The Butterfly Button
נאמנות בנישואין

שאלה מקטגוריה:

שלום.

יש לי שאלה שמציקה לי מאוד: איזה עונש מקבל לפני דין תורה גבר שאינו נאמן לאשתו? בתורה כתוב רק על האישה , ואילו הגבר הבוגד אינו מוזכר. אשמח אם תפרטו לי על העונש של הגבר ושל האישה.

 

 

תשובה:

 

שלום לך

לא פירטת מדוע את שואלת, האם מדובר בעניין שנוגע לך אישית, או בהתעניינות מחשבתית בלבד.

באם מדובר בעניין אישי, הייתי שמח אם תפרטי ואני בטוח שאשתדל להקשיב ולנסות לסייע בעיצה או לפחות בהקשבה פעילה.

תשובתי להלן מניחה שמדובר בסקרנות אינטלקטואלית בלבד, ועל כן אנא התייחסי אליה ככזו. יש לציין שעונשי התורה נוהגים לפי דין תורה הכולל עדים על המעשה והתראה מורכבת, כך שגם אם היתה בית דין של רבנים סמוכים כבזמני קדם, רוב הסיכויים שהעונש בצורה הכתובה לא היה מיושם.

ולאחר הסתייגות זו: אמת הדבר, כי התורה מתייחסת לבגידה של אישה נשואה, וקובעת לה עונש מוות, ואילו ביחס לגבר נשוי הבוגד באשתו, לא נקבע בתורה כל עונש. למעשה, אין לכך כל התייחסות בתורה.

 

הסיבה הבסיסית לכך היא שעל-פי דין תורה, מותר לגבר לשאת יותר מאישה אחת, ואילו לאישה אסור להיות ביחס של אישות עם יותר מגבר אחד. אמנם כיום נאסר על גבר להתחתן עם יותר מאישה אחת, זאת על-פי חרם דרבנו גרשום, אבל דין התורה לא השתנה, ולכן היחס בין בגידה של אישה לבין זו של גבר אינו סימטרי.

 

חשוב לציין שאין כל היתר לבעל לבגוד באשתו. גם אם יבגוד עם אישה פנויה, הוא יעבור בכך על איסור של “ביאת זנות”, שהוא איסור חמור (אם מן התורה, ואם מדרבנן). מלבד הפגם המוסרי העמוק של בגידה, יש בכך אפוא גם איסור ברור על-פי ההלכה. ולמרות זאת, אי אפשר להתעלם מהפער בין גבר לבין אישה ביחס לבגידה.

 

חשוב לציין שפער זה בא לידי ביטוי לא רק בעונש שהתורה קובעת לבגידת נשים (שאינו קיים בנוגע לגברים), אלא אף בדיני הממזרות: ילד שנולד לאישה בוגדת הינו ממזר, ואילו ילד הנולד לבעל בוגד (עם אישה פנויה) הינו כשר לכל דבר. דיני הממזרות נובעים מתוך היחס החמור לבגידת נשים, בשונה לבגידת גברים.

 

יש הרבה הוגים במסורת היהודית שמנסים לתת לאי-סימטריות זו הסברים שונים, כאשר רבים מתוכם בנויים על תפיסה מהותנית ביחס למהויות שונות של גברים ונשים. אינני רואה לנכון להיכנס כאן להסברים אלו; די במסגרת שלנו בעובדה של השוני העקרוני והברור בין בגידת נשים לבין בגידת גברים.

 

כיום, היחס שלנו (של בני החברה היהודית כיום, גם הדתית) לגברים ונשים בהקשר לבגידה הוא הרבה יותר שוויוני. יחס זה נולד הן מתפיסות שוויון מודרנית, והן ממסורת ארוכת-שנים האוסרת על ביגמיה (בעקבות חדר”ג) ורואה כמובן מאליו את חובת הנאמנות ההדדית בין גבר לבין אישה.

 

תפיסה זו חלחלה גם לעולם ההלכה. גבר שבוגד עם מספר נשים נקרא “רועה זונות”, ומצב זה מהווה עילה לכפיית גט. כיום, עילה זו מורחבת יותר מבעבר, זאת לנוכח שינויים בתפיסות חברתיות. כמו כן, הסכמים קדם-נישואיים קובעים את השוויון ביחס לבגידות, ואף לכך עשוי להיות תוקף הלכתי. אך בעיקר, התפיסה משפיעה ברמה החברתית, בגינוי חברתי עמוק וברור לבוגדים משני המינים, ולאו דווקא ברמה ההלכתית.

 

מקווה שעניתי לשאלתך, אם את מעוניינת לשאול שוב בנושא זה ובנושאים אחרים – בשמחה.

ושוב, אם מדובר במשהו מעבר לסקרנות לימודית, אנא תמקדי אותי/אותנו וננסה לעזור.

בברכה

 

יהושע

yehoshuapfeffer@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

רוצה שאשתי תראה ותתלבש כמו שחלמתי!
   למערכת אקשיבה האלופים שלום וברכה!  אני אברך נשוי כעשרה חודשים. בעיקרון מן הסתם בחור ישיבה שניגש לחתונה מצופה שלא יידע צורת אשה ולראשונה יבחן את הבחורה על פי השקפת עולמו האם היא מתאימה לו והאם יש משיכת הלב וכו’, בלי השוואות ובלי ידיעה מדוקדקת בפרטי פרטים בטח שלא פרטים...
מובחנות בזוגיות תעזור לי לא להיפגע מבעלי?
עד הנישואין הרגשתי שהלב שלי הוא ברשותי. היתה לי גישה מאד בוגרת . לא נפגעתי מאחרים בקלות. הייתי סולחת בקלות . לא הייתי מושפעת מלחץ חברתי . (לדוגמה התחזקתי מבחינה דתית יותר מהחברה בתיכון שבו הייתי והלכתי עם האמת שלי ולא היה חשוב לי כהוא זה מה חושבים עלי ....
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
לשתף בזוגיות בסערות שעוברות עלי?
ממש תודה על התשובות באתר, ניכר שהצוות כאן מקצועי ומבין בתחומו! הקדמה שאולי פחות נצרכת: ב”ה ארוסתי ואני נתחתן עוד חודשיים. לא מזמן קרה שהיה לי יום עם תחושת תסכול גדולה מאוד מכל מיני דברים שהצטברו, דיברתי עם ארוסתי היא שאלה אותי מה שלומי ואז פשוט הבכי התפרץ… שיתפתי. יום...
מה יהיה עם הזוגיות שלנו?
אני בת 27 . אני ובעלי נשואים 7 שנים ויש לנו 2 ילדים מתוקים .. מתחילת הנישואים היו קשיים . בהתחלה הוא היה מסור וקשוב וניסה לעשות הכל כדי שיהיה לי טוב . אני כנראה לא הייתי בשלה לנישואין והיה לי מאוד קשה עם השינויים שהנישואין הביאו איתם ונתתי לו...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן