The Butterfly Button
התמודדות עם החיים הקשים של אמי

שאלה מקטגוריה:

אמא שלי עברה חיים מאד קשים אלימות רגשית ופיזית מהורים שלה ולאחר מכן שכמובן לא הצליחה נכנסה לזוגיות קשה של אלימות פיזית ורגשית ולאחר 30 שנות נשואין הם התגרשו היום היא סיפרה לי את כל הדבר הזה ששאלתי איך יכול להיות היא סוג של פסיכולוגית מטפלת ומצד שני היא מתפרצת הרבה פעמים איך אני אמור לקבל את זה והאם זה לגיטימי שהיא אמרה לי את כל זה גם בגיל 17? ושאני יהיה בעז”ה נשוי אז אני צריך להעלים את זה מבנים שלי ומאשתי?

תשובה:

שלום שואל היקר,

קראתי את שאלתך, ניכר מדבריך שאתה עובר חיבוטי נפש לא פשוטים, מחשבות על עתידך והשפעת ההיסטוריה של משפחתך על המשך חייך. תרשה לי להקדים ולומר כי זה מכתבך והמחשבות שאתה מציג, למרות היותם מחשבות קשות, מעידות על יכולותיך המיוחדות של חשיבה, הבנה והעמקה רגשית מדהימה והייתי אומר נדירה, בפרט נוכח גילך הצעיר. כדאי שתנצל את יכולותיך שקבלת מהקב”ה להמשך הצלחתך בשליחותך המיוחדת שלשמה ירדת לעולם, קיום התורה והמצוות חרף כל הקשיים שאתה עובר.

אנסה לכתוב על כמה נקודות במכתבך, למרות האתגר שלי לענות כי ניכר שיש לך עוד הרבה מה לכתוב, למרות שבחרת לקצר.

ראשית, לשאלתך אם זה לגיטימי התנהגותה של אמך. כמובן, אין תפקידי לשפוט לגיטימיות של התנהגויות כאלה או אחרות אך בכל זאת הכאב שלך מובן. אתה מציג פער בין איך שציפית שאמך תנהג, ובפרט שמדובר באשה משכילה, וכפי שתיארת, לבין איך שהיא נוהגת בפועל.

השאלה שאתה שואל היא לגמרי לגיטימית, איך יתכן שאנשים “גדולים” – משכילים, תלמידי חכמים, עובדי השם, נופלים? וכי מה שווה כל תורתם וגדלותם אם התנהגותם לא תואמת את חכמתם?

וכאן חשוב שתבין. נפילה של אדם, התנהגות לא תואמת, לא מעידה כל על איכותו של האדם. כל אדם, גם אם מדובר באדם יודע ספר, מבין ומשכיל, יכול ליפול בפן ההתנהגותי. הנפילות מגיעות לפעמים נוכח לחצים שאנחנו עוברים וקשיים כאלה ואחרים.

בנוסף לכך, חשוב להבין כי יהודי באשר הוא הוא “גדול”, הוא נושא איתו נשמה, חלק מהקב”ה, הוא בן של הקב”ה, וכבנו של הקב”ה הוא וודאי אדם “גדול”, בנו יחידו של הקב”ה, אך יחד עם זאת הוא עדיין נושא עימו, מעבר לנשמה, “נפש בהמית” – כפי שמגדיר זאת בעל התניא בפרקו הראשון, נפש טבעית שכלול בה כל הטבעים שלנו כבני אדם. לפעמים יכול להיות כלול באותה נפש גם מידות של כעס וכד’, אך זה לא מעיד על האדם שהוא נחות יותר, זה רק מעיד שהוא נכשל בדברים מסויימים שאיתו הוא מתמודד. אני ממליץ לך לאמץ את הגישה הזו, גישה שתעזור לך לראות דברים באופן חיובי יותר ולא לשפוט את עצמך ואת זולתך, להבין שלכל אדם יש “סל” של התמודדויות שהם חלק משליחותו בעולם, ואיתם הוא נדרש להתמודד.

לשאלתך השנייה, אם תצטרך לספר למשפחתך בעתיד את ההיסטוריה המשפחתית שלך, למרות שזה טבעי שכנער צעיר יעלו בלבך מחשבות שנוגעות להתמודדות שלך בעתיד, ובפרט – כפי שציינתי – שניחונת בכשרונות מיוחדים, למרות זאת, אני חושב שעל זה נאמר “די לצרה בשעתה”. כלומר, כדאי לנסות פחות להתמקד בבעיות העתידיות, אלא להתמקד יותר בכאן ועכשיו, בשליחות הנוכחית שלך מהקב”ה, שנוגעת לרגע זה בלבד, ולהניח לשאלות האחרות שעשויות, ברגע האמת, להתברר כמשהו שאיננו בעיה כלל. אמנם, ההתמקדות ב”כאן ועכשיו” היא אתגר – אך עדיין זה משהו ששוה לתרגל אותו, הוא מעניק שלווה ורוגע שלא קונים בכסף.

אני מאחל לך לעבור את כל ההתמודדויות בהצלחה רבה,

תזכור שה’ אתך תמיד!

צבי ו.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

כבר לא כואב לי וכבר לא זועקת לעזרה- זה סימן טוב או רע?
אני אתחיל בלי הקדמות. אני לא מכירה את עצמי לאחרונה. לא שלפני זה הייתי מחוברת אבל כן היה לי דפוס קבוע ומסויים. מאז שזוכרת את עצמי אני חיה בתודעה של סבל. כל הזמן הרגשה של סבל צער וכאב בדרגות שונות. היו לי ויש לי סיבות רציניות ומשכנעות לכך. בכול אופן...
האם לחתוך יעזור עם מה שאני מרגישה?
אני באמת כבר לא יכולה לסבול את זה אני עם פסיכולוגית כבר4 שנים ולפני שנה הייתי עם חשיבות התאבדות ומאז זה הפסיק ואני עכשיו מוצאת את עצמי חשה צורך לחתוך אני פשוט מרגישה לא קשורה, שאף אחד לא אוהב אותי ומרגישה המון עצב ואני לא מסוגלת כבר שמעתי כל כך...
מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...
סובלת מחרדות וכל המשפחה סובלת איתי
יש לי חרדות נוראיות. ממה? מכל דבר! מלנסוע בדרכים מאזעקות ממחלות מכל דבר מפחיד שהחיים עשויים להציע לי:( אני נמנעת וחרדה. מסתגרת בבית. לא נוסעת. לא שמחה. כל הזמן עושה בדיקות. מדריכה את הילדים שלי מה לעשות ביום שאחרי… כל המשפחה פה סובלת יחד איתי כי אי אפשר באמת לחיות...
נחשפתי לסירטונים האיומים מה יהיה איתי?
אני אישה נשואה ואמא. מתחילת המלחמה כולם מדברים על זה שזה נורא להחשף לסרטונים המזעזעים והם צודקים.. מרגישה את זה על בשרי. אבל לא מצליחה להפסיק! יש בתוכי משהו שדוחף אותי להציץ ולראות ולהפגע מעוד סרטון מזויע מה עושים? איך עוצרים את כדור השלג האיום הזה?
מה יכול לעזור לי להתגבר על החסר הרגשי ולחיות בטוב?
קודם כל, אני רוצה להביע את תודתי העמוקה ביותר על המרחב שלא יסולא בפז שאתם מספקים לכולם. המסירות שלכם להציע את המקום הזה היא באמת יוצאת דופן. לאורך חיי חוויתי חוסר אהבה עמוק בשנים המעצבות שלי. זה השפיע עלי לאורך זמן, ובאמצעות פגישות טיפול רגשי מתמשכות, הבנתי את החשיבות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן