The Butterfly Button
לעשות מה שמתאים לי או להתחשב במוסכמות?

שאלה מקטגוריה:

שלום רב , קצת רקע עליי אני בחור חרדי ממשפחה חרדית [אבא ר”מ בישיבה ואמא מחנכת דגולה בסמינר)
ואני במשך שנים רבות אולי מגיל 10 תמיד בדילמות דת לא דת וכאלה, חבריי היו בהלם שהחלטתי ללכת לישיבה חזקה יחסית זאת למרות שגרמתי לכולם ללכת לתיכון, לא יודע משהו בלב גרם לי ללכת כדי ללכת להתקרב לקב”ה הייתי שם חצי שנה וזרקו אותי התגלגלתי קצת ושוב משהו משך אותי לישיבה [לא יודע למה אני לא מסוגל לעזוב את הדבר הזה ולהמשיך האלה וללכת ללמוד באיזה תיכון כזה] הייתי בישיבה ברמה מאוד גבוהה ששמה דגש גדול מאוד על קדושה זה אומר לקום בנץ כל יום לטבול ולדבוק בקדוש ברוך הוא במחשבה בכל דבר כמעט.. הייתי שם 3 שנים עד שהחלטתי לעזוב מעצמי הרגשתי שאני מבזבז תזמן ועכשיו לשאלה שלי…
אני מגיל 16 רציתי ללכת לצבא חשבתי שזה יבנה אותי הרב שלי [מהישיבה של 3 שנים ] אמר לי שהוא יבנה אותי בישיבה ושזה בזבוז זמן והקשבתי לו עכשיו שעזבתי אני בדילמה ללכת לצבא \לא ללכת
הדילמה היא כזאת צבא יכול לבנות את האדם להגן על המדינה להגיע למצבים קשים שיכולים לקרב אותי לאלוקים וכאלה…
אבל מנגד יש את הסטיגמה בציבור החרדי מי כמוני מכיר את זה אני נלחמתי במשך שנים להשאר בעולם הישיבות ובמראה חרדי זה נראה לי כמו הרס שלם של העולם הזה איזה שידוך יציעו לי אני ממשפחה טובה והכל לומד בישיבה טובה עד לפני חודשיים לא חבל להרוס את הכל בזה שאני הולך לצבא למרות שאני חושב שזה מאוד יעזור לי בחיים ובאישיות יבנה אותי יותר רציני אבל הקטע של העתיד קצת מעקצץ לי כי הרי אצל חרדים חייל=מקולקל
וזה לא אני אני שמרתי את עצמי מבנות לא יצאתי עם חברים מקולקלים כדי לשמור על עצמי סתם אני לוקח על עצמי סטיגמה שכזאת לא חבל ???
חשוב לומר שאני מתכנן להתגייס לגדוד חדש וחרדי יותר מנצח יהודה אבל עדיין …

תשובה:

בחור יקר,

 מבין שיטי מכתבך ניכרים  העוז והענווה, היראה והיושר שאתה מגייס כדי לעלות במשעול המיוחד שלך, בסולם המוצב ארצה, ושראשו מגיע השמיימה.

 אני מודה לך שתיארת את הרקע ממנו באת, משום שזה נותן לי מושג על הדילמות והספקות איתן אתה מתמודד.

 אני קורא בשאלתך, שתי שאלות הנובעות משני עימותים שונים, שאולי באמת הגישה לשתיהן נפרדת:

השאלה האחת, בניתי הווייה שלימה, בעולם הישיבה. הווייה שהיא בעצם המשך של בית הוריי הדגולים. על אף שהאמנתי בכך שצריך ללכת לתיכון, ועל אף שכבר מגיל צעיר אני עסוק בשאלות של השקפה, דבקתי בדרך בה גדלתי, והשקעתי 3 שנים בבניית אישיותי, בישיבה ברמה גבוהה, הן מבחינת עבודת ה’ והן מבחינת רמת הלימוד. האם הדרך הזו היא הדרך הכי נכונה?

העימות המתרגש בלבך בהיבט הזה, כפי שמיעוט הבנתי מגיע, הינו שבעצם שום דבר לא התקדם מאז שהיית בן 10. אתה מאמין בקב”ה ובחובתנו וזכותנו לקיים את מצוותיו, ולכן בצמתים שונים הכרעת לטובת הישיבה. אולם אתה שואל את עצמך, האם סוג החיים האלה, כפי שחיים הוריך, אכן מתאים לך? אולי עבורך זה בזבוז זמן? כפי שאכן הרגשת כשעזבת את הישיבה.

 השאלה השניה, בשנים אלה בניתי את המותג שנקרא אני, שלפי המסלול המצופה בחברה שלנו, יוצע לי שידוך מתאים, ואבנה בית התואם את האישיות שבניתי.

העימות בהיבט זה, אם אני מבין נכון, כפול: מצד אחד, השקעת שנים בבניית אישיות מסויימת ואף תדמית חברתית מסויימת. והיה, אם ברצונך באורח החיים הזה, הרי שהחברה מתגמלת את מי שהולך בתלם, בחיבוק אמיתי, ובשידוך מתאים. אולם מצד שני, החברה אינה סלחנית לחריגה מהמתווה המצופה, ואם תלך לצבא, מייד תהפוך לסוג ד’ והצעות השידוך תהיינה בהתאם.

 לכאורה, מדובר בשני צדדים של אותה מטבע. איזה חיים אני רוצה לחיות? לא אוכל (לכאורה!) גם ללכת לצבא, וגם להישאר חרדי כפי שהייתי. הן בהיבט כלפי שמיא, והן כלפי החברה ובעיקר השידוך, שבגילך אכן ראוי וצריך להעסיק אותך.

 תרשה לי להציג לך את הדברים מנקודת מבט נוספת.

 לכל אדם יש הזדמנות אחת לכתוב את הביוגרפיה של עצמו, את סיפור חייו, באמצעות הדרך בה הוא חי את חייו ובאמצעות הבחירות שהוא בוחר.

לכל בחירה, יש מחיר. כל פניה, מותירה מאחור את כל מה שיש בפניה לכיוון ההפוך. השאלה היא, איזה הוא הכיוון המרכזי של חיינו, לשם נפנה, ונתמודד עם הקשיים שבחירה זו מעוררת.

כל החלטה, כל פניה בצומת, אינם אלא החלטה באיזה דילמות נעמוד בפעם הבאה. אנחנו נעים מדילמה לדילמה, והכרעותינו קובעות מה תהיינה הדילמות הבאות שלנו, ומה נותיר מאחור.

 שאלת הגישה של החברה, וסוג השידוך, לא צריכות להיות מכוונות את התנהגותנו, אלא תוצאה של התנהגותנו. והתנהגותנו צריכה לנבוע מהדרך בה אנחנו מאמינים שאותה אנחנו צריכים לחיות, ושזה מה שהקב”ה מבקש מאיתנו אישית.

 נניח, שתחזור לישיבה. זו או אחרת. תנסה להשקיע את עצמך בלימוד 3 שנים נוספות. יוצע לך שידוך כראוי למשפחתך הרוממה, וכראוי לבחור איכותי וכשרוני כמוך. כמובן, מדובר בבחורה שמוכנה להמית עצמה על מזבח אוהלה של תורה, ושתעריך רצינות, קדושה, והתמדה בלימוד.

תתבונן בראי, ותשאל את עצמך, האם זו האשה המתאימה לך? האם אלה החיים שאתה חושב שתרצה ותוכל לכתוב?

אם אכן אלה החיים שאתה מבקש, עליך להתנהג באופן שיאפשר לך את זה, בדרך שבנית לעצמך עד היום. ולהתמודד עם הקשיים שהדבר הזה מעורר. ואין ספק שהקב”ה יזמן לך בעז”ה שידוך שיתאים לך בדיוק, ותראה עמה חיים טובים ומאושרים.

 

ברם, אם אתה סבור שללכת לצבא יבנה את אישיותך המיוחדת באופן טוב יותר, יאפשר לך להתמודד עם קשיים ויבנה את יכולתך להתמודד עם החיים – כאדם, כיהודי וכירא שמים – טוב יותר, הרי שמסתבר, שכשתסתכל בראי ותשאל את השאלות הנ”ל, תהיינה לך תשובות אחרות.

גם כאן יהיו קשיים, איתם יהא עליך להתמודד. אך עליך לזכור, שלא הרס יהיה כאן, אלא בניה חדשה, המבוססת על כל מה שספגת בבית והעמל שעמלת בישיבה.

וממילא, גם השידוך שבעז”ה יזמן לך הקב”ה, יתאים לך בדיוק, ותראה עמה חיים טובים ומאושרים.

 ונקודה נוספת, לסטיגמות יש כוח, רק כאשר אתה נותן להן כוח ומשמעות, ומחליט שיהיה להן כוח כלפיך. ברגע שהחלטת שאינך כפוף אליהן, הן לא נוגעות בך כלל.

 השאלה החשובה ביותר היא “מה ה’ א-לוקיך שואל מעמך”. כתיב ” מֵעַמְּךָ” וקרי “מֵעִמָּךְ”. לכאורה הקב”ה שואל את אותו דבר מכל העם כאחד. אבל הקרי, הקריאה שהקב”ה קורא לכל אחד, היא אישית. “מֵעִמָּךְ”. מכל אחד מאיתנו הקב”ה שואל “כִּי אִם לְיִרְאָה אֶת ה’ אֱ-לֹהֶיךָ, לָלֶכֶת בְּכָל דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ וְלַעֲבֹד אֶת ה’ אֱ-לֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ”.

 זה צריך להיות עמוד הענן שינחה את דרכך. כיצד אתה, באופן הכי אישי, תממש את חייך באופן המלא ביותר, ותמלא את היעוד המיוחד שלך, באופן שיתן לך סיפוק, באחרית הימים, כשתפתח את ספר הזכרונות ויהיו נקראים לפניך.

 אני מקווה שתשובתי זו מסייעת לך לקבל את ההחלטות החשובות שעומדות בפניך, אולי החשובות ביותר שתעמוד בפניהם במשך כל חייך.

 ברשותך, הרשה לי להציע לך לקרוא גם את התשובה הזו של ידידי הגאון הרב יצחק ברוך שליט”א, שיתכן שגם היא תעזור לך להכריע בדילמות בפניהן אתה ניצב.

 אני כאן לרשותך, בכל שאלה נוספת או רצון להרחיב, ואם אתה רוצה, נוכל גם לעשות זאת באופן אישי, באמצעות הדואל.

 אאחל לך שבכל אשר תפנה, תחוש את ידו המכוונת של הקב”ה.

 בהערכה,

יחזקאל

yvr@012.net.il

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן