The Butterfly Button
למה מצות צריכות כוונה?

שאלה מקטגוריה:

מה הסיבה שדווקא מצוות צריכות כוונה עד כדי כך שישנה דעות בפוסקים שאם אדם לא כיוון לקיים את המצווה כאילו לא קיים לעומת זאת בעבירות אין כזה דבר של כוונה?

תשובה:

שלום לך שואל חביב,

 התעמקותך במעשה המצווה מעידה על היותך אדם חושב ומעמיק הנותן ליבו למעשיו ולמחשבותיו ואין יראתך מצוות אנשים מלומדה. הלוואי וירבו כמותך בישראל.

 בעניין מצוות צריכות כוונה ישנה כפי שכתבת מחלוקת מקיפה. חלק מהדעות הביא במנחת חינוך במצווה י’ לגבי אכילת מצה. ויעוי’ גם בקובץ הערות להגר”א וסרמן ל”ו – ד’, שביאר שם מה קורה לה למצווה שנעשית ללא כוונה האם היא לא נעשתה כלל או שהיא לא מיוחסת למי שעשה אותה.

לגבי הפער שאתה שואל לגביו בין מעשה עבירה למעשה מצווה לא כל כך ברור לי לאיזה סוג של עבירה ללא כוונה אתה מתייחס, שוגג? אומר מותר? אינו מתכוון של שבת? עובר מתוך אדישות? יש הגדרות הלכתיות ברורות לכל סוג של עבירה.

 בנוסף, ישנה הקבלה בתחומים רבים בין מעשה מצווה שלא בכוונה לעבירה ללא כוונה.

למשל: מצוות של אכילה מקיים גם אם לא כיוון כיוון שאכל ואם אכל איסור שלא בכוונה חייב חטאת שכן נהנה. 

מצוות שעיקרן התוצאה ולא הפעולה עצמה כגון צדקה מקיים גם ללא כוונה (אמנם במשנ”ב תרצ”ה סק”ד הביא דעה לגבי מתנות לאביונים שצריך כוונה ויש להתבונן בזה טובא) וגם בעבירה כגון גזל.

  אשמח אם תבהיר לי יותר את הנקודה שקשה לך.

 באופן כללי ניתן לומר כי תרי”ג המצוות ניתנו לו על מנת שנרחיב את הבחירה שלנו על כל תחומי החיים. האדם ה’טבעי’ מתנהל על פי יצריו המניעים אותו ובהתאם לתכונותיו שחלקן מולדות וחלקן נרכשות בהשפעת הסביבה. האדם המושלם פועל על פי בחירה בכל רגע ורגע. הרמב”ם בשמונה פרקים כותב שכל תרי”ג המצוות נתנו לנו על מנת שנתרגל את מיומנויות הבחירה שלנו, שניתן צדקה לא מתוך רגש רחמים או נקפוץ את ידנו מתוך קהות חושים ותכונה של קמצנות אלא שנדע לבחור בכל רגע מה נכון לעשות, לפעמים מה שנכון הוא לא לפעול על פי רגש הרחמים ולפעמים נכון לנטות למקום של הקמצנות וכן על זה הדרך. גם מצוות לא תעשה נועדו למטרה זו. האדם השלם על פי הרמב”ם (ככה הוא מתאר את משה רבינו למעט במי מריבה) הוא האדם אשר בכל פעולה ופעולה מפעיל את שיקול דעתו הרציונלי, הנקי מנגיעות ופניות ובוחר בכח השכל שהינו חלק אלוק ממעל מה נכון לעשות. 

בהשקפה זו שווה העושה מצווה שלא בכוונה לעובר עבירה שלא בכוונה שכן שניהם החטיאו באותו רגע את המטרה שלשמה באו לעולם – חיים מתוך כוונה.

 אשמח להרחיב בזה,

אליעזר

elitova10@gmail.com

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
לקחת כסף מהמדינה שלא כדין זה מותר?
לאחרונה עזבתי את מקום העבודה ואני זכאי לדמי אבטלה. יש לי אפשרות להרשם כאברך כולל בתקופה הזו והקצבה החודשית תועבר ישירות לכולל כתרומה. אציין כמובן שאיני מתכוון ללמוד בכולל הנ״ל. האם ראוי לעשות זאת?
רוצה ללמוד ולהספיק כמה שיותר ולסיים ש"ס
אני בחור בן 16 בקרוב אני עומד לסיים את השס אני מחר מסיים מסכת חולין אני כבר 5 שנים לומד את השס בגרסא ולא מעמיק ולא עושה חזרות רק מסכתות מאוד ספציפיות שכן יש לי עליהם חזרות ואני זוכר מהם יותר מהשאר שנה שעברה התוודעתי ללימוד טוב שכולל שקלא וטריא...
לא מבין את הגמרא ! איך אוכל להתחבר אליה?
אני לומד בישיבה תיכונית חרדית בסך הכל טוב לי שם אבל יש לי שאלה שמטרידה אותי יותר מדי והיא: כל יום שאני יורד לסדר בוקר להכין את מה שילמדו בשיעור אני ניכנס למין תיסכול שאני לא מבין כלום ממה שאני לומד, במלים אחרות אני מרגיש כמו בול עץ שיושב מול...
יתאים לי ללמוד תורה לאורך כל היום?
ראשית תודה על הפלטפורמה המיוחדת הזו. האפשרות לשאול שאלות כבדות משקל ולקבל מענה בהיר ומחזק וכל זאת לגמרי בחינם אינה מובנת מאליה. . אני נשוי + ילד. התחתנתי בגיל מבוגר יחסית עם אישה מיוחדת ואצילית (לא מושלמת אבל בהחלט אישה טובה. זה לא שאני מושלם, כן? 😉 ). כשהכרתי את...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן