The Butterfly Button
אפשר לחנך לאמונה בלי דוגמא אישית?

שאלה מקטגוריה:

שלום לכם. כבר הרבה זמן שרציתי לשאול אני בן למשפחה חרדית חוזרת בתשובה. נשוי 6 שנים ולאחרונה איבדתי לחלוטין את האמונה ומה שהכי מפריע לי שאפילו אין לי נקיפות מצפון. זה מתבטא בכך שאני לא מניח תפילין לא מתפלל כל סיפורי התורה פתאום נראים לי מופרכים ולא הגיוניים. אני שומע שיעור תורה אני פשוט מרגיש מנותק ומנוכר כאילו זה ממני והלאה. שבת אני שומר כי כיף לי אשתי לא כמוני ואני ולא משתף אותה בתחושות האלה כי חשבתי שזה אולי יחלוף מעצמו אבל זה לא קורה אלא ההפך. אני לא מקפיד על כלום. מה עושים? איך מחזירים אמונה שנעלמה. קשה לי לעשות כאילו, קשה לי להתפלל וגם לא בא לי. מצד אחד רוצה לחנך את הילד לתורה כי אולי ביום מן הימים זה יחזור לי אבל ללא דוגמא אישית זה פשוט לא יקרה. מה עושים?????

תשובה:

שואל יקר!

קראתי את דבריך הכואבים וחשתי הזדהות עמוקה עם הכנות והאיכפתיות הטמונה בהם. רבים אחרים מקיימים את מצוות הדת בדרך של “מצוות אנשים מלומדה” (ישעיהו כט יג), אך רק מעטים מתחבטים בייסורים כאשר הדבר אינו מגיע מתוך שאיפה פנימית אמיתית וכמיהה לרבונו של עולם. אלו יחידי סגולה ואתה זכית להיות אחד מהם.

בדבריך אתה כותב, כי מה שהכי מפריע לך זה “העדר נקיפות המצפון” על כך שאינך מקיים את המצוות. בנקודה זו ארצה לתקן אותך ולציין, כי מכל אות שכתבת ניכרים נקיפות המצפון והכמיהה לשיפור ולשינוי. נפשך סוערת מכך שאינך חש מחובר לאלוקים ומההשלכות שיהיו מכך לך ולמשפחתך, וזהו דבר שאינו מובן מאליו כלל וכלל. נראה שיש לך אמת פנימית מוצקה שאינך מוכן לסור ממנה, מה שלא קורה אצל מרבית האנשים.

העדר אמונה הוא תופעה טבעית ונפוצה. לא בכדי נקראת האמונה באלוקים בשם “אמונה” ולא בשם “ידיעה”. אם הייתה זו ידיעה מוכחת הנתפסת בחושים, לא היינו נזקקים להאמין בכוחו של הקב”ה אלא היינו יודעים זאת. למרות שאין ידיעה חושית ברורה, נצטוונו להאמין שיש כוח עליון ושהוא מנהיג את העולם, וזו אכן אמונה שאינה נתמכת בהוכחה חושית כלשהי. לאור זאת אכן צפוי שחוסר אמונה הינו דבר המתרחש אצל רבים, ובמובן זה דווקא מי שמצליח לטעת בקרבו את האמונה הפנימית, הוא היוצא מן הכלל.

אזכיר עוד את העובדה העולה מדבריך, כי עתידה של המשפחה חשוב לך ומדיר שנה מעיניך. אין זה מובן מאליו, שלמרות שילדיך רכים בשנים אתה כבר דואג לעתידם. האחריות והמסירות אותם אתה חש כלפיהם וכלפי בת זוגך, מרשימים ויוצאים דופן. המוכנות שלך לשמור שבת בעבורה ולקיים מצוות רק כדי לא לאכזבה, מראים על נפש אצילית בה טמונים כוחות ויכולות רבים.

אז מה עושים כדי לפתור את המצב?

כמובן שאין תרופת קסם, אך אולי זו ההזדמנות להתחיל במסע האישי שלך להכרת הבורא מתוך נקודה פנימית ולא מכורח ההרגל. יתרון גדול יש לחיפוש וטעיה המובילים לאמונה, מבלי לעשות מעשים גרידא כי כך לימדו אותך בנערותך. מהמקום בו אתה נמצא, יש לך את הכוח והיכולת לחפש את בורא העולם ולנסות להגיע להכרה וידיעה ברורה בקיומו. חז”ל אמרו “במקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים עומדים” (ברכות ל”ד), ומעלה זו שכעת יש לך הזדמנות להשיגה, יכולה לרומם אותך בקלות לפסגות שמעולם לא היה לך סיכוי להגיע אליהן. אמנם ההכרה השיכלית והריגשית באמונה אינה באה מאליה או ע”י קיום המצוות גרידא, יש לעבוד קשה כדי לחפשו, אך אם תזכה למצוא, רב התענוג הצפוי לך.

ואם תשאל, איך מחפשים את הקב”ה?

לדעתי ישנם כמה דרכים:

  • הדרך העיונית – לשבת ולחקור האם יש בורא לעולם, פשוטו כמשמעו. אין אני ממליץ להתעמק בספרי פילוסופיה עמוקים שכתבו חז”ל ולהבדיל חכמי הגויים, אלא ללמוד דברים בסיסיים באמונה, כמו למשל י”ג העיקרים להרמב”ם שבסוף פרק חלק (בעיקר ההגדרות הסופיות) וכן עיסוק בספרי מוסר ומחשבה המדברים על האמונה.
  • החלק המחשבתי – פשוט לשבת עם עצמך ולחשוב, לשבת עם עצמך ולברר, האם הדברים שמספרים נראים לי נכונים? לא חשיבה שטחית הפותרת את הדברים ב “אני לא מתחבר לזה”… אלא חשיבה עמוקה ורצינית כיצד ניתן להבין את דברי חז”ל, מה רצונו של בורא העולם מאיתנו, ומה תפקידי עלי אדמות.
  • החלק המעשי – הזכרת בדבריך את שמירת השבת המסיבה לך עונג. ישנם מצוות נוספות שבוודאי יסבו לך שמחה אם תדע לעשותם כראוי: חגים, סעודות מצווה, צדקה, ועוד שלל מצוות שאם רק תדע לעשותם בקונטקסט כייפי ומשמח, יסבו לך עונג רב ויצבעו בוורוד רבות מהמצוות האחרות. הקב”ה שתל אותנו בעולם הזה לא כדי שנתנזר ממנו ונעשה את המצוות בכבדות אפרורית וקדרות אין קץ. אדרבה, יש להשתמש בהנאות העולם הזה כדי לעשות אתם את המצוות שנצטוונו. מצוות המאפשרות לנו שהות מענגת בקרב המשפחה, יציאה לטבע או אירועים נעימים אחרים, צריכים להיות חלק משיגרת יומנו, ואנו זקוקים להשתמש בהם כדי לחזק את המוטיבציה הפנימית לקיום המצוות.

הנך יוצא למסע לא קל. אתה יודע היכן אתה מתחיל אך לא תדע מראש היכן תסיים. יהיו במסע זה מוראות וחתחתים, כמו גם הצלחות וסיפוק. אך אין ספק כי אדם כמוך בעל ישרות פנימית ולב טוב יוכל לצלוח את המהמורות, ותגיע לשלמות באמונתך ובאורח חייך. בטוחני, שכאשר תהיה שלם בדרכך וההרמוניה תשכון בלבבך, תקרין שלמות זו בעז”ה על כל המשפחה ותחזק את שלום הבית והחינוך שכל-כך חשובים לך.

בהצלחה רבה ושבת שלום

דניאל

akshiva1976@gmail.com

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

בשביל מה הסבל בעולם הזה?
יש לי כמה שאלות באמונה שמתעוררות לי בתקופה האחרונה והחלטתי להעלות אותם כאן. תודה מראש על האפשרות לשאול ולקבל מענה, זו באמת זכות אדירה! אני אישה חרדית שחונכה בבית מאמין מאד, במוסדות מהשורה הראשונה ואני בהחלט מרגישה שהאמונה הבסיסית מושרשת בי כמו שצריך. אבל משהו בה התערער לי לאחרונה ב-2...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...
הבן הנשוי לא רוצה בקשר איתנו
הבן הנשוי שלנו בתקופה האחרונה הפסיק קשר איתנו ההורים נשוי כבר 3 שנים ומתחילת הנישואין התגלו קשיים עם כלתנו כשנולדה להם בת לא ניתנה לנו ההרגשה לגישה חופשית לנכדה- תמיד הגבילה אותנו אם זה בשעות ביקור וגם כשהיינו מגיעים היו התניות של זמן איכות איתו כי היא צריכה לישון (באמצע...
שאלות על קיום ה' ואמיתות התורה והבריאה
*יצא קצת ארוך, אשמח מאוד לתשובה בונה, לתשובות ועצות שיעזרו לי להמשיך את תהליך החקירה, הלמידה וההתחזקות באמונה. אני מתחזק מאוד בתקופה האחרונה. עם החיזוק גודל גם היצר הרע, האפיקורס שבתוכי, והשאלות על קיום השם, על אמיתות התורה ובריאת האדם. אני מוצא ויודע כל כך הרבה דברים בתורה הקדושה שאפשר...
בן ה-8 שלנו משקר
בני הבכור בן 8, פעמים רבות משקר עלינו ההורים. כבר תקופה ארוכה שאנחנו לא יודעים מה לעשות ואיך להגיב. כמו כן הוא תמיד דואג להוציא את עצמו “נקי” מכל מריבה שהייתה בכיתה וכד’. מספר לנו שהוא לא אשם והילדים התחילו איתו ולא הוא. שהחבר דיבר איתו ולא הוא דיבר. מורים...
איך לבנות חוסן נפשי לילדים שלי?
תודה רבה על אתר נפלא! אני בת 43 אמא למשפחה ברוכה בטווח גילאים 22-4 שנים. בעקבות קריאת כתבה בשולחן שבת באחד מעלוני פ”ש על תפקידנו ותיפקודינו בפועל כהורים התפתח דיון משפחתי על כך. בכתבה הועלו מספר פרמטרים לבחינת תפקודנו כהורים. אחד מהם היה בנית החוסן הנפשי של הילדים ותפקידנו כהורים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן