הזמנה לעבודה. אנשים שבאו אל חיינו מאתגרים אותנו לעבוד על עצמנו ולהרחיב את גבולות האני. כל אדם שאנו פוגשים בתוך מערכת יחסים משמעותית מביא אתו מדרגה חדשה בהתפתחות האישית שלנו. חמותך מציבה לך אתגר לא קל – קשר שאינך מעוניינת בו, שמנוגד לטבעך. לו היה זה בעלך ולא חמותך – היית מבינה שיש לך עבודת מידות לעשות. מן הסתם לא היית פוטרת את הענין ב’זה האופי שלי’, אלא מוצאת דרך להתגבר על הפערים ביניכם. חמותך כאן לקשר רב שנים. היא מאתגרת אותך – בעדינות, למזלך – לצאת מאזור הנוחות שלך, להכיר בעצמך צדדים חדשים ויפים, להתפתח ולגדול.

אין המשמעות של הדברים היא שתעשי דברים שקשים לך. כעת זה גם לא ממש הזמן. הפוקוס שלך מתמקד כרגע בבניית הזוגיות החדשה שלכם, ולגיטימי שקשרים אחרים יצטרכו לחכות. לא מדובר כרגע בקפיצות לרוחק, ובוודאי אינך צריכה לשנות את האופי שלך בכח. השינוי הוא כרגע ברמת התודעה, בהבנה שתצטרכי לצאת מעצמך וכן, להשקיע בקשר שמבחינתך הוא מיותר. החזיקי בראש את המטרה הגדולה, ציירי לעצמך את התמונה המשפחתית שאת רוצה לעצמך. ראי שם את בן זוגך, את ילדייך, את בני המשפחה המורחבת. איזה סוג מערכת יחסים את רוצה שתהיה ביניהם? ללא השקעה לא יהיה שם דבר. וזה נכון למשפחות הכי טובות.

כעת כל מה שנדרש ממך הוא לכבד, להעריך, כפי שאת כבר עושה, ולתת מקום לקשר נינוח שיתפתח במשך הזמן. כמה הוא יהיה קרוב – תחליטי את, עכשו ובכל תחנה בחייך לפי מה שיתאים לך. כאמור, איש לא יכפה עליך קשר שאינך מעוניינת בו. אבל בכל מקרה הוא יוכל להיות נעים, מכבד ואכפתי.

לפעמים מחוות קטנות עושות את העבודה. אכפתיות ניתן לשדר במגוון דרכים. עזרה בזמן שמתארחים, התייחסות לתאריכים חשובים, וגם שיתוף בדברים שלא אכפת לך לשתף. מה שאינך רוצה לספר – אינך צריכה לספר. אפשר להתעניין בכנות בילדים האחרים, לבקש מתכון, לשאול על מה שחשוב לה. שיחה של פעם בשבוע (אם אינה ממש ארוכה) היא דבר מקובל גם במערכות יחסים לא מדי קרובות.

הפעילי את הקסמים הטבעיים שלך ושדרי נחמדות ועניין. זה טבעי לך וזו מתנת שמים שלא כל אחד זוכה לה. גייסי את חוש ה’זיוף’ שלך. הוא יעזור לך לעשות את הדבר שנראה לך לנכון. ומה שתתני, תקבלי בע”ה בחזרה בגדול.

מאחלת לך חיים מלאי שלום ושלוה, ברכה ושמחה,

אורית

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. וואו שאלה בדיוק בזמן. אני מתמודדת בדייייוק עם אותו הדבר!! לא פשוט..מאוד מתחברת לכותבת השאלה והלוואי שנלמד יותר איך לכבד ולהראות יחס מבלי לעבור את הגבולות של עצמנו ומבלי שיעברו את שלנו..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
אני ראויה להיות אמא אם אין לי כוח לילדים שלי?
אני נשואה ואמא ל4 ילדים בגילאי,2 8,6,4 . הנישואים שלנו ב”ה טובים אנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה והזוגיות שלנו טובה . אני הולכת לכתוב דברים קשים אז סליחה מראש. אני מרגישה לפעמים שאני מצטערת שהבאתי 4 ולא הסתפקתי ב2 לדוגמא . אני מרגישה שהם מעמסה מעליי ואני עוברת גם...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
עד מתי לגור אצל ההורים?
היי, אני בת 26 רווקה וגרה עדיין אצל ההורים. לאחרונה קשה לי שאמא שלי מביעה יותר מידי את דעתה על החיים שלי, שמכתיבה לי מטלות לי מה שנוח לה ולא תמיד מעניין אותה אם קשה/פחות נוח לי עכשיו. אני מודעת לזה שהיא אמא שלי או שזה הבית שלה ואני אמורה...
למה אין לי בחירה על עצמי כאישה?
שאלה חשובה לי: ילדתי לפני חצי שנה, הרב שלנו התיר לי רק שנה למנוע. האמת שמאד קשה לי ,המעבר, להיות לאמא , להיות רק סביב התינוק , בלי זמן לטפל בבית לבשל , לעבוד בעסק , כאחת שלפני עשתה, ופעלה , והרוויחה ,בבת אחת להיות בבית ,( כן , גם...
הערכה עצמית נמוכה מסביבה קרובה
אשמח לשתף ויותר מאשמח לתשובה שתיתן לי מעט מנוחה כי אני משקיעה הרבה במציאת פתרון להבין ולעזור לעצמי. מאז שאני ילדה הייתה לי הערכה לא חיובית לגבי עצמי הנובעת מטעויות שעשיתי בילדותי (לא דרמתי) וכתוצאה מאלו הסביבה הקרובה (המשפחה) גרמה לי לחשוב שאולי אני לא הכי.. לא הכי חכמה, לא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן