מאת:

התפרסם בתאריך:

20/02/2016

איך בוחרים דעות והשקפה?

שאלה מקטגוריה:

מטריד אותי שאני כבר בת 17 ושאין לי עדיין השקפת עולם.. יש איזשהו קו להשקפת עולם שמנחה את הדתיים? ואיך אני בוחרת בזה?

תשובה:

בס"ד

שלום לך בת ה17.

איזה יופי שמטרידה אותך השאלה החשובה הזאת. זה מוכיח שאת רוצה לחיות מלאים וטובים ומשמעותיים ולא להעביר את בשטחיות. כל הכבוד לך אני בטוחה שעם כזאת גישה אכן תוכלי לעשות כן.

ראשית את צריכה לדעת שגיל 17 זה הגיל להתחיל את המסע הזה. בטח לא להיות בסופו, אנחנו כולנו כל חיינו מגבשים ומעצבים את השקפת עולמינו, ככל שהחיים עוברים הם נהיים מורכבים יותר ומלאים יותר ואנחנו שוב ושוב צריכים לחשוב על השאלות הגדולות של: מי אנחנו, ובמה אנחנו מיוחדים? ומה המשמעות של חיינו. ומה התפקיד שלנו ומה רצון ה' מאתנו. כך שבגיל 17 לא אמורה להיות לך השקפת עולם מגובשת ויציבה. אבל זה גיל מציון להתחיל לשאול את השאלות הגדולות. למה חשוב לנו מה שחשוב לנו? למה אנחנו משקיעים בדבר הזה ולא בדברים אחרים למה קבוצות אחרות דתיות חושבות אחרת מאתנו. דרך שאלת השאלות אנחנו מוצאים את התשובות ואת עצמינו ואת הדרך המדויקת שמתאימה לנו.

הקו הכללי שמנחה אנשים דתיים הוא שיש מנהיג לעולם, הקב"ה. שברא את העולם ונתן לנו את התורה כיון שהוא חשב שזאת הדרך הטובה הבטוחה והיעילה לעבור את חיינו. זה הקו הכללי שמנחה את כל העולם הדתי על כל גווניו. אבל בתוך ההגדרה הרחבה הזאת יש כל מיני פרשניות מהי הצורה הטובה ביותר לקיום התורה. ומהו רצון ה' הטוב ביותר. באופן כללי אנשים גדלים בבית מסוים עם דרך חיים מסוימת ואם אין להם סיבה מספיק טובה לשנות את השקפת עולמם הם ממשיכים לחיות באותו הקו הרוחני בו הם גדלו בבית. זה לא דבר רע להמשיך את דרך ההורים כיון שאם נולדת בבית מסיום כנראה שיש לך שליחות מסיומת בו.

אבל לפעמים אנשים גדלים בבית מסוים ויש להם ביקורת על הצורה בה דברים נעשו, הם חשים שהשקפה אותה ספגו אינה מתאימה להם. לפעמים הם רוצים דרך ה' יותר מדויקת, או עבודת ה' יותר בשמחה, או יותר פנימיות. או הפוך הם חשים שהיה בבית יותר מדי הקפדה, או יותר מדי דגש על רוחניות ולא מספיק התייחסות לחלקים אחרים של החיים והם רוצים לשנות ואז הם הולכים לחפש דרך משלהם.

קשה לי להבין מהשאלה שלך בדיוק מה את מתכוונת באימוץ השקפת עולם. במיוחד האם את רוצה לשנות את השקפת העולם עליה גדלת או את רוצה להבין ולהעמיק בהשקפת העולם עליה חונכת. אם אכן את אוהבת את דרך החיים והשקפה העולם שלך הוריך. זה סימן בריא וטוב ומה שעליך לעשות זה קצת ללמוד בספרים של רבנים שהם מורי הדרך הרוחניים של הקהילה אליהם את משתייכת. לדבר עם מורות ובחורות מבוגרות יותר על הנושאים הללו, כך היא הדרך הטובה להתפתח רוחנית. לשאול שאלות את עצמך ואת הסובבים אותך בשביל להבין טוב יותר את החיים אותם את חיה. אם לחילופין את רוצה לשנות מדרך הוריך עליך לשקול זאת בזהירות רבה, להבין טוב ולעומק מה לא אהבת בה ואז לראות מהם הכיוונים והאופציות שעומדים בפניך.

 

מקווה שעזרתי לך ואת מוזמנת לחזור ולשאול אם יש לך שאלה ספציפית נוספת. בהצלחה רבה בכל

נחמה

[email protected]

 

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן