The Butterfly Button
אני לא רוצה סמארטפון אבל לא יודעת איך..

שאלה מקטגוריה:

היי דבר ראשון תודה,על האתר המדהים הזה❤️.
וואי טוב ממש קשה לי לנסח את השאלה הזאת ,אני בחורה בת 17 וצריכה עצה ועזרה , אני מרגישה שהתקשורת בין אישית שלי ירדה , לדעתי אחת הסיבות המרכזיותבעקבות הטלפון, אני משתדלת ממש לא להיות עם הטלפון בזמן נסיעות וכד’ כדי שלא יאבד לי הזמן של החשיבה עם עצמי ובכללי לא להיות שקועה עם הטלפון ,בזמן שלי עם חברות או סתם כשאני לא בבית. ובכללי אם אני מחוץ לבית לא להיות בטלפון אלא אם כן לצורך שימוש. זאת הייתה החלטה חד משמעית שלי עם עצמי כשהחלפתי לסמארטפון. החלטתי את זה כי פשוט שמתי לב כמה כולם סביבי תמיד שקועים בטלפונים, מאבדים את הרגע,חיים חיים לא אמיתיים שקועים במסך וזה לא חיים שאני מאחלתלעצמי ולא לאף אחד. החלפתי לסמארטפון לפני בערך שנתיים,ואין מה שראיתי אצל אחרים פשוט נסחף אלי. בתקופה האחרונה הכל הגיע לשיא,ובכלל אם הקורונה..אני מרגישה שלאט לאט אני שוקעת יותר ויותר. הגבולות ששמתי לעצמי נפתחו, אם בהתחלה זה התחיל מזה שהיה לי משעמם או משהו אז פתחתי ודיברתי עם חברות ובקיצור עכשיו זה ממש בשיא. לא נוח לי עם מישהו או אני נמצאת בסיטואציה לא נוחה וישר בורחת לטלפון ,וזה לא משהו שממש בשליטה אלא משהו אוטמטי-ישר לברוח למשהו בטוח.
ואני לא יודעת אם להלחליף-דבר שיהיה לי קשה מאד,
דבר ראשון ההרגשה עם עצמי. פשוט אני לא יודעת איך להתמודד עם מצבים לא נוחים התרגלתי ישר לברוח לטלפון,סתם אם יש לי זמן פנוי עם עצמי למשל בעבודה אני פשוט לא יודעת מה אני יעשה בלי הטלפון .
הקשר שלי עם חברות רבות מבוסס על הטלפון,אפילו ממש כמעט כולם, בנות שאין להם ווצאפ או משהו הקשר שלי לאט לאט דעך איתם. בקיצור אין לי מושג מה לעשות ואיך לעשות.
אבל אני יודעת שאני לא רוצה שככה החיים שלי יהיו.
אני לא רוצה להיות תלויה בדבר.
ואני יודעת ששינוי כזה יהיה קשה וגם אין לי מושג איך אני יצליח.
ניסיתי לא להיות עם הטלפון תמיד ולשים גבולות אבל אין קשוח לי.
אני גם לא יודעת מה יהיה עם חברות כשלדוגמה קורה המון,בנות באוטובוסים בפלאפון. אני אהיה היחידה בלי כלום? זה הרגשה של בדידות .ואני לא יכולה לשנות את חברות שלי שיהיו בלי פאלפון.
וואי קשוח לי ואני לא יודעת מה לעשות,רגע אחד אני רוצה להחליף שניה אחכ פוחדת.. אחכ לא רוצה..
זה לא מתחבר אלי אבל פשוט ככה העולם.
אני סוג של ירגיש מחוץ לקופסא -שהעולם ורובם של האנשים חיים על פיה-שזה כן דבר טוב לצאת ממנה אבל קשה, מאד.
יש מצב שאני תולה את הכל בטלפון?ודברים יסתדרו אם הזמן? אני לא יודעת.
אם בבקשה תוכלי לענות תשובה ממש יעזור לי ואני בטוחה שלעוד בנות רבות. תודה!❤️❤️

תשובה:

שלום לך שואלת כנה ואמיצה.

בראשונה, אני רוצה להתנצל על העיכוב במענה. לא לחינם לקח לי זמן לענות על שאלתך. היא הדהדה בי ימים רבים. אחרי קריאה ראשונית ושטחית, רציתי לשלוף לך תשובה אוטומטית, על החשיבות שבלדעת לשים גבולות, על הצורך ללמוד להתנהל נכון מול הסמארטפון, ועוד. בקריאה חוזרת ומעמיקה יותר, תשובה כזו נראתה לי מיותרת בתכלית. את מודעת באופן מעורר התפעלות לצורך בגבולות, ואפילו היו לך כמה החלטות חד משמעיות בעניין. גם פירוט אודות הנזקים המצטברים בשימוש בלתי מבוקר בסמארטפון, הוא מיותר. את בבגרותך המדהימה, ובהתבוננות מסביבך, מבחינה בעצמך בהשפעות השליליות של שימוש כזה, במיוחד בהקשר של קשרים בינאישיים ומערכות יחסים. אין גם צורך שאכביר במילים אודות חשיבותו המכרעת של כח הרצון. רצונך הכנה ניבט באופן ברור מתוך השאלה. את יודעת בדיוק מה את רוצה, או יותר נכון, אילו חיים את לא רוצה.

יקירה, היטבת לתאר בשאלתך קונפליקט כבד משקל עמו מנסים להתמודד בעשור וחצי האחרונים אנשים מכל החוגים והזרמים. אנשי חינוך, פסיכולוגים, יועצים, אנשי רוח ואמנים וגם אנשים מהשורה מתחבטים בקונפליקטים המשמעותיים שהצגת: המודעות לנזקי המהפכה הדיגיטלית שפרצה לעולמינו בתקופה זו מחד, למול התועלות שכן ניתן להפיק ממנה. הרצון לחיות חיים מלאים, למול ההישאבות לחיים הוירטואלים והקושי לשים גבולות מולם. הרצון המדהים שלך בקשרים חברתיים חיים למול הבדידות והקושי בלהיות שונה ואחרת מהחברה שאת נמצאת בה. כאילו לא די בכל האתגרים שמעמיד לפתחנו עידן הדיגיטל, באה הקורונה והוסיפה מימד חדש להתמודדות. עכשיו גם אנשים כמוך שידעו לשים לעצמם גבולות קודם, מוצאים את עצמם נסחפים באופן בלתי נשלט כמעט לפתרונות הקלים והזמינים שמציעה המדיה.

פתרון קסם? תשובה מוחצת? הלוואי והיו לי. לא רק בשבילך. גם בשבילי. כן יקרה, גם אני, בעת כתיבת שורות אלו מנסה לעשות חשבון נפש על ההתנהלות שלי למול הנושא. זו התמודדות שלא פוסחת על אף אחד מאיתנו, קטן כגדול, יחיד כרבים. האיזון הדק בין שימוש נכון ומועיל בטכנולוגיה, לבין היסחפות ונזק נראה לפעמים בלתי אפשרי.

אז מה עושים?

כשחשבתי על שאלתך, נזכרתי בסיפור שסיפר רבי נחמן מברסלב, לפני שנים רבות, ונדמה כי סיפר אותו על תקופתנו אנו:

“פעם אחת אמר המלך לאהובו, המשנה למלך:

באשר אני חוזה בכוכבים, ראיתי באיצטגנינות [-בהורוסקופ], שהתבואה של השנה, כל אוכליה יכנס בהם השגעון. ובכן, תן עצה ידידי: מה נאכל השנה?

ענה ואמר המשנה למלך:

– אני זאת עצתי, אדוני המלך: תן צו להכין למעננו תבואה של אשתקד די צרכנו, ולא נאכל כלל מיבול השנה.

חזר ואמר המלך:

– אבל מה הועלת, חכם, בתקנתך? מה בצע שאנחנו לבדנו נהיה צלולי-דעת וכל יתר הבריות משוגעים? הרי הכל יאמרו שאנחנו המשוגעים ולא הם.

תאמר: נכין גם בשביל אחרים משל אשתקד? – אין אנו מספיקים.

– ובכן, מה עצתך, אדוני המלך? – שאל המשנה למלך

ענה המלך ואמר:

– אני, ידידי אהובי, עצתי, אין לנו ברירה אלא לאכול גם כן מן התבואה של השנה, ולהיות משוגעים יחד עם כל העולם. אלא שרצוני כי שנינו ניבדל מיתר הבריות בזאת, שנדע לפחות כי הננו משוגעים.

שאל המשנה למלך:

– ילמדני אדוני המלך, כיצד נעשה זאת?

ענה המלך ואמר:

– לזאת יש לי עצה. בוא ונחקוק על מצחנו סימן של שיגעון. וכל פעם שאתן עיני בך, ואתה תיתן עינך בי, נדע שאנחנו משוגע.” [מעשיות ומשלים, עמ’ סב:]

רבי נחמן, בסיפורו מתאר מציאות כמעט בלתי אפשרית. קונפליקט של רעב למול שגעון. בדידות חברתית למול שגעון. תבואה היא מוצר צריכה בסיסי. ממנה מכינים לחם. אי אפשר שלא להשתמש בה. מצד שני, שימוש בתבואה פירושו שגעון. מספיק תבואה ישנה בשביל כל בני המדינה- אינו בנמצא, אמנם יש מעט תבואה עבור המלך ומשנהו, אולם, אם הם יהיו היחידים שלא יאכלו מהתבואה המשוגעת, ייחשבו הם כמשוגעים. בסופו של דבר מוצא המלך פתרון ביניים: הוא יאכל מהתבואה, אולם ישים לעצמו סימן. תזכורת שהוא משוגע, שהוא רחוק ממי שהוא באמת, וממי שהוא רוצה להיות.

גם אנחנו חייים במציאות בלתי אפשרית. “רעב” של ניתוק מהנוחות שמציעה הטכנולוגיה, ואולי בדידות חברתית כואבת מהצד האחד למול שגעון: נזקים נפשיים, רוחניים, חברתיים מהצד השני.

פתרון של ממש, אין בסיפור של רבי נחמן, אבל הוא נותן עיצה: שים עליך סימן. תזכור מי אתה, לאן אתה שייך. מה הרצונות שלך.

וכמו שם, גם כאן יקירה, פתרון של ממש, אין לי לצערי, אבל סימן, את יכולה לעשות גם לעצמך. מודעות. תזכורות למי את, מה את ואילו חיים את רוצה. השאלה שלך היא “סימן” נהדר. אני מעודדת אותך להמשיך לשאול, להעמיק ולברר, לא לוותר, ולדייק מול עצמך את האיזונים שנכונים וטובים עבורך.

יחד עם המשך הבירור והדיוק שלך למול הדברים, הנה שתי דרכי התמודדות שתוכלנה לסייע לך בעז”ה במציאת האיזון המבוקש:

סור מרע: החלק של סור מרע, מתייחס בהקשר הזה לקביעת גבולות בכל הנוגע לשימוש בסמארטפון. כתבת שניסית לקבוע לעצמך גבולות, ללא הצלחה, אז אני מציעה לך למרבה האבסורד להשתמש גם כאן בכלים טכנולוגיים. כפי שאת בטח יודעת קיימות אפליקציות שונות המאפשרות מעקב ובקרת זמן מסך וכן הגבלת שימוש לפי הגדרות המשתמש. תוכלי להוריד לעצמך אפליקציה כזו לנייד ולהיעזר בה בויסות והגבלת זמן השימוש היומי שלך.

פעולה נוספת שעוזרת לנו להתנתק קצת מהמסך השואב, היא ביטול התראות קופצות- “פושים”. בקצרה- מנגנון התראות קופצות הוא אחד מני רבים ממנגנוני הרשת היוצרים במח שלנו תגובה של ריגוש, שגורמת להפרשת דופמין, ולמעשה יוצרת מעגל התמכרות. כמו בכל התמכרות- ככל שצורכים יותר מכורים יותר, ולהיפך, ולכן צעד כזה עשוי לעזור בשחרור מהשעבוד שאת חשה למכשיר. בנוסף כדאי לזכור כי כל התראה קופצת כזו גורמת לנו אשליה כאילו אנחנו מפסידים משהו, בעוד האמת היא שכשאנחנו שקועים בחיים וירטואליים אנו מפסידים את הרגע בחיים האמיתיים. ובעוד בסמארטפון- הכל נשמר ואפשר לחזור ולקרוא/ לצפות מאוחר יותר, בחיים האמיתיים רגע שחלף לא ישוב.

עשה טוב: ההתמכרות למדיה, והשימוש המוגבר בה, יוצרים בנו אשלייה של חוויית חיים. על מנת שהגבולות שהצבנו לעצמנו יהיו תועלתיים, אנו צריכים ליצור לעצמנו תחליף מספק וחווייתי בחיים עצמם. לכן, הייתי ממליצה לך מאד, לפתח לעצמך תחומי עניין, תחביבים, מסגרות חברתיות ועוד, שאינם תלויים במדיה. ככל שחוויית החיים האמיתיים תגדל ותתרחב, יפחת הצורך בתחליפים המדומים שמציעה לנו המדיה.

מאחלת לך חיים מלאים, קשרים אמיתיים וקרובים, והצלחה בהמשך הבירור של האיזון המדוייק לך.

אפרת

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יש לי נקיפות מצפון שאני גולשת באינטרנט בזמן העבודה
אני עובדת בהייטק. נחשבת לעובדת מוערכת. אבל יש ענין שטורד רבות את מנוחתי ואינני מעזה לשתף איש: במסגרת שעות העבודה אני מוצאת את עצמי שעות רבות מבזבזת בגלישה באתרי חדשות, מייל, רשתות חברתיות ותוכניות מענינות כמו הידברות וכו. (האינטרנט מסונן ואי אפשר בלעדיו לגמרי בעבודה) קשה לי להתרכז במשימות ובכל...
אם אני בונה אתרים באינטרנט אני מכשילה?
אני בחורה בת 20 לומדת באחד הסמינרים הטובים ביותר בירושלים לומדת במסלול גרפיקה. אחד מהדברים שאנחנו לומדות במסלול זה לבנות ולעצב אתרים לאנשים. בלימודי קודש אנחנו לומדות כמה הטכנולוגיה היא מסוכנת וכמה היא ממכרת בין היתר כמה היא אסורה. מה שקרה שנוצר לי ולחברותי דיסוננס נורא גדול בין מה שאנחנו...
מה המקום של אשמה ביחס לנפילות?
ראיתי הרבה פעמים בכל מיני ספרים שכשאדם נופל אז לפני הנפילה הוא צריך להילחם ולנסות וכן’ אבל אחרי הנפילה הוא צריך להאמין שזה משמיים ושאלתי איך זה מסתדר עם זה שהכל בידי שמיים חוץ מיראת שמים? וכל הבחירה הנתונה ביד האדם ואגב אשמח מאוד להתייעץ אם מישהו תורני בנושא הזה...
התחתנתי ועדיין יש לי ניסיונות...
אני נשוי טרי חודש פלוס וכבר קרה לי פעמים תוך השבוע אחרון רצון חזק להכנס לאתרים עם דברים אסורים אין לי מושג מה אני מחפש שם בבית יש לי אשה יפה מאוד טובה חכמה נעימה לא מבין למה זה ככ חזק הנטיה. והכי חשוב לי לדעת האם אם אני לא...
יש בעיה בלצפות בסדרות?
אני רואה כמעט כל ערב פרק או שניים מסדרות, אני נהנית לראות זה משחרר אותי בסוף יום ואני אפילו מחכה לזה. רציתי לשאול: זה דבר חיובי? מצד אחד זה משחרר אותי וכיף לי ואני עושה את זה אחרי יום עמוס בעשיה, מצד שני לפעמים יש לי ממש מצפון מרגישה שאולי...
הסמארטפון והמסכים משתלטים לנו על החיים!
רציתי לשאול ככה.. אני נשואה פלוס 3 יש לי סמארטפון וגם לבעלי… יש לי מחשב נייד לצורך עבודה בבית שכשהוא לא בעבודה הילדים צופים בו ביוטיוב בתכנים שאני מאשרת להם כמובן. או משחקים בפלפון של בעלי אם הוא בבית.. מאדדדדד מפריע לי שזה כמעט הדבר היחיד שהם עושים בבית פלפון...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן