מאת:

התפרסם בתאריך:

01/02/2016

איך האבולוציה מסתדרת עם הדת?

שאלה מקטגוריה:

איך האבולוציה מסתדרת עם הדת? הרי בפירוש זה אומר שאלוהים לא ברא אותנו, אלא לאחר המפץ הגדול נוצר לו כדור הארץ שבו כנראה בתהליך אביוגנזה התחילו להם החיים לאחר מליארד שנה בערך מהיווצרו של הכדור, והחלו להתפתח לענפים שונים ונישות שונות כולל אותנו אשר לנו ההומו ספיאנס ולשימפנזים יש מוצא משותף. אני כבר כנראה לא אחזור להאמין בבורא אבל מעניין אותי איך אנשים בעלי ידע היסטורי וקצת מדעי יכולים להיות דתיים. בנוסף לכך, קראתי הרבה היסטוריה ואחרי המאורעות הזוועתיים שרואים אשר קרו בעבר(מלחמות דת עקובות מדם וכו), אני באמת לא מוצא פה מקום לאל אמיתי. במיוחד היהדות אשר ידוע שהגיע באיחור עם המונותאיזם לאחר הפוליתאיזם. כאילו באמת למה שאלוהים כל יכול יגרום לנו אלפי שנים להאמין ב1001 אלים ואז פתאום משום מקום לגלות את עצמו. זהו מקווה שהבהרתי את עצמי. יום טוב!

תשובה:

שלום רב, אני מבין מדבריך שהנושא מאוד מאוד מטריד אותך, ועל אף שאתה בטוח שלא תחזור להאמין בבורא – עדיין זה מטריד אותך. ועל רקע היכרותי עם אנשים שעוסקים בנושא האבולוציה אני חייב לומר שמגיע לך צל"ש על כך שאתה עדיין מחפש תשובות, כי הרבה אנשים משתמשים בנושא כ"תירוץ" למה לא להיות דתי, ואז להיפך הם מתחפרים בכך שה"אבולוציה סותרת את הדת" ולא רוצים בכלל להמשיך לבדוק. אז קבל נא את הצל"ש…   שאלתך מורכבת למעשה מהרבה שאלות:
 • האם אלוהים ברא אותנו?
 • האם האבולוציה סותרת את היהדות?
 • למה יש לנו ההומו ספיאנס ולשימפנזים מוצא משותף?
 • איך אנשים בעלי ידע היסטורי וקצת מדעי יכולים להיות דתיים?
 • הכיצד יכול להיות שיש אל אמיתי שבעולם שלו קורים זוועות ומלחמות עקובות מדם?
 • איך יתכן שהיהדות אמת, הרי היא הגיעה באיחור עם המונותאיזם לאחר הפוליתאיזם?
 • למה אלוהים הסתיר את עצמו אלפי שנים ופתאום משום מקום גילה את עצמו?
ברוב השאלות כבר יש דיונים רבים ודעות לכאן ולכאן, ובהמשך אשים לינקים לתשובות נוספות כאן באתר שניתן ללמוד מהם הרבה. אבל ברשותך אני רוצה לכרוך את כל השאלות יחד לכדי שאלה אחת, על סמך אנו מבססים את את אמונתנו? האם על סמך המלמד בתלמוד תורה? המורה בבית בספר? החינוך בבית? על מה ששמעתי מהרב/מורה בישיבה/סמינר? וכשאני מגלה עולם מלא של מחקר, חשיבה, הוכחות, היסטוריה ועוד – איך אני מתמודד עם זה? האם עלי לעזוב מיידית את מה שלמדתי לטובת מה שנראה כל כך משכנע ונוצץ? האם היהדות שלי מבוססת על אמת עמוקה שכל שאלות וקושיות העולם לא ישברו אותה? אז יש מי שהיהדות עבורו היא סיפור, סיפור שברירי, כל פיסה בסיפור שיש עליה ערעור, שומטת עוד קרש מתחת יסודות היהדות, וממילא כשמצטברות הרבה שאלות – הסיפור נגמר. אין יהדות ואין דת. אבל יש מי שהיהדות עבורו זה הוא עצמו, זו הזהות שלו. כששואלים אדם מי היה אביו – הוא לא מתקשה להצביע, ואם נתחיל לערער על כך, קרוב לוודאי שילחם כהוגן בכדי להציל את זהותו. וכך גם היהדות, אם שואלים את היהודי השורשי – מי אתה? "מה השאלה? אני יהודי", "אני יודע מי אני מי היו אבותי, ומי העם שלי". קשה עד בלתי אפשרי להזיז את היהודי שיהדותו היא חלק ממנו. גם אם המחקר מצביע על תהליך אבולוציוני, היהודי יודע שמאת אלוהים היתה זאת, כי הוא לא יתום או בן זנונים, הוא נולד לעם ייחודי בעל מורשת ארוכה. ויש לו מידע וסל ערכים שהוא נוצר כבר אלפי שנים. ולכן אפשר גם אפשר להחזיק בידע היסטורי ומדעי וגם ביהדות – מהסיבה הפשוטה ששניהם אמת. היהדות היא מסורת הוראות החיים, איך לחיות, מהו סל הערכים שלי, מה חשוב לי בחיים. המדע הוא הידע איך העולם פועל, מה החוקיות בו, ואיך אפשר ליישם את המחקר לצורך שיפור החיים. וגם כשיש שאלות, אפילו קשות, אין בכך כדי לערער על אמיתות. הרי המדע הנפלא הזה הוא שיצר את פצצות האטום, הרובים וכל כלי הנשק הזוועתיים, האם לכן המדע הופך לפסול?! כך גם אלוהים – מתוך שיש לנו ידע, אנו יודעים שהוא קיים. הכיצד מתקיימות זוועות? דווקא משום שהוא קיים והוא נתן כוח בחירה לאדם, האדם יכול לנצל זאת לרעה. והמלחמות יוכיחו, שאנשים בחרו גם ברע. ודווקא לכן למעשה אנו זקוקים לתורה שמדריכה אותנו איך לנצל את כוח הטוב שבקרבנו. תשובות נוספות שעשויות לעניין אותך: מאחל לך הצלחה רבה! מתי [email protected]  

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

 1. שלום רב,
  גם אני כמו ידידי מחפש את התשובה לשאלה הזו, לצערי לא עניתם באופן רציני.
  ראשית, הגישה המדעית היא היחידה שעד כה הגיעה לאמת, רק עם ביקורת והכרה בבורות ניתן למצוא את האמת.
  תיאורית האבולוציה מאוששת על ידי מספר חוגים אקדמאים בינהם החוג לביולוגיה, היסטוריה, פסיכולוגיה, פיסיקה, ארכיאולוגיה ועוד. על פי תיאוריות אלו אתם חיים את חייכם ולמעשה יכולים להשתמש במקלדת בשביל לכתוב את שכתבתם.
  האבולוציה היא תיאוריה מבוססת אך גם היא לא בטוחה ב100 אחוז, למשל, אם נמצא גופת סנאי המתוארכת לתקופת הדינוזאורים נדע כי יש לבצע שינויים בתיאוריה ויעלו ספקות וביקורות רבות, אילו ממצאים יגרמו לספקות בדת לגבי קיום הבורא?
  הדת לעומת המדע גורסת כי באנו מעפר ונשותינו נוצרו מצלע, יתכן וזה פשט שדורש פירוש, אבל אז עולה השאלה, למה שאלוהים יכתוב את הסיפור הזה מלכתחילה אם אין בו ממש? והפירוש הוא פירוש אנושי ובני אדם נוטים לטעות, יתכן וזו טעות?
  שימו לב שאין ספק לגבי קיום העם היהודי, יש ספק לגבי קיום בורא, שכן ידוע לנו שהתפתחנו מהקוף כמו שידוע לנו שקיים כוח כבידה ושאחד ועוד אחד הם שניים, יש עובדות והוכחות שכולן מצביעות בכיוון אחד.
  אז אין ספק שאנחנו יהודים, שאבותינו יהודים, כולם מדברים עברית ויש לנו את התנ"ך, אבל קיימת סתירה בין בריאת האדם על ידי אל מעפר לבין התפתחות האדם בתהליך אבולוציוני רב שנים מאב קדום המשותף לנו ולשימפנזות כאמור.
  הערה נוספת, המדע לא מתיימר לשמור עלינו או לבצע סוג של השגחה אישית, הוא מתיימר להגיע לאמת, אם האמת היא שפיצוח אטום גורם לתגובת שרשרת של פיצוצים אז זו האמת, ניתן לקחת את זה ולייצר מזה אנרגיה וניתן לפתח מזה פצצת אטום, כנ"ל לגבי שימושים באבק שריפה ובחיישנים שמזהים חום, בני אדם הם שהשתמשו בתגליות המדע לפתח נשקים ולא המדע הוא זה שפיתח אותם, רק גילה איך הדברים עובדים.
  אשמח לתשובה רצינית ומפורטת,
  תודה.

 2. שלום דן,
  אני מתנצל על העיכוב, אך לא הייתי פנוי לדיון בחודש האחרון.

  אני רוצה להתחיל מתוך הנחה שתיאוריית האבולוציה נכונה. פשוט נכונה.
  ואז… מה?
  האם יש בה סתירה לקיום האלוקים? לא.
  היא סותרת לקיום מעמד הר סיני? גם לא.
  היא מתנגשת עם אחת מהמצוות? גם לא.
  אז מה כן? כלום.
  היא רק מתארת *איך* התפתחו המינים.
  היא לא עוסקת ב*מי* יצר את העולם, ולא במטרת יצירת העולם.
  ובסך הכל זו תאוריה שרק מחזקת מדעית את הטענה בדבר יוצר ומתכנן – משום שבאופן אקראי הדברים לא יכולים לקרות, ולא ניתן לשחזר הצלחה של ברירה טבעית אקראית.

  הקושי היחיד הוא התמיהה למה זה לא מוזכר בתורה. אבל קל להבין שפרשת בראשית לא מתארת כיצד התרחשו הדברים אלא מדגישה נקודות מתוך ההתרחשות. שהרי בברור שלא עברו יום אחד ויום שני – לפני שהיו השמש והירח, גם ברור שלא היה צורך ביצירת אשה מהצלע – כפי שהחיות נבראו והיו להם נקבות שלא מן הצלע. אלא שהפרשה מתארת את ההתרחשות מזווית מבט תורנית. שאפשר להאריך עליה במקום אחר.

  לטעון מן האבולוציה וה"כיצד" על היהדות וה"למה", דומה לטענה נגד שימוש במחשב משום "שכיום ברור שהמחשב נוצר מחתיכות מתכת ופלסטיק, והוכח מדעית שכמה יצורים שעשויים בשר ודם חיברו את הדברים ויצרו מחשב פרימיטיבי בגודל של חדר, ולאחר מכן הקטינו אותו" ולכן אין טעם להשתמש בתוכנת וורד, "כי באמת שפעם כלל לא היתה תוכנה כזו"
  אבל התהליך האבולוציוני מתאר כיצד, והתורה מתארת על ידי מי ועבור מה.

  מלבד זאת יש לדון בתאוריה עצמה בכשליה, באמונה ה"דתית" שיצרה, ובפחד האקדמי להעלות ספקות לגבי תקפותה.

  סתם לשם האתגר, תיאוריית הברירה הטבעית מניחה שישנו עץ התפתחות, שהאדם והקוף חולקים ענף משותף (בשום מקום לא נטען שהאדם מוצאו מן הקוף), אבל כיום יודעים שיש גם העברת גנים אופקית על ידי וירוסים/חידקים. ואם כן כל העץ קמל ויבש, והמשמעות היא כמובן קיצור זמן ההתפתחות ממליוני שנה להיתכנות מהירה הרבה יותר. אבל אין כאן המקום להאריך, משום שתיאוריית האבולוציה הינה נושא מדעי ולא דתי. ועל כן ראוי לדון בו בכלים המדעיים הנוגעים לכך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן