מאת:

התפרסם בתאריך:

05/11/2016

אפשר להתרפא מדיכאון בלי תרופות?

שאלה מקטגוריה:

עברתי שנה מאוד מטלטלת בתוך הנפש שלי, עליות וירידות אינסופיות, הרבה בילבול תסכול ותחושות קשות.   פניתי לטפול פסיכולוגי בנסיון לאזן קצת את הדברים ולרכוש כלים להתמודד עם החיים. לאחר מספר חודשים  הפסיכולוגית שלי החלה לאבחן את זה שאני בדיכאון. אני סירבתי להסכים אבל ככל שחלף הזמן מצאתי את עצמי לא מצליחה לעשות את הצעד הבא. לא יודעת מה לעשות עם עצמי ולא מצליחה להתקדם. לא רוצה שום דבר ולא מצליחה לעורר את עצמי. בחודשיים הראשונים אפילו לא הצלחתי למצוא עבודה והייתי מעבירה ימים שלמים במיטה. יחד עם חוסר המעש והמחשבות וההרגשה הלא טובה מהר מאוד הצטרפו לעסק מחשובות לא רצוניות על התאבדות. תחשות יאוש ששום דבר לא יעזור,שלא יהיה לי טוב בשום מקום. מיום ליום המחשבות האובדניות מתגברות ויש ימים שאני ממש צריכה לעצור את עצמי.

לפני כחודשיים בערך הפסקתי ללכת לטיפול הפסיכולוגי כי הרגשתי שהוא אינו מקדם אותי. ובנוסף הפסיכולוגית שלי נורא ניסתה לשכנע אותי לפנות לטיפול פסיכאטרי דבר שאיני מאמינה בו.
בשבועיים האחרונים כשאני רואה שהמצב ממשיך להתדרדר והמחשבות האבדניות מטרידות מידי יום החלטתי לנסות לחזור אל הפסיכולוגית שעכשיו התנתה את החזרה לטיפול בטיפול פסיכאטרי ולקיחת תרופות נוגדות דיכאון. ופה הבקשה שלי לעזרה.
אני לא מאמינה בטיפול פסיכאטרי. ולא רוצה לקחת תרופות. לא רוצה לחשוב שזאת הדרך היחידה לצאת מהדיכאון.
מחפשת בנרות כל פתרון אחר . ומחפשת אותו באופן דחוף מאוד כי ההורים שלי והסביבה שלי לא רוצים לתת לי לחכות יותר ורוצים שאלך לפסיכיאטר עוד השבוע.
אז השאלה שלי והבקשה שלי היא האם אתם יודעים מכירים שמעתם על טיפול בדיכאון בלי כדורים?

תשובה:

בחורה יקרה ומתעקשת להתקדם,   מתוך השורות בשאלתך בוקע רצון. ורצון הוא חיים. החיים פועמים בך! וזהו סיבה להרים כוסית. לחיים!   בשורות הבאות אשתדל להשיב לשאלתך מתוך יראת שמים, ומנסיוני כפסיכולוגית קלינית:   חשוב להבין כי בניגוד לאמירה שכתבת בסוף הפניה, תרופות אינן "מוצא" מהדיכאון. דיכאון הוא שילוב של מחשבות שליליות ושל חוסר של חומר מסוים בגוף. הסרטונין הוא החומר שגורם לנו להרגיש טוב, לחשוב טוב, לרצות ולפעול. אם המינון שלו נמוך מדי, אזי לאדם יש נקודת התחלה נחותה ויהיה לו קשה עד בלתי אפשרי לצאת מהמעגל השלילי. זה דומה לאדם כבד ראייה, שנדרש לקרוא ספר. אם הוא יתאמץ מאד מאד – אולי הוא יוכל לקרוא לאט וחלקי. תן לו מכשיר הגדלה- והוא קורא בשטף. נכון, המכשיר מסורבל ולא נח, אבל זה התיקון לחסר! האם גם עליו היית טוענת שהוא צריך לנסות כל דרך מלבד מכשיר ההגדלה? האם בורא עולם לא יצר תרופות ואמצעים כדי שנשתמש בהם לתועלת, ליצירת מצע חיים טוב ככל שניתן? האם הטובע הזועק "הצילו!" יכול להרשות לעצמו לצפות להליקופטר שיגיע, ובינתיים לא להחזיק בגלגל ההצלה המושט לו, מכיון שזה לא תואם את הצורה שבה הוא מדמיין את סיפור הצלתו?   אני מודעת לכך שהדוגמה הזו שונה בתפיסתך מטיפול תרופתי. ההטעיה הזו נפוצה מאד. כבחורה המסתכלת לחיים בעיניים פקוחות (זה נשמע בברור מהמייל שלך), ומנסה באמת להעזר, אני מאמינה ביכולת שלך לראות מעבר לתפיסה המוטעית הזו. וזו האמת: אי אפשר לטפל במחשבות הקשות עם כל הזמן יש הצפה. כשם שאי אפשר לגרוף את המיים כל עוד הצינור שבור. הלוואי והיה לי את מטה הקסם, את השרביט להניף בו ולומר לך: טיפול X יעשה לך את זה. אמירה כזו תהיה לא הוגנת מכיון שגם אם טיפול מסוים יכול לעזור, זה תמיד יהיה כרוך בעבודה שלך. והעבודה שלך מוכבדת פי כמה כשהחומרים הפיזיים אינם באיזון. האם זה הוגן לדרוש ממנוע של מאוורר להטיס מטוס סילון? לכן, ראשית כל העבודה שלך היא בתפיסה נכונה של טיפול תרופתי. כלומר: איזון החומרים בגוף, כדי שיהיו לי את הכלים הדרושים לעבודה מעמיקה, שורשית ואיכותית. לאחר מכן תוכלי להנות פי כמה מטיפול רגשי שיאפשר לך להגיע לתובנות ומחשבות חיוביות שישפכו אור לחייך. מנסיוני לא פעם, העבודה הפנימית הזו מאפשרת שחרור מטיפול תרופתי. כרגע אינך פנויה לעבודה מעמיקה ושורשית, כי הגוף שלך עובד בסדרי עדיפויות. הוא לא מפנה מקום למחשבות חיוביות כל עוד החסר הפיזיולוגי קיים.   יקירה, גם אם לא נתתי לך כאן את התשובה שקיוית לשמוע, אני מקווה ששמעת את ההערכה והאמון שלי בך. מייחלת שקיבלת כאן כיוון שיסייע לך לקבל החלטה שהיא שלך, ובשבילך.   אני כאן להמשך שיח אם וכאשר תרצי, שפרה [email protected]      

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן