מאת:

התפרסם בתאריך:

26/08/2017

אולי אני טורח לחינם?

שאלה מקטגוריה:

אני מאמין באלוהים ובתורה. אבל פעם אחת בא לי לשוחח עם נוצרי מאמין גדול. הוא שומר את דת הנוצרות מאה אחוז, בכל פרטיה ודקדוקיה. הוא באמת מאמין שיקבל שכר על כל דבר של הדת הנוצרי שהוא עושה, ושיהא לו עונש על כל דבר נגד הדת שהוא עושה. בקיצור הוא מוסר את נפשו על דת הנוצרי.

אני כמובן לא מאמין בדת הנוצרי. אז פשוט רחמתי עליו. הוא מוסר את נפשו על שטיות. הוא משקיע כוחות לקיים את הדת שלו, בטוח שיקבל על זה שכר, ולבסוף יתאכזב כשיתגלה שהכל סתם בולשיט. הוא פוחד לעבור על דת הנוצרי, חושב שיענש, ולבסוף עוד יראה שהכל הבלים ולחינם הצטער את כל חייו לא לעבור על הדת. אני כמובן לא מאמין בדת הנוצרי, אז חשבתי ככה…

אבל אחר כך התחלתי לחשוב, רגע איך אני בטוח שאני לא גם כזה? אני משקיע כוחות לשמור תורה ומצוות, אולי לבסוף אתאכזב שלחינם טרחתי, בדיוק כמו שאני חושב על הנוצרי… גם הוא מאמין מאה אחוז בדת שלו, אבל אני פשוט מרחם עליו שהוא סתם טורח לחינם והכל הבל… אז איפה אני יודע שאני לא כזה? אולי גם אני טורח לחינם? אולי יום אחד גם אני אתכזב כשאראה שכל כך טרחתי כל החיים לחינם, כמו שאני בטוח שהנוצרי טורח לחינם, יתכן גם שאני טורח לחינם… איך אני יכול לדעת???

אני חייב להודות שאני לא בטוח לגמרי שאני טורח לחינם. כשאני חוטא עדיין באים לי מחשבות שאולי כן הכל אמת ועוד אשרף בגיהנום על זה… אבל מצד השני אני עדיין דואג שמא אני כמו נוצרי הזה שטורח לחינם… ואני חושש אולי לבסוף אתאכזב על כל החיים שטרחתי לחינם.

מחשבות אלו מפריעים לי מאוד……… מה עלי לעשות?

תשובה:

שבוע טוב לך, איש צעיר ויקר! אני כל כך מזדהה עם ההתחבטות המכאיבה, עד כדי שקשה לי לצאת מהמקום של חוויית השאלה ולחשוב על תשובה. ראשית כל עליך לדעת ששלב החיפוש שאתה עובר כעת הוא שלב נפלא, שלב התבגרות. הוא דומה לחיבוטים המלווים את הנער המתבגר המחפש את עצמו, שלמרות שזה מאוד לא קל – זה הכרחי, זה שלב בניה, שככל שהוא יותר עמוק כך התוצאה יותר משובחת. רצה הקב"ה לחזק את אמונתך וזימן לך שיחה עם נוצרי אדוק, בשביל להוציא אותך משלב האמונה התמימה לאמונה המגיעה מתוך הבנה, מתוך הכרה ובחינה מחודשת של התורה. אמונה אמיתית היא אמונה כזו שבכוחה להתמודד עם שאלות ועם שמיעת דעות מנוגדות, שהשכל תומך בה ולא רק ההרגל והחינוך מילדות. בשביל לברר את אמונתנו עלינו להניח על המשקל להשוואה זו לעומת זו, את אמונתנו לעומת הנצרות, ולבחון האם באמת הסיכון שלוקח הנוצרי על כך שהוא חי באשליה שווה לסיכון שאני ואתה לוקחים. הבסיס של אמונתנו הוא הסיפור ההיסטורי הכרוך בה. מעמד הר סיני נכנס לתודעה הלאומית כסיפור שנכחו בו מאות אלפי איש. אין דרך לשתול בתודעה הלאומית של עם סיפור כזה עם התוספת שחוזרת על עצמה אין ספור פעמים "אתם ראיתם". הסיפור שכתוב בספר שעובר מדור לדור מספר על עם של עבדים שיצא ממצרים בשרשרת של אירועים מוזרים שלא קורים אף פעם, אחר כך חוו התגלות אלוקית ואחר כך כבשו ארץ וכוננו בה מדינה עצמאית, גם כן על ידי שרשרת ניצחונות לא מובנים. אין אפשרות לשתול בתודעה הלאומית סיפור כזה, ועל אחת כמה וכמה כשהסיפור לא מסופר על אבות אבותינו אלא עלינו עצמנו, מקבלי הספר. אתה לא תקבל סיפור כזה כי אתה יודע שהוא לא קרה לך, ואין שום סיבה להניח שאבות אבותינו קיבלו סיפור כזה על עצמם ושתקו. המקסימום שאפשר להניח כהנחה רחוקה שניתן לקבל סיפור כזה כשהוא מסופר על כמה מאות שנים אחורה. כלומר – העם נוצר בצורה כלשהיא ששכחנו אותה, ואחרי כמה מאות שנים מישהו סיפר שלפני כמה מאות שנים העם נוצר בצורה כזו וכזו. אם זה מה שהיה – המסר שהיינו מקבלים והיה עובר מדור לדור הוא שאחרי כמה מאות שנים מיציאת מצרים וקבלת התורה חזרנו וקיבלנו אותה מחדש. זה בגדול הקו הכללי של ההוכחה לאמיתות יציאת מצרים ומעמד הר סיני, וזו הסיבה שהסיפור הזה התקבל כאמת מוחלטת בכל העולם, גם הנצרות והאיסלאם לא התווכחו עם המסורת היהודית אלא ניסו לשפץ אותה, כי היא עצמה התקבלה כעובדה היסטורית. הנצרות לעומת זאת לא מוכיחה מאום על הסיפור של היווסדה. אין מי שראה את אמו של ישו מתעברת, ואין מי שראה אותו יוצא מהקבר. יש סיפורים על אנשים בודדים שאמרו שראו את הקבר ריק, אבל אין סיפור של מאות אלפי אנשים שקיבלו ספר שבו כתוב שהם עצמם ראו את זה והם אישרו את זה ע"י קבלת הספר בשתיקה. משכך אין סיבה להאמין לסיפור מוזר. הרבה אנשים חוו בדמיונם חוויות שונות, ואין סיבה להאמין להם. יש חומר רב על הענין, ומה שכתבתי לך הוא על קצה המזלג. אני ממליץ על כניסה לאתר "ערכים בחזית", והטוב ביותר – סמינר של ערכים. איני יודע לאיזה מגזר אתה משתייך, אבל יש גם סמינרים לחרדים. על כל פנים, החיפוש והתהיה הם חלק מתהליך מבורך של צמיחה, אין מה לחשוש מהם. אני מאחל לך הרבה הצלחה בתהליך זה. תחזקנה ידיך. שבוע טוב יעקב [email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן