מאת:

התפרסם בתאריך:

18/05/2015

נמאס לי מהישיבה!

שאלה מקטגוריה:

די נמאס לי מהישיבה. לא מרגיש הנאה כאן, סתם שורף תזמן בלי חשק, לפעמים קצת הערות מהמק"ק, לפעמים קצת קטעים עם החברים, אבל תכלס בזבוז זמן גמור. גדול הדור אני לא אהיה, לא בכיוון אפילו. אז בשביל מה להמשיך כאן. רק כדי לא לצער את ההורים?

תשובה:

שואל יקר ,

משאלתך ניכר שאתה מוטרד כבר זמן רב והדברים מעסיקים אותך מאוד . נראה שאתה אדם ערכי בעל יושר פנימי וחשוב לך לעשות משהו משמעותי עם הזמן שלך.

ישנם אנשים שאם היו במקומך היו מרגישים מאוד נוח ולכן עצם העובדה שלך זה מציק מעיד על נקודת אמת ויושר פנימי שזמן הוא דבר חשוב ולא צריך לבזבז אותו לריק.

העובדה שאתה אדם רגיש מאוד שמודד את עולמו דרך הרגשות היא מעלה גדולה אבל ג"כ יכולה להיות מכשלה כי עולם הרגש הוא עולם מאוד מופשט ולא מדוייק ולכן קשה לסמוך על תחושות כלליות ועוד בעקבותם לעשות שינויים, כל שכן מהותיים שדורשים שיקול דעת גדול. לכן הייתי מייעץ לך לבדוק מה בדיוק בישיבה מקשה עליך וממה בדיוק נמאס לך שם.

הדיוק וההגדרה חשובים כי המילים שאנו משתמשים בהם תוחמים את הרגשות וכשאנו מבטאים את הרגשות המעורפלים במילים מדוייקות אפשר לשפוך  אור על המצב ולראות אותו באופן ברור יותר ובכך להתמודד עם בעיה מסויימת ולא עם בליל של רגשות לא ברורים. כמובן שהתחושה הלא טובה שאתה מסתובב איתה גורמת לך רצון לשנות כי יש לכל אדם מנגנון טבעי של בריחה מדברים שגורמים לו לחוש כאב וכן לנוע כלפי דברים שמסבים לו עונג ,

אמנם מעברים חופשיים בין זה לזה בלי לשקול את התוצאות או הסיבות לשינוי ע"פ הדעת וההגיון הבריא לא תמיד תועיל לטווח ארוך , יתכן שהשינוי יביא הרגשה טובה ושיפור לטווח קצר אבל בסופו של דבר אותו שורש בעיה ימשיך להטריד אותך גם במקומות אחרים ותאלץ להתמודד עם הבעיה ולפתור אותה במקום לברוח ממנה.

מדבריך נראה שישנו פער בין הדברים שאתה חושב שאליהם אתה צריך להגיע ובין המציאות המעשית היום יומית בה אתה לא עושה דבר כדי לקדם את עצמך כלפי המטרה הזו. הפער הזה יוצר אצלך מתיחות וכאב . צריך להבין שדברים טובים נבנים לאט ובשלבים ומכוון שמדבריך ניכר שאתה יודע שאם היית יכול להנות מרוחניות , לימוד תורה/ תפילה , אפילו אם רק היית מרגיש שאתה בכיוון, כל הרגשות הללו היו משתנים ונעלמים ברגע. נראה שאתה צריך לשקול אילו דברים אם היית עושה אותם היום, ולו הקטנים ביותר ,כלפי המטרה שלך , היו מסבים לך הנאה ותחושה שאתה בכיוון. אי עמידה בקריטריונים שלך עצמך יוצרת חוסר אמון ביכולתך ותחושת כשלון ובזבוז של זמן. אין שום פסול בלשאוף ולהיות גדול הדור. אלא רק כשהשאיפה הזו לא מחבלת בהתקדמות שלך, מה שנראה שהיא כן עושה כרגע.

לכל אדם יש את דרגתו העכשווית ומשם הוא צריך להתחיל לנוע כלפי המטרה שלו, אע"פ שזה נראה קטן בעיניו או לא חשוב כ"כ כי הוא עושה השוואות בין מה שהוא היה רוצה לראות את עצמו עושה לבין מה שהוא עושה עכשיו, וייתכן מאוד שהעבודה האישית שלך היא דווקא להתחיל מ " נמוך " כי ניכר מדבריך שאתה אדם שמעריך הנאות רוחניות ולכן עמידה באתגרים או במעשים ה" קטנים " שאתה מציב לעצמך יוצרת אמון ותחושת יכולת .-ואמון הוא הגורם למוטיבציה הגדול ביותר, כך שתוך זמן קצר תחוש שאתה בכיוון ואע"פ שעדיין לא תהיה גדול הדור, אבל הנאה ממצבך והידיעה שאתה בכיוון ,בהחלט תספיק לך ,להישאר בישיבה ולהרגיש סיפוק נפשי בכך שאתה חלק מהכלל וגם אתה מתקדם לכיוון של התעלות רוחנית שמביאה סיפוק והנאה.

יתכן ובשלב זה תחוש קצת בושה מכוון שאתה תתצטרך להתחיל ממקום "נמוך" מדיי כפי ראייתך ודברים שתעשה אולי יראו קצת מוזרים או פשוטים מדיי לעיני אחרים אבל כרגע כדי לחוש הנאה בכך עליך להתחיל דווקא מהמקומות הללו שבהם אתה שייך לעולם התורה ומכאן אפשר להתקדם. כל מדרגה למעלה מזה כמה " מכובדת ", שתהיה לא תסב לך הנאה. כי הנאה תלויה ברמת ההבנה והבהירות בדברים הנלמדים ובהסתכלות האמיתי על מצבך. ההבנות הקטנות האלו יסבו לך עונג רב אע"פ שאולי בתחילה לא תבין את הכל ותצטרך להתמקד בהצלחות הקטנות האלו על מנת להימשך אחר הדברים ולהמשיך להתעלות,

לכן חשוב שתבין שההצלחות וההתקדמות הן אישיות לך לחלוטין ולהוקיר את עצמך על כל התקדמות אפילו הקטנה ביותר כי דומה בדומה נמשך ולא תמיד הכמות חשובה אלא האיכות , והשוואות במקום הזה יביאו רק ריפיון ותסכול לכן חשוב למדוד את הצלחתך רק בהשוואה למקום בו היית אתמול ולא לאחרים. ולהבין שגם שינוי של 2 מ"מ נחשב לשינוי גדול, אם בוחנים את התוצאות של ההתמדה בו לטווח ארוך.

(בפרקי אבות במשנה ד' מידות בתלמידים ובפירוש ר' יונה שם ,מבאר שבכל מצב ראוי לאדם בכל אופן להתמיד בלימוד התורה) ומסתמא כיוון שההתמדה בדבר טוב לטווח ארוך תביא איתה ברכה גדולה אע"פ שכרגע היא לא מורגשת מכל מקום אם תדמה בעצמך איך יהיה מצבך, אם תתמיד בדברים קטנים אלו ,בעוד חודש ואח"כ בעוד חצי שנה וכן הלאה…מה יהיו התוצאות של המעשים הקטנים האלו בוודאי תרגיש את ההנאה שאתה מחפש.

אני מאחל לך שתמיד תחפש משמעות ותזכה גם למצוא אותה.

אם יש לך שאלות נוספות אל תהסס לשאול.

בברכה

ליאור

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן