מאת:

התפרסם בתאריך:

27/10/2017

מקצוע צריך לשלב אידיאלים?

שאלה מקטגוריה:

שלום,
אני בשלב של בחירת מקצוע לחיים. המחשבה שלי היא ללכת לכיוון ההייטק-מחשבים כי זה תחום התואם את הכישורים שלי. אך מצד שני, איני מוצאת בזה איזשהו אידאל/ מחשבה לעשיית רצון ה' בתוך התחום הזה. ואני מתחבטת בתוך זה מאד.
אשמח לעצה
תודה!

תשובה:

שלום לך,   בחירת מקצוע היא אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בחייו של אדם, החלטה שתקבע מה הוא יעשה בנתח גדול מחייו בעשרות השנים הבאות. הלוואי שכולם היו ניגשים לבחינת ההחלטה ברצינות ובערכיות כמו זו שאת מפגינה בשאלתך.   אפתח באמת פשוטה ולא נעימה. מאד היינו רוצים שכל בחירה שנעשה בחיינו תהיה מושלמת, נכונה במאת האחוזים, אופטימלית ועונה על כל הצרכים והשאיפות, אולם בפועל מעטות הן ההחלטות שיתנו מענה מושלם לצרכים שלנו. אנו חיים בעולם לא מושלם שמייצר בחירות לא מושלמות, ואת עתידה לפגוש את העובדה המצערת הזו שוב ושוב לאורך המסלול שחייך יוליכו אותך בו.   מסקנה מיידית מהתובנה הנ"ל היא שאין טעם בדרך כלל להתלבט לגבי אפשרות יחידה מהסיבה הפשוטה שהיא תתגלה ככל הנראה, ובצדק, כפגומה ובעלת חסרונות. התלבטות צריכה תמיד להעשות בין כמה אפשרויות, התלבטות שבמהלכה בוחנים את האופציות על פי פרמטרים חשובים, מבררים, מתייעצים, ומשתדלים לגלות מהם היתרונות והחסרונות של כל אחת. במקרה שלך למשל, אינני מוצא טעם להפוך ביתרונות ובחסרונות של מקצוע יחיד, אלא לחשוב על מגוון אופציות, לסנן את אלה שאינן רלוונטיות בעליל, להשאר עם כמה אפשרויות ורק אז לבחון את היתרונות והחסרונות של כל אחת ולבחור באפשרות הטובה ביותר מביניהן. אילו היה מקצוע שהיה נותן מענה מושלם, לא היית כנראה מתלבטת…   מהם הפרמטרים לבחירת מקצוע? אני יכול לחשוב על כמה: מידת העניין שלי בתחום, מידת ההתאמה שלי לעסוק במקצוע המדובר, ההתאמה בין המקצוע לבין הערכים שלי, רמת השכר שהמקצוע צפוי לספק, ואפשר ככל הנראה להגדיר עוד פרמטרים נוספים. אם למשל יש מקצוע שאת מוצאת בו ערך גדול של נתינה, ואת אוהבת את העשייה הזו, יתכן שתאמרי לעצמך ששווה לך ללכת בכיוון הזה למרות שהשכר בתחום אינו גבוה במיוחד. מצד שני, אם השכר נמוך מאד, יתכן שלמרות שכל הפרמטרים האחרים זוכים לציון גבוה, עדיין זה לא יבוא בחשבון. הדברים גם אינם שווים בין בני אדם. שאיפות, מטרות, יכולות, ועוד תכונות ודעות שונים מאדם לאדם, ומה שאחד יראה כתנאי סף מינימלי, יראה לחבירו כיתרון קל בלבד.   אז עצתי לך היא לא לחשוב ולדון רק ביתרונות ובחסרונות של תחום המחשבים, אלא לדון באותו זמן גם באלטרנטיבות, לנסות לזהות את אותם יתרונות וחסרונות, להעמיק ולחשוב על סדרי העדיפויות שלך ועל מידת הנכונות לויתורים בפרמטרים השונים, ואז להגיע להחלטה.     וכמה הערות נוספות:  
  • לטעמי הפרמטר המרכזי בבחירת מקצוע צריך להיות מידת העניין שלך בו. ישנם אנשים שעובדים במקצוע שהם שונאים רק בגלל שהשכר בו גבוה, או בגלל סיבות אחרות. אינני אומר שאדם חייב לשוט כל יום לעבודה על גבי עננים ורודים מתוך גרגורי אושר וחיוך תמידי, אבל קיימת רמה מסויימת של עניין בעבודה שהוא תנאי לאיכות חיים בריאה.
  • ערכים אפשר למצוא לא רק בעבודה שבהגדרתה מהווה עזרה לזולת. אני עובד בהייטק כבר 18 שנה ויכול להעיד לך שיש אנשים שסבבו אותי במהלך השנים והקרינו עלי ועל אחרים מסביבם ביושר שלהם, במאור הפנים, בערכיות. ההשפעה שלהם לא הסתיימה במעגל הראשון שהכיר אותם, אלא מקרין הלאה כאשר אותם אנשים לומדים ולוקחים את האיכויות הללו הלאה ומשפיעים על אנשים נוספים. בכל מקום, בכל תחום, בכל זמן אפשר ליצוק תכנים וערכים כמעט לכל עבודה. אינני דובר של הקב"ה ואינני יכול לומר מהו רצונו, אבל פשוט לי שבכל מקום יש לקב"ה ציפיות מאתנו וקיימת דרך ישרה ללכת בה.
  • למרות פתיחת דברי לגבי חשיבות בחירת מקצוע, לא צריך להגזים בכך, ובחירת מקצוע איננה חתונה קתולית. הרבה אנשים התחילו במקצוע אחד ועברו למקצוע אחר ואף יותר מפעם אחת. צריך לשקול היטב בכובד ראש ובאחריות, אך לאחר שההחלטה נפלה לא כדאי להתבוסס ולדוש בה יתר על המידה. אפשר גם להשאיר משהו בידיו של מי שזן מקרני ראמים ועד ביצי כינים…
    אני מאחל לך שתצליחי לערוך עם עצמך את הבירור המעמיק והיסודי, ושלאחר שתקבלי את ההחלטה תגלי שאכן הייתה זו הבחירה הנכונה, שבכל דרכייך תמצאי איך לעשות טוב וכיצד לשמח אלוקים ואנשים.     בהצלחה, גרשון   [email protected]  

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

  1. אם יש לך אידיאל לפרנס בכבוד בעל שילמד תורה – אז זה ממש לא משנה במה תעסקי כל עוד זה לא עיסוק שלילי.
    נקודה נוספת שאוכל להעיד מנסיוני כמתכנתת זה שגם בתחום הזה ניתן למצוא אידיאל- זה מאד תלוי לאיזה פרוייקט את נכנסת.
    אמנם בפרוייקט הנוכחי שלי העיניין הוא טכני בלבד ונורא משעמם, אך בפרוייטק הקודם שהייתי – עבדנו על תוכנה שממש מצילת חיים! כמובן שההרגשה שלי הייתה הרבה יותר משמעותית.
    אבל שוב, ברגע שיש לך מטרת על – לפרנס בעל לומד תורה, לגדל ילדים לעבודת השם, ולעשות את המאמץ שלך למען הבית – זה עצמו האידיאל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן