The Butterfly Button
אפשר להאמין בצורה מוחלטת?

שאלה מקטגוריה:

רציתי לשאול שאלה שהתעוררה בי מקריאה בספר קובץ מאמרים של שם כותב ר אלחנן וסרמן שאלה כזו אם מתוך חכמי הפילוסופים שהיו חכים גדולים בכל קנה מידה רבים כפרו באלוקים איך אנחנו יכולים לחשוב שאנחנו יותר חכמים מהם ותשובתו שהיה להם נטיות אחר התאוות שלהם ובמילים אחרות הם לא היו אובייקטיביים והשאלה שלי איך אדם מתיימר לחשוב שכשהוא חושב על אמת ועל מהות העולם הוא נקי מדעות קדומות ומהסביבה שבה הוא גדל וממה שהוא הורגל מגיל קטן ומעוד אלף ואחד דברים שגורמים לא לחשיבה לא אובייקטיבית ואם כך לכאורה ההיגיון אומר שלא להאמין באמת אבסולוטית

תשובה:

שלום לך שואל יקר,

שאלת כאן שאלה חשובה מאוד ואני מתנצל על העיכוב. היה קשה לי לענות מכיוון שהשאלה שלך היא שאלה בהבנת דבריו של ר’ אלחנן אשר היא לאו דווקא הדרך בה אני רואה את הדברים.

בעיניי האמונה יושבת במקום שונה מה”שכל”, מההוכחות הלוגיות שמתבססות על נתונים חיצוניים. אדרבה, האמונה נמצאת וקיימת עמוק בתוכנו וחיפוש האמונה הוא בדרך של גילוי פנימי והערת מקומות שאולי רדומים או פחות גלויים לנו כשאיננו מתבוננים. באותה מידה בתפיסת עולמי אחד הדברים היפים והמיוחדים באמונה הוא שאינו מתחבר לכללים הניתנים למדידה והוכחה.

עיינתי בדבריו של ר’ אלחנן, ולמרות שייתכן שגם הוא לא התכוון בדווקא לשכל, איני רוצה לפרש דבריו בצורה שאולי נוגדת את כוונתו.

מכל מקום, מכיוון ששאלת על דבריו, אנסה לענות על שאלותיך.

אתה שואל האם בכלל אדם יכול להיות אובייקטיבי, האם ניתן להפריד את כל המטענים, החוויות, הדעות הקדומות וכו’ ולהגיע למסקנות שאינן נגועות בכל אלה. האם באותה מידה שאפשר לפסול את מסקנותיהם של אותם פילוסופים לא יהיה נכון לפסול גם את דעתו של מי שגדל בעולם של אמונה וחי על פיה.

בנוסף אתה מגיע למסקנה שאם אתה אכן צודק בשאלתך הרי שאין מקום לאמת אחת אבסולוטית.

אתחיל קודם מהסוף. חשוב לחלק בין השאלה האם ישנה אמת אבסולוטית, לשאלה האם אני יכול להוכיח מה היא.

אמת קיימת בזכות עצמה, גם אם אף אחד בעולם לא יכיר בה, היא תהיה אמת. וליתר דיוק, לא רק שאין שום קשר בין הידיעה שלנו לבין מציאות האמת, אלא שאילו האמת הייתה תלויה איכשהו בידיעה שלנו או בכל דבר חיצוני לה, היא כבר לא הייתה כזו אמתית וודאי שלא אבסולוטית.

אז אני מניח ששאלתך אינה האם קיימת אמת, אלא, במידה וישנה, האם ניתן להוכיחה. האם אותן חסרונות שיכולות להטעות את אותם הפילוסופים, לא יוכלו להטעות גם אותנו.

אז ראשית, מכיוון שאדם אינו אובייקט, הוא לעולם לא יהיה ממש אובייקטיבי. אך למרות המורכבות שבאדם אנו מאמינים שיש בנו דרך להגיע לאמת. “האלוקים עשה את האדם ישר”. יש בנו כוח ויכולת, אם כי זה ממש לא פשוט, למצוא את האמת. לנטרל לרגע את הקולות הרבים שמתערבים בתוכנו ולחפש אמת. אמת שהיא לאו דווקא נוחה, אלא נכונה.

זאת ועוד, האמונה היהודית מושתתת על רבדים עמוקים בהרבה ממסקנה לוגית פשוטה, היא גם נשענת על גילויים, על היסטוריה, על נבואות. עם זאת מגיע ר’ אלחנן ומנסה לעזור לנו דווקא מהמקום הכי פשוט בנו, בבחינת שאו מרום עיניכם וראו מי ברא אלה. דווקא נגד זה ניצבת ה”קושיה” מאותם פילוסופים.

ר’ אלחנן מתייחס אליהם בכבוד. הפילוסופים ידועים כאנשים חכמים, כמי שחיפשו אמת, חלקם אף הקריבו את חייהם על מזבח האמת בה הם האמינו. אם החשבון כל כך פשוט, איך ייתכן שאפילו אחד מהם טעה?

כאן מרחיב ר’ אלחנן במה שנקרא “נגיעה”. הוא מביא דווקא מחז”ל, מאותם ענקי רוח שלמרות גאונותם וישרותם העצומה, ידעו כמה נגיעה קטנה יכולה לשבש את ישרות המחשבה. אז ברור שכולנו בני אדם, לכולנו יש “רעשי רקע”, זה לא פוסל דיין מלדון. אבל רווח ישיר, הנאה שהיא נגזרת של אחד הצדדים, היא עבה כקיר. היא עלולה להטעות אפילו את הישר שבישרים.

בנוגע לאמונה, יש צד אחד שיכול מאוד לקרוץ, שיכול להטעות בזהרו. צד אחד ש”מתן שכרו בצדו”. הנטייה האנושית להסיר את המגבלות שיכולה האמונה להציב, פועלת ברבדים העמוקים והפחות מודעים של השכל. היא מנסה בכל דרך לנווט את המחשבה לעבר התוצאה ש”תיטיב” עמה.

כשיישנם שני צדדים, האחד שמוליד רווח חומרי והשני שלא. לא ניתן להביא את השכל שצידד בצד הראשון כהוכחה.

ואסיים במשל קצר, כל אדם בריא יודע להבחין בין מעלה למטה. באינסטינקט הפשוט המובנה בנו [ובזכות האוזן המופלאה] אנחנו יודעים היכן אנו ממוקמים ביחס למרחב. יכול אדם לראות טייס שהופך את היוצרות ולהתבלבל. איך ייתכן שאדם כה כשרוני ובריא מגיע למסקנה הפוכה ממה שברור לי, האם זה אומר שאולי אני טועה. שה”כלים” שלי אינם יכולים להוכיח כלום. אז יגיע אדם חכם וירגיע. יספר לידידנו על תופעת הוורטיגו, זו שעלולה לבלבל גם טייס מנוסה במהלך הטיסה. ברגע שאדע מה יכול לגרום לו לטעות, אני כבר לא “מתרגש” מכך שמסקנתו נוגדת את מה שנראה לי ברור.

אז שוב, ברור שהשכל לבד אינו מספיק, ייתכן שאני נגוע. אבל הניסיון להוכיח מאנשים, גם אם ידועים כנקיי דעת, בדבר שיש בו כל כך הרבה נגיעות, זה כבר לא יהיה נכון.

בתקווה שדבריי יועילו.

מנחם ס.

mns10300@hotmail.com>

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי אמר שהיה מותר לעלות לארץ ישראל?
שאלה שהתעוררה לי בעקבות רש”י ראשון בתורה וכן בגלל מצב המלחמה כרגע. רש”י אומר שהקב”ה נתן את א”י לעם ישראל וברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו ע”ש. שאלתי מתי נתנה לנו חזרה? מי אמר שב1948 היינו צריכים לחזור לא”י? מדוע גדולי ישראלי אמרו לעלות לא”י? פתאום נהיה מצוות...
"קיבלתי קבלה ונושעתי"?
אתם בטח מכירים את הסיסמאות של “תרמתי ונושעתי” “הבטחתי ונושעתי” ודומיהן. כל תקופה עוד מישהו צץ עם משהו כזה. ואני לא מזלזל חלילה בכל הקבלות הטובות. אם זה לא לדבר עם תפילין או לא לדבר בבית הכנסת, בשעת התפילה וקריה”ת, קבלת שבת עשר דקות יותר מוקדם, עשרה פרקים ביום ועוד...
אני במשבר אמונה!
בימים טרופים אלו אני מוצאת שאחד הקשיים שמערערים אותי הוא קושי האמונה. אני מבינה שזו התכלית, שפה טמון הגרעין ולכן מנסה לא להיבהל מהמחשבות שעולות, מניחוח ה”כפירה” שעולה מהן, אך יחד עם זאת, זה מחליש מאד וגורם לתחושה שאין על מי להישען ואין על מי לסמוך. מבחינת הרציונל אני מבינה שיש מנהיג...
האם עולם הבא זה פיצוי למוות נוראי?
בימים אלו עם ישראל נמצא במלחמה עקובה מדם כ-1,400 אנשים נשים ילדים ותינוקות מצאו את מותם במיתות שונות ואכזריות ובנוסף לצערנו גם בימים אלו ישנם קרבנות בעיקר חיילים שנפלו ונופלים בקרבות בעזה כולם ובעיקר רבנים באים ואומרים יש להם עולם הבא ואני שואל עולם הבא זה פיצוי??? איך תתנחם אלמנה...
אני רוצה הוכחה לתורה שבעל פה!
מקווה שתצילו אותי. אני כבר לא מצליח לקיים תורה שבעל פה. רואים המון סתירות בין התורה שבכתב לבעל פה. דוגמאות א: ראש השנה בעל פה תשרי, בכתב שמות יב ב חודש האביב שנקרא היום ניסן. אני רוצה תשובה ברורה לא חרטוטים זה לחודשי השנה וזה וכו’ כמו שהגמרא דנה. כי...
מחשבות רעות על השם
הנני בעל תשובה 20 שנה, במהלך כל השנים זכינו ב”ה לעשות עליה רוחנית מאוד משמעותית,כמובן בהדרגתיות עד שהגענו לשלב של ניתוק מהחיים החילוניים וזכינו לשנות כיוון לבית חרדי,שיעורי תורה צניעות וכו’,לפני 5 שנים התחלתי לעבור פחדים וחרדות קשים מאוד מכל הנושא של המוות,היום ברוך השם אני כבר בלי העוצמות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן