The Butterfly Button
למה כל כך נמנעים מגירושין?

שאלה מקטגוריה:

אני נשואה 12 שנה פלוס 4 ילדים. הנישואין שלי כושלים מהרגע הראשון, מלאים במריבות, פיצוצים והרבה הרבה שתיקות. יש בינינו חוסר התאמה ופערים משוועים ממש. רק היצירתיות של אלוקים יכולה לחבר 2 אנשים כל כך כל כך שונים. כמובן שהתחתנו בשידוך בלי להכיר בכלל ואלה התוצאות. הסבל שאנחנו חווים הוא בלתי יתואר, דם ודמע עטופים בכאב ובדידות הם מנת חלקינו במשך 12 שנים! אנחנו בטיפול זוגי כבר 5 שנים!! וכנראה שנצטרך ליווי במשך כל החיים. שנינו מתאמצים מאד, מאד מאד וב”ה הבית שלנו מתפקד מצוין מכל הבחינות, הילדים חווים ילדות סטנדרטית פחות או יותר, אנחנו משתדלים לתת להם יציבות, אמנם לא שלימות אבל בהחלט קרקע יציבה למרות הכל. אבל עדיין יש הרבה זרמים תת קרקעיים שאין ספק שהם מרגישים. אבל אני שלימה בתוכי ויודעת שעושה למענם את המקסימום האפשרי במצב הנתון.
ועכשיו לשאלה שבוערת בתוכי כבר זמן רב: למה בציבור החרדי נלחמים כל כך על הבית? הרי מהרגע הראשון העניינים חרקו, למה לא לחתוך וזהו? נולדנו לסבל ולכאב? למה רבנים ויועצי נישואין כל כך מתעקשים ולא מאשרים גירושין? אני רואה סביבי זוגות נוספים שמתמודדים בלי סוף ואני צועקת – למה? למה? למה לחכות שיוולדו ילדים?
ואז כבר מצטרפות עוד נשמות למשוואה הכואבת הזאת ובכלל כואב הלב לאמלל אותם, אז לא מתגרשים כי שומרים על הבית למען הילדים…
אוקיי, למען הילדים הורים מוכנים לסבול. אבל איפה הייתם לפני שנולדו? למה לחכות שיגיעו לעולם? למה חושבים שילד משותף יפתור בעיות בזוגיות?
ורגע, אם אנחנו מקריבים את חיינו לטובת הילדים ושומרים על תמונה משפחתית מושלמת, הרי יום אחד הם יפרחו להם מהקן ואנחנו נמצא את עצמינו בגיל מבוגר, בלי אהבה, בלי שותף אמיתי לחיים, מותשים מהמלחמה על החיים ועל השפיות, עם שקים של סבל והקרבה ואז כבר קצת מאוחר מידי להתחיל פרק ב’.
אוקיי, זה לא נורא, העיקר שלילדים שלנו היתה ילדות עגולה עם זוג הורים ובית אחד, הם קיבלו שידוכים יפים ממשפחות טובות והכל תותים. אבל איפה אנחנו בכל הסיפור הזה? האם זה נכון להקריב את כל חיינו למען הילדים? מאיפה הרבנים והיועצים לוקחים את זה?
השאלה שלי מורכבת מהרבה סימני שאלה, כל סימן שאלה נוטף מדם שלי ושל עוד כמה מכרות מתמודדות. סימני שאלה שיוצרים סימן שאלה אחד ענק – למה??? למה כל כך נלחמים על הבית?
ברור לי שזה קורה בציבור החרדי בלבד, הפחד הזה מגירושין שהורס כל כך הרבה נפשות טובות. לחרדים אסור לחיות באהבה עם בן זוג כלבבם?
כמובן שאני לא באה להתריס ולא להתמרד כנגד הרבנים והמוסכמות, רק רוצה להבין, לדעת על מה ולמה אני מפסידה חיי אהבה וזוגיות בריאה.
מקווה שתשמעו את זעקתי וכאבי מהמילים ומבין המילים ותשובתכם תביא מרגוע לנפשי הסוערת והפצועה.
יישר כח

תשובה:

שואלת יקרה,

שאלתך והכאב הבוקע ממנה מהדהדים בעוצמתם. קראתי שוב ושוב את מילותיך,

ושתקתי.

דממתי.

דמעתי.

הרגשתי, שהמקום אשר את עומדת עליו, אדמת קודש הוא. אין לי באמת שום נגיעה, ויכולת לרדת עד הסוף לעומק ההתמודדות שאת מתארת, לנסיונות הסיזיפיים והאין סופיים לגשר על פערים שאולי לעולם לא ניתן יהיה לגשר עליהם באמת, ולהבין לעומקו את התסכול מהמאמץ שאתם נדרשים להשקיע, ונראה שאינו נושא את הפרי המתוק והמקווה.

מצד שני, אני מזהה בתאורך כי גם את, וגם בעלך, הנכם אנשים רציניים, אנשי עמל ועבודה קשה, לא מפונקים, מודעים לעצמם, הולכים לטיפול ומתמידים בו למשך שנים ארוכות, שמים את טובת הילדים לנגד עיניהם, ועושים כל הניתן כדי לתת להם ילדות בריאה ושגרה ברוכה.

עוד אני מבינה מתאורך שלא מדובר ברצון לחמוק מעבודה קשה, (כי לבנות זוגיות שניה זה לא פחות קשה, אלא קשה אפילו יותר). אני מזהה בדבריך כי לא מדובר במחשבה ילדותית כאילו הדשא של השני יותר ירוק, וגם אין פה תקוות שווא לאיזו נשמה תאומה שאיתה נחוש כגוף אחד בלב אחד בלי להתייסר ביסורי האיחוד והייחוד של הבניה המשותפת.

לכן אשתף אותך במחשבות ותובנות שהתגבשו אצלי לאורך שנים ארוכות שבהן יצגתי כעו”ד וטו”ר נשים רבות, חרדיות, וגם לא חרדיות, בבתי הדין, בהליכי גירושין. אינני יועצת נישואין, ובכל זאת, אנסה לשתף אותך במחשבות אלו, שעשויות גם לשפוך אור, על אופי היעוץ שאת מקבלת, או על הדרך שבה האנשים שאת מחפשת את ‘אישורם’ מסתכלים על הדברים.

1. משפט אחד בתאורך, חזר על עצמו בווארייציה נוספת:

למה רבנים ויועצי נישואין כל כך מתעקשים ולא מאשרים גירושין…

מאיפה הרבנים והיועצים לוקחים את זה?

ואנוכי תוהה, ממתי צריך ‘אישור’ של רבנים או יועצים כדי להתגרש? איפה זה כתוב? יתירה מזו:

הרמב”ם אומר – “אין אישה שבוית חרב להיבעל למי ששנוי לה”. זו בדיוק הסיבה שאישה שמרגישה שהיא ‘לא מסוגלת’ ואני מדגישה ‘לא מסוגלת’ (ולא סתם ‘לא רוצה’) הרי שהיא לא מחוייבת בכך. ולכן, דווקא העובדה שהיא ‘שואלת’ (רב או יועץ, זה לא משנה) האם להתגרש, עצם השאלה היא סוג של ‘אינדיקציה’ לכך שהיא לא צריכה להתגרש, ואולי בדיוק בשל כך- היא מקבלת את התשובה ‘אל תתגרשי’. משום שאישה שלא מסוגלת לחיות עם בעלה, פשוט לא שואלת.

לא בגלל שהיא לא רוצה לשאול, אלא כי היא לא יכולה לחיות עם תשובה אחרת מלבד גירושין, שכן בכל אופן אחר, היא מרגישה שטוב מותה מחייה. וזה בדיוק מה שנישואין הם לא!!! הם לא בית כלא!!! ורק אישה יודעת על עצמה ובעצמה כמה היא סובלת, מה היא מסוגלת לשאת, ומה לא, וממילא, את השאלה אם להתגרש כן או לא, רק היא צריכה לקבל בעצמה. היא לא זקוקה לשום אישור לכך. לא אישור מיועץ, ולא אישור מרב. אפשר לייעץ לה, להמליץ לה, להגיד מה אני חושב על המקרה שלה, ולעיתים מבט רחב של יועץ או רב עשוי לשפוך אור על ‘חומרת’ ההתמודדות. דווקא בגלל ההיכרות שלו עם קשת רחבה יותר של מצבים, והיכולת לאמוד את חומרתם וקושיים.

אך אם היא בוחרת להקשיב לעצה, או ‘לחפש’ אישור, הרי שככל הנראה הסבל שלה הוא לא כזה נורא, ולא כלו כל הקיצין, והיא כן מסוגלת לקבל תשובה ‘תשארי’, והיא לא מרגישה כ’שבוית חרב’, וכנראה, היא כן מסוגלת לקבל תשובה אחרת מ’תתגרשי’.

לכן – כל הרבנים שפנית אליהם, ודאי אומרים לעצמם, אם היא שואלת, כנראה ש’אם יש ספק, אז אין ספק’, והיא לא צריכה להתגרש. כי אם באמת המצב היה כל כך בלתי אפשרי, היא פשוט לא הייתה באה אלינו.

2. מחשבה נוספת. החיים עם בן זוג, שונה מאיתנו מעצם היותו ‘גבר’ , עוד לפני שלל התכונות האנושיות הספציפיות המייחדות אותו, כבר הופכים את הנישואין, כל נישואין, לאתגר גדול. על כך יש להוסיף את התכונות הספציפיות של האדם שלא תמיד ‘משלים’ אותנו בחסרונותיו ותכונותיו, והופכים את הזוגיות לאתגר הדורש עמל בלתי נגמר. ככל שאנו נשואות לאדם שהפערים מולו גדולים יותר, כך משתכללת יכולת ההכלה שלנו, מתחזקים לנו שרירים שלא ידענו על קיומם, ואנו מפתחות יכולות אישיותיות של מודעות עצמית, של התבוננות וחידוד המבט, של פיתוח רגישויות שלא היינו יודעים על קיומם , לולא אותה התנסות. נסי לרגע לשאול את עצמך- במה את שונה היום מאותה בחורה צעירה ותמימה שנישאה לפני כך וכך שנים? אלו יכולות פיתחת? אלו תכונות גילית בעצמך שלא ידעת על קיומם, או שלא תיארת שתצליחי לסגל לעצמך? נסי להתכנס לשעה ארוכה של שקט פנימי ובררי לעצמך סוגיה זו. אולי תגלי במה בכל זאת תרמו נישואין אלו לך באופן אישי- (בלי קשר לטובת הילדים) ואיך היית אחרת, פחות מיוחדת, פחות משוכללת, והרבה פחות מפותחת, עמוקה, חכמה, מכילה ומבינה מכפי שהנך היום.

ומילה נוספת על ‘טובת הילדים’. משאלתך עולה מעין דיכוטומיה בין טובתך האישית ל’טובת הילדים’, בין הדאגה לעצמך ולאיכות חייך, לאיכות החיים של הילדים. מהצבת הדיכוטומיה הזו, נוצרת השאלה – האם עלי לוותר על עצמי למענם. אך המציאות הרבה יותר מורכבת מכך. כאשר את רואה את ילדך מתייסר, נאבק, אובד ואבוד בתהליך השחרור שלך עצמך, לא תוכלי (לא תרצי, אך גם לא תוכלי) להפריד את אושרך מאושרו, את טובתו מטובתך, את סבלו מסבלך. לראות את הילד סובל – זה סבל אישי שלנו. האם כשהילד חולה ומאושפז חלילה בבית חולים, אנו מרגישים כי זה ‘סבלו שלו’, או שכרוך בכך, מבלי הפרד, ה’סבל שלי’ למראה התמודדותו? ולכן – ילדים שסובלים מתהליך פרידתם של הוריהם, מהעדר הורה ביולוגי בחייהם, מתהליך הרכבת המשפחה החדשה כאשר זו קמה, אין זה סבל המנותק ממך ומבעלך, והוא מייסר את ההורים, לא פחות, ואולי אף יותר, מהכאב שהם חווים זה מנוכחותו של זה. אם אכן יש משהו שיכול להקל על ‘הסבל המשותף הזה (של הילד שחווה את ערעור ביתו ומשפחתו, ושלך הצופה בו וחפצה לשווא באושרו שאינך מסוגלת להעניק לו) הרי זו רק התחושה שהמצב הנוכחי של הפרידה הוא בלתי נמנע, ונכון לך ולבית גם יחד. וזאת כפי שתראי, מתרחש בד”כ בסיטואציות מאד ספציפיות שעליהן אדבר בהמשך.

3. נהוג לאמר שנישואין ‘אי אפשר איתם, אך גם אי אפשר בלעדיהם’. חיי רווקות, הבדידות, החד-הוריות עשויים להיות, והנם בד”כ, מרים וקשים לא פחות, ומבחינות מסויימות, אף יותר מנישואין מאתגרים. לעיתים, בצוק ההתמודדות עם כבלי הנישואין, המחשבה על ה’לבד’ נראית קוסמת או לכל הפחות, נדמית פחות גרועה מההתמודדות הנוכחית. אך ‘תמונה’ זו עשויה להתברר כ’תעתועי ראיה’. ההמלצה להתגרש – בפרט שאף אחד לא מבטיח שהנשמה התאומה תמצא, וכשזו תמצא היא תשוש אלי האתגר לבנות בית משותף עם ילדים שלו ושלה בתמונה, הופכים את שאלת הגירושין למורכבת הרבה יותר. היועץ אומר לעצמו: מה מחכה לה? מי יודע אם תמצא מישהוא אחר? אולי היא תסיים את חייה בבדידות מזהרת? האם אין זה ‘להחליף פרה בחמור’? ולכן- ההמלצה להתגרש ניתנת בד”כ רק למי שהגירושין עבורה – הן “מהפחת אל הפח”, מהמאד גרוע, אל “הגרוע מעט פחות”, מה’נורא ואיום’, אל ‘הפחות נורא ואיום’.

לפיכך, מי אלו הנשים שעבורן נכון להתגרש?

אלו שסובלות מאלימות במשפחה, מהפרעת אישיות של הבעל, ממחלת נפש שגורמת לאדם להיות תוקפני/מסוכן וכדו’.

כל אלו- שמצבן כל כך כאוב ומייסר, שהגירושין, ולו במחיר היקר של בדידות עד סוף ימיהן, עשוי להיות עבורם מוצא מן המיצר, ומחיר ששווה לשלמו כדי לחיות בשלוות נפשית, שכיום אין להן, ובד”כ גם אין אותה לילדיהן בסיטואציה כזו.

כדי לזהות אם את נמצאת במצב זה – שימי לב האם את מייחלת לכך ש…

בעלך יבין אותך היטב, שבעלך יתייחס אליו יותר יפה, שיציע יותר את עזרתו, שיהיה שם למענך כשאת צריכה אותו, שיותר יתעניין בך, שיוסיף לדבר איתך ולא יתכנס בשתיקותיו, שישאל אותך ….. במלים אחרות: שיהיה לך ‘יותר’ ממנו, ש’הוא’ יהיה – ‘הוא בגירסה יותר משודרגת’ או…

או שאת רק מיחלת לכך שיהיה לך ממנו כמה שפחות: שהוא לא ימצא בשטח, שלא יגיע, שיעלם, שלא יבוא הביתה, שלא תראי אותו יותר, שרק לא יופיע….שזה קורה בד”כ כפי שכתבתי לעיל, במקרים שבהם הנוכחות של הבעל היא מסוכנת, מלחיצה, מעוררת חרדה, משפילה, גוזלת שלוות נפש, ומאיימת עליך או על הסובבים אם פיזית ואם נפשית. האם תוכלי לזהות היכן את נמצאת בין שתי האפשרויות הללו?

4. אם לדעתך, התופעה קיימת רק בציבור החרדי, הרי שניתן לראות זאת גם כסוג של ‘תעודת כבוד’ לציבור זה, שמחנך לעשות כל מאמץ, ולהשקיע כל השקעה, כדי שהבית הנבנה אכן יהיה בנין עדי עד, ושאנשים יעשו כל הניתן כדי לא למהר ולפרקו עם ההתמודדות הראשונה ואפילו לא השניה והשלישית שנופלת לפיתחם. יחד עם זאת, מניעה מוחלטת של האפשרות להתגרש, הופכת את הבית היהודי לבית כלא, לכך שאנשים נשארים בו מתוך סבל, וממילא- זה לא אותו בית יהודי קדוש ושלם שלקיומו אנו מייחלים. דוקא ‘פתח המילוט’ , קיומו של ‘פתח יציאה’ הוא הכרחי כדי שכל מי שנשאר בנישואין, יהיה רק זה שאכן מתוך בחירה, מקיים בית של אהבה ואחווה, או לפחות נמצא בתהליך של בניה מתוך תקווה לעתיד של אהבה ואחוה. אחרת, אם נשארים בו רק כי אין ברירה, הרי שהוא ‘בית כלא’ ולא נווה לזוגיות ושותפות של בעל ואישה. וזה בדיוק מה שהבית היהודי הוא לא!!!. האפשרות להתגרש היא מאבני היסוד של הבית היהודי, (בניגוד לנצרות שאסרה את הגירושין) והופכת את השהיה בין כתליו ל’רצונית’ ל’נבחרת’, ולא לגדר מרשימה אך שאין מאחוריה שום דבר אמיתי.

5. שימי לב, שגם המחשבות הללו מנסות לתת ‘כללי אצבע’, ולכוון להחלטה שקולה שבוחנת גם שיקולים לטווח הארוך. מעבר לכך, כפי שפתחתי, ואני חוזרת על כך בהחלטיות: ההחלטה היא שלך, ורק שלך, ואין אף אחד שיכול לקבל אותה במקומך, ולא משנה מי שזה לא יהיה. את היחידה שתשאי בתוצאותיה, לטוב ולמוטב, ואינך זקוקה לאישורו של אף אחד. אם את מרגישה שאת בכל זאת זקוקה ‘לאישור’ כזה, ככל הנראה, את מחפשת אחריו, משום שליבך לא שלם לגמרי עם ההחלטה שזה הדבר הנכון עבורך בעת הזו, ובנסיבות אלו.

6. לסיום, אציין שתי נקודות חשובות, שנראות כהפוכות זו לזו, אך באמת הן משלימות זו את זו. שימי על ליבך את העובדה ששניכם מנסים. עצם העובדה ששניכם בטיפול זוגי כבר 5 שנים, ואינך לבד במערכה, בכל זאת אומרת שיש לך שותף לרצון להיטיב את קשר הנישואין. זה עצמו כלל לא מובן מאליו, וכן אומר משהו על סיכויי האפשרות להמשיך ביחד.

יחד עם זאת, החיים לצד אדם 24/7, בקרבה ואינטימיות כה גדולים, משקפים עבורינו כמראה את כל הכאבים הבלתי פתורים שעימם הגענו לנישואין, את חסכי הילדות, את כאבי הגדילה שלא קבלו מענה בבית ההורים, ויוצרים אצלינו ציפיה, שלא לאמר – רעב של ממש, שבן זוגינו יחטא לנו את כל הפצעים ויביא מזור לכל הכאבים. כשציפייה זו לא מתממשת, אנו חשים שבן זוגינו לא מתאים לנו, ושהתקשורת עימו לא מניבה את ישוב הדעת והלב שאנו כה זקוקים ומיחלים לו. לכן, לעיתים רבות, דווקא כדאי ללכת לטיפול אישי ולא זוגי. להכיר את עצמך מקרוב, להיות מודעת לכאבים האישיים שלך, לצרכים שלך, לציפיות שלך, שלא אחת, הם כלל לא קשורים לבן הזוג שלך, והם יכולים וצריכים להפתר בכוחות עצמך. היכרות זו יכולה גם להניב הבנה טובה יותר, מה ניתן לקבל מבן הזוג, ומה תוכלי לקבל דרך משאבי כוח חיצוניים לנישואין כמו מתוך עצמך (בתהליך אישי ומצמיח) מחברה טובה, או בת משפחה קרובה, ולאו דווקא מבעלך. אם בעלך יסכים אף הוא לעבור במקביל תהליך כזה, וטיפול כזה (ומהדרך שבה תארת את שיתוף הפעולה שלו עד כה, לא מן הנמנע שהוא לא יסרב להצעה כזו) יתכן שגם הוא לא יבוא אליך עם דרישות וציפיות וכאבים המבקשים ריפוי, שאין בכוחך להעניק לו. תהליך כזה, עשוי לטמון עבורכם תקווה מחודשת לרגיעה פנימית, שלא תסתובבו שוב ושוב כ’ארי בסוגר’ מתוך גרון יבש וצחיח הכמה לטיפת מים חיים, לאהבה והבנה זוגית, כפי שעולה מתאורך.

יאיר ה’ את עיניך לקבל את ההחלטה הנכונה לך, ולמשפחתך, שטובתה היא גם חלק בלתי נפרד מטובתך.

ורדית

varditro@mail.huji.ac.il

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מובחנות בזוגיות תעזור לי לא להיפגע מבעלי?
קראתי פעם דימוי, יפהפה בעיני, שנישואין זה בעצם להסכים להפקיד את הלב שלך בכף ידו של מישהו אחר, ולהיות בטוח שהוא ינהג בו בעדינות ולא ינפץ אותו לרסיסים. (כל הזכויות על הביטוי הנ”ל שמורות לאיה קרמרמן, בטור בעיתון “בשבע”) אחרי כמה וכמה שנות נישואין, אני יכולה לומר שאני מזדהה מאד...
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
לשתף בזוגיות בסערות שעוברות עלי?
ממש תודה על התשובות באתר, ניכר שהצוות כאן מקצועי ומבין בתחומו! הקדמה שאולי פחות נצרכת: ב”ה ארוסתי ואני נתחתן עוד חודשיים. לא מזמן קרה שהיה לי יום עם תחושת תסכול גדולה מאוד מכל מיני דברים שהצטברו, דיברתי עם ארוסתי היא שאלה אותי מה שלומי ואז פשוט הבכי התפרץ… שיתפתי. יום...
מה יהיה עם הזוגיות שלנו?
אני בת 27 . אני ובעלי נשואים 7 שנים ויש לנו 2 ילדים מתוקים .. מתחילת הנישואים היו קשיים . בהתחלה הוא היה מסור וקשוב וניסה לעשות הכל כדי שיהיה לי טוב . אני כנראה לא הייתי בשלה לנישואין והיה לי מאוד קשה עם השינויים שהנישואין הביאו איתם ונתתי לו...
פערים שהולכים וגדלים ביני לבין אשתי
כבר תקופה ארוכה שמפריע לי משהו בזוגיות שלנו שלי ושל אשתי. אז קצת רקע על הזוגיות שלנו :יש לנו זוגיות יחסית טובה אני מגדיר את זה הכי טובה, כי בשבילי זה טוב. אנחנו הורים ל-2 תכף לשלושה ברוך ה’, שנינו בערך באותו גיל התחתנו לפני 10 שנים, סך הכל הפערים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן