The Butterfly Button
מהי דרך ישרה שיבור לו....

שאלה מקטגוריה:

 

אני מאוד מבולבל לאחרונה, לא מאמין שאמצא תשובה דווקא אצלכם כי עצם זה שאתם עונים באינטרנט כבר מראה לי מראש את הכיוון לתשובה אבל בכל זאת אין לי מרום אחר לשאול.
ראשית אקדים שאני לומד בישיבה מאוד טובה, המשפחה שלי גם הקרובה וגם הרחבה היא ממש מהמשפחות הכי משפיעות בציבור הליטאי. בא שלי נושא תפקיד תורני נחשב אמא שלי עוסקת בהוראה במקום מכובד, הדודים שלי, סבותי כולם נטועים עמוק באוהלה של תורה ובמשרות שונות בעולם הישיבות. אבא שלי מאוד שיטתי, החינוך אצלנו בבית מאוד ברור, יש את מי ששיך לתורה, ויש את מי שלא, יש זלזול מוחלט בכל מי שאינו מתאים לקריטריונים שאבא שלי קבע, ככה הוא גם מחנך את תלמידיו. אני רואה את עצמי בעתיד ממשיך לעסוק בתורה, אני נהנה מזה ונראה לי שאמצא מקום למצות את כישורי.
לפני שבוע בשבת ישב לידנו בבית הכנסת אדם מהשכונה שבדרך כלל מתפלל מוקדם יותר כנראה בנץ אבל באותה שבת הגיע למניין שבו אנו מתפללים. התפילה שלו המסה את לבבי, זה היה ביקור בעולם אחר, משהו קסום וכל כך כל כך קדוש, התחינה הייתה תחינה, ההודאה הודאה והנשמת שלו…. כמה דמעות שהוא שפך בדממה לתוך טליתו ואני נבוך ובוכה אתו.
הבעיה היא שהאיש הזה נראה כל השבוע ממש מודרני, לובש חולצות צבעוניות, , הוא משתמש בטלפון חכם וזה כל כך לא התחבר לי, התחלתי להסתכל עליו יותר וראיתי איש ששקוע בעבוד השם, הילדים שלו כל כך מחונכים, כל כך אוהבים ללמוד וזה מבלי שהוא מכריח אותם לשבת לידו בתפילה, ופתאום אבא שלי היה נראה לי כל כך אפור, העבודת השם שלו נראית לי פתאום כל כך יבשושית… אני לא חושב שבגלל האיש הזה אז אני צריך לחשוב על כל המודרנים שהם יראי שמים יותר מאבי, אני יודע שהם לא, יודע שהם לא שקועים בתורה ועבודת ה’ אבל זה ערער לי את הבהירות שהייתה לי מקודם, אני רוצה להיות ליד האיש הזה וללמוד ממנו איך לעבוד את השם יותר ממה שאני רוצה לעשות את זה אצל אחד מרבותי או סבי ודודי שמורים תורה והנהגה להמון. נראה לי שהוא יוכל להדריך אותי הרבה יותר טוב ונכון וזה גורם לי לייסורי נפש מרובים. אנמי מרגיש שזה לא נכון (בטח לא מעוניין שאבא שלי בכלל ידע על כך).
איך אני יכול להחזיר לחיי את השלווה? איך אני יכול להיות גם כמו האיש הזה?

תשובה:

נער יקר מאד,

אני קורא את מכתבך וחוזר וקורא, ולא מפסיק להתפעל. החל מצורת ההתבטאות העשירה והכתיבה הרהוטה והבהירה שלך, המלמדת אותי כי הנך נער אינטליגנטי ואיכותי להפליא, וכלה בעצם השאלה – המכילה כל כך הרבה רגישות וחכמה.

אתה מבקש להחזיר לחייך את השלווה, ואני חושב לעצמי על העושר הגדול שאפשר למצוא דווקא בחוסר השלווה. אתה מבקש תשובה ברורה על שאלתך, ואני חושב לעצמי עד כמה אפשר לצמוח משאלות, ושלפעמים עדיף להישאר עם שאלה טובה מאשר להסתפק בתשובה דחוקה.

אנסה להסביר את עצמי:

מה שאתה חווה כעת הוא לדעתי הדבר הכי טבעי בעולם, והוא חלק מתהליך בריא של התבגרות. כילדים החשיבה שלנו דיכוטומית – אנחנו מחלקים את העולם לשחור ולבן. לילדים קשה להכיל מורכבות, ולהבין שבכל דבר יש קשת של גוונים. ככל שאדם מתפתח הוא מגלה מורכבויות בתחומים שונים (כלל נקוט בידך: אמירות נחרצות אינן תמיד סימן לחכמת יתר, לעתים הן דווקא סימן לחוסר הבנה של מורכבות הדברים). המעבר מתפיסת העולם בקוים גסים של שחור ולבן, רע וטוב, חושך ואור, אל תפיסה מורכבת, הוא מעבר מן המקום הנוח והבטוח אל מקום מאתגר יותר, שלעתים מערער את עולמנו ומטלטל את שלוותנו. ובכל זאת, זהו תהליך בריא וחשוב מאין כמוהו. זהו המקום שממנו צומחים.

לצערנו, ניתן למצוא אנשים שהתהליך הזה פסח עליהם. אנו מוצאים גם מבוגרים שהתפיסה שלהם היא שחור-לבן, והם אוטמים את אזניהם ולבותיהם לכל מציאות שתוכיח אחרת. אולי הם פשוט נמנעו מן התהליך הזה, בשל הפחד לעזוב את הקן החמים והבטוח של אמיתות מוחלטות ומוצקות, והליכה לקראת התמודדות עם מציאות מורכבת ולא תמיד ברורה וחד משמעית.

לכן, הבשורה שטמונה במה שתיארת היא שאתה במצב מצוין! הבשורה השניה (שתיראה בעיניך כרגע כלא כ”כ טובה) היא: כפי הנראה, כבר לא תחזור אל התמימות הילדותית הנעימה והשלווה.

שמחתי לקרוא שנולדת במשפחה איכותית, במקום עם שורשים טובים, ושאתה גם יודע להעריך את זה. שמחתי יותר לקרוא שאתה אוהב ללמוד ושאתה רואה את עצמך לומד ומתפתח בתחום הזה. כל אלה אינם דברים מובנים מאליהם. זכית וקיבלת בסיס טוב לבניית עתידך, קרקע פוריה להצמיח עליה את אילן חייך. אך עדיין מוטל עליך תפקיד. אינך יכול להסתפק בירושת אבותיך, ועליך לצאת לדרך ולבנות על היסודות שקיבלת את בית המקדש האישי שלך (ושכנתי בתוכם – בתוכו של כל אחד ואחד).

חלק חשוב מתהליך ההתבגרות הוא בניית זהות אישית. אם כילדים אנחנו מזהים את עצמנו באופן אוטומטי עם הורינו ומשפחתנו ומחקים את התנהגותם, הרי שמגיע זמן שבו עלינו לגבש את זהותנו בצורה עצמאית.

המשפחה שלך היא קרקע יציבה, היא הבסיס שממנו אתה יוצא לדרך, אבל התפקיד שלך הוא ליצור את עולמך, לפי הכוחות האישיים שלך, לפי תכונותיך ואופייך.

תהליך בניית הזהות כולל בתוכו גם פרידה מן החיק החם של המוכר והידוע, והליכה בדרך לא זרועה של גיבוש דעה אישית. בכדי ליצור חיים משלו אדם נזקק לתהליך של “על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו…” (בראשית ב, כד). לעתים התהליך כולל בתוכו בלבול וחוסר בהירות. לעתים עושים גם טעויות (אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהם). לעתים מרגישים שהמקום שממנו באנו – לא כ”כ “מדבר אלינו” (אם לומר זאת בעדינות…).

החשוב מכל – לא להיבהל! להבין שמדובר בתהליך שאורך זמן. אם תנהג בחכמה ובשיקול דעת, אני יכול להבטיח לך שבבוא העת תחזור להעריך ביתר שאת את המקום שממנו באת, וקומתך הרוחנית תיבנה על היסודות האיתנים שקיבלת בבית.

קשה לי מאד לומר משהו על האדם הספציפי שתיארת. אינני מכיר אותו ואיני יכול לחוות דעה אודותיו. ברור שכל יהודי באשר הוא יכול למצוא את דרכו האישית אל הקב”ה, ולא משנה צבע החולצה שהוא לובש. לפעמים דווקא מצבים קשים והתמודדויות רוחניות מצמיחים יותר את האדם, ומביאים אותו לקשר אישי ואמיתי יותר עם אלוקים ומצוותיו.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שאנו מתפללים בכל יום “ואל תביאנו לידי נסיון”. לכך נועדה המסגרת התורנית והישיבתית, אשר יש בה יתרון עצום, בכך שהיא שומרת על האדם בתוך אטמוספירה רוחנית גבוהה, וזאת בשנים הקריטיות ביותר לעיצוב זהותו. היא מונעת ממנו להפגש בעולם מטורף של גירויים ויצרים שיוציא אותו לגמרי משיווי משקל רוחני ונפשי. יחד עם זאת, וכפי שסיפורך מעיד, נותר מספיק מקום למפגש עם מורכבות שתזיז אותך מ”אזור הנוחות” שלך.

קפיצה למסקנות קיצוניות ולהכללות היא חלק מתפיסה ילדותית, שאינה מובילה את האדם לשום מקום. אולי כדאי שנחליף את חשיבתנו למורכבת יותר, ונתחיל להבין שכל אדם הוא עולם ומלואו, כל אחד הוא סיפור בפני עצמו, ולכל אדם – דרך משלו במסלול העולה בית א-ל, ומסיבה זו – גם עלינו מוטל לפלס בעצמנו את הדרך האישית שלנו.

גם אם אינני מכיר את האדם שתיארת, בדבר אחד אני בטוח – אם הגיע להישגים רוחניים אמיתיים, הדברים לא באו אליו באמצעות מנוחה על זרי הדפנה, אלא מתוך התמודדות אמיצה ומלחמות נפש. דווקא מתוך חוסר שלווה, ומתוך חוסר בהירות ומאבק, ניתן להגיע למשהו אמיתי. לכך התכוונתי בראשית דבריי, כשכתבתי על העושר הגדול שאפשר למצוא בחוסר השלווה.

 

אם נחזור רגע אל השאלות שבסוף מכתבך:

אתה שואל “איך אני יכול להחזיר לחיי את השלווה?” ואני אומר: אולי לא צריך. אל תחפש לחזור אל שלוות הילדות. נסה לרתום את חוסר השלווה כמנוע לעלייה ולהתפתחות, כהתחלה של בניית זהות עצמאית משלך.

אתה שואל “איך אני יכול להיות כמו האיש הזה?” ואני אומר: אינך צריך להיות כמוהו! תפקידך לבנות את עצמך, לפי כוחותיך ויכולותיך, ואינך צריך לחקות אחרים. עליך למצוא את הדרך הסלולה המתאימה ביותר לך.

ממכתבך עולה הרושם שהנך נער נבון ומתנהג בשיקול דעת. כאמור, אתה בשלב חשוב של בניית הזהות האישית שלך, וזה כולל הבנה והכלה של מורכבויות. הנך בתחילתו של מסע, שבמהלכו תגלה את דרכך האישית בעבודת ה’.

אני מציע לך להמשיך להתייעץ, לשאול וללמוד, “עשה לך רב”, לך צעד צעד, במתינות, בזהירות ובשיקול דעת. זכית וקיבלת יסודות איתנים, עליך מוטלת כעת המשימה לבנות את הבניין על גביהם.

אשמח לדעת אם נעזרת בתשובתי, ואם תרצה להמשיך ולשאול – תוכל לפנות אלי באופן אישי.

בהצלחה רבה במשימה הגדולה – משימת חייך,

אלי

elishteren@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
שום מעשה טוב לא עשיתי?
אגש לעניין לא לפני שאקדים ואומר שאינני בא חלילה להתריס ולא ממקום של גאווה אני שואל, חלילה וחס. בתפילת יום הכיפורים בוידוי דרבנו ניסים אמרנו “אני יודע בעצמי שאין בי לא תורה ולא מצוות וכו וכו ואני רשע ולא צדיק רע ולא טוב ושום מעשה טוב לא עשיתי” ברגע שאמרתי...
עולות לי שאלות קשות על אמונה בקב"ה
אני אשה חרדית בגילאי ה40. לאחרונה עקב תהליכים שונים אני עוברת תהליך ברור עם עצמי לגבי תפיסתי את השקפתי היהודית. לאחר מחשבה חילקתי זאת לחרדיות, להלכה, ולקב”ה. כל מיני דברים שקיבלתי כמובנים מאליהם ועם סימן קריאה, מתקבלים אצלי עכשיו עם סימן שאלה. כאן בפורמט זה ברצוני לשאול אתכם לגבי 2...
לקחת כסף מהמדינה שלא כדין זה מותר?
לאחרונה עזבתי את מקום העבודה ואני זכאי לדמי אבטלה. יש לי אפשרות להרשם כאברך כולל בתקופה הזו והקצבה החודשית תועבר ישירות לכולל כתרומה. אציין כמובן שאיני מתכוון ללמוד בכולל הנ״ל. האם ראוי לעשות זאת?

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן