מאת:

התפרסם בתאריך:

04/06/2016

שאלות על תיבת נוח

שאלה מקטגוריה:

שלום,
אחד הדברים שהכי מטרידים אותי בתנך זהו סיפור תיבת נוח.
1. איך יתכן של״טיטניק״, שהייתה פי 2 גדולה מתיבת נוח נכנסו סה״כ כ-3000 איש והספיק אוכל לשבועיים בעוד שלתיבה נכנסו מאות אלפי זנים, זה הרי בלתי אפשרי פיזית, גם אם הם היו נדחסים בואקום לתוך התיבה.
2. בעלי חיים כמו קנגורו שקיימים רק באיזור מסויים על הפלנטה, כיצד הם הגיעו לתיבה שנמצאת במזרח התיכון?
ואחרי המבול, אחרי שהתיבה עגנה והדור החדש החל להתרבות, איך הם חזרו למקומות מהם באו דרך אוקיינוסים ללא להשאיר זכר אחד לקיומם במזרח התיכון או בכל מקום אחר בעולם?

תשובה:

שלום לך, אני מזדהה עם השאלה שלך ונהנה ממנה. המסקנה המתבקשת: התיבה לא היתה משהו טבעי, אם המבול הצליח למחות את כל היקום, פירושו של דבר שכוחו היה רב מפצצות אטומיות אין ספור, רש"י אומר שג' טפחים מהאדמה – כ- 30 ס"מ נימוחו, אז ברור שהתיבה העשויה עץ לא היתה אמורה להחזיק מעמד יותר מכל העצים העבותים שסביבה, ברור שהתיבה היתה סמל ומהות במשך מאה ועשרים שנה כדי להוכיח את דורו של נח, ולספר להם על החורבן הממשמש ובא, והם, שלא רצו להקשיב, אכן לעגו לנח ולתיבה שלו, הם טענו לו כפי שהמדרש מספר, שלהם יש אמצעי הגנה טובים בהרבה מהתיבה, והם אכן צדקו, איך יתכן שכמה מהם יכולים בקלות לשבור תיבה שאמורה להגן על נח ממבול שעתיד להשמיד אותם??? ברור אם כן שהיא היתה מקום של נס, כמו שהמבול עצמו היה נס, כך ההצלה ממנו היתה בנס. כפי שחז"ל דורשים שלאחר המבול ציוה ה' על נח לצאת מהתיבה ואסר עליו לשהות בתוכה מפני הקדושה שהיתה בה,  ולא חסר בתורה מקומות שמועט החזיק את המרובה. כך כותב הרמב"ן בפרשת נח: ידוע כי החיות רבות מאד, ומהן גדולות מאד כפילים וכראמים וזולתם, והרמש הרומש על הארץ רב מאד. גם מעוף השמים מינים רבים אין להם מספר, וכמו שאמרו רבותינו (חולין סג ב) מאה ועשרים מיני עופות טמאים יש במזרח וכלם מין איה הם, ולעופות טהורים אין מספר. והנה יצטרך להביא מכלם שיולידו כמותם. וכאשר תאסוף לכלם מאכל אשר יאכל לשנה תמימה, לא תכיל אותם התיבה הזאת, ולא עשר כיוצא בה. אבל הוא נס, החזיק מועט את המרובה: ואם תאמר יעשנה קטנה ויסמך על הנס הזה. ראה השם יתברך לעשותה גדולה כדי שיראו אותה בני דורו ויתמהו בה ויספרו עליה וידברו בענין המבול וכנוס הבהמה והחיה והעוף לתוכה, אולי יעשו תשובה. ועוד עשו אותה גדולה, למעט בנס, כי כן הדרך בכל הניסים שבתורה או בנביאים לעשות מה שביד אדם לעשות, והשאר יהיה בידי שמים. גם לגבי מה שציינת שכל חיה התפזרה למקום הגידול הטבעי שלה בלא להשאיר זכר, כך גם היה במכת ערוב כמו שמפרש בעל ה'פנים יפות' את הפסוק "וּמָלְאוּ בָּתֵּי מִצְרַיִם אֶת הֶעָרֹב וְגַם הָאֲדָמָה אֲשֶׁר הֵם עָלֶיהָ": לפי שיש חיה הנקראת אדני השדה שגדילה וקשורה באדמה ולא יוכל לחיות אם נפסק מאדמה וכיון שנגזר שכל החיות יבואו למצרים הוצרכה חיה זו לבא עם האדמה שגדלה בה וזהו וגם האדמה אשר הם עליה [פנים יפות פרשת וארא] ברמב"ן הזה מצאתי גם תשובה לספק שהסתפקתי אם מכל מין חיה נכנס לתיבה רק מין אחד למשל, סוג אריה אחד, סוג דוב אחד וכו' ורק לאחר המבול הם התפתחו לזנים שונים לפי המקומות אליהם הגיעו, או שנכנסו כל זני האריות שישנם ואם כן היו בתיבה הרבה אריות, ברמב"ן רואים שלמד שנכנסו לתיבה כל אותם 120 סוגי מין איה שקיימים, ואם כן גם כל סוגי הדובים והאריות. שוב תודה על השאלה היפה יוסף [email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן