The Butterfly Button
בעלי מוציא כסף בפזרנות ובלי חשבון ואני דואגת!

שאלה מקטגוריה:

בתור רווקה סייעתי למשפחתי המון מבחינה כספית ,אך בשנים האחרונות התחלתי לחסוך כי הבנתי שההורים שלי לא יוכלו לסייע לי עבור חתונה. אחרי החתונה הפסקתי לסייע להם היה להם אמנם קשה אולם לא הייתה להם ברירה וב”ה הם מסתדרים גם בלעדי. חשוב לציין שהייתי מצמצמת את עצמי עבורם. כדי שיהיה שפע וטוב לכולם.
עכשיו שהתחתנתי ב”ה בעלי הוא אברך שלומד כל יום. חייבת לציין שהוא בעל טוב וירא שמיים ועובד על המידות שאוהב אותי מאוד גם אני אותו. בעלי הוא בן יחיד ושום דבר אף פעם לא היה חסר לו.
מפרישים מעשרות. מה שמפריע לי שהוא מוציא כל פעם כסף בלי לחשבן בלי הסכמה שלי. קונה עליות למרות שהסברתי לו שאני לא מעוניינת וקשה לי עם זה .בהתחלה הוא היה מלווה לאחרים סכומים גדולים לא היה מתייעץ איתי וביקשתי ממנו שיתייעץ איתי כי יש הוצאות תשלומים. ב”ה מבחינת הלוואות לחברים הוא מתייעץ ואם אנו יכולים לעזור עוזרים ואם לא אז לא. אולם הוא ממשיך להוציא כספים אם צריך עזרה מבחינת קדושה פונים אליו והוא ישר עוזר ונותן.
קשה לי להתנהל ככה אני משלמת את כל החשבונות ויודעת איך לפרוס את התשלומים בהתאם להכנסות וגיליתי שנכנסתי למינוס וזה מלחיץ אותי מאוד!
נמאס לי כל הזמן לשמוע את המילה כסףףףף גם שמדברת עם המשפחה של אומרים כמה קשה לי וחסר להם נמאס לי מהמילה הזו כסף.
לא יודעת מה לעשות לא מצליחה ליישב את דעתי ומרגישה שיש עליי עומס גדול בלעזור גם למשפחה שלי וגם לנהלל את ביתי.
אודה לקבלת עזרה.

תשובה:

שלום אשת חיל יקרה,

לכבוד הוא לי לכתוב לאישה שזוכה לאפשר לבעלה ללמוד בנחת, ונוטלת על עצמה את נטל הפרנסה.

אני מבינה שציר הכסף הוא נושא ועניין בחייך לא מהיום. עוד כרווקה שמסייעת להוריה וחוסכת לחתונתה, גיבשת לעצמך אפילו ללא למילים איזושהי גישה כלפי כסף. למדת להכיר בנחיצותו, לחיות בחשבון ואפילו להצטמצם כדי לחסוך. כסף הוא דבר קשה, חסר, מעמיס ונמאס.

מה עושה הקב”ה, אב הרחמן, כדי להרחיב את האופקים שלך ולגדל את האישיות שלך? מכל האנשים בעולם הוא בוחר לך בעל בן יחיד, שהתרגל לחיות ברווחה ובשפע, ולפרגן לעצמו בלארג’יות בלתי רגילה את כל שתאווה נפשו, וכמה נפלא שהמאוויים שלו הם עליות וגמ”חים.

והפערים הקיצוניים בין הגישה שלך ושלו יוצרים פער. תנסי לבדוק מה קורה לכל אחד מכן אם לפתע נזרקת לחלל החדר את המילה כסף. בך כנראה עולה תחושה קצת חמוצה, ואולי צורך לחסוך, ואצל בעלך עולים רגשות שונים לחלוטין. ייתכן שעבורו כסף זה אפשרות, נתינה, כוח, הנאה ואפילו אהבה.

כעת יש שתי אפשרויות: האחת היא התבצרות, והשניה היא התפתחות.

במסלול ההתבצרות כל אחד משניכם מגן על עמדת המוצא שלו ואפילו לוקח אותה למקום קצת יותר מודגש. את הופכת להיות יותר חסכנית ודאוגה, כי מה תעשי, יש לך בעל פזרן אז את חייבת לשבת על השיבר ולשמור שהוא לא יוציא את כל הכסף שלכם בלי חשבון. במקביל בעלך הופך ליותר פזרן כי הוא לא מסוגל לחיות בחנק הזה ולהתקמצן על כל גרוש.

נקודת המוצא של אנשים במסלול ההתבצרות היא שיש כאן איזשהו קו נכון ואמיתי, ובמקרה זהו בדיוק הקו שלי. כל אחד מסביר בהיגיון למה הצדק איתו, ורצון ה’ שנחיה בדיוק כך ולא אחרת, והמוצא היחידי מהפלונטר הוא שהשני יבין שאני צודק. כך זה נראה במסלול ההתבצרות.

במסלול ההתפתחות אנשים מבינים שיש יותר מדרך אחת נכונה, וזה בסדר שכל אחד מכם מביא את הילדות שלו, הערכים שלו, ההרגלים ואפילו התת מודע – לתוך המרחב המשותף. כשתתבונני בהנהגה של בעלך מהמקום הזה תוכלי אפילו לראות יופי בדרך שלו ולאזן את עצמך בעזרתו. את לא אמורה להתחיל לחשוב ולנהוג כמוהו, אבל עצם ה”רשות” שתתני בתוכך לחיות מתוך גישה של שפע ולא של חסר – תביא משהו אחר לתוך המערכת.

וכאן אני רוצה להוסיף מבט אמוני. בדרך כלל אדם לא יכול להיות מודע לעצמו באופן אובייקטיבי ומלא, ולכן הקב”ה מנהיג כל אחד מאיתנו באופן שמזמין אותנו לראות את עצמנו במבט חדש. על כך נאמר “ה’ צילך על יד ימינך”. הוא מתנועע מולנו כצל ומשקף את התנועה שלנו כדי שנדייק את עצמנו.

זה נכון בהרבה מישורים בחיים, אבל בנושא הכסף אפשר לפעמים לראות את זה מאוד בבירור. פעמים רבות אנשים שמנהלים את ההחלטות הכלכליות שלהם מתוך תחושת חסר, ומתמקדים באחריות ובחובה לחסוך – אכן מקבלים מיד ה’ את צרכיהם במשורה, ובצדק רב הם אומרים: אתה רואה? מזל שקנינו את המקרר הקטן יותר. אם היה לנו מקרר גדול, איך היינו מכניסים אותו למטבח הצר שלנו? לעומת זאת אנשים שחיים מתוך תודעה של שפע, הקב”ה אכן מנהל אותם ביד רחבה. הוא יודע למה הם זקוקים ומאפשר להם את זה, ואז זה נשמע כך: אם כבר קונים מקרר, למה שלא נקנה גם מקפיא? בטח באיזשהו שלב נקבל אישורי בניה ונוסיף גם מרפסת למטבח ואז כבר יהיה לזה מקום.

קצת הגזמתי בתיאור, ולכן אני מדגישה שמתוך דברייך מובן שבעלך לא עושה דברים בלתי אחראיים בעליל. את לא מתלוננת על השקעות נמהרות בנדל”ן, על קנייה של כרטיסי פיס, מוצרי מותרות וכדומה. נכון, המושגים שלכם שונים וזה הקושי אבל גם היופי.

אני לא בטוחה שכרגע את רואה את היופי. זה קשה מאוד להסכים לקבל את תפיסת העולם של הזולת כנכונה בדיוק באותה מידה כמו תפיסת העולם שאיתה את חיה במשך שנים רבות. התפיסה של הזולת נראית תמיד פחות צודקת, פחות מתיישבת על הלב ולפעמים אפילו מסוכנת. אני סומכת עלייך שתוכלי לעשות זאת בשם האהבה שלכם. אשתף אותך בתחושה שעלתה בי כשקראתי את המכתב שלך. כבר מזמן לא פגשתי אישה שמספרת כל כך בטבעיות ובפשטות שיש לה “בעל טוב וירא שמיים ועובד על המידות שאוהב אותי מאוד גם אני אותו”. המילים האלה גרמו לי לרצות לפגוש אותך ולומר לך: האם את יודעת כמה את נדירה בעולם של היום? האם את יודעת איזו מיליונרית את? האם את יודעת כמה נשים מקנאות בך כרגע ומוכנות לתת את כל כספן הרב כדי להתחלף איתך? כמה מעטות הנשים שמשכילות להעריך את בעליהן! וכמה מעטות הנשים שבטוחות באהבה שלו כלפיהן! וכמה מעטות הנשים שבטוחות באהבה שלהן כלפיו! זה האוצר שאת מחזיקה בידיים.

מהמקום הזה של אהבה את יכולה להרחיב את המבט שלך. לאהוב זה לראות את השני ולקבל אותו כמו שהוא. במקרה שלך אין לך קושי בלקבל את בעלך כאדם, אבל לאהוב באמת זה אומר לקבל גם את הערכים והדעות, סדרי העדיפויות ותפיסת העולם של הזולת. את לא חייבת להסכים עם בעלך אלא לתת מקום גם לגישה שלו.

זה באמת לא פשוט עבורך, כי כרגע את ממונה ל’שר הכספים’ של הבית. את המפרנסת, את מנהלת החשבונות, את אחראית על העו”ש ומתוקף כך גם על קביעת המדיניות הכלכלית של הבית.

אז זהו, שאפשר להפריד בין התחומים. את יכולה להיות זו שזוכה להביא את ברכת ה’ אל הבית, ולעצור כאן. אתם יכולים לפתוח את זה לדיון, ויתכן שבעלך ירצה לקחת את זה על עצמו או לעשות את זה יחד. ולגבי המדיניות הכלכלית, באופן אישי אני חושבת שאמור להיות התפקיד של הבעל, מלבד במקרים חריגים שבהם אין מסוגלות או אחריות מספקת. אני משערת שכרגע זה קצת מפחיד בעינייך, אבל תנסי לחשוב מה יקרה אם תתני לו את המושכות ותסמכי עליו. יתכן שאם בעלך ינווט את ספינתכם מתוך תודעה של שפע, ה’ יפתח לכם שפע, ויתכן גם שתעבירי לבעלך את המפתחות הוא ישנה קצת את הגישה שלו ויהיה יותר ריאלי. בזוגיות טובה נבנית במשך הזמן נוסחת התנהלות חדשה שמורכבת משתי הנוסחאות השונות שבני הזוג הביאו איתם כנדוניה. הנוסחה הזו מאוזנת יותר מכל אחת מהנוסחאות המקוריות, והיא גם גמישה ומתאימה את עצמה לשלבים ולצרכים השונים שמתעוררים בחיים.

אני יודעת, זה נשמע לא הכי פמיניסטי ועכשווי לומר לאישה, ובפרט לאישה עובדת ומפרנסת, לצאת מהמקום הזה של מנהלת הכספים, אבל לדעתי זה נכון יותר עבורך, ויתן לך הזדמנות לרכך מעט את התפיסה הכלכלית שמעיקה עלייך והביא את האהבה וההערכה שלך כלפי בעלך גם לתחום הזה בחייכם.

מאחלת לך שפע ורווחה מידו הגדולה והפתוחה של ה’,

ברוריה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
ויכוחים ואתגרים במקום העבודה
שלום לאתר המדהים ולמשיבות היקרות! אני אמא ל 2 ילדים, ובעלי אברך. אני נמצאת בעבודה שכל הסביבה חילונית ושמאלנית ששונאת ממש את הדת. היה לי לפעמים פה ויכוחים, אבל מאז שראיתי שזה לא רק מזיק הפסקתי. אבל משום מה, אני מרגישה כל הזמן מהסביבה פה דחויה ולא רצויה, הייתי עוזבת...
אני צריך להיות יציב כלכלית כדי להתחתן?
היי רציתי לשאול האם זה בסדר ולגיטימי שאני בתור בחור בן 26 רווק, אף על פי שלעיתים לא קל לי הרווקות כרגע אני מעדיף ככה בלית ברירה על פני חיפוש ויציאה לשידוכים, מפני שאני כרגע כביכול לא בדיוק אדם ש”מצא את עצמו”.. סיימתי לימודי חשמלאות ולבסוף החלטתי שהמקצוע לא בשבילי....
מה שמספרים לנו בסמינר על מכללות ותארים זה נכון?
שלום, תודה רבה על האתר אני נערה בת 18 ולומדת באחד הסמינרים הגדולים בירושלים, הסמינר נחשב לסמינר פופולארי מאוד וטוב ביותר, ואני שאני נמצאת בתוכו אני מרגישה שאני נמצאת בתוך שקר אחד גדול, אני בכיתה י”ב ועכשיו הנושא המרכזי זה לימודי ההמשך… הסמינר מבחינתו כל הזמן מחדיר לנו את ההרס...
דואג לעתיד הכלכלי של הילדים שלי שקיבלו חינוך חרדי
הילדים שלי גדלים במוסדות חרדים, תלמודי תורה וישיבות קטנות מהשורה הראשונה, ואני שמח מאוד בכך, באמת משוכנע שבמצב הנוכחי המוסדות החינוכיים בציבור החרדי הם הדבר הטוב ביותר ביחס לכל מערכת חינוכית חלופית שאני מכיר. יחד עם זאת, אני גם גדלתי בצורה כזאת ולמרות היותי בעל יכולות טובות מעבר לממוצע.. גם...
האם לשם השתדלות בפרנסה עלי לעשות הסבת מקצוע?
שלום ותודה ענקית על אתר נפלא! אני עובדת כרגע במשרה מלאה, עם משכורת קצת מעל המינימום. אני כבר לא צעירה, ותוהה האם לעזוב את העבודה וללמוד מקצוע חדש רווחי יותר? חוששת מצעדים משמעותיים מדי שיכולים להתברר ככישלון אשמח מאוד לעצה טובה איך להתקדם ואיך לראות את הדברים באור הנכון

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן